dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Cabool

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    3

    Domyślnie Wybór materiału na etapie projektu

    Chciałbym zapytać się Was o prostą rzecz.
    Z jakiego materiału (ceramika, sylikat, bloczki betonowe) będzie najtańsze wybudowanie domu o takich samych parametrach cieplnych? Załóżmy prostu projekt z poddaszem użytkowym, bez piwnicy, dach dwuspadowy.
    Oczywiście koszt materiału łatwo wyliczyć ale nie wiem jak różnie liczą sobie ekipy w zależności od materiału, jak później z tynkowanie czy ociepleniem czy zaprawą/klejem. Wydaje mi sie że koszt samego materiału nie będzie oddawał rzeczywistych kosztów.
    Jak myślicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    liczyłam to już kilka razy na różnych forach dla ściany o docelowej grubości 40 cm: BK (24+16 styro) i silikatu (18+22 styro) na bazie pierwszych lepszych cen z neta - cena i współczynnik przenikalności są takie same (odchyłki o kilka złotych czy setne ułamki).

    Zarówno BK jak i silikat możesz kłaść na cienką spoinę. Więc tu cena kleju jest podobna.
    Przy tynkowaniu nie ma znaczenia czy robisz to na silikacie czy na BK. Znaczenie ma jedynie czy ściana jest prosta czy nie.

    Dlatego sens ma najtańszy i najcieńszy materiał nośny spełniający wymagania konstrukcyjne i najgrubsze ocieplenie grafitowe.
    I koszty robocizny - jeden wykonawca stwierdzi, ze robi tylko w BK, a inny, że nie ma dla niego znaczenia z czego buduje, cena jest taka sama. Wiec to już bardzo indywidualne uwarunkowanie.

    Ścianki działowe lepiej robić jednak z silikatów niż BK

    Nie robiłam wyliczeń dla ceramiki, bo dla mnie ten materiał nie ma zalet.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-07-2020 o 14:06

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cabool Zobacz post
    Oczywiście koszt materiału łatwo wyliczyć ale nie wiem jak różnie liczą sobie ekipy w zależności od materiału, jak później z tynkowanie czy ociepleniem czy zaprawą/klejem. Wydaje mi sie że koszt samego materiału nie będzie oddawał rzeczywistych kosztów.
    Przy silce wyższe będą koszty transportu (więcej kursów) i wyższe koszty robocizny instalacji wkuwanych. Czy ekipa od SSO sobie więcej zażyczy przy silce (bo bardziej pracochłonna w obróbce i więcej dźwigania) - różnie to bywa. Zależy od konkretnej ekipy.
    Przy BK prawdopodobnie pójdzie mniej kleju, bo zamiast nadrabiać nawet drobne odchyłki w wymiarach klejem szlifuje się warstwy łatwo i szybko.
    Przy tynkach różnicy nie będzie.
    Silka da też większe mostki w okolicach otworów i do gruntu (ten ostatni da się wyeliminować płytą fundamentową jeżeli pod nią dasz całą termoizolację) przy tym samym U ściany.
    Wyliczenia w sygnaturce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-07-2020 o 12:11

  4. #4

    Domyślnie

    Teoretycznie z bloczka bedzie najlatwiej murowac wiec powinno byc i taniej, silka to mordega przy murowaniu,popytaj ile chca.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moi wykonawcy nie marudzili na silce. A przynajmniej mam cichy dom.
    Osadzenie okien - w warstwie ocieplenia - likwiduje problem mostków.
    Płyta to podstawa.
    Silikat jest węższy, wiec kleju zejdzie podobnie co przy BK (bo mniejsza powierzchnia smarowania)

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Silikat jest węższy, wiec kleju zejdzie podobnie co przy BK (bo mniejsza powierzchnia smarowania)
    O ile ktoś wybierze węższy.
    Jest też niższy, więc warstw kleju trzeba więcej przy tej samej wysokości.
    Montaż w warstwie ocieplenia - dobry argument. Przy BK nie ma sensu przy jego lambdzie. Przy silce miałby sens energetyczny - tylko cena trochę kosmiczna i duża szansa, że ekipa od elewacji zaprzepaści mało precyzyjna obróbką większość korzyści energetycznych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-07-2020 o 17:28

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A jaki sens jest wybierac przewymiarowany wytrzymałościowo materiał?
    Podawałam wyżej 18 cm silka vs 24 cm bloczek BK.

    moi montazyci wysuwali okno w ocieplenie standardowo. Nie mam 100% wysunięcia na kotwach, tylko o 2/3.
    Jakość takiego montażu widać po kosztach ogrzewania mojego domu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A jaki sens jest wybierac przewymiarowany wytrzymałościowo materiał?
    Choćby ze względu na normy dotyczące bruzdowania i wykonywania otworów.
    Czy może chodzi Ci o to, po co Silka, skoro BK ma wystarczający zapas wytrzymałości?

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    moi montazyci wysuwali okno w ocieplenie standardowo. Nie mam 100% wysunięcia na kotwach, tylko o 2/3.
    Jakość takiego montażu widać po kosztach ogrzewania mojego domu.
    To pogratulować ekipy od ocieplenia, jak to precyzyjnie obrobili.
    A co do kosztów - ile to wychodzi w przeliczeniu na kWh za CO i CWU? Z 9000kWh/r? To chyba słaby wynika jak na niewielki dom. Połową tego można by się chwalić.

  9. #9

    Domyślnie

    Wymurowanie ścian to jeden z najmniejszych kosztów budowy. Buduj z takiego materiału, który wydaje Ci się najlepszy. Na tym etapie możesz zaoszczędzić lub wydać więcej na materiał około 2000 zł dla 120m2 sciany.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kaizen - nie bardzo wiem o co pytasz, ale 150 m2 pow. całkowitej grzeję z CWU i CO gazem za jakieś 1200 zł (417 m3 gazu w roku 2019)

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Cabool

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    I to jest konkretna sugestia
    Pewnie będzie to silka 18cm +20cm styropian.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Cabool

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    A co myślicie o ściankach działowych z płyt gipsowych na wpust typu multigips?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cabool - mój wynik grzania to nie jest jedynie kwestią ścian. Także lokalizacji (ciepła Wlkp.) i całej konstrukcji domu planowanej pod pasywność (okna głownie od południa, kilka fixów, płyta, bardzo gruba izolacja dachu, zwarta bryła, rekuperacja itd.)

    Taki sam miałbyś wynik na BK. Kup po prostu najtańszy materiał nośny i zrób najgrubsze ocieplenie.

    Ja wybrałam silikat m.in. dlatego, że mam małą działkę a dom stoi blisko ulicy - silikaty lepiej wygłuszają.

    ***
    nie znoszę k-g. Jak ściany to tylko z silikatów z powodu tłumienia dźwięków.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Kaizen - nie bardzo wiem o co pytasz, ale 150 m2 pow. całkowitej grzeję z CWU i CO gazem za jakieś 1200 zł (417 m3 gazu w roku 2019)
    To podobnie, co ja prądem.
    A pomimo BK mam mostki do gruntu również przy działówkach i nośnej wewnętrznej. Być może, to zasługa tynku - fotki w wątku FLIRtuję z sygnaturki. Przy silce byłyby znacznie większe. To samo przy oknach.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kazien - masz też mniejszy dom

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony