dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie Czy ktoś przeszedł z pelletu na pompę ciepła?

    Cześć.
    Po wysokich wycenach jakie otrzymałem na tcap 12kw w instalacji mieszanej, poważnie zacząłem się zastanawiać nad dobrym kotłem na pellet.
    Chciałem się zapytać czy ktoś z forumowiczów ma do porównania roczne koszty wydane na paliwo, czyli w jednym przypadku pellet, a w drugim prąd? Albo chociaz porównanie miesięcy zimowych w jednym i drugim wariancie.

    Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Cześć.
    Po wysokich wycenach jakie otrzymałem na tcap 12kw w instalacji mieszanej, poważnie zacząłem się zastanawiać nad dobrym kotłem na pellet.
    Chciałem się zapytać czy ktoś z forumowiczów ma do porównania roczne koszty wydane na paliwo, czyli w jednym przypadku pellet, a w drugim prąd? Albo chociaz porównanie miesięcy zimowych w jednym i drugim wariancie.
    Będzie trochę tańsza instalacja i trochę wyższe rachunki. O ile? Zależy od wielu zmiennych... Dla mnie najważniejsze było to że rachunki za energię można skompensować instalacją PV (o bardzo krótkim czasie zwrotu).
    IMHO dziwnie podchodzisz do tematu. Idziesz do sklepu i widzisz chleb po 5zł to kupujesz bułki? Nie prościej ściągnąć kolejne oferty na PC PW?
    Ja bym jeszcze poszukał możliwości grzania czystą energią + PV... Najmniejsza szansa na jakąkolwiek awarię...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Problem w tym, że muszę mieć tcapa 12kw bo zapotrzebowanie mam pod 12kw a mieszkam na Podhalu, więc potrzebuje pompy która trzyma dobre parametry do niskich temperatur. Instalacja niestety mieszana co znacząco podnosi inwestycje.
    Pompa w moim przypadku to wydatek około 45tys podczas gdy dobry piec na pellet to około 28tys. Różnica około 17tys, a zakładając że peletu wyjdzie rocznie 1tys więcej to różnica wyrówna się po 17 latach, gdzie pompa już pewnie umrze.
    Dlatego się nad tym wszystkim zastanawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Też jestem przed wyborem pieca i raczej zdecyduje się na pellet. W moim przypadku instalacja pc to 40. Kotłownie na pellet ogarnę za 17. Wybór wydaje się prosty.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    O to to to. Oczywistym jest że pellet nie jest tak wygodny ale różnica w kasie jest znaczna

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Cześć.
    Po wysokich wycenach jakie otrzymałem na tcap 12 kw w instalacji mieszanej,
    poważnie zacząłem się zastanawiać nad dobrym kotłem na pellet.
    Koniecznie należy wykonać profesjonalne OZC budynku,
    bo możliwe, że 9 kW /TCap wystarczy.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Problem w tym, że muszę mieć tcapa 12kw bo zapotrzebowanie mam pod 12kw a mieszkam na Podhalu, więc potrzebuje pompy która trzyma dobre parametry do niskich temperatur. Instalacja niestety mieszana co znacząco podnosi inwestycje.
    Pompa w moim przypadku to wydatek około 45tys podczas gdy dobry piec na pellet to około 28tys. Różnica około 17tys, a zakładając że peletu wyjdzie rocznie 1tys więcej to różnica wyrówna się po 17 latach, gdzie pompa już pewnie umrze.
    Dlatego się nad tym wszystkim zastanawiam
    Przechodziłęm w ubiegłym roku z ekogroszku na PC PW - mam podłogówkę, grzejniki stalowe, drabinki i klimakonwektory w jednej instalacji. Bez żadnych buforów, sprzęgieł ani podziału na parter i piętro. Zebrałem kilka ofert - w tym dwie instalacje na 9kW T-Capach - obie po 30k PLN. Do 12kW dopłata chyba nie jest wyższa niż 3-4k PLN. Koniec końców stanęło na Daikinie, bo instalatorzy od Panasonica nie zaoferowali klimakonwektorów, które wymagałem (chłodzenie).
    Reasumując - Ty chyba koniecznie chcesz pellet albo nie chce Ci się zebrać kilku ofert.
    Oczywiście moja pompa nigdy się nie zwróci ale też nie dlatego została kupiona. Nawet pomimo ~90% pokrycia zużycia energii z PV (kolejne 15-20kPLN)...
    Jeśli możesz zainwestować jakieś 80kPLN w PC i PV, to rocznie za użytkowanie domu + wszelkie media zapłacisz 500PLN rocznie.
    Tyle, że ja w takiej sytuacji poszedłbym w ogrzewanie czystą energią + PV....
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Podaj mi proszę kontakt do tych firm z Panasonica

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Podaj mi proszę kontakt do tych firm z Panasonica
    Naprawdę interesują Cię firmy oddalone od Ciebie o ~500km?
    Zobacz np. na panasonicproclub.com
    Pierwsze z brzegu:
    http://klima-sklep.pl/kontakt
    http://amigo-krakow.com.pl/pl/i/Kontakt/13
    https://neoklima.pl/
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ja mam pelet od 2011r i jak kocioł zakończy żywot to zamierzam przejść na PC.
    Peleciak to 10-15 kafli, a pompa koło 20, robię się coraz starszy, a na emie nie chcę nosić woreczków.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Dzięki za kontakty. Już napisałem. Oby coś z tego wyszlo

  12. #12

    Domyślnie

    Witam, w sezonie 18/19 ogrzewałem dom peletem wciągu 10 miesięcy spaliłem 4 tony po czym kupiłem chinską pompe new energy 12kw miała służyć tylko do ciepłej wody i w okresie przejściowym do "przepalania" okazało się że kotła nie odpaliłem ani raz a pompa przez 12 miesięcy zjadała 5900 jednostek czyli jakieś 3400zł czyli mniej od pelletu o 600 zł fakt że chyba była lżejsza zima w tym roku, druga sprawa może nie potrafiłem dobrze ustawić tego kotła. Teraz założyłem PV a kocioł idzie na sprzedaż. Może ktoś chętny Tekla draco duo bio 15 kw?

    Pozdrawiam

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    O to bardzo fajna i przydatna informacja.
    Masz podłogowke czy grzejniki?

  14. #14

    Domyślnie

    Całość podłogówka, z tego co zdążyłem się zorientować pompe mam źle podpiętą ponieważ na podłogówce mam mieszacze które ponoć są nie do przyjęcia przy PC może jak to przerobię to jeszcze mniej zje

    Pozdrawiam

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kiepol

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Ząb
    Kod pocztowy
    34-521
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cześć. Dostałeś jakieś fajne oferty? ja buduję dom w Zębie i też myślę o tcap 12kw. Jak narazie najlepsza oferta to 40 tys. Brutto z całą instalacja i zbornikiem cwu.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Napisz do neoklima albo zadzwoń są z Krakowa i ogarniają temat bardzo dobrze, a ceny mają sporo niższe.
    Myślę, że odradza ci tcapa

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Napisz do neoklima albo zadzwoń są z Krakowa i ogarniają temat bardzo dobrze, a ceny mają sporo niższe.
    Myślę, że odradza ci tcapa
    I nawet widziałem ich instalacje w domkach jednorodzinnych koło Nowego Targu na zwykłych jednowiatrakowcach 9kW
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony