dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Question Jaka odległość do sąsiada z wiatą przydomową.

    Witajcie,

    Projektuję nowy dom na działce, po drugiej stronie której sąsiad wybudował wiatę przydomową jak na załączonym zdjęciu. Słupy drewniane a pokrycie dachu wygląda na nierozprzestrzeniające ognia. Obrys dachu tej wiaty znajduje się w odległości 0,5m od granicy z moją działką, natomiast ściana domu, do której wiata jest złączona - 4m.

    Zamierzam postawić dom ze ścianą z obszernymi oknami w stronę tej granicy. Z tego co wyczytałem, obowiązuje mnie 4m od granicy działki i 8m od sąsiada.

    Jednak nie jestem pewien jak mam zmierzyć odległości do sąsiada. Na mapie zasadniczej wiata jest naniesiona jako oddzielny prostokąt (załączony screen). Czy "ściana zewnętrzna" u niego to będzie ta ściana jego domu, czy istnieje ryzyko interpretacji, że to słupy wiaty lub obrys dachu wiaty?

    Czy instalacja przeciwpożarowa stała wodna w pomieszczeniach przylegających do ściany skierowanej w stronę sąsiada pozwoli mi zmniejszyć odległość do niego z 8m do 6m?

    Wielkie dzięki za wskazówki!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sasiad wiata zoom.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	31,0 KB
ID:	445871   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020-07-04_0-29-07.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	57,4 KB
ID:	445872  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    to nie jest " wiata ", tylko rozbudowa istniejącego budynku.
    O wiacie można by mówić, gdyby była to konstrukcja samonośna, a jeśli nie, to na pewno nie może stanowić wydłużenia dachu istniejącego budynku do granicy działki ! gdzie odległość minimalna okapu do granicy nie może być mniejsza niż 1,5m.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał altus_pl Zobacz post
    Witajcie,
    Zamierzam postawić dom ze ścianą z obszernymi oknami w stronę tej granicy. Z tego co wyczytałem, obowiązuje mnie 4m od granicy działki i 8m od sąsiada.

    Jednak nie jestem pewien jak mam zmierzyć odległości do sąsiada. Na mapie zasadniczej wiata jest naniesiona jako oddzielny prostokąt (załączony screen). Czy "ściana zewnętrzna" u niego to będzie ta ściana jego domu, czy istnieje ryzyko interpretacji, że to słupy wiaty lub obrys dachu wiaty?

    Czy instalacja przeciwpożarowa stała wodna w pomieszczeniach przylegających do ściany skierowanej w stronę sąsiada pozwoli mi zmniejszyć odległość do niego z 8m do 6m?
    1. Jeżeli sąsiad ma cokolwiek bliżej niż 4 m od granicy co ogranicza zabudowę Twojej działki, to powinieneś być stroną postępowania jego budowy i mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym projektowanej rozbudowy jego domu oraz inwentaryzacji powykonawczej. Jeżeli tak nie było to jego budowa jest nielegalna.

    2. Jeżeli natomiast "to" wg urzędników jest "wiata wolnostojąca", to nie musiałeś być stroną, nie obchodzi Cię ona, i jest dla Ciebie przezroczysta. Wtedy budujesz ścianę z oknami w odległości 4 m bez żadnych dodatkowych ograniczeń.

    3. Odległości mierzysz na mapie do celów projektowych dla swojego budynku na której budynek sąsiada z jego "wiatą" ma być naniesiony. I te odległości na mapie ewidencyjnej się liczą. Jeśli jego geodeta skłamał i narysował 4 m, to Ciebie to nie obchodzi.

    4. Instalacja przeciwpożarowa i wiele innych ciekawych rozwiązań obniżają odległości wymagane w Dziale VI "Bezpieczeństwo pożarowe" WT. Natomiast jest to bardzo kosztowne rozwiązanie, a są tańsze pomysły w Twoim przypadku.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 22-07-2020 o 16:23
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    altus_pl
    reasumując :
    - obowiązują minimum 4m i 3m od granicy działki ( odpowiednio dla ściany z oknami i bez okien ), co odpowiada 8m między ścianami ( z oknami ) budynków i 6m dla ścian zewnętrznych nie posiadających okien.
    - odległości można zmniejszyć stosując ścianę oddzielenia pożarowego ( tj. poniżej 3m od granicy działki ) wraz z pokryciem niepalnym dachu
    ! - to sąsiad powinien doprowadzić swój " dom " z " wiatą " do porządku ! nie Ty ponosić koszty jego możliwej samowoli, np. ( poza załączonym zdjęciem ) odległości stanowiska postojowego od granicy, które powinno być oddalone minimum 3m.
    ! - jw nie ma zastosowania, jeżeli w toku postępowania administracyjnego właściciel niezabudowanej działki byłby stroną w postępowaniu ( tj. np. gdyby tzw obszar oddziaływania obiektu wykraczał poza granicę działki zabudowanej ) oraz jeśli nikt nie wniósłby veta dla takiej zabudowy, która ( wg mnie ) nie powinna mieć miejsca.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    altus_pl
    ! - jw nie ma zastosowania, jeżeli w toku postępowania administracyjnego właściciel niezabudowanej działki byłby stroną w postępowaniu ( tj. np. gdyby tzw obszar oddziaływania obiektu wykraczał poza granicę działki zabudowanej ) oraz jeśli nikt nie wniósłby veta dla takiej zabudowy, która ( wg mnie ) nie powinna mieć miejsca.
    Jeżeli właściciel był stroną postępowania to mógł to wiedzieć i zgłosić jeśli odległości naruszały przepisy. Jeśli nie był stroną, albo był stroną a nie wniósł weta, to nadal nie wolno łamać przepisów o odległościach od granicy. Nawet jakby się zgodził na piśmie na zbliżenie, to nadal jest to wykroczenie - a raczej układ mafijny, bo obaj umawiają się, że przepisy o odległościach będą naruszone, a sąsiad będzie siedział cicho. Jedynie legalną drogą zbliżenia jest uzyskanie odstępstwa od warunków techniczno-budowlanych. Ale w czasie procedowania takiego odstępstwa urząd zawiadamia sąsiada i bierze pod uwagę jego głos. W każdym innym przypadku budynek postawiony w nielegalnej odległości od granicy jest do rozbiórki.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    to ewidentnie " wiata " sąsiada, którą nie jest - jest do rozbiórki.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7

    Domyślnie

    Przepisy to jedno, natomiast dobrze byłoby również dogadać się z sąsiadami odnośnie tych odległości. Jeśli się nie dogadujecie, a zrobisz coś "na styk" mogą Ci zamienić życie w piekło.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    kamila2304
    ... rozumiem intencje ( " dogadać się z sąsiadami odnośnie tych odległości " ), ale to nie sąsiad określa te odległości, tylko projektant na podstawie danego Rozporządzenia / Rozporządzeń budowlanych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony