dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Integracja KNX z Z-Wave

    Witam

    Mam następujące zapytanie.

    Jest dom, gdzie instalacja elektryczna jest powiedzmy standardowa. Planowany jest system KNX. I jeśli ze sterowaniem oświetleniem i roletami nie ma problemu bo będzie to częściowo załatwione przez aktory w rodzielni a częściowo przez aktory dopuszkowe to mam problem z monitorowaniem, sterowaniem gniazdem elektrycznym.

    Niestety, jak to w standardowej instalacji mam po kilka gniazdek elektrycznych na jednym obwodzie

    Umyśliłem sobie cos takiego. Pralka kończy pranie, w gniazdku, gdzie jest podłączona pralka występuje zanik poboru mocy, aktor to ,,widzi,, następnie sensor ruchu ,,widzi,, w którym jestem pomieszczeniu i informuje mnie zmiana barwy oświetlenia w tym pomieszczeniu, ze pranie skończone.

    NIestety nie wiem jak monitorować to konkretne gniazdko elektryczne bo jak powiedziałem nIe mogę użyc aktora w rozdzielni, bo w obwodzie jest kilka gniazdek i jeśli będą inne urządzenia wpięte w gniazdka na tym samym obwodzie to nie będzie wykryte zakończenie poboru mocy przez gniazdko z wpietą pralką

    Fajnie ma to rozwiązane Fibaro, ma dedykowane gniazdka ścienne z serii Walli, które pracują na Z-Wave. I tu umyśliłem sobie, że zintegruję Z-wave z KNX. NIestety znalazłem tylko jedno urządzenie pozwalające na integrację. Jest to server Thin-KNX Z-Wave. Myślę, że z jego pomocą mój pomyśl by wypalił. Ale...już jeden serwer w systemie będzię: Smart Visu z Junga. I teraz drugi server to prawie dublowanie funkcji i niepotrzebny wydatek..myślę, że około 4000zł.

    Mam nadzieję, ze jest jakies rozwiązanie mojego problemu Jak monitorowac gniazdko elektryczne w KNX w standardowej instalacji. Kurde skoro ktoś pomyślał o standardowych instalacjach i aktorach dopuszkowych do oświetlenia rolet, to czemu nie ma czegoś takiego dla gniazdek elektrycznych?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze to, choć z przepisów to nie wynika, gniazda jak pralka, suszarka, piekarnik czy zmywarka powinieneś mieć na osobnych obwodach. Niezależnie od KNX.

    Jeżeli masz inaczej musisz szukać czegoś co się integruje bezpośrednio z Jungiem.

    Edit:
    Jest też dobra wiadomość. Jak zamieszkasz to pewnie szybko się okaże, że Ci to nie jest potrzebne. Ja pomiarów zmywarki, lodówek, pralki, suszarki, itp jeszcze nie podpiąłem pod żadną automatyzację i przestałem czuć taką potrzebę.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 05-07-2020 o 10:41

  3. #3

    Domyślnie

    Hej
    Jak zobaczyłem, że napisałeś jest też dobra wiadomość to aż mi serce skoczyło, bo myślałem, że masz rozwiązanie ..a tu lipa haha.
    Wiesz piekarnik, pompa ciepła, rekuperacja ma osobne obwody. A tu zonk pralka i reszta sprzętów o niskim poborze nie ma Jest to rozbite na kilka obwodów, ale na każdym kilka gniazdek.

    Dom był kupiony z położoną instalacją elektryczną i otynkowany wewnątrz. Teraz dokładam kabel KNX i drugą rozdzielnię. Troszke przerówbek jest.

    Szukam i właśnie nic nie ma na integrację z Z-Wave.

    Jung będzie mi się fajnie integorwał z Philips Hue ale to na Zigbee, które JUng server ma zaimplementowane po jednej z ostatnich aktualizacji. Chyba prościej będzie znaleść gniazdko na ZigBee, które bedzie kompatybilne z mostkiem Philips Hue który jest wpięty do Servera Jung. . Gniazdek na ZigBee ileś tam znalazłem
    Preferowałbym gniazdko ścienne normalne, a nie coś wpinane do istniejącego gniazdka.

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Pralka to nie niski pobór, tylko nawet ~10A.

    A jakieś gniazdko na wi-fi się z tym jungiem nie zintegruje?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    1. Czy na pewno nie ma dopuszkowych modułów przekaźnikowych KNX z dopuszczalnym obciążeniem 16A i z pomiarem energii? Sprawdziłeś to dokładnie? Bo przekaźniki 16A są na pewno, np. MDT AKK-01UP.03. Pytam bo nie wiem, ale trudno mi w to uwierzyć. Ale jeśli nie i tylko jeśli nie, to wtedy szukałbym innego rozwiązania.

    2. Ale w Z-wave ani Zigbee bym nie wchodził tylko z tego powodu, bo to niepotrzebna komplikacja. Gdybym to ja miał takie wyzwanie, to rozwiązałbym je tak:

    a) do puszek pod gniazdka powkładałabym moduły Shelly 1PM. Są to moduły Wifi, z obciążalnością 16A i pomiarem energii, który może być przekazywany po MQTT. MQTT jest fajne, bo publikacja w topicach jest semantycznie bardzo zbliżona do komunikatów w grupach adresowych i konwersja jest względnie łatwa i oczywista.

    b) kupiłbym bramkę MQTT-KNX. Np. taką https://consteel-electronics.com/HD67947-B2
    Strasznie drogie to nie jest, ale jeśli chcesz przysępić na tym zakupie, to alternatywnie taką bramkę możesz sobie zbudować samodzielnie. Są na githubie softy do tego, np. https://github.com/owagner/knx2mqtt

    c) do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko brokera MQTT. Kupujesz Rasbperry Pi, najlepiej w formie przemysłowej na szynę DIN (jest niemały wybór), wrzucasz tam Rasberry OS (dawniej Rasbpian) i instalujesz lekki serwer Mosquitto. Super niezawodny softcik, nic nie musi pisać na storage (więc nawet może być to karta microSD i będzie działała długimi latami).

    I w ten względnie łatwy i tani sposób masz aktualny pomiar energii z gniazdek 16A w zdefiniowanych przez siebie grupach adresowych, do zagospodarowania przez dowolną automatykę KNX.
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 08-07-2020 o 04:30

  6. #6

    Domyślnie

    Hej
    Dzięki TomekWaw za info. Dopiero co zauważyłem, że napisałeś. Wgryzę sie w to jak znajdę chwilke czasu
    Pozdrawiam


    Witam po czasie

    Przekażę twoje informacjie instalatorom.
    Też tak czuję, że Z-wave i Zigbee w tym przypadku to niepotrzebne komplikowanie. Byc może dlatego instalator nie jest zbytnio przekonany do tego rozwiązania.

    Teraz tylko pytanie czy twój sposób rozwiązania problemu nie jest tez skomplikowany? A najważniejsze czy jest niezawodny i stabilny. Nie miałem kontaktu z Raspberry ale słyszałem wiele dobrego.

    Najważniejsze aby korzystanie było niezawodne.

    Rozumiem, że brokerem zamiast Raspberry mógłby być poniższy server?

    https://cdinnovation.com/maestro-supports-iot-mqtt/

    Tylko nie wiem, czy to by nie było dublowanie większości funkcji servera Jung. No i koszta tego servera zapewne większe niż Raspberry

    Jeszcze raz dzięki, że pochyliłeś się nad moim problemem.
    Ostatnio edytowane przez rhein ; 10-07-2020 o 23:35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony