dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Dzielenie działki na mniejszą niż zakłada MPZP

    Dzień dobry
    Chciałabym zapytać o podział dzialki, która zakupiłam. Działka to 50% rola i 50% budowlana. Całość ma ponad 28 (czyli ok 14 a budowlanej). MPZP przewiduje powierzchnię 7a dla działki budowlanej. Ja zaś chciałabym odciąć pierwsza działkę tj 10a a i sprzedać, a resztę czyli 18 ar (zostało 4a budowlana + 14a rolna zostawić sobie). Normalnie taki podział nie wchodzi w grę, ponieważ gdy tak podziele, nie będę mogła wybudować domu na tej drugiej działce na której zostanie 4a budowlane, gmina się na to nie zgodzi. A moje pytanie brzmi: gdy wybuduje dom do linii zabudowy zgodnie z MPZP ,to czy potem mogę tak odciąć dzialkę, by zostawić odpowiednie granicę do działki sąsiedniej? Lub jakiś sposób pomógłby mi podzielić tę działkę na dwie w miarę ładne działki, nie interesuje mnie podział pierwszej na małą 7 a co byłoby bezproblemowe.

  2. #2

    Domyślnie

    zapomnij o tym oznaczeniu rola-budowlana, mylisz pojęcia. Zapomnij o tych liczbach co podawałaś.
    zacznij od tego, co mówi MPZP o Twojej działce, jakie jest jej przeznaczenie?


  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak napisane powyżej. Rola 50% budowlana 50%. Nie mylę pojęć i liczb. Pytanie może być trudne i może nie to forum. Zacznijmy od początku:
    1. Buduję dom do linii zabudowy,( prościej?- oczywiście tam gdzie kończy się już MPZP i oznaczenie działki budowlane, a zaczyna inne oznaczenie działki rolne.)W rzeczywistości działka rolna ma oznaczenie R, RM czyli budowa zagrodowa wchodzi w grę, ale rolnikiem nie jestem.
    Działka budowlana ma jak wyżej 14 a i rola też.Razem mają 28 a.MPZP przewiduje najmniejsza powierzchnia działki budowlanej na wybudowanie domu to 7a, a jest 14 więc wszystko ok i zaczynam budowę domu.
    2. Dom już jest wybudowany i ma podpisany ODBIÓR( na tej całej dużej działce). Można sobie wyobrazić że stoi na samym środku działki, tam gdzie już kończy się działa budowlana, a zaczyna rola
    3. Teraz chciałabym jednak odciąć jedną część budowlaną,(wyznaczyć nową działkę, pod nowy dom) Działkę która będzie miała 9 max 10 a.. Proszę zauważyć, że dom w którym już zamieszkałam, pozostanie na mniejszej działce. Rachunek: np; 14-9=5. Czyli będzie to 5 a, ale w rzeczywistości to tylko 5 a budowlanej z resztą rolnej czyli działka w całości z domem będzie wtedy mieć 19 a.
    Wiem, że jest to trudne pytanie, pytanie do urzędu gminy czy też do doświadczonego geodety, ( mój mi nie odpowiedział składnie, ale dodał, że deweloperzy robią taki zabieg, gdy chcą podzielić działki. )
    4. Domu nie wybuduje na działce mniejszej niż 7 a, ale jeżeli mój dom jest już wybudowany i chcę odciąć pewną część działki to czy mogę go zostawić na tych 19 arach? czyli ( 5 ar budowlanej i 14 ar roli)?
    4. i tutaj pojawia się pytanie czy jest możliwe dzielenie działki w dobrej wierze, na mniejszą ?

  4. #4

    Domyślnie

    Rola 50% budowlana 50%. Nie mylę pojęć i liczb.
    mylisz, chyba, ze to dwie oddzielne działki o różnych numerach
    W rzeczywistości działka rolna ma oznaczenie R, RM czyli budowa zagrodowa wchodzi w grę, ale rolnikiem nie jestem.
    teraz jestem w 100% pewny, ze mylisz pojęcia a w zasadzie nie masz pojęcia o czym piszesz.

    ponawiam pytanie:
    co mówi MPZP o Twojej działce, jakie jest jej przeznaczenie?


  5. #5

    Domyślnie

    Mimo wszystko myślę, że mylisz pojęcia. Wrzuć rzut działki z klasyfikacją gruntów + MPZP.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Poda numer działki, obręb i gminę, to se sami znajdziemy. Bedziem wiedzieć o czym mowa.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Akurat widziałem dużo planów gdzie linia rozgraniczająca dzieli działki ewidencyjne na wiele różnych funkcji. Pytający zapewne bardzo dobrze to opisał. Teren można dzielić dowolnie mimo planu, każdy geodeta wie jak. Problemem będzie zapewne brak możliwości uzyskania pozwolenia na budowę. Jest jeszcze kwestia opisu tego terenu oraz działki budowlanej w planie gdyż nie można mylić pojęcia działki i lini dzielącej tereny o różnym przeznaczeniu. Bez przeczytania wszystkich zapisów planu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli nie chcesz napisać dokładnie co to za plan to w pierwszej kolejności sprawdź w zapisach planu czy działka budowlana może mieć tylko funkcję zagospodarowania mieszkaniową.
    Działka budowlana nie równa się działce ewidencyjnej i nie równa się lini rozgraniczajacej tereny o różnym sposobie zagospodarowania.

  8. #8

    Domyślnie

    @fukujin, Ty tez nie rozróżniasz pojęć. Podpowiem Ci, ze na żadnej mapie geodezyjnej nie ma znaczonego przeznaczenia gruntu. To jest domena prawa lokalnego i o tym dowiesz się tylko i wyłącznie z uchwały lub warunków zabudowy. To co Widzisz na mapie, to tylko klasyfikacja gruntu a nie jego przeznaczenie. Działka "budowlana" może mieć różną klasyfikację gruntu .
    Jeśli nie chcesz napisać dokładnie co to za plan to w pierwszej kolejności sprawdź w zapisach planu czy działka budowlana może mieć tylko funkcję zagospodarowania mieszkaniową.
    Działka budowlana nie równa się działce ewidencyjnej i nie równa się lini rozgraniczajacej tereny o różnym sposobie zagospodarowania.
    totalna bzdura. Przeznaczenie działki nigdy nie będzie jej dzieliło w żaden sposób na jakiekolwiek kawałki, tylko cała. Natomiast co innego jesli tyczy sie klasyfikacji gruntu, tu na jednej działce może być dowolna ilość różnej klasyfikacji.


  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    @fukujin, Ty tez nie rozróżniasz pojęć. Podpowiem Ci, ze na żadnej mapie geodezyjnej nie ma znaczonego przeznaczenia gruntu. To jest domena prawa lokalnego i o tym dowiesz się tylko i wyłącznie z uchwały lub warunków zabudowy. To co Widzisz na mapie, to tylko klasyfikacja gruntu a nie jego przeznaczenie. Działka "budowlana" może mieć różną klasyfikację gruntu .
    Czy możesz jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem to co napisałem? Napisałem o PLANIE MIEJSCOWYM.

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    @fukujin, totalna bzdura. Przeznaczenie działki nigdy nie będzie jej dzieliło w żaden sposób na jakiekolwiek kawałki, tylko cała. Natomiast co innego jesli tyczy sie klasyfikacji gruntu, tu na jednej działce może być dowolna ilość różnej klasyfikacji.
    No cóż od 15 lat sporządzam plany miejscowe, to co napisałeś to totalna bzdura. Proszę nie myl pojęć, przeczytaj czym jest linia rozgraniczająca, zauważ czym jest działka budowlana i czym jest działka ewidencyjna. Jak rozróżnisz te trzy kwestie to możemy poczytać o totalnych bzdurach bo jak widać opis przy liczbie postów może być rozbieżny z totalnymi bzdurami.

    Tak, linia rozgraniczająca tereny o różnym przeznaczeniu może dzielić działki ewidencyjne na tereny o różnym sposobie zagospodarowania. Tak, plan miejscowy może nawet nakazywać podział na działki budowlane inne niż ewidencyjne.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak, linia rozgraniczająca tereny o różnym przeznaczeniu może dzielić działki ewidencyjne na tereny o różnym sposobie zagospodarowania. Tak, plan miejscowy może nawet nakazywać podział na działki budowlane inne niż ewidencyjne.
    no to konia z rzędem temu co dokładnie wskaże, że ten kawałek działki jest z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową a ten 2cm dalej już jako rolną.

    Nie wiem, gdzie Ty te 15 lat sporządzasz te plany miejscowe, ale na szczęście nigdzie tam, gdzie ja miałem z nimi do czynienia. Współczuje tym, co mają z twoimi planami do czynienia.

    Nigdy nie spotkałem się z tym aby dana działka była była dzielona na różne przeznaczenia. Zawsze jako całość.


  11. #11

    Domyślnie

    To mało widziałeś. Nawet na tym forum były tematy pokazujące takie działki.

  12. #12

    Domyślnie

    No cóż, na pewno wszystkiego nie widziałem, ale też nie widziałem miejscowego planu zagospodarowania który dzieli działki na kilka przeznaczen , chyba że dotyczy jednej dużej działki i tak wnioskował właściciel we wniosku o ustalenie lub zmianę obecnego takiego planu. Sama z siebie gmina tak nie podzieli.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fukujin Zobacz post
    Akurat widziałem dużo planów gdzie linia rozgraniczająca dzieli działki ewidencyjne na wiele różnych funkcji. Pytający zapewne bardzo dobrze to opisał. Teren można dzielić dowolnie mimo planu, każdy geodeta wie jak. Problemem będzie zapewne brak możliwości uzyskania pozwolenia na budowę. Jest jeszcze kwestia opisu tego terenu oraz działki budowlanej w planie gdyż nie można mylić pojęcia działki i lini dzielącej tereny o różnym przeznaczeniu. Bez przeczytania wszystkich zapisów planu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli nie chcesz napisać dokładnie co to za plan to w pierwszej kolejności sprawdź w zapisach planu czy działka budowlana może mieć tylko funkcję zagospodarowania mieszkaniową.
    Działka budowlana nie równa się działce ewidencyjnej i nie równa się lini rozgraniczającej tereny o różnym sposobie zagospodarowania.
    I słuszne spostrzeżenie, bo inaczej, prościej już napisać nie mogłam, choć myślałam czy czasem nie malować, bo tak na serio było by łatwiej to wytłumaczyć Dokładnie linia MPZP dzieli działkę na dwie różne działki o innym przeznaczeniu. A pytanie jest dość ciekawe, o ile wiem ustawa nie pozwala działek rolnych na dzielenie mniejsze niż 30 a. Ja zaś chcę odciąć część działki budowlanej ok 4 do 5 a, która będzie przylegać do działki rolnej. No i reszta jak wyżej pytałam.. A przesyłam plik w którym zakreśliłam działkę i wszystkie oznaczenie z legendy jakie jej dotyczą.
    Wielkie dzięki za zainteresowanie moim tematem. Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	muratorforum1.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	79,5 KB
ID:	446016  

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Podpowiem Ci, ze na żadnej mapie geodezyjnej nie ma znaczonego przeznaczenia gruntu.
    Zgadza się, żadna mapa geodezyjna nie ma zaznaczonego przeznaczenia gruntu, ale ja nie pisałam, że mam przeznaczenie gruntu z mapy geodezyjnej, a wyraziłam się jasno, że działka moja zgodnie z MPZP ma 1/2 przeznaczenia budowlanego reszta to rola.
    Działka "budowlana" może mieć różną klasyfikację gruntu .
    To też prawda i o tym też wiem, w moim przypadku to IVa, a mowy o odrolnieniu nie ma w gminie na najbliższe 10 lat.
    Przeznaczenie działki nigdy nie będzie jej dzieliło w żaden sposób na jakiekolwiek kawałki, tylko cała.
    A jednak dzieli, bo gmina wymaga minimalną powierzchnię 7a dla działki budowlanej, by wybudować dom. Więc nie mogę odciąć 10 a działki budowlanej, sprzedać i pozostać z resztą, czyli 4 a budowlanej i 14 a roli. Bo pomimo, że to jeden kawałek to nie spełniam warunków do wybudowania domu. Więc myślę na odwrót i pytam jak powyżej.

  15. #15

    Domyślnie

    Wrzuciłam zrzut działki, legendę, w poście poniżej linia MPZP jest czarna i dzieli dziłkę na dwa kolory o różnym przeznaczeniu. pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Poda numer działki, obręb i gminę, to se sami znajdziemy. Bedziem wiedzieć o czym mowa.
    posłałam mapkę w jednej z odpowiedzi, MPZP jest tam narzucone na działkę, obok legenda. Myślę, że to starczy. MPZP i studium uwarunkowań dla mojej działki mówi, że jest 50% budowlana i 50% rolna, z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej (rolnikiem nie jestem, więc lipa)

  17. #17

    Domyślnie

    Wklej jeszcze treść MPZP mówiąca o tych 7a. Bo podejrzewam, że mówi on o powierzchni działki ogólnie, a nie tylko z przeznaczeniem pod zabudowę.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał agaz30 Zobacz post
    I słuszne spostrzeżenie, bo inaczej, prościej już napisać nie mogłam, choć myślałam czy czasem nie malować.........
    i wszystko jasne od tego rysunku trzeba było zacząć

    masz racje, masz podzieloną na dwa typy.
    a wyraziłam się jasno, że działka moja zgodnie z MPZP ma 1/2 przeznaczenia budowlanego reszta to rola.
    jest to gdzieś napisane? chodzi mi o te ułamki/procenty.


  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    W opisówce, oops - w opisowej części MPZP lub w tabeli, w rubryce dotyczącej tej jednostki projektowej - może być całkowity zakaz podziałów wtórnych lub ograniczenia powierzchni działek wydzielanych. Mapa to zbyt mało aby rozstrzygnąć.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 10-07-2020 o 21:04

  20. #20

    Domyślnie

    jest to gdzieś napisane? chodzi mi o te ułamki/procenty.
    Tak np jest zapisane w warunkowej umowie kupna, sprzedający przedstawił zaświadczenie z o przeznaczeniu w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania wg którego moja działka objęta jest jednostkami planu o symbolu 50% MN7" tereny pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i 50% jednostka R, RM10 tereny rolnicze z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej. Działkę zakupiłam z problemem, nie miała wyznaczonych granic, a i wpis w EGiB miała inny niz stan faktyczny. Było 36a jest 28a.o czym byłam poinformowana przed zakupem. W gminie u progu już informują, że mają wyczerpany limit na przekwalifikowanie działek aż do 2050, ponieważ jest to gmina wiejska. Koło mojej działki zaś deweloperzy sprytnie działają. Są wystawione osiedla, a być może moja działka ma im zapewnić ten pas ciszy. No cóż, miejsce mnie zauroczyło ale jest to za duża działka dla mnie, i szukam sposobu by ją podzielić a dwie fajne działki...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony