dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ToKo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-447
    Posty
    12

    Domyślnie Po czyjej stronie są stemple

    Witam

    Zaskoczył mnie dzisiaj wykonawca opłatami za wynajem stempli do podpierania stropu.
    Nie mieliśmy tego obgadanego wcześniej, ani nie ma nic na ten temat w umowie.
    Zatem po czyjej stronie powinien być wynajem stempli budowlanych?
    Liczyłęm na to, że wykonawca będzie miał po prostu swoje.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.311
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wg umowy. Powinna zawierać zakres - czy tylko praca (plus podstawowe narzędzia typu młotek, wkrętarka, poziomica itp.), czy praca + jakieś poważniejsze narzędzia czy urządzenia. Niektóre ekipy zawierają w ofercie rusztowania, szalunki czy coś innego - ale to ma sens tylko przy większych firmach o kilku ekipach, żeby nie marnowało się przez większość czasu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ToKo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-447
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wg umowy. Powinna zawierać zakres - czy tylko praca (plus podstawowe narzędzia typu młotek, wkrętarka, poziomica itp.), czy praca + jakieś poważniejsze narzędzia czy urządzenia. Niektóre ekipy zawierają w ofercie rusztowania, szalunki czy coś innego - ale to ma sens tylko przy większych firmach o kilku ekipach, żeby nie marnowało się przez większość czasu.
    Tylko że umowa mówi tylko tyle, że inwestor zapewnia materiały a wykonawca pracę. Z narzędzi do tej pory płaciłam jedynie za smołowiec i pistolet do piany.
    Więc skoro umowa nie mówi nic o stemplach to po czyjej powinny być stronie?

  4. #4

    Domyślnie

    a kto kupował deski na ławy?

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli w umowie nie było to określone, to można się spodziewać, że za wynajem narzędzi specjalistycznych i jednorazowych( np. pędzli, taśm czy folii ochronnych) trzeba będzie zapłacić dodatkowo.

  6. #6

    Domyślnie

    W Twoim wypadku, po stronie inwestora!

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    ze strony wykonawcy też jest nie fair że temat nie był poruszony i podejmuje sam decyzje - mógł Ci wcześniej powiedzieć, że będzie kwestia stempli i mógłbyś poszukać najtańszej oferty albo kupić stemple drewniane. Teraz mleko się rozlało, dogadaj z nim aby przed kolejnymi zakupami dawał Ci znać....

  8. #8

    Domyślnie

    A ile wyszly te oplaty?
    Generalnie jesli budowa miala byc tania to z drewna trzeba to robic, a wynajem to ulatwienie dla wykonawcy bo dla Ciebie zadne, efekt koncowy Cie interesuje, ten strop

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja ustaliłem w trakcie, kupiłem drewniane... z mojej budowy pojechały na inną(sprzedałem) a potem sąsiad odkupił je na opał. Obsłużyły dwie budowy i reasumując ja wydałem najwięcej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Zależy od ekipy i umowy , myśmy sami kupowali stemple, budowlańcy mieli swoje narzędzia i rusztowania ale deski szalunkowe i stemple to nasz koszt
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Kwestia która nie była dogadana - często się tak zdarza przy tak ogólnych pracach.
    Wiadomo, gości od posadzek nie pytasz czy mają mixokreta czy trzeba im wynająć, ale przy firmach "ogólnobudowlanych" zdarza się że nie posiadają wielu rzeczy które trzeba wozić/składować itp.

    Moim zdaniem wykonawca powinien poinformować o tym że sam stempli nie posiada i że masz zorganizować, z drugiej strony jeśli by je miał także mógłby zawołać za użycie - niech się amortyzują.
    Moim zdaniem jednak jeśli to nie było dogadane przed, to jest to po stronie inwestora - gdyż wykonawca kasuje za samą robotę, a nie sprzęt.

    Tak wiem, łatę i kielnie pewnie mają swoje, ale to jednak co innego

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar smigloxxx
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Dzielnica
    Ostróda
    Posty
    382

    Domyślnie

    Za systemy powinien cie powiadomić bo to trochę wyjdzie wal na pół podział .

  13. #13

    Domyślnie

    Nie fair wykonawca. Wykonanie danego zlecenia wiąże się z potrzebnymi do tego narzędziami po stronie wykonawcy. W tym przypadku szalunki, stemple. Jeśli wykonawca tego nie posiada powinien o tym mówić przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Wg mnie to jest tylko i wyłącznie wina wykonawcy i on w tym wypadku ponosi za to odpowiedzialność. Ewidentnie chce zrobić inwestora w wała. W tej sytuacji bym mu za to nie zapłacił ani grosza. Inwestor nie musi mieć wiedzy co jest potrzebne do wykonania zlecenia, on zleca to zadanie wykonawcy za określoną w umowie kwotę.

    U mnie zapewnienie desek + stempli na strop było ustalone przed podpisaniem umowy. Tzn ja to załatwiam więc kupiłem drewniane stemple które później sprzedałem za tą samą kwotę na kolejną budowę, koszt wyszedł zerowy. Natomiast deski z szalunku zostały oczyszczone i wykorzystane na deskowanie dachu. Więc szalunek wyszedł zero złotych.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Wszystko pięknie tylko pewnie jak w 80% przypadków nie było spisanej umowy, a jeśli była to po robocie...

    To że wykonawca nie ma swoich stempli i nie chce za nie płacić to nic dziwnego, ale powinien o tym poinformować.
    Pytanie czy było to celowe zagranie czy po prostu zgubiła kogoś rutyna - może jemu wydawało się to oczywiste że inwestor to zorganizuje lub pokryje koszt... ?

    Warto wprost pytać co wchodzi w cenę a jakie koszty mogą być dodatkowe.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ToKo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-447
    Posty
    12

    Domyślnie

    No nic. Stanowczo odmówiliśmy platności za stemple i jakoś wyonawca to przyjął.
    Rozumiem więc, że chciał mnie naciągnąć.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaromkv

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    155

    Domyślnie

    A dużo jeszcze będzie robił na Twojej budowie ?
    Żeby tylko Ci te stemple bokiem później nie wyszły.
    Ogólnie to powinien Cię poinformować o potrzebie załatwienia stempli lub mógł sobie to wrzucić wcześniej w cenę wykonania usługi.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ToKo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-447
    Posty
    12

    Domyślnie

    Wyonawca ma umowę na stan surowy bez dachu,
    Możliwe że mnie skroił na stali. 600kg zeszło więcej niż w projekcie.
    Mam wrażenie że próbuje sobie odbić straty...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No to jesteście kwita... To jest tak jak nie ustalicie co do kogo należy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #19

    Domyślnie

    Podpinam się
    Cały system szalunkowy wynająłem Ja a wykonawca opie##ala się w pracy co wydłuża okres szalowania . Myślę o tym aby przy końcowym rozliczeniu sami zapłacili powiedzmy 30 % za wynajęcie systemu . Jak myślicie??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony