dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Wybór pompy ciepła dom 155m2 powierzchni użytkowej

    Witam,

    Stoję przed wyborem pomoy ciepła i od instalatora otrzymałęm propozycję na pompy:

    1) LG Therma V 9kW zew: HU091MRU44/wew. HN0916M.NK4
    2) Bosch Compress 3000 AWS 8,3kW

    Różnica w cenie to +/- -> 500zł

    Dom budowany z pustaka leier, ocieplenie będzie 15cm styropian grafitowy, na podłodze 15cm + 6cm wylewki, w całym domu ogrzewanie podłogowe, poddasze nieużytkowe ocieplone 15cm + wylewka. Okna 3 szybowe z ciepłym montażem,w domu będzie zamontowana rekuperacja..

    Jakie za i przeciw odnośnie tych pomp.. nie ukrywam, że muszę się zdecydować na coś bo mi majstry od wykończeń wcześniej wchodzą...

  2. #2

    Domyślnie

    Moc pompy - dobiera się na podstawie profesjonalnego OZC budynku,
    Instalatora - wybiera się kumatego, jak najbliżej domu,
    Pompę - montować raczej należy na końcu budowy domu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    ...
    Pompę - montować raczej należy na końcu budowy domu
    Czym wygrzewamy wylewki jezeli pompa ma byc na koncu, czym grzejemy jezeli prace wykonczeniowe przowadzimy w okresie jesienno zimowym?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czym wygrzewamy wylewki jezeli pompa ma byc na koncu, czym grzejemy jezeli prace wykonczeniowe przowadzimy w okresie jesienno zimowym?
    Kotłem elektrycznym z COP-1. Przecież klient płaci za prąd

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czym wygrzewamy wylewki jezeli pompa ma byc na koncu,
    czym grzejemy jezeli prace wykonczeniowe przowadzimy w okresie jesienno zimowym?
    Jak na razie to mamy początek lipca ,
    Do jesieni ok;3 miesiące
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    Instaltor jest lokalny, sprawdzony. Chodzi mi bardziej co przemawia za LG a co za Bosch... Pompa musi byc uruchomiona teraz,żeby wygrzewać wylewki.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał 4all Zobacz post
    Instaltor jest lokalny, sprawdzony. Chodzi mi bardziej co przemawia za LG a co za Bosch...
    Pompa dobrze dobrana do zapotrzebowania budynku oraz poprawnie zainstalowana powinna spełnić oczekiwania użytkownika
    Przy wyborze bardziej bym się skupił na wsparciu serwisowym (czas reakcji) a także dostępności i cenach części zamiennych. Kwestia marki to sprawa drugorzędna. A jak instalator pod nosem i do tego sprawdzony to "żyć nie umierać"
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał 4all Zobacz post

    Stoję przed wyborem pomoy ciepła i od instalatora otrzymałęm propozycję na pompy:
    1) LG Therma V 9kW zew: HU091MRU44/wew. HN0916M.NK4
    2) Bosch Compress 3000 AWS 8,3kW

    Na podłodze 15 cm + 6 cm wylewki, w całym domu ogrzewanie podłogowe, poddasze nieużytkowe ocieplone 15cm + wylewka.
    Okna 3 szybowe z ciepłym montażem,w domu będzie zamontowana rekuperacja...
    Przy tak cienkich wylewkach, będziesz zmuszony grzać całodobowo;
    - a więc moc pompy powinna być szyta na miarę,
    Na podstawie czego instalator dobrał takie moce pomp????
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jak na razie to mamy początek lipca ,
    Do jesieni ok;3 miesiące
    Nie chodzi o ten konkretny przypadek. problem jest ogolny, oczywiscie mozna tak kol. Pytajnick podłaczyc kocioł elektryczny bo i tak inwestor zapłaci, ale skoro mozna taniej wygrzac i ogrzewac na czas wykonczenia to na co czekac. Taka porada dla inwestora klóry nie liczy kosztów.

  10. #10

    Domyślnie

    Miałem OZC do projektu dołączone, dużo odstepstw od tego nie ma.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał 4all Zobacz post
    Miałem OZC do projektu dołączone, dużo odstepstw od tego nie ma.
    No i jakie projektowe obciążenie cieplne Ci wyszło?
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przy tak cienkich wylewkach, będziesz zmuszony grzać całodobowo;
    - a więc moc pompy powinna być szyta na miarę,
    Na podstawie czego instalator dobrał takie moce pomp????
    Cienkie wylewki to zaleta bo łatwiej sterować i nie marnować energii, grzanie całodobowe to nie problem w nocy i wekendy mamy tani prąd a w dzień PV czyli za darmo.

  13. #13

    Domyślnie

    Nie mam teraz całego projektu ale znalazłem jakieś info jak wysyłem w sprawie pomp to mam coś takiego 62kWh/m2. Pamiętam też że tam maksymalna moc grzewcza potrzebna to było coś w okoliy ~10kW.

  14. #14

    Domyślnie

    Dużawo 10kW jak na 155m2 dobrze ocieplonego budynku z reku coś mi się nie chce w to 10 wierzyć.U mnie 9 kW przy 240m2 i dużych przeszkleniach
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 08-07-2020 o 10:31

  15. #15

    Domyślnie

    Może tam pisało max, nie mam projektu, żeby to sprawdzić..

  16. #16

    Domyślnie

    Tu nie ma max lub min)To konkretna wartość liczona dla budynku dla temp.zewn.w zależności w której strefie klimatycznej Polski on się znajduje

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie chodzi o ten konkretny przypadek. problem jest ogolny, oczywiscie mozna tak kol. Pytajnick podłaczyc kocioł elektryczny bo i tak inwestor zapłaci, ale skoro mozna taniej wygrzac i ogrzewac na czas wykonczenia to na co czekac. Taka porada dla inwestora klóry nie liczy kosztów.
    U mnie PC została zamontowana tydzień po zrobieniu posadzek i sobie stoi i czeka aż skończę tynki, po których zacznę posadzki wygrzewać.
    W międzyczasie próbuję zmienić taryfę na G...ale wbrew temu, co niektórzy tu piszą, nie jest to łatwe, przynajmniej w Enea. Być może uda mi się po skończeniu tynków i podbiciu pomiarów przez elektryka, zobaczymy.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.309
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    W międzyczasie próbuję zmienić taryfę na G...ale wbrew temu, co niektórzy tu piszą, nie jest to łatwe, przynajmniej w Enea. Być może uda mi się po skończeniu tynków i podbiciu pomiarów przez elektryka, zobaczymy.
    Dostałeś pisemną odmowę zmiany na G?
    Jakie uzasadnienie?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dostałeś pisemną odmowę zmiany na G?
    Jakie uzasadnienie?
    Nic jeszcze pisemnie nie działałem. Dzwoniłem tylko, by wybadać 'przeciwnika' Oczywiście usłyszałem, że musi być świstek po odbiorze budynku. Pytałem na spokojnie dlaczego tak, dlaczego muszę mieć 'prąd budowlany' itp. Pani mi odpowiedziała, że przecież jest na stronie Enei napisane, że taki prąd jest dla małych firm i dla prowadzących roboty budowlane (faktycznie jest) więc kiedy te roboty skończę, muszę im przedstawić papierek to potwierdzający. To tak w skrócie.
    Mój KB mówi, że jak skończę tynki i elektryk wszystko podpisze, to popróbujemy z nimi powalczyć.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.309
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Mój KB mówi, że jak skończę tynki i elektryk wszystko podpisze, to popróbujemy z nimi powalczyć.
    Miło z jego strony, że chce walczyć. Na czym ta walka ma polegać?
    Ja złożyłem wniosek pisemnie - przyjechali i zmienili taryfę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony