dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Kupno działki rolnej z WZ

    Witam mam okazję kupić działkę RV z warunkami zabudowy, czy to wystarczy i później pozwolenie na budowę czy trzeba na niej jeszcze zrobić odrolnienie?

    Wz traci ważność czy jest bezterminowo?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Jak rozumiem teren w granicach administracyjnych miasta? Jeśli tak to nie trzeba występować o zgodę ale przed pozwoleniem na budowę trzeba wystąpić o wyłączenie z produkcji rolniczej. Jest to odpłatne.
    WZ jeszcze jest bezterminowe, pozwolenie na budowę 2 lata. Ale jeśli zostanie uchwalony plan zagospodarowania to WZ tracą ważność.

  3. #3

    Domyślnie

    O jak dużych kosztach mówimy w przypadku wyłączenia z produkcji powierzchni 43a? I po wyłączeniu status działki będzie już budowlany czy dalej rolna tylko wyłączona? Czy to też ma jakiś określony czas do budowy? Działka jest duża i są w warunkach wytyczone 4 działki i na każdej dom ale nie jest jeszcze podzielona.

  4. #4

    Domyślnie

    Wyłączenie z produkcji rolniczej gruntu klasy 5 jest darmowe o ile takowe dla takiego gruntu wymaga starostwo.

    Cytat Napisał fukujin
    pozwolenie na budowę 2 lata.
    stare dane, od kilku lat jest to 3 lata

    czy trzeba na niej jeszcze zrobić odrolnienie?
    co rozumiesz pod określeniem "odrolnienie"? zmianę przeznaczenia gruntu, czy wyłączenie z produkcji rolniczej? tego drugiego nie da się zrobić bez tego pierwszego, odwrotnie tak
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 08-07-2020 o 19:08


  5. #5

    Domyślnie

    Informacja o darmowym wyłączeniu jest pocieszająca z tego co widziałem to też jeszcze chyba zależy czy gleba mineralna czy organiczna ale nie wiem gdzie to sprawdzic.

    Chodzi mi też o kolejność.
    Wz jest, teraz pozwolenie na budowę i po skończeniu budowy dopiero wyłączamy z produkcji rolnej ten kawałek na którym stoi dom czy cała działkę? Czy najpierw wyłączenie później budowa?

    Jakie też mamy plusy i minusy wyłączenia bądź zmiany przeznaczenia gruntu?

  6. #6

    Domyślnie

    pozwolenia na budowę nie dostaniesz jak nie wyłączysz z produkcji rolniczej tyle m2 ile architekt wyliczy na mapce zagospodarowania. To czy w ogóle musisz, to zapytaj sie w starostwie. Na pewno grunty klasy I, II, III z odmianami. Klasy IV, V, VI i niższej to w zależności czy mineralna, czy organiczna. Dowiesz sie w geodezji.
    Po skończeniu budowy geodeta robi inwentaryzację powykonawczą i na Twój wniosek podaje do EGiB zmianę klasyfikacji gruntu czyli jaki to rodzaj użytku. Z reguły klasyfikacje zmienia się na całej działce. To nic nie kosztuje, dopiero póxniej odczujesz w podatkach.

    pojecia które znacza co innego i nie sa ze sobą tozsame:
    1. zmiana przeznaczenia gruntu
    2. wyłaczenie z produkcji rolniczej
    3. zmiana klasyfikacji gruntu
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 08-07-2020 o 19:39


  7. #7

    Domyślnie

    Ok a jeśli wz została wydana to z pozwoleniem na budowę i z wyłączeniem z produkcji rolnej nie będą już robić żadnych problemów?
    Nie chciał bym sytuacji w której mam wz i nagle później nie dostanę pozwolenia na budowę.

  8. #8

    Domyślnie

    W warunkach zabudowy masz wszystko napisane. Jeśli projekt będzie spełniał te warunki to nie widzę problemu.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Wyłączenie z produkcji rolniczej gruntu klasy 5 jest darmowe
    Nie wiem skąd masz takie informacje, darmowe jest wyłączenie dla mieszkaniówki jednorodzinnej tylko pierwszych 500m2. Artykuł 12 ustawy o ochronie gruntów jasno podaje stawki. Klasa piąta również jest nimi objęta.

  10. #10

    Domyślnie

    a wiesz jak sie oblicza należność/opłatę za takie grunty? chyba nie wiesz. jak sobie policzysz, to Ci wyjdzie, ze nic nie płacisz


  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    a wiesz jak sie oblicza należność/opłatę za takie grunty? chyba nie wiesz. jak sobie policzysz, to Ci wyjdzie, ze nic nie płacisz
    Oczywiście, że wiem. Pierwsze 500m2 pod zabudowę mieszkaniową wyłączenie jest bezpłatne i to jest coś to akurat wiesz.

    Tylko najwyraźniej nie zdajesz sobie sprawy, że wyłączenie z produkcji wiąże się z dwiema rodzajami danin:
    1. Należność jednorazowa za wyłączeniowa zgodnie z tabelą - tą opłatę pomniejsza się o wartość gruntu - tutaj przy słabszych klasach i droższych miastach najczęściej opłata wychodzi 0.
    2. Opłata tzw.roczna przez dziesięć lat od wyłączenia z produkcji rolniczej - tej opłaty nie pomniejsza się i ona jest zawsze - tego najwyraźniej nie wiesz.

    Nie ma takiej opcji, żeby po przekroczeniu 500m2 nic nie zapłacić.

  12. #12

    Domyślnie

    Cała opłata roczna placona przez 10lat wynosi dokładnie 1/10 opłaty jednorazowej.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Cała opłata roczna placona przez 10lat wynosi dokładnie 1/10 opłaty jednorazowej.
    Eh brniesz i nadal mijasz się z prawdą opłata za 10 lat = opłacie jednorazowej a opłata roczna = 1/10 opłaty jednorazowej.
    Ostatnio edytowane przez fukujin ; 18-07-2020 o 10:56

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fukujin Zobacz post
    Eh brniesz i nadal mijasz się z prawdą opłata za 10 lat = opłacie jednorazowej a opłata roczna = 1/10 opłaty jednorazowej.
    To jak to w końcu jest z tą opłata. Mam klasę 3 i jednorazowa wychodzi mi na, minusie i zawsze myslslrm ze będę musiał płacić przez 10 lat te 10% a, tu wychodzi że jednak nie

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał fukujin Zobacz post
    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Cała opłata roczna placona przez 10lat wynosi dokładnie 1/10 opłaty jednorazowej.
    Eh brniesz i nadal mijasz się z prawdą opłata za 10 lat = opłacie jednorazowej a opłata roczna = 1/10 opłaty jednorazowej.
    Przeczytaj dokładnie co napisałeś i co ja napisałem


  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lebron87 Zobacz post
    To jak to w końcu jest z tą opłata. Mam klasę 3 i jednorazowa wychodzi mi na, minusie i zawsze myslslrm ze będę musiał płacić przez 10 lat te 10% a, tu wychodzi że jednak nie
    masz dwie opłaty:
    • jednorazowa pomniejszona o wartość gruntu. Jeśli wartość gruntu jest większa od opłaty jednorazowej to nie płacisz. Wartość opłaty jest podana w ustawie.
    • roczna - wynosząca 1/10 jednorazowej. Tą płacisz zawsze.


  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    masz dwie opłaty:
    • jednorazowa pomniejszona o wartość gruntu. Jeśli wartość gruntu jest większa od opłaty jednorazowej to nie płacisz. Wartość opłaty jest podana w ustawie.
    • roczna - wynosząca 1/10 jednorazowej. Tą płacisz zawsze.
    Ok dzięki bardzo
    A, jak to jest z tymi działkami było do 0.3 bez żadnej zgody a Teraz raz czytam że do 0. 5 jest a, raz że do 1 ha bez zgody ministra można sprzedac każdemu

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    .................
    • roczna - wynosząca 1/10 jednorazowej. Tą płacisz zawsze.
    zapomniałem dodać, że płacisz tylko 10 lat. Ta opłatę możesz wnieść jednorazowo w całości bez rozbijania po 1/10 przez 10 lat.

    Cytat Napisał Lebron87 Zobacz post
    Ok dzięki bardzo
    A, jak to jest z tymi działkami było do 0.3 bez żadnej zgody a Teraz raz czytam że do 0. 5 jest a, raz że do 1 ha bez zgody ministra można sprzedac każdemu
    tego nie wiem.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony