dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    garysek

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Złotoria
    Kod pocztowy
    16-020
    Posty
    4

    Domyślnie Ogrzewania domu po termoizolacji

    Dzień dobry

    Aktualnie mieszkam w domu drewnianym (bal) z lat 50-tych z dobudówką murowaną (lata 70-te) "ocieplonym" 5 cm styropianem, siding na zewnątrz. Powierzchnia niecałe 100 m2. Na nieużytkowym poddaszu na podłodze była (już usunięta) polepa. Ogrzewanie wodne grzejnikowe z kotłem opalanym głównie drewnem.
    W tym roku zamierzam przeprowadzić termomodernizację budynku, strop chcę docieplić pianką, a ściany zewnętrzne wełną. Chciałbym także zmodernizować ogrzewanie. Ale tu mam problem, mianowicie:
    Bardzo nie chcę wstawiać żadnego kotła czy to na paliwo stałe (jaki by nie był to kopciuch) czy gazowe (chociażby brak możliwości przyłącza), zdecydowanie wolałbym pompę ciepła. Niestety nie mogę rozwalić teraz wszystkich podłóg w domu aby pociągnąć podłogówkę, a nawet jeśli bym mógł to i tak nie wiem czy to miałoby sens, bo porządnie to raczej nie da się w takim domu już odizolować od dołu. Pozostaje albo jakaś pompa wysokotemperaturowa (np. Altherma HT) albo jakaś powietrze-powietrze. Osobiście najchętniej pozbyłbym się tych grzejników, zmienił ogrzewanie na nadmuchowe dołożył rekuperację i miał przy tym klimę gratis. Aktualnie mam i tak poddasze przygotowane do izolacji, rozciągnięcie kanałów nadmuchowych i zrobienie kratek w tym momencie byłoby bardzo łatwe.
    Tylko czy to na pewno ma sens? Kratki nawiewowe i wyciągowe byłyby tylko w sufitach, a mieszkam na Podlasiu - czyli zimą (pomijając ostatnią) temperatury poniżej 20oC to nic nadzwyczajnego. Jak rozmawiam z ludźmi o moich planach to zazwyczaj nie bardzo wiedzą o czym mówię i nie wierzą, że ten sposób grzania sprawdzi się. Instalatora żadnego jak na razie też nie udało mi się znaleźć. Może jednak odpuścić sobie te ogrzewanie nadmuchowe? Ale co w zamian? Doradzicie?

    Dodam jeszcze, że na dachu mam 10 kW paneli (niestety W-Z, więc zysk mniejszy), na aktualne zużycie delikatnie przewymiarowane, przy pompie troszkę mało zapewne byłoby, ale zawsze można rozbudować.

    pzdr

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Może te ściany zewnętrzne dociepl kolejną warstwą styropianu zamiast wełny. Nie będzie obawy, że kiedyś zawilgnie.

    Mam tylko grzejniki i sobie radzą z dogrzaniem domu - fakt, że musiałem nieco zmodernizować.
    PC PW sprawdza się też do c.w.u.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3

    Domyślnie

    Jak zrobisz naprawdę porządną termomodernizację ( tak na WT 2021) to:
    1) kupisz tańszą, bo mniejszą PC
    2) będziesz potrzebował niższej temperatury CO i prawdopodobnie PC-PW wydoli.
    Wszyzstko można przeliczyć

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Jak zrobisz naprawdę porządną termomodernizację ( tak na WT 2021) to:
    1) kupisz tańszą, bo mniejszą PC
    2) będziesz potrzebował niższej temperatury CO i prawdopodobnie PC-PW wydoli.
    Wszyzstko można przeliczyć
    albo wstawisz grzejniki o mocy 1,5 kw do tego 4 kwp pv i olejesz pompe ciepła oraz XIX centralne wodne.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    garysek

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Złotoria
    Kod pocztowy
    16-020
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Może te ściany zewnętrzne dociepl kolejną warstwą styropianu zamiast wełny. Nie będzie obawy, że kiedyś zawilgnie.
    No własnie styropian do domu drewnianego to chyba nie jest dobre rozwiązanie. Planuję pozbyć się go w ogóle.


    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Jak zrobisz naprawdę porządną termomodernizację ( tak na WT 2021)
    Na strop około 20 cm pianki, a na ściany 15 cm wełny. Po takim dociepleniu według cieplowlasciwie.pl wychodzi mi zapotrzebowanie około 5kW (bez CW). Dalsze zwiększanie grubości niewiele już zmienia. Myślałem też o piance na ściany, ale elewację chcę zakończyć tynkiem, a to by mocno skomplikowało sprawę.


    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    albo wstawisz grzejniki o mocy 1,5 kw do tego 4 kwp pv i olejesz pompe ciepła oraz XIX centralne wodne.
    Grzania tylko prądem z COP 1 w tym domu to chyba nie zaryzykuję, pompa da mi dodatkowo klimę, a wodne właśnie chcę olać.

    Problemem jest znaleźć doświadczonego instalatora w mojej okolicy, myślałem żeby samemu zająć się rozprowadzeniem kanałów i montażem kratek a tylko zlecić podłączenie pompy, ale raz że czasu trochę brakuje, dwa że też doświadczenia nie mam. Ale jak będę musiał...

  6. #6

    Domyślnie

    Proponuje rozważyć zastosowanie suchych systemów płaszczyznowych, przeznaczonych dla lekkich konstrukcji, budownictwo drewniane.

    System KAN-therm TBS - kompletne rozwiązanie dla instalacji podłogowej oraz płyty gipsowo-włókninowe KAN-therm Wall na ściany i sufity.
    Wydajność, konstrukcję oraz ofertę elementów dla tych obu rozwiązań można znaleźć na naszej stronie internetowej, w materiałach technicznych - poradnik, cennik.

    Połączenie obu tych form ogrzewania budynku po termomodernizacji bez problemu poradzi sobie z pokryciem zapotrzebowania na ciepło.
    Oczywiście podstawą do rzetelnej analizy są konkretne dane na temat obciążenia cieplnego budynku.

    Te formy ogrzewania pomieszczenia doskonale też sprawdzą przy współpracy z pompą ciepłą czy gazowym kotłem kondensacyjnym.
    Oczywiście płaszczyznowe konstrukcje suche nie zapewnią dużej bezwładności, dzięki której możliwe byłoby zakumulowanie ciepła. System grzewczy będzie szybciej reagował na zmiany temperatury ale też szybciej ulegał wystudzeniu - są zwolennicy i przeciwnicy tej sytuacji. Natomiast kwestię bezwładności można łatwo uzyskać poprzez zastosowanie przy źródle ciepła dodatkowego bufora ciepła - to zagwarantuje tym samym najbardziej optymalną pracę źródła ciepła (kotła bądź pompy).

    Pozostaje kwestia komfortu użytkowania instalacji.
    Przy ogrzewaniu powietrzem należy przewidzieć sytuację występowania miejsc cieplejszych i chłodniejszych.
    Kanały i kratki warto co jakiś czas czyścić, dla zdrowia i higieny użytkowników - tu warto też zwracać uwagę na jakość kanałów które będą zastosowane.
    Przy kratkach często dość szybko powstają smugi - powietrze porywa malutkie drobiny kurzu.

    Instalacja płaszczyznowa nie wymaga jakichkolwiek zabiegów konserwacyjnych (chyba że mówimy o odświeżeniu farb na ścianach lub zmianie wykładziny), jest bezobsługowa. Można też nią chłodzić pomieszczenia - szczególnie ścianą.
    A największą zaletą jest klimat jaki instalacja gwarantuje w pomieszczeniu - równomierna temperatura na całej powierzchni.

    Myślę że warto nad tym się pochylić.
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 16-07-2020 o 02:16
    http://pl.kan-therm.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony