dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła Dikin Altherma - kilka informacji i dotacja "Czyste powietrze"

    Witam

    Mam kilka pytań, a nie widzę specjalnie sensu rozbijać tego na kilka osobnych tematów.

    Wstępny wybór padł na Daikin Altherma R32 8kW split z chłodzeniem.
    Dom 100 letni docieplony z rekuperacją. OCZ cieplowlasciwie.pl mam w przedziale 6.5 do 7.2 kW przy -20°C, po dociepleniu stropu i podłóg zejdę do 6.5kW. Powinna więc Altherma 8 kW dać radę wspomagana grzałkami. Awaryjnie mogę dodać grzałkę do rekuperatora.

    Kilka pytań do praktyków, nie jestem z branży i zacząłem się już gubić w informacjach.

    1) jak to jest z modułem LAN + PV od Daikina - będzie współpracował z falownikiem Zeversolar TLC6000 - moduł Daikina wydaje się być zero-jedynkowy - skąd będzie wiedział, że falownik produkuje 3kW do wykorzystania na dodatkową produkcję ciepła, a nie tylko 30 Watt?
    Lepszy byłby jakiś moduł, w którym mógłbym zaprogramować moc produkcji energii, od której można uruchomić magazynowanie ciepła.
    Czy monitorenergii.pl poradziłby sobie z tym? Przy okazji jest dużo tańszy.

    2) chcąc użyć trybu chłodzenia, do jakiej temperatury można zbić temp. w instalacji, by nie doprowadzić do szronienia odsłoniętych rur? A jednocześnie chłodzić piętro. W najgorszym razie będę musiał izolować rury.

    3) jest sens szukać PC tańszej od Althermy? A jednocześnie na czynniku R32. Od Althermy mam przynajmniej serwis w okolicy.

    4) Jak to jest z przeglądami F-gaz - raczej przy PC są wymagane. A w przypadku klimatyzacji ze splitem? Jeśli nie będę mógł wliczyć zakupu 3 klimakonwektorów w modernizację COw dotacji, to chyba osobna klimatyzacja wyjdzie taniej. Chyba że będzie trzeba F-Gazy robić co roku - to podniesie koszt obsługi.

    5) mam dylemat czy kontynuować korektę wniosku "Czyste powietrze" na starych zasadach 2019r.,
    czy jednak przejść na nowy wniosek po 15-05-2020r.
    Wg starego regulaminu łapię się na 55% dotacji, wg nowego na podwyższone 60%. Ale chyba na same procenty nie warto patrzeć.
    W starym regulaminie nie liczono instalacji CWU, więc bojlera z nierdzewki raczej bym nie podciągnął. W nowym regulaminie już mogę.
    Z kolei w starym regulaminie jest modernizacja CO i elektroenergetyczna: czy klimakonwektory 3szt. w sumie 6'000 zł da się podciągnąć pod modernizację CO? No i musiałbym wymienić instalację elektryczną przedlicznikową, na mocniejszą ok.4'000 do 5'000zł. Tych punktów na modernizację CO i elektryki już w nowym regulaminie nie widzę. Więc mimo niższego procentu 55% może się okazać, że jednak warto zostać na starym regulaminie, bo szerszy jest zakres kosztów kwalifikowanych.

    Może mnie ktoś naprowadzić na właściwy tok myślenia, bo się pogubiłem.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-07-2020 o 13:17
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Daikin Altherma o mocy 8 kW ma 1,6 kg R410A, a na R32 tylko 1,15 kG, więc nie ma problemu z ustawą o f-gazach. Z tego co czytałem to powyżej 3 kg muszą być rejestrowane i są "pod kontrolą".

    Masz serwis w okolicy, to duży plus.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Mam taką pompę, poprzednio grzałem ekogroszkiem. Z moich obserwacji mogę powiedzieć:
    1. Temat sterowania przez falownik odpuściłem - uważam że PC nie nadaje się do pracy start-stop, a tak właśnie by to wyglądało w sytuacji kiedy np.chmura zasłoni słońce. Lepszym i prostszym rozwiązaniem jest pchanie energii w grzałkę, np falownik Fronius ma taki ficzer w standardzie. Można też wykorzystać tani LANKONTROLER - bardzo ciekawe rozwiązanie szeroko wykorzystywane na stronie pvmonitor, zarówno do monitorowania PC jak i PV plus sterowanie dodatkowymi odbiornikami.
    Po pierwszym sezonie uważam że lepiej po prostu puścić PC samopas - za dnia będzie słońce lub nie, ale pompa będzie pracowała non stop z minimalną mocą i tym samym wzrośnie autokonsumpcja
    2. ja nie testowałem jeszcze chłodzenia(dopiero pierwsza zima za mną), ale raczej sugeruję odpuścić i dołożyć do klimatyzacji w przyszłości
    3. z Althermy jestem bardzo zadowolony, ale jak kto lubi
    4. na FGazy ona się nie łapie
    5. ja składałem w pierwszym naborze, więc sporo się zmieniło. Zakupiłem osobno jednostkę wewnętrzną/zewnętrzną i osobno zbiornik do niej.
    Ostatnio edytowane przez plamiak ; 10-07-2020 o 16:43
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie.

    W sumie z tym chłodzeniem, to się waham na ile to ma sens ?!? Na pewno gdybym założył 3 klimakonwektory na piętrze, to by wspomogły proces chłodzenia. Tylko na ile to będzie skuteczne? A w zimie wspomogłyby grzanie - obecnie pokój dzienny na piętrze mam niedogrzany zimą. A mam tylko 100cm na grzejnik potem drzwi balkonowe - dałem 3 szybowe bo pokój zawsze był chłodniejszy (północna strona). Tu klimakonwektor zdecydowanie by się przydał. I najbardziej mi tu pasuje Prumo VIDO, najmniejszy ma 80cm szerokości i kształtem niewiele odbiega od grzejników płytowych konwektorowych, jakie mam w domu.

    Zamiast modułu PV w sumie mogę na harmonogramie podbić temp. o 1°C w godzinach gdy zazwyczaj jest największa produkcja prądu. Przy takim ustawieniu stracę znowu podczas zachmurzeń.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Lepszym i prostszym rozwiązaniem jest pchanie energii w grzałkę, np falownik Fronius ma taki ficzer w standardzie. Można też wykorzystać tani LANKONTROLER
    Dają coś więcej niż 4 programowalne wyjścia cyfrowe?
    Bo za dedykowany regulator do grzałki każą sobie dość słono dopłacić.

    Jest w ogóle na rynku falownik, który w standardzie ma programowalne wyjście 0-10V do wykorzystania jako informacja o bieżącej nadprodukcji?
    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Na pewno gdybym założył 3 klimakonwektory na piętrze, to by wspomogły proces chłodzenia. Tylko na ile to będzie skuteczne?
    Jak przygotujesz całą instalacje z głową, tak by PC mogła zejść z temperaturą zasilania do tych 7 st.C to masz pełnoprawną klimatyzację w każdym pomieszczeniu z klimakonwektorem.
    Tylko nie można zapomnieć o izolacji instalacji i obowiązkowo grawitacyjne odpływy z klimakonwektorów.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 10-07-2020 o 20:38

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dają coś więcej niż 4 programowalne wyjścia cyfrowe?
    Bo za dedykowany regulator do grzałki każą sobie dość słono dopłacić.

    Jest w ogóle na rynku falownik, który w standardzie ma programowalne wyjście 0-10V do wykorzystania jako informacja o bieżącej nadprodukcji?
    Nie drążyłem tematu sterowania pompą przez falownik - z powodu opisanego wyżej. Sam korzystam z Lankontrolera tyle że w wersji 3.5 czyli trochę nowszego niż sprzedawane przez pvmonitor.pl - ale wykorzystywałem go do kilku innych rzeczy jeszcze założeniem PV. Obecnie eksperymentuję z rodziną ESP.
    Czy obecność we Froniusie protokołu Modbus ORAZ wyjścia przekaźnikowego nie wyczerpuje tematu sterowania urządzeniami zewnętrznymi?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Czy obecność we Froniusie protokołu Modbus ORAZ wyjścia przekaźnikowego nie wyczerpuje tematu sterowania urządzeniami zewnętrznymi?
    Nie.
    Może dlatego, że nie jestem zwolennikiem tego typu automatyki w domu.
    Automatyka jest dobra dla dużych obiektów, gdzie jest wiele urządzeń do nadzoru, a cykl życia instalacji liczony na 10 lat.
    Coś co dzisiaj uznawane jest za nowoczesne, za 10 lat będzie złomem.
    Wyjście analogowe pozwala na podłączenie prostego regulatora i grzałki.
    Bez dodatkowych urządzeń po drodze.
    Proste połączenia twardodrutowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jak przygotujesz całą instalacje z głową, tak by PC mogła zejść z temperaturą zasilania do tych 7 st.C to masz pełnoprawną klimatyzację w każdym pomieszczeniu z klimakonwektorem.
    Tylko nie można zapomnieć o izolacji instalacji i obowiązkowo grawitacyjne odpływy z klimakonwektorów.
    Witam
    W jakim sensie grawitacyjne odpływy? Klimakonwektor nie ma w sobie tacki? Jakiegoś zabezpieczenia?
    Mam robić tacki i wiaderka podstawiać? Podpięcie każdego klimakonwektora do kanalizacji jest nierealne.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To jeden z problemów związanych z klimakonwektorami - tak jak jednostka wewnętrzna klimatyzatora - w trakcie chłodzenia wytwarza wodę (kondensat). I tak jak przy klimatyzacji trzeba zapewnić jego odpływ. Można użyć pompek do skroplin - w ostateczności.
    I nie trzeba podłączać do kanalizacji, czasem wystarczy po prostu na zewnątrz ściany.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli fabryczna tacka zbierająca kondensat powinna być? I wężyk odpływowy?
    Na początek podstawię pojemnik, może starczy.
    Obecnie mam klimatyzację przenośną i podczas chłodzenia zdecydowanie mniej kondensatu się wytrąca, niż w trybie osuszania.
    W przypadku kk będzie kondensatu porównywalnie? Więcej, czy mniej? Ścian wolałbym nie dziurawić
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie

    Witam.

    Ja jestem dopiero na etapie kupionego gotowego projektu i przerabiania go przez architekta. Zainteresował mnie właśnie temat pompy ciepła powietrze-woda. Dom będzie miał około 150m2 powierzchni mieszkalnej. Chciała na całym parterze zrobić ogrzewanie podłogowe a na piętrze kaloryfery (piec kondensacyjny na gaz). Też miał być bojler żeby mieć zawsze ciepłą wodę w kranie. Do tego jeszcze planowałem zrobić już instalacje pod przyszłą klimatyzację żeby dom był przygotowany na to.

    Zacząłem zgłębiać temat pompy ciepła powietrze-woda i ogólnie mi się zasada działania takiego ogrzewania spodobała. Najbardziej mi się spodobało to że dokupując odpowiedni moduł do pompy ciepła można w zimie chłodzić dom więc by odpadła mi już wtedy instalacja i zakup klimatyzacji. Oczywiście trzeba w takim przypadku kupić klimakonwektory. Powiedzcie mi jakie to są koszty takiego przedsięwzięcia? Czy to będzie dobrze działać z ogrzewaniem podłogowym? Czy to w zimie dobrze grzeje a w lecie da radę schłodzić taki dom. Oczywiście dom będzie docieplony. Jak jest z dofinansowaniem na taką instalacje jeśli buduje się nowy dom?
    Ostatnio edytowane przez kowalmisiek ; 15-07-2020 o 14:37

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowalmisiek Zobacz post
    Witam.

    Ja jestem dopiero na etapie kupionego gotowego projektu i przerabiania go przez architekta. Zainteresował mnie właśnie temat pompy ciepła powietrze-woda. Dom będzie miał około 150m2 powierzchni mieszkalnej. Chciała na całym parterze zrobić ogrzewanie podłogowe a na piętrze kaloryfery (piec kondensacyjny na gaz). Też miał być bojler żeby mieć zawsze ciepłą wodę w kranie. Do tego jeszcze planowałem zrobić już instalacje pod przyszłą klimatyzację żeby dom był przygotowany na to.

    Zacząłem zgłębiać temat pompy ciepła powietrze-woda i ogólnie mi się zasada działania takiego ogrzewania spodobała. Najbardziej mi się spodobało to że dokupując odpowiedni moduł do pompy ciepła można w zimie chłodzić dom więc by odpadła mi już wtedy instalacja i zakup klimatyzacji. Oczywiście trzeba w takim przypadku kupić klimakonwektory. Powiedzcie mi jakie to są koszty takiego przedsięwzięcia? Czy to będzie dobrze działać z ogrzewaniem podłogowym? Czy to w zimie dobrze grzeje a w lecie da radę schłodzić taki dom. Oczywiście dom będzie docieplony. Jak jest z dofinansowaniem na taką instalacje jeśli buduje się nowy dom?
    Grzejniki odpuść od razu. Będzie taniej i prościej - tylko podłogówka.
    Ale z klimakonewktorami to ..... odradzam. Miałoby to sens w starym domu i braku podłogówki, ale w nowym domu lepiej (taniej) będzie zrobić PC z podłogówką do grzania i osobno klimatyzację do chłodzenia. Po pierwsze koszt - dobry klimakonwektor kosztuje tyle co tani klimatyzator, a jest niezależnym urządzeniem... Po drugie odpada konieczność dublowania rur - nie może chłodzić podłogówka RAZEM z klimakonwektorami (ryzyko wykraplania wilgoci w płytach OP).
    Sam posiadam wersję grzewczo-chłodzącą.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie to co napisałeś. Czy u Ciebie podłogówka chłodzi dom? Jaka masz pompę ciepła i ile kosztowała Cię instalacja razem z pompą?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Po drugie odpada konieczność dublowania rur - nie może chłodzić podłogówka RAZEM z klimakonwektorami (ryzyko wykraplania wilgoci w płytach OP).
    Sam posiadam wersję grzewczo-chłodzącą.
    Można jeszcze pomieszać i dać dół podłgówkę a górę klimakonwektory, wówczas można chłodzić tylko klimakonwektorami.
    A chłodzić można klimakonwektorami wspólnie z podłogą ale efektywność będzie mniejsza...
    Oczywiście dublowanie rur byłoby najlepsze.
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 15-07-2020 o 18:13
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie

    Może zróbmy tak. To jest domek który będę budował:
    https://www.tooba.pl/projekt-domu-Ja...m-2-st-TJM-245
    Strych będzie mieszkalny więc powierzchnia około 150m2.
    Jak byście rozwiązali kwestię ogrzewania i chłodzenia w takim domku. Może ktoś określić jakie to mogą być plus minus koszty takiej pompy ciepła powietrze -woda na taki domek? I czy dostanie się jakieś dofinansowanie na taki sprzęt?
    Ewentualnie jaką widzicie alternatywę?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ja bym tak nie budował...
    Ale ja normalny na tym forum nie jestem!
    Kraków...
    Bardzo ogólna informacja.
    Na górce czy w dolince?
    Bardziej -5 czy -25stC zimą?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Grzejniki odpuść od razu. Będzie taniej i prościej - tylko podłogówka.
    Ale z klimakonewktorami to ..... odradzam. Miałoby to sens w starym domu i braku podłogówki, ale w nowym domu lepiej (taniej) będzie zrobić PC z podłogówką do grzania i osobno klimatyzację do chłodzenia. Po pierwsze koszt - dobry klimakonwektor kosztuje tyle co tani klimatyzator, a jest niezależnym urządzeniem... Po drugie odpada konieczność dublowania rur - nie może chłodzić podłogówka RAZEM z klimakonwektorami (ryzyko wykraplania wilgoci w płytach OP).
    Sam posiadam wersję grzewczo-chłodzącą.
    Daikin to jedna z najdroższych pomp na rynku.
    Jesteś przekonany o tym że ktoś kto wymiera TAKĄ pompę jest zainteresowany tylko i wyłącznie:
    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    ... taniej i prościej ...
    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    ... lepiej (taniej) ...
    W przypadku chłodzenia (klimatyzacji) klimakonwektory to rozwiązanie lepsze - estetyczniejsze i cichsze.
    Daje znacznie większą możliwość regulacji mocy.
    Nie rozumiem też, co rozumiesz przez pojęcie "niezależności" w odniesieniu do klimatyzacji.
    Kliamkonwektory też mogą grzać i chłodzić - inna sprawa, że w domach jednorodzinnych rzadko spotyka się zapotrzebowanie na te procesy w tym samym momencie.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowalmisiek Zobacz post
    Witam.

    ........... Jak jest z dofinansowaniem na taką instalacje jeśli buduje się nowy dom?

    Nie wiem jak jest z innymi programami - sprawdź u siebie w powiecie czy gminie w dziale ochrona środowiska.
    Na program rządowy Czyste powietrze się nie załapiesz. Od 15 maja 2020r. jest nowy regulamin i wykreślili z niego nowo budowane domy. Poszli bardziej w kierunku anty smogowym i dotują wymianę starych węglowych piecy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-07-2020 o 10:53
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja dopłaciłem do wersji chłodzącej bo miałem techniczną możliwość puszczenia drugiego zasilania do klimakonwektorów. Na chwilę obecną temat odpuściłem i skłaniałem się raczej ku klimatyzacji 4 x split. Koszt jest mniejszy niż czterech klimakonwektorów z oddzielnym pionem i robotą z tym związaną.
    Podłogówkami JESZCZE nie chłodziłem - mam PC dopiero niecały rok i nie było takiej konieczności - jestem świadom ograniczeń i efektów chłodzenia podłogówką.
    Niezależność układu klimatyzacji od układu CO - to dwa systemy które mogą się wspomagać (szybko grzać klimą w okresach przejściowych), nie wymagam grzania w jednym pokoju a chłodzenia w drugim....co tu nie rozumieć?
    Wybierając Daikina widziałem różnicę w cenie między np. Panasem czy LG, gdyby nie dofinansowanie inaczej by to wyglądało. Określenie taniej/prościej odnosi się do idei TYLKO podłogówki w nowym domu i nie odnosi się do wyboru marki. Zapewne gdyby to była moja druga lub trzecia PC to miałbym porównanie.
    Na razie po pierwszej słabej zimie nie zauważyłem w swoim Daikinie aby występowały problemy opisywane przez użytkowników innych marek - czyli częste defrosty, głośna praca czy wysokie zużycie prądu.
    Na ile jest to zasługą Daikina, a ile mojego domu, słabej zimy czy po prostu żołnierskiego szczęścia - ocenię za 10 lat.
    John zauważyłem że jesteś związany z branżą HVAC (i bardzo sobie cenię Twoje wypowiedzi) i raczej polecałeś Daikina, więc sądzę że dostrzegasz jakieś zalety jego rozwiązań. Ja jestem zwykłym userem który zdanie o marce wyrabia tylko przez obserwację rozwiązań które widzi i słyszy, to co przeczyta/zrozumie z netu, czy w końcu prześledzi historię firmy....
    Na chwilę obecną polecam mojego Daikina - po pierwszej jego zimie (która była taka jaka była) i za cenę którą za niego zapłaciłem po dotacji.
    A do nowego domu który buduję dla syna też biorę PC PW ale tylko grzewczą, chłodzenie będzie klimą.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie

    Właśnie jeszcze nie zobaczyłem nigdzie żadnego na forum komentarza który by chwalił działanie chłodzenie przez pompe ciepła. Czy ktoś ma u siebie pompę ciepła z modułem chłodzenia i klimakonwektory i może dać opinie na ich temat? Koszt jest bardzo duży takiego tandemu. Ja widzę jedynie taki plus że niema na domie powieszonych nigdzie sprężarek czyli jak chodzi o estetykę to chyba największy plus.
    Liczyłem że jak bym chciał w każdym pokoju na poddaszu klimę to musiał bym kupić sprężarkę multisplit na 4 klimy do poddasza i mocną sprężarkę do salonu żeby była w stanie schłodzić salon z kuchnią czyli jakieś 40m2 plus klimatyzator. Też to wcale tanio nie wyjdzie bo stawiam że z 10000zl albo więcej. Dlatego zacząłem drążyć temat pompy ciepła z opcją chłodzenia domu.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony