dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 49 z 49
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    1/Policzyłem sobie OZC i wychodzi nieco powyżej 7 kW.
    2/ Wg wykresu ta Altherma 6 kW powinna poradzić sobie na samym kompresorze do
    ..... -14°C,potem doda grzałki. Wg moich przeliczeń ta PC 6 kW powinna grzać dom
    ...... o 100 zł na sezon taniej niż PC 8 kW.
    3/ A i sama PC jest ok. 2'000 zł tańsza.
    4/ Obecnie wymieniam 6 grzejników, tak że łączna moc będzie 7 kW przy wodzie 45°C
    ..... liczone ze współczynnikiem 0,59 w stosunku do katalogowego 55°C.
    5/ Na parterze mam jeszcze zabytkowy piec kaflowy to jakieś 1 do 1,5 kW
    6/ i na piętrze od północy w przyszłości raczej dojdzie klimatyzacja kolejne 2,6 kW.

    - Zastanawiam się czy przedstawiony wyżej układ mogę zasilać z pompy
    obiegowej Daikina. Instalacja grawitacyjna na grubych rurach - to z przepływami
    nie powinno być problemu. A handlowiec z firmy, która ma mi PC montować zagadał
    ostatnio o dwóch pompach obiegowych za buforem - uważam , że to przesada i jak
    dobrze temat przemyśleć to pompa obiegowa Althermy powinna to uciągnąć.
    Poczytaj o rozwiązaniu kolegi map78 w moich tematach ;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...nwektory/page4

    Wg;mnie bardzo racjonalne podejście do problemu
    Bufor - wpięty szeregowo - to obejdzie się prawdopodobnie bez pomp
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 09-09-2020 o 16:08
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  2. #42

    Domyślnie

    Co do wcześniejszego wpisu czytam stare wątki i często schematy czy zdjęcia po 4 latach są już niedostępne (linki nieaktualne). Informacje o instalacji kolegi map78 też rozproszone, w różnych wpisach. Schematy jeśli były, to chyba zostały usunięte.

    Tak się zastanawiam, czy da się zamontować manometr / manometry na instalacji freonowej na stałe? Tak by w razie ubytku czynnika (spadek ciśnienia) od razu było widać, że coś nie gra i odpowiednio wcześniej wezwać serwis. A nie czekać na awarię spowodowaną brakiem czynnika.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Co do wcześniejszego wpisu czytam stare wątki i często
    schematy czy zdjęcia po 4 latach są już niedostępne (linki nieaktualne).
    Informacje o instalacji kolegi map78 też rozproszone, w różnych wpisach.
    Schematy jeśli były, to chyba zostały usunięte.
    Obecnie kolega map78 - się nie udziela,
    - chcąc dotrzeć do wiedzy - trzeba czasu i cierpliwości,
    - istotna jest selekcja wiedzy podanej,
    - bardzo duża ilość właścicieli pomp dziękowała mu za wsparcie,
    - był jednym z użytecznych forumowiczów,
    Większość użytkowników po montażu pompy - zapomina o forum,

    Mój instalator ; powiększa firmę i ciągle powtarza, że ;
    Roboty ma w nadmiarze i nie do przerobienia
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-09-2020 o 11:25
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #44

    Domyślnie

    Tak, dziękuję za twoje wpisy Andrzej5101 - nadal czytam.

    Powoli bym musiał kupić materiały na dodatkowy pion i go zmontować. Gdyż dużymi krokami zbliża się termin wizyty instalatora i montażu PC.
    Czy rura PEX/ALU/PEX daje wystarczającą izolację przed dyfuzją tlenu do instalacji?
    Bo czytałem, że same PEXy to trzeba dodatkowo zabezpieczać, gdyż przez plastyk tlen przenika do wody.

    I pytanie drugie - czy da się zamontować manometr / manometry na instalacji freonowej na stałe? Tak by w razie ubytku czynnika (spadek ciśnienia) od razu było widać, że coś nie gra i odpowiednio wcześniej wezwać serwis. A nie czekać na awarię spowodowaną brakiem czynnika.


    edit 17-09-2020r.
    Już doczytałem, że wkładka ALU w PEXach działa jak izolator dyfuzji tlenu. Więc przy PEXach nie trzeba się tym martwić. Co do samych PEX podobno nie warto kupować najtańszych (m.in. Diamond). Plastyk z którego są wykonane jest produkowany w trzech klasach jakości. A, B i C - oznaczane np. XB. Klasa A jest słabsza, a C najmocniejsza - chodzi o wiązania siatki X między cząsteczkami.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-09-2020 o 12:46
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Czy rura PEX/ALU/PEX daje wystarczającą izolację przed dyfuzją tlenu do instalacji?
    Instalator z doświadczeniem musi sie wypowiedzieć
    I pytanie drugie - czy da się zamontować manometr / manometry na instalacji freonowej na stałe? Tak by w razie ubytku czynnika (spadek ciśnienia) od razu było widać, że coś nie gra i odpowiednio wcześniej wezwać serwis. A nie czekać na awarię spowodowaną brakiem czynnika.
    Jeżeli instalacja jest zrobiona szczelnie;
    - pompa działa prawidłowo,
    - to nie ma co tam zaglądać,
    - bo każda ( pomiar ) interwencja w instalacje to spadek ciśnienia
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-09-2020 o 13:14
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Tak się zastanawiam, czy da się zamontować manometr / manometry na instalacji freonowej na stałe? Tak by w razie ubytku czynnika (spadek ciśnienia) od razu było widać, że coś nie gra i odpowiednio wcześniej wezwać serwis. A nie czekać na awarię spowodowaną brakiem czynnika.
    Da się.
    Tylko po co?
    Każda pompa ma taki przetwornik wewnątrz, właśnie po to by diagnozować ubytek czynnika samodzielnie.

  7. #47

    Domyślnie

    Witam

    Wczoraj byli u mnie handlowiec z instalatorem, co mają mi Altherme 3 montować.
    I wyszło, że na połączenie między kompresorem a splitem - dadzą rurkę miedzianą z rolki.
    Myślałem, że będą to rurki sztywne lutowane.
    Czy są jakieś przeciwskazania do rurki miedzianej z "rulonu"?
    Czy taka rurka nie ma cieńszych ścianek, czy nie będzie bardziej usterkowa, mniej trwała?
    Pomijam kwestię estetyczną, w piwnicy nie będzie mi przeszkadzało, że rura będzie pofalowana, a nie prosta jak z bicza strzelił.

    Pytam bo w pracy w klimatyzacji szafy obrabiarki, już miałem taką sytuację, że serwisanci stwierdzili, że rurki są tak cienkie że się przecierają. Usterkę polutowali, ale w nieokreślonej przyszłości pojawią się kolejne dziurki w rurkach. A tak na ścisłość to wypadało by wymienić rurki na takie z grubszą ścianką.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-09-2020 o 09:50
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #48

    Domyślnie

    W domowych instalacjach to nie widzialem jeszcze innych rurek jak tylko te z rulonu

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Tak się zastanawiam, czy da się zamontować manometr / manometry na instalacji freonowej na stałe? Tak by w razie ubytku czynnika (spadek ciśnienia) od razu było widać, że coś nie gra i odpowiednio wcześniej wezwać serwis. A nie czekać na awarię spowodowaną brakiem czynnika.
    Kombinujesz - to dodatkowe "cudo" jak by było potrzebne to by było zalecane przez Daikin`a. Dając manometr w szereg pewnie go fachowiec wlutuje, a to wiąże się z niebezpieczeństwem naruszenia struktury całego systemu obiegu czynnika. Czyli w miejscu lutowania może powstać mikroprzeciek "na życzenie".
    Połączenia powinny być wykonane prawidłowo, ale jak będziesz miał pecha to możesz trafić na partacza.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony