dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie Szerokoś elewacji frontowej.

    Witam.

    Na początku tygodnia dostałem decyzję o odmowie pozwolenia na budowę.

    Jako powód odmowy wskazano brak dostosowania szerokości elewacji frontowej do warunków zabudowy.
    Szerokość elewacji frontowej powinna być od 12 do 18 metrów.

    Po otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy zakupiłem projekt budynku ale przeoczyłem fakt, że szerokość elewacji frontowej budynku wynosi 10,10 m. Projektant wykonujący adaptację budynku w celu poszerzenia elewacji frontowej do 12 metrów powiększył taras i zaprojektował na nim pergolę przylegającą do ściany budynku niestety urzędnik rozpatrujący moje podanie uznał, że taras i pergola nie zwiększają elewacji frontowej budynku.

    Projektant uważa, że powinienem się odwołać od decyzji.

    Czy ktoś miał podobne doświadczenia??
    Zastawiam się czy projektant zawalił sprawę a może urzędnik się czepia??

    Dziękuję za wszelkie opinie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Myślę , że urzędnik się czepia, a projektant ma rację. Odwołanie powinno przynieść zamierzony efekt.
    Definicji tarasu nie ma w prawie budowlanym ani w innych przepisach, dlatego musimy zajrzeć do słownika. Na stronie sjp.pwn.pl czytamy, że taras to:
    „rodzaj dużego balkonu, umieszczonego na parterze, na piętrze lub na płaskim dachu”.
    Taras jest częścią budynku. Podobny wniosek możemy wysnuć z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a dokładniej z dwóch przepisów:
    • par. 12 ust. 5:

    „Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
    1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa”;


    • par. 3 pkt. 24 lit a:

    „(…) do kubatury brutto budynku wlicza się (…) kubaturę balkonów i tarasów, obliczaną do wysokości balustrady”.
    Podobne wyjaśnienie pojęcia taras znajdujemy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze II OSK 1220/15, z którego dowiadujemy się, że:
    „Taras stanowi więc całość funkcjonalno-użytkową z budynkiem mieszkalnym, zapewniając jego obsługę. Jego istnienie rzutuje na podniesienie walorów użytkowych samego budynku, który zyskuje element mogący stanowić miejsce wypoczynku oraz dodatkową możliwość bezpośredniej komunikacje z ogrodem”.


    a o pergoli można poczytać : http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C695F6015D
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    taras nie jest fasadą/elewacją.

    Mozemy sobie wyobrazić, ze wymagana szerokośc fasady, to 30m, budujemy ścianę 1m i 29m tarasu.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 12-07-2020 o 15:49


  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Z pewnego wyroku

    "Szerokość elewacji frontowej, o której mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 158 określa linia prosta łącząca dwa najdalej oddalone od siebie punkty w widoku budynku od strony frontu działki"

  5. #5

    Domyślnie

    teraz pytanie, czy taras z pergola jest budynkiem, czy tylko dodatkiem do budynku?


  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Dziękuję za komentarze.
    Projektant postanowił wziąć kopię decyzji i umówił się na spotkanie z dyrektorem wydziału architektury i budownictwa.
    Jak będę wiedział co z tej rozmowy wynikło to napiszę. Może komuś się to przyda.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Według mnie urząd ma rację - zerknij na definicję słowa elewacja. Cyt. "Elewacja - ściana budynku"

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Rozmowa z urzędnikiem nic nie zmieniła. Nie odwoływałem się od decyzji.
    Projektant pergolę zamienił na zadaszony taras doprojektował także stopę fundamentową pod tarasem.
    Po wprowadzeniu powyższych zmian ponownie złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę.
    Tym razem decyzja była pozytywna.

  9. #9

    Domyślnie

    Cześć,
    Mam identyczny problem jak Twój (tzn. nie do końca bo projekt jeszcze nie zrobiony ale mam problem z za krótką elewacją frontową). Czy byłbyś tak miły, żeby doprecyzować co przeszło a co nie? Rozumiem, że pergola nie posiadała fundamentu? Rozumiem, że pod tarasem masz po prostu stopy fundamentowe i na nich oparte belki stanowiące konstrukcję tarasu? Czy konstrukcja tarasu ma jakikolwiek związek z konstrukcją domu? Rozumiem, ze stopy są zupełnie niezwiązane (jak to stopy) z ławami/płytą domu. Jak z zadaszeniem? Czy taras ma osobny dach czy zadaszony jest konstrukcją dachu z domu (dłuższe krokwie)? Czy w jakikolwiek sposób taras jest połączony z domem jeśli nie konstrukcją to np. wykończeniem tak żeby stanowił jedną całość z domem? Czy byłaby jakaś szansa abyś wrzucił widok tej elewacji w jakiś jpgu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony