dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Niechlujnie to tu był wykonany wieniec i zamki w krokwiach a reszta to już tandeta! Gdzie był kierownik budowy? Murłata podparta jakąś szczapką drewna! Skoro murłata nie dolega do wieńca to pracuje jak płatew. Typowe śruby mocujące murłatę to M14, M16. Stosując podkładki powiększone można stabilnie umocować murłatę. Do tego zaleca się przed zakryciem krokwi sprawdzenie tych mocowań (schnięcie drewna) i w razie potrzeby dokręcenie nakrętek. Zastosowanie jednostronnie kątownika z czterema wkrętami w żadnym wypadku nie daje gwarancji stabilności takiego połączenia. Tu dokładnie widać, że został w murłacie wywiercony otwór pod śrubę. No to co się stało ze śrubą?! Stosowanie izolacji pomiędzy wieńcem a murłatą czy owijanie murłaty lub płatwi przechodzących przez ściany to podstawowe standardy wykonania. Oczywiście w tej chwili można to naprawić podsunąć izolację pod murłatę, podbić betonem i wykonać stabilne mocowanie murłaty. I kolejny raz napiszę w tym przypadku to nie jest gorsze rozwiązanie to jest tandetna próba ratowania tandetnego wykonania! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Do tego zaleca się przed zakryciem krokwi sprawdzenie tych mocowań (schnięcie drewna) i w razie potrzeby dokręcenie nakrętek.
    Ja powiem tak. Najwyższy standard mocowania murłaty to podkładka poszerzona, nakrętka i przeciwnakrętka.
    Taką poradę dostałem od wybitnego fizyka budowli i ją zastosowałem samodzielnie.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja powiem tak. Najwyższy standard mocowania murłaty to podkładka poszerzona, nakrętka i przeciwnakrętka.
    Taką poradę dostałem od wybitnego fizyka budowli i ją zastosowałem samodzielnie.
    fizyk budowli wypowiada się w sprawach konstrukcji i jest guru?

  4. #24

    Domyślnie

    Czyli uważasz, że przeciwnakrętka nic nie daje?
    Wypowiada się na temat tego, co dla konstruktorów powinno być oczywiste, że przeciwnakrętka, odpowiednio zblokowana z nakrętką zapobiega samoistnemu odkręceniu się nakrętki. I nie dotyczy to tylko branży budowlanej.
    40 dodatkowych nakrętek na cały wieniec to żaden koszt.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 26-07-2020 o 10:48

  5. #25

    Domyślnie

    U mnie dokręcałem już z kilka razy nakrętki i chyba razem z 1 cm. Drewno podobno schnie 2-3 lata i cały czas pracuje, gdy będzie już zabudowane i nie będzie dostępu do murłaty to chyba trzeba coś zastosować jak przeciwnakrętki.

  6. #26

    Domyślnie

    A do jakiej wilgotności schnie takie drewno więźby?
    Bo ja kupiłem drewno o wilgotności ok. 18% i nie wiem, czy ono jeszcze będzie schło.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Stosowanie nakrętki kontrującej, samohamownej lub podkładki sprężystej jest potrzebne tam gdzie występują drgania doprowadzające do odkręcenia nakrętki. W budynku takie zjawiska nie występują. Powstający luz jest wynikiem schnięcia drewna o co zatem idzie jego kurczenia. Wilgotność 18% jest OK. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #28

    Domyślnie

    Przy ciężkim pokryciu typu dachówka pełna racja, ale ..... przy pokryciu budynku blachą przy silnych zmiennych wiatrach cały dach pracuje jako całość . Osobiście byłem w takim nowym budynku na nie zabudowanym jeszcze strychu( na zaś przewidziany) przy silnym wietrze luz znikał i pojawiał się przy porywach wiatru

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czyli uważasz, że przeciwnakrętka nic nie daje?
    Wypowiada się na temat tego, co dla konstruktorów powinno być oczywiste, że przeciwnakrętka, odpowiednio zblokowana z nakrętką zapobiega samoistnemu odkręceniu się nakrętki. I nie dotyczy to tylko branży budowlanej.
    40 dodatkowych nakrętek na cały wieniec to żaden koszt.
    Nie mam nić do przeciwnakrętki chodziło mi o całe zdanie które napisałeś, wg mnie wyższym standardem mocowania murłaty jest dwa pręty po obu stronach i dodatkowy element dociskający.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    ... przy silnym wietrze luz znikał i pojawiał się przy porywach wiatru
    wcześniej
    Skoro luz znikał to powstał wcześniej i nie był skutkiem działania wiatru tylko schnięcia drewna. Właśnie dlatego należy dokręcać nakrętki aby takie zjawiska nie powstawały. Dokręcenie nakrętek likwidujące luz powoduje powstanie tzw. naprężenia wstępnego stabilizującego murłatę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    wcześniej
    Skoro luz znikał to powstał wcześniej i nie był skutkiem działania wiatru tylko schnięcia drewna. Właśnie dlatego należy dokręcać nakrętki aby takie zjawiska nie powstawały. Dokręcenie nakrętek likwidujące luz powoduje powstanie tzw. naprężenia wstępnego stabilizującego murłatę. Pozdrawiam.

    Odpuściliśmy sobie wtedy dokręcanie . Dziś stoi już ponad dekadę i zabudowany poddaszem

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony