dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 124
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Pytanie dotyczyło które z rozwiązań jest bardziej ekonomiczne w instalacji i co pewnie ważniejsze w późniejszej eksploatacji.
    Przy tak małym obciążeniu cieplnym może nie ma sensu instalować gruntowej PC.
    Może powietrzna (jeżeli jest dużo tańsza) będzie lepszym rozwiązaniem.

    PC 6 kW nie jest za "mocna" ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Pytanie dotyczyło które z rozwiązań jest bardziej ekonomiczne w instalacji i co pewnie ważniejsze w późniejszej eksploatacji.
    Przy tak małym obciążeniu cieplnym może nie ma sensu instalować gruntowej PC.
    Może powietrzna (jeżeli jest dużo tańsza) będzie lepszym rozwiązaniem.

    PC 6 kW nie jest za "mocna" ?
    Mam 6kW ale powietrze woda. Tańsza o 10k od oferowanej przez Konceptus a droższa od kabli plus spełnienie EP( PC CWU i klima) o ok 7k. Gdzieś dokładniej o tym pisałem porównując u mnie ceny ogrzewania kablami, gazowego i PC PW

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Pytanie dotyczyło które z rozwiązań jest bardziej ekonomiczne w instalacji i co pewnie ważniejsze w późniejszej eksploatacji.
    Przy tak małym obciążeniu cieplnym może nie ma sensu instalować gruntowej PC.
    Może powietrzna (jeżeli jest dużo tańsza) będzie lepszym rozwiązaniem.

    PC 6 kW nie jest za "mocna" ?
    A może tuzin swiec wystarczy?!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #44
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Adamie a nie wrzuciłbyś gdzieś na jutuba momentu wiercenia i wrzucania wymiennika do dziury , chciało by się coś podpatrzeć .

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ale ja nie wiercę...
    To inna ekipa.
    Jak przyjeżdzam z pompą i buforem to zastaję tylko slady po odwiertach i rury w kotłowni.

    Oczywiście, wiercenie widywałem nie raz, ale teraz głównie na warsztacie siedzę, bo roboty coraz więcej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    A może tuzin swiec wystarczy?!


    Adam M.
    Chyba tak mocnych świec nie ma ale jak pytasz to pewnie dobrze znasz temat świec dużej mocy
    Można zastąpić świece tuzinem żarówek po 500W każda.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Spróbuj i napisz nam jak wyszło!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #49
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Podziękował

  10. #50

    Domyślnie

    Adamie, przytoczyłeś tutaj firmę Uponor. Pracowałem w tej firmie jakiś czas, kosze były w ofercie natomiast już nie ma ze względu na praktycznie zerowe zainteresowanie w PL i dość wysoką cenę. Idea natomiast została i pomysł fajny ze względu na to, że jest to połączenie wymienników pionowych i poziomych.
    Wykonanie też nie powinno być trudne. Kwestia zespawania odpowiedniego stelaża i mocowań, do tego rura PE25 (tania jak barszcz) i jest. Większy teoretycznie problem z wyliczeniem uzysku z takich koszy ale pewnie są prace naukowe na ten temat i z dużym przybliżeniem można to dobrać.
    Jest druga strona medalu. Typowy domek energooszczędny spełniający WT2021 o powierzchni 150m2 (czyli najczęściej wybierany przez inwestorów) ma OZC na poziomie 5-6 kW. Grzejąc głównie w tanich taryfach rachunki za CO i CWU nie powinny przekraczać rocznie 1200zl. Gruntową pompą zejdziemy do 1000zl. Na starcie jednak trzeba wydać średnio z 4-5 tys więcej minimum w stosunku do powietrznej. Kierując się logiką i ekonomią gruntowa ma za długi okres zwrotu poniesionych nadwyżek nakładów finansowych. 10-15 lat temu byłoby to szybciej ze względu na o wiele gorsze COPy powietrznych. Dziś są to dopracowane urządzenia z wtryskiem EVI, na czynniku R32, osiągające przyzwoite sprawności.

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Adamie, przytoczyłeś tutaj firmę Uponor. Pracowałem w tej firmie jakiś czas, kosze były w ofercie natomiast już nie ma ze względu na praktycznie zerowe zainteresowanie w PL i dość wysoką cenę. Idea natomiast została i pomysł fajny ze względu na to, że jest to połączenie wymienników pionowych i poziomych.
    Wykonanie też nie powinno być trudne. Kwestia zespawania odpowiedniego stelaża i mocowań, do tego rura PE25 (tania jak barszcz) i jest. Większy teoretycznie problem z wyliczeniem uzysku z takich koszy ale pewnie są prace naukowe na ten temat i z dużym przybliżeniem można to dobrać.
    Jest druga strona medalu. Typowy domek energooszczędny spełniający WT2021 o powierzchni 150m2 (czyli najczęściej wybierany przez inwestorów) ma OZC na poziomie 5-6 kW. Grzejąc głównie w tanich taryfach rachunki za CO i CWU nie powinny przekraczać rocznie 1200zl. Gruntową pompą zejdziemy do 1000zl. Na starcie jednak trzeba wydać średnio z 4-5 tys więcej minimum w stosunku do powietrznej. Kierując się logiką i ekonomią gruntowa ma za długi okres zwrotu poniesionych nadwyżek nakładów finansowych. 10-15 lat temu byłoby to szybciej ze względu na o wiele gorsze COPy powietrznych. Dziś są to dopracowane urządzenia z wtryskiem EVI, na czynniku R32, osiągające przyzwoite sprawności.
    4-5k różnicy? Chyba jesteś zbytnim optymistą. U mnie to było 10800zł. Może miałem pecha a inni mają inaczej, ale nikt się nie chce pochwalić wyceną ;/

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    4-5k różnicy? Chyba jesteś zbytnim optymistą. U mnie to było 10800zł. Może miałem pecha a inni mają inaczej, ale nikt się nie chce pochwalić wyceną ;/
    Ja mówiłem tylko i wyłącznie o jednostce bez DZ bo można zrobić odwierty za kilkanaście tys zł albo poziomy wymiennik własnoręcznie za 1500zl.

  13. #53
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Adamie a jak twoja firma patrzy na dofinansowania ? załatwiają to też za klijenta ? teraz duże dofinansowania dają pod warunkiem że nie przekroczymy 100 patoli rocznie hm być może bym się załapał?

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Przeglądałem ofertę Konceptus i na moje oko laika wygląda nieźle. Skoro DZ poziomie dają radę to takie spiralne też powinno posłużyć. Czy w gruncie w którym lustro wody jest na -4m ppt i potem warsty wodonośne ciągną sie w dół nawet do 200m a rzędna to -75m ppt, taki "helix" jest dobrym rozwiązaniem?

    https://photos.app.goo.gl/4KdD2BtdkKL1nFEu6
    Ostatnio edytowane przez exetterenak ; 23-11-2020 o 00:02

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Dla przykładu temperatura poniżej minus 5 stopni dla woj. mazowieckiego to ok 150godzin w całym sezonie grzewczym dla tych 150godzin warto rozkopywac cala działkę

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Raczej - nie!
    To kolejny wynalazek Jurka.
    Na piasku w odwiercie jest żwirowa "czapka".
    Spotykamy się , ale nie wszędzie, ze zjawiskiem, kiedy w czasie pracy pompy temperatura DZ spada, a potem ROŚNIE.
    To MUSI oznaczać ruch wody w tym układzie.
    Nie ma innego wytłumaczenia.
    W jakimś miejscu odwierty siedzą w "potoczku" podziemnym.
    Tam temperatury DZ są stałe niezależnie od tefgo cobyśmy z PC robili.
    Cząstki wody są mniejsze jak najmniejsze ilaki.

    Adam M.
    No ciekawa idea. Możesz napisać czy dobrze rozumiem, że po wsadzeniu sondy zasypujecie otwór żwirem aby osiągnąć ruch wody w tym odwiercie? Jakiej średnicy otwór? Jeżeli sonda ma średnicę z 0,5m to pewnie ponad 0,6 - 0,7m? Można by zobaczyć taką instalację gdzieś podczas wykonywania?

  17. #57
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Na jutubie masz tego sporo zwłaszcza Niemieckim .

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Tu jest to pokazane od A do Z

    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  19. #59

    Domyślnie

    No tak ale mi chodziło o wykonanie przez Adam_mk gdyż on robi wyższe te wymienniki i interesuje mnie obieg tej wody o którym wspomina. Tutaj w materiałach innych wykonawców jest używany grunt rodzimy do zasypywania a w takim nie będzie na pewno zwiększonego ruchu wody w kierunku pionowym...

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    No tak ale mi chodziło o wykonanie przez Adam_mk gdyż on robi wyższe te wymienniki i interesuje mnie obieg tej wody o którym wspomina. Tutaj w materiałach innych wykonawców jest używany grunt rodzimy do zasypywania a w takim nie będzie na pewno zwiększonego ruchu wody w kierunku pionowym...
    Z tego co ja rozumiem to w wątku nigdzie nie jest napisane że zasypują wymiennik żwirem. Autor wspominał że na wierzchu jest "czapka żwirowa" i zakładam że jest w najwyższym punkcie tego odwiertu. Obawiam sie że żwir podczas zasypywania móglby uszkodzić tego PEX'a
    Badania mówią o tym że należy to zasypywać zmoczonym piaskiem, mówią o tym wytyczne PORT PC oraz np opracowania takie jak: http://www.instsani.pl/556/sondy-spi...untowe-koszowe

    Inna sprawa że jeżeli sie mylę i tam w pionowym wymienniku jest rzeczywiście żwir to jest to pewnie "know-how" firmy i ja niechętnie bym się czymś takim dzielił
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony