dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 124
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Dopisałem jeszcze zapytanie o studnię . Co z tym ?
    A PC niech stoi na dworze np.
    Szkoda by było tak ładne, estetyczne urządzenie na dwór wyrzucać!
    Krzywdy nikomu nie robi, raczej robi dobrze i stabilnie - to czemu je karać?

    Wymyśliłbyś dla niego jakiś kąt zadaszony...
    Ciepełko sama sobie zrobi więc ogrzewanie w nim zbędne jest.
    Buforek masz bardzo wypaśny, to całość mogłaby nadspodziewanie dobrze zadziałać.
    Myślisz o podmianie tej powietrznej na inną?
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #22

    Domyślnie

    Rozważam różne opcje bo jest możliwa dość spora dotacja. Kocioł musiałbym wyrzucić całkiem troche sie tego boję.
    Potrzebuję pi razy drzwi 14000-18000 kwh. Grunt u mnie to piasek i jakies gliny byc może bo niedaleko cegielnia była , wody podskórne na 2 m .
    Sam studni nie posiadam ale kolega akurat pytał. Ten odwiert raczej nie więcej niż 3 kubiki na powierzchnię wyrzuca ?

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.781

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ty nie jesteś dociekliwy.
    Ty jesteś pytek niedoczytek

    Znajdź jaki termometr i wsadź pod kran to może coś zrozumiesz z tego co piszę.
    Adam M.
    Wsadziłem pod kran w łazience i temperatura pokazywana przez termometr spadła.
    I co dalej?

    PS
    Piszesz
    Ty nie jesteś dociekliwy.
    Ty jesteś pytek niedoczytek
    i sam sobie odpowiadasz:

    Jak masz jakieś o mojej osobie, to zostaw je SOBIE i nie opisuj ich tu. Mama nie mówiła Ci , że to byłoby nieładne?

    ale Ty nie stosujesz się do własnych zasad.
    One są wyznaczone przez Ciebie dla innych.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Rozważam różne opcje bo jest możliwa dość spora dotacja. Kocioł musiałbym wyrzucić całkiem troche sie tego boję.
    Potrzebuję pi razy drzwi 14000-18000 kwh. Grunt u mnie to piasek i jakies gliny byc może bo niedaleko cegielnia była , wody podskórne na 2 m .
    Sam studni nie posiadam ale kolega akurat pytał. Ten odwiert raczej nie więcej niż 3 kubiki na powierzchnię wyrzuca ?
    Miejsce masz. Warunki gruntowe są bardzo dobre. Oszacować to, zrobić dziur ile trzeba i dać odpowiednią pompę.
    Bufory są...
    A z nimi można to puścić wyłacznie w nocnej taryfie.

    Dziura , powiedzmy, 8m ppt.
    Średnica to 0,5m.
    Da się policzyć kubaturę.
    Pomnożyć przez ilość dziur - i jest.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wsadziłem pod kran w łazience i temperatura pokazywana przez termometr spadła.
    I co dalej?

    PS
    Piszesz
    i sam sobie odpowiadasz:

    Jak masz jakieś o mojej osobie, to zostaw je SOBIE i nie opisuj ich tu. Mama nie mówiła Ci , że to byłoby nieładne?

    ale Ty nie stosujesz się do własnych zasad.
    One są wyznaczone przez Ciebie dla innych.
    Przeczytaj CO napisałeś i zastanów się - jak bardzo jest to z tematem związane.
    Podpowiadam - z pomiaru temperatury kranówy NIC Ci nie wynika!
    No to z reszty - też nie wyniknie...
    Daj se spokój.
    Są rzeczy, których nie zrozumiesz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Jak regeneruje się taki wymiennik? Ruchy wody w gruncie nie są zbyt intensywne a obiętość gruntu ( energii ) mała.
    Ale skoro rospoznaliście ten temat "bojem" to gratuluje .
    Jak to się ma cenowo do innych wymienników gruntowych?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Jak regeneruje się taki wymiennik? Ruchy wody w gruncie nie są zbyt intensywne a obiętość gruntu ( energii ) mała.
    Ale skoro rospoznaliście ten temat "bojem" to gratuluje .
    Jak to się ma cenowo do innych wymienników gruntowych?
    Są miejsca i... miejsca.
    Zdziwiłbyś się!
    Trafia się istne rzeki płynące w żwirach pod gruntem.
    Ten wymiennik jest znacznie tańszy.
    Wiercenia nie przekraczają -10m ppt.
    Oczywiście, cena zależy od odległości, ilości dziur, wielkosci potrzeb domu, rodzaju gruntu (determinuje ilość dziur).
    Mały obszar działki wystarcza, co jest dużą zaletą.

    Pompa więcej stoi jak pracuje, bo ma spore możliwości. Wymiennik ma się jak zregenerować.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #28

    Domyślnie

    Gliny we wszystkich kolorach do ok 5m potem żwir z praSoły. Jak oceniasz takie coś?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wysoko!
    Na sporo więcej jak 1200W/dziurę.
    Przyjmijmy 1400W
    Ile mocy potrzeba?
    Podziel przez 1400 i wyjdzie ile dziur.
    Masz pierwszą warstwę wodonośną na -5m.
    Tam woda nie stoi!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.781

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Przeczytaj CO napisałeś i zastanów się - jak bardzo jest to z tematem związane.
    Podpowiadam - z pomiaru temperatury kranówy NIC Ci nie wynika!
    No to z reszty - też nie wyniknie...
    Daj se spokój.
    Są rzeczy, których nie zrozumiesz.

    Adam M.
    Nie napisałeś temperaturę czego mam zmierzyć pod tym kranem
    Wody zimnej, wody ciepłej czy powietrza?
    Mierzyłem temperaturę powietrza
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Pompa więcej stoi jak pracuje, bo ma spore możliwości. Wymiennik ma się jak zregenerować.

    Adam M.

    To źle dobrana

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Nie!
    To taki system, który pracuje jak potrzeba.
    Nie cały czas są warunki ekstremalne.
    Układ ma bufor.

    Ty chyba z powietrznymi masz kontakt i trudno Ci to zrozumieć.że ta pompa pobiera prąd krótko i niewiele, bo COP ma wysoki.
    Jej eksploatacja kosztuje dużo mniej jak odpowiednika "powietrznego", który pracuje non-stop..

    Pompa ciepła nie jest od ciągłej pracy tylko do ogrzania domu i CWU.
    Wiem, ze powietrzna inaczej "nie umie" ale to jej wada a nie zaleta.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 06-08-2020 o 10:19
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Chyba skumałem, na czym ma bazować wasze rozwiązanie.
    Priorytetowo pompa pobiera energię (tyle ile sie da) w taniej taryfie i magazynuje w buforze, kiedy bufor naładowany regeneruje sie DZ, kiedy bufor się rozładuje w drogiej taryfie pompa pracuje tyle ile potrzeba na CO i CWU, naturalnie z przerwami bo ma zapas mocy.

  14. #34

    Domyślnie

    Piszesz Adam :
    Miejsce masz. Warunki gruntowe są bardzo dobre. Oszacować to, zrobić dziur ile trzeba i dać odpowiednią pompę.
    Bufory są...
    A z nimi można to puścić wyłącznie w nocnej taryfie.


    No to policzmy czy się uda. W zimne dni przy minus 10 potrzebuję mocy 4 kw może nawet ciut więcej. Dobowo to daje 96 kwh. Bufor ma 2000l Temperatura użyteczna w moim przypadku to minimum 40 C. Zagadką jest jaką max temp wyciąga wasza pompa.
    Załóżmy że jak inne max to 60C. To daje jakieś 46 kwh -żeby na rano tyle było pompa musi przez noc wyprodukować te 46 plus 9godzin x4kw +36. Razem 82kwh. Moc rzeczywista pompy musi być w okolicy 82/9 czyli ciutek powyżej 9kw. Wtedy na rano mamy te 46 kw w zapasie.
    Do 13 tej kiedy jest kolejne okienko taniej taryfy zjemy 7x4 czyli 28 zostanie 18 czyli 48 C w zbiorniku po trzech godzinach pracy w ta niej taryfie dom zje 12 a pompa dostarczy 27 czyli o 16 tej mamy 45-12 =33 kwh i trzeba do 22giej dotrwać a na to potrzeba 24kwh -wynika że o 22giej będzie w zbiorniku 2000l o trzy stopnie więcej niż wczoraj o tej samej porze. Czyli zbilansowaliśmy się można rzec na styk. Chyba że coś popaprałem. Jeśli pompa może z dobrym COP pracowac pomiędzy 40 a 60 C bilans wygląda pozytywnie dla taryfy g13.
    Teraz dziura - skoro jedna dziura może dać 1200 wat na pewno to trzeba ich 9000/1200 =7,5 czyli 8 a gdyby 1400 to 6,5 czyli siedem dziur. Wszystko na styk można by rzec ale dopina się .
    Pytanie jest jeszcze jaka minimalna odległość pomiędzy otworami bo obawiam się że mojej działeczki może braknąć. Ci co nie mają dużego bufora mogą nie dać rady w taniej taryfie ale COP 4 lub 5 pozwala i tak oszczędzać choć już sporo mniej. Ja wyjdę taniej od węgla -ci co sie nie zmieszczą w taniej taryfie wyjdą w cenie węgla(zeszłorocznej).

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Dziura od dziury optymalnie - co 4m.
    Może być "w szachownicę"
    Jak się uprzesz to z COPem większym od 1 (nie wiem ile większym, trzeba sprawdzić) mogę ją ustawić na jakieś 80stC.
    Bo sobie dobrze z tym radzi.
    Chwila nieuwagi i "robiła" 86stC
    Ile w tym sensu - też trzeba by przemyśleć.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #36

    Domyślnie

    Warto by jakaś charakterystykę tej pompy znać dla różnych temperatur wyjściowych. Cop poniżej 3 może już być niekonkurencyjny dla parowozów.
    Parowozy coraz droższe co prawda ale wciąż są łatwym wyborem dla większości zmuszonych do wymiany kotła ludzi.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    DZ biją i w litej skale.
    Tam nie ma i nie będzie drobnej frakcji.
    GŁĘBOKIE odwierty DZ mają stała moc i nieprzeciążalną.
    Nasze MOŻNA ostro przeciążyć, bo jak trawa - kłada się ale wstaja szybciutko.

    Adam M.
    Czysta prawda, ale Polska w wyniku działań lodowcowych czy wód potopu przykryta kołderką piasku, glin, iłów. I odwiert standardowo napotyka wodę nawet w wywierconych w skale ale spękanej masz gwarancję nacieku wody . No chyba że lita skała

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Warto by jakaś charakterystykę tej pompy znać dla różnych temperatur wyjściowych. Cop poniżej 3 może już być niekonkurencyjny dla parowozów.
    Parowozy coraz droższe co prawda ale wciąż są łatwym wyborem dla większości zmuszonych do wymiany kotła ludzi.
    Skoro jesteś zainteresowany, to dlaczego sam liczysz? Wyślij do firmy zapytanie, opisz warunki gruntowe, dodaj OZC i w kilka dni dostaniesz odpowiedź , co jak i ...za ile. Swoją drogą, szkoda że osoby które tu wyrażały chęć posiadanie tej PC nie chwalą się jaką ofertę otrzymały.
    U mnie -grunt piaszczysty, swobodne lustro wody na 2,5m, rzeczka kilka metrów od granicy działki, w/g OZC zapotrzebowanie 3,4kW przy -18stC i zaoferowano mi PC 6kW z kompletną resztą , 5 odwiertów za 33300zł.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.781

    Domyślnie

    Zestaw PC 6 kW z kompletną resztą w tym 5 odwiertów to co dokładnie zawiera?
    Kompletna instalcja z zasobnikiem cwu ale bez instalacji podłogowej?
    Wiesz ile by kosztował taki kompletny zestaw grzewczy cwu + kable grzwcze w podłodze?
    Koszt instalacji i koszty rocznej eksploatacji?
    Te 3,8 kW to jest tylko na ogrzewanie?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Zestaw PC 6 kW z kompletną resztą w tym 5 odwiertów to co dokładnie zawiera?
    Kompletna instalcja z zasobnikiem cwu ale bez instalacji podłogowej?
    Wiesz ile by kosztował taki kompletny zestaw grzewczy cwu + kable grzwcze w podłodze?
    Koszt instalacji i koszty rocznej eksploatacji?
    Te 3,8 kW to jest tylko na ogrzewanie?
    Oczywiście że wiem ile kosztuje zestaw do ogrzewanie kablami i nie raz o tym na forum pisałem, ale co to ma wspólnego z tematem tej PC ?
    Tak, kompletna instalacja z zasobnikiem, odwiertami, oprzyrządowaniem itd itp, podłączona do ISTNIEJĄCEJ instalacji grzewczej.
    U mnie dokładnie projektowe obciążenie cieplne budynku 3229W bez cwu,

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony