Witam wszystkich. Szukałem ekipy, która mogłaby to wykonać za mnie, jednak do tak "drobnej" pracy nikomu nie opłaca się przyjeżdżać, albo dla grzecznego zniechęcenia mnie podają wysoką cenę. Pomyślałem więc, że może m.in. z waszymi wskazówkami, podołam wyzwaniu

Otóż. Potrzebuję wykonać słupki pod bramę i furtkę. Łącznie będzie ich trzy, pozostałą część mam (siatka, żywopłot). Jako, że dotychczasowe (jedno z dwóch) skrzydło bramy miało długość 2,76 m (spory ciężar), Pan wykonujący bramę zasugerował aby słupki wykonać betonowe. Póki co na podjeździe jest zastana mikstura, tj. tłuczeń zmieszany chyba trochę z betonem (ok. 15 cm). Pomiędzy dotychczasowymi słupkami bramowymi (1,8 m zabetonowanymi na ok 50 cm) nie było wspólnej ławy. Pod wpływem ciężaru, słupki oczywiście się kładły. Pomysł mam taki, aby wykopać otwory na głębokość 1,20 m, około 0,4 m średnicy. Słupki w założeniu będą obłożone pustakami ogrodzeniowymi 38/38/20 cm. Zgodnie ze wskazówkami producenta bloczków, zrobiłem zbrojenie 8 prętów fi 10, strzemiona fi 6 (kwadrat 20/20 cm), rozstaw co 15 cm na długość 2 m. Fundament pod słupek będzie beton B25. Bloczki pewnie tym co zaleca producent. Dajcie znać czy to wytrzyma, czy mogę zrobić coś jeszcze, aby na pewno wytrzymało?

Grunt to dawne koryto rzeki, więc do około 80 cm można się dokopać, dalej same kamienie. Przekonałem się kopiąc pod stopę bramy przesuwnej. Macie jakieś "tipy" jak poradzić sobie z kopaniem na takim gruncie pod słupki? Tam z kilofem nie podejdę w końcu, a w moim rejonie to co najmniej na 1,20 m muszę się dokopać.

(przepraszam za długi opis, ale nie wiem co może być istotne w ewentualnych sugestiach)

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie