dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie Budowa nowego domku z pompą ciepła i chłodzeniem

    Witam wszystkich znawców tematu.

    Piszę bo mam już mętlik w głowie. Czytam i czytam i nie wiem jaką decyzję podjąć co do ogrzewania i chłodzenia.
    Mam zamiar wybudować taki domek:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-jaskolka-6-WRL1058
    Użytkowe tam będzie jakieś 150m2 bo strych będzie na sypialnie przerobiony.
    Myślę nad zakupem pompy powietrze-woda i odpowiedni moduł chłodzący do tej pompy i klikakonwektory. Niestety ale ciężko jest się dowiedzieć od kogoś jakie są to plus minus koszty takiego ogrzewania/chlodzenia. Szukam też w miarę tańszej alternatywy.
    Chcieliśmy z żoną na parterze zrobić ogrzewanie podłogowe, a góra to kaloryfery. Widząc jednak jak to wszystko wygląda i ile kosztuje to nie wiem czy nie lepiej zrobić zamiast podłogówki klimakonwektory. Nie wiem ile sama instalacja podłogówki kosztuje.
    Dużo pytań mam a stoję przed budową domu pierwszy raz w życiu. Szukam kompromisu też w cenie bo budowa domu to studnia bez dna.
    W co warto zainwestować żeby było w zimie ciepło a w lecie przyjemnie chłodno gdy na polu upał?
    Może pompa powietrze-powietrze tylko że słyszałem że się nie stosuje jej w naszym klimacie. Jeszcze pytanie czy taka pompa ciepła jeśli by jakimś cudem wróciły mrozy jak z przed wielu lat to czy ona sobie da radę jak będzie nagle koło -20?
    Ostatnio edytowane przez kowalmisiek ; 16-07-2020 o 11:28

  2. #2

    Domyślnie

    Hej, jestem na podobnym etapie co Ty, też miałem dużo pytań ale w dużej mierze dzięki temu forum udało mi się dowiedzieć różnych rzeczy i ukierunkować w pewnych kwestiach Twój post i pytania są mocno ogólne, pytasz jakie będą koszty ogrzewania - gdzie i z czego budujesz, jakie materiały, grubość warstwy ocieplenia, oczekiwana temperatura? Takie dane musisz znac żeby ktoś mógł określić przynajmniej przybliżone koszty. Ja wysłałem chyba kilkadziesiąt zapytań dotyczących pompy ciepła, od kilku firm otrzymałem wycenę wraz z orientacyjną kalkulacją kosztów CO i CWU, może spróbuj w ten sposób?

  3. #3

    Domyślnie

    Projekt przewiduje ściany 25 cm bloczek beton spieniony, plus 15 cm grafitowego styropianu (zamiast z projektu Lambda 0,35 możesz dać Lambda 0,32). Brak info o izolacji dachu, podłóg czy rodzaju okien. Jeśli dołożysz do lepszych izolacji - to ograniczysz zapotrzebowanie na grzanie w zimie, ale też dom będzie się mniej nagrzewał w upały.
    Na cieplowlasciewie.pl jak do tego dodać okna 3 szybowe, 30 cm wełny na dach i 10 cm styropianu w podłogę - to zapotrzebowanie wychodzi 4,5kW. Pompa powinna starczyć taka 5-6kW (powietrze-woda) - ale finalnie to zależy jak zaizolujesz dom, sam rodzaj okien i ich liczba może dać 0,3 do 0,5kW różnicy. Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja - to kolejne 0,5-1,4kW strat przy grawitacyjnej.
    Klimakonwektory najtańsze znalazłem Purmo VIDO najmniejszy model K080 po 2'000 zł/szt. plus instalacja.
    Nie wiem jak do tego ma się koszt ogrzewania podłogowego. Czy sprawność pomp powietrze-powietrze.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-07-2020 o 13:38
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie

    Marco36. Właśnie mam taki plan zrobić i doinwestować w ocieplenie. Chce styropian 20cm, poddasze 30cm wełna i okna 3 szybowe. W podłogę też będę chciał wsadzić styropian ale to jeszcze aż tak się nie znam ile. Może być i 10cm. Rozumiem że to będę musiał przedyskutować z architektem ten styropian w podłodze. Chcę żeby pompa ciepła grzała jeszcze CWU. Ogólnie w dom chcę zainwestować ale z głową bo portfel ma swoje ograniczenia. Rekuperator jest bardzo drogi i nie wiem czy jednak z niego nie zrezygnuję.
    Jakie są koszty takiej pompu ciepła powietrze-woda wraz z instalacją pod taki domek 150m2?

  5. #5

    Domyślnie

    Koszt podłogówki jest porównywalny z grzejnikami. Nie baw się w pośrednie rozwiązania. To się po prostu nie sprawdza. Przy wycenie od razu pytać o chłodzenie pompą.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Chłodzenie domu bywa czasem problemem.
    Zwłaszca, jak ktoś sobie "głupi" dom postawi.
    Np. tak dobrze termoizolowany, że prawie pasywny, ale bez pojemności (bezwładności) cieplnej, którą zapewniają głównie masywne materiały.
    ALE...
    Można sobie wyobrazić system ogrzewania połączony z systemem chłodzenia.
    Z pompą ciepła lub bez niej, jak się zrobi GGWC, które jest takie samo jak MAŁE dolne źródło PC gruntowej.

    Możecie tu kląć, parskać, wyzywać, ale...
    Praw fizyki to nie zmieni!!!!
    Aby skutecznie grzać - kaloryfer MUSI stać nisko. Przy podłodze.
    Aby skutecznie chłodzić - kaloryfer MUSI być przymocowany DO SUFITU!!!
    Są tu nawet całe wątki o chłodzeniu podłogówką, ale...
    Skuteczność takiego rozwiązania jest znikoma i bardzo kłopotliwe są takie systemy.

    Są klimakowektory, są indukcyjne belki chłodzące.
    Belki są nawet "pasywne" - co oznacza - bez wentylatora. Absolutnie bezgłośne.
    Klimakonwektor wentylator mieć musi, więc szumi.

    W nowobudowanym domu bardzo prosto można to zainstalować.
    W domach "starych" trochę trudniej, bo część rurek musi być prowadzona po suficie i dobrze termoizolowana.

    Jak ktoś ma GGWC lub gruntową PC to zasilanie takiego systemu chłodzącego jest formalnością a koszt eksploatacji to prąd do pompki CO 45W.

    Nie trzeba więc specjalnie zatrudniać pompy ciepła do chłodzenia.
    Można, ale wyjdzie i bardziej skomplikowane i drożej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Poczytałem o belkach chłodzących ,w grę wchodziły tylko pasywne ,bardziej skłaniam się jednak w stronę nagrzewnicy na wlocie rekuperatora . Latem do schłodzenia jak znalazł za darmo .Zastanawia mnie ile sond heliko, zakładając że uzyskał bym 1200w z jednej ,potrzeba aby wstępnie podgrzać powietrze zimą na wlocie.Zna pan może jakieś gotowe nagrzewnice które sprawdzają się w takich układach ?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Dla mnie JUWENT opracował nagrzewnicą do GGWC.
    Stosowałem je przez całe lata i dobrze się sprawdzały.
    Trzeba je jednak było obudowywać.
    Jakiś producent robi już obudowane z wejąciem/wyjściem na kanały wentylacji.
    Czy nie PROMONT?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowalmisiek Zobacz post
    ...
    Chcieliśmy z żoną na parterze zrobić ogrzewanie podłogowe, a góra to kaloryfery. ...
    Dlaczego na piętrze kaloryfery?
    albo inaczej:
    Dlaczego na parterze podłogówka?
    -czy jest to uzasadnione? modą, tradycją czy znajomością projektującego?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jakiś producent robi już obudowane z wejąciem/wyjściem na kanały wentylacji.
    Czy nie PROMONT?

    Adam M.
    Nie wiem czy Promont ale na pewno wykonuje je Thessla Green, dobrze zaizolowana obudowa, estetycznie wykonana, rózne moce, miejsce na montaz filtra. czego chciec wiecej (poza ceną)?.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Inna opcja to grzanie i chłodzenie ścianami. W tym układzie i grzanie i chłodzenie się sprawdza. Jak dołożysz chłodnice do wentylacji do osuszania powietrza to masz kompleksowy system.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Niby - fakt, ale...
    Mozna osiwieć zanim DOBRZE się to zrobi.
    Rozszerzalność objętościowo-temperaturowa tu bardzo bruździ.
    Proponujesz sciany z tynkiem plastelinowym?

    No i...
    ZAPOMNIJ o fotografii teściów na ścianie!!!
    Trafisz w rurkę i jest dramat!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czy bruzdzi? Tynki cementowo-wapienne sobie z tym radzą. A są już na rynku w ofercie tynki gipsowe dedykowane do tego typu rozwiązań.

    Póki co na zasilaniu miałem temperatury od 16 do 38 stopni. Oczywiście nie mogę nagle zmienić temperatury, ale przy mocy pompy 8kW nie jestem w stanie nawet tak zrobić. Bezwładność robi swoje.

    Z wieszaniem obrazów też nie ma problemu. Kamerka termowizyjna z drugiej ręki za 500zl i nie dość że mogę wiercić to jeszcze audyt domu miałem w gratisie. Także nie taki diabeł straszny, choć sama instalacja upierdliwa i podziwiam hydraulika za jego cierpliwość do tego.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Niby - fakt, ale...
    Mozna osiwieć zanim DOBRZE się to zrobi.
    Rozszerzalność objętościowo-temperaturowa tu bardzo bruździ.
    Proponujesz sciany z tynkiem plastelinowym?

    No i...
    ZAPOMNIJ o fotografii teściów na ścianie!!!
    Trafisz w rurkę i jest dramat!


    Adam M.
    Nie trzeba siwieć .
    Temperatura zasilania ~25-28 *C , dlatego m.inn. zajmuję się pc typu inwerter , mogę ustawić temperaturę zasilania jaką chcę
    Flizelina na ścianę nim się będzie malować
    Wieszanie czegokolwiek na ścianie żadna przeszkoda

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zapomniałem napisać, że tynki oczywiście z siatką - a projektowa temperatura zasilania to 40 stopni - choć robią i 45 przy mniejszej powierzchni czynnej.

    Same rurki tak wyglądają u mnie:

    Z siatką przed tynkowaniem:


    Garażowiec, używasz swojego systemu także do chłodzenia? Jak 2,5 roku temu szukałem opinii to nic nie mogłem znaleźć.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony