dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Uziom fundamentowy / przekładanie bednarki

    Cześć,

    Ekipa, która buduje mój dom wykonała także uziom fundamentowy. Wykonano go tak, że bednarkę ocynkowaną położono na dolnej części zbrojenia dookoła domu. Bednarka została położona na płasko, miejscami została przymocowana do zbrojenia drutem do łączenia zbrojeń. Elementy bednarki łączono ze sobą zaciskami krzyżowymi.

    Być może takie wykonanie jest wystarczające, ciężko mi ocenić, chętnie usłyszę zdanie.

    Problem pojawia się jednak (przynajmniej z mojej perspektywy) w wyprowadzeń poza ławę:
    1. Wąsy są z bednarki ocynkowanej,
    2. Ekipie zabrakło bednarki więc wąsy w większości są zbyt krótkie,
    3. Wąs do wnętrza domu został dosztukowany i jeden łącznik krzyżowy równo na granicy betonu,
    4. Jeden wąs jest nie w tym miejscy co trzeba i muszę go przenieść o jakiś metr w bok (instalacja odgromowa ma iść w innym miejscu - jest konflikt z przyszłym oknem).

    Teraz, po przeczytaniu wielu wątków i materiałów, pojawiają się moje wątpliwości:
    1 Czy wąsy z ocynkowanej stali po prostu nie zgniją szybko? Nie stosowano żadnej masy izolacyjnej na granicy betony.
    2. Jak to prawidłowo przedłużyć - tak aby korozja nie zjadła bednarki w kilka lat?
    3. Co zrobić z tym łącznikiem na granicy betonu? Nie jest zabezpieczony antykorozyjnie...
    4. Jak to prawidłowo przenieść? Pod ziemią po fundamencie? Wyjść nad ziemię i po murze?

    Będę wdzięczny za sugestie i opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Uświadomiłeś mi, że u mnie jest tak samo. Wąsy wychodzą z ław i do góry idą w otoczeniu piachu, czyli mogą skorodować. Tak myślę, że można wykopać dołki aż do ław, wykonać potrzebne połączenia, nałożyć na to rurę kanalizacji np. fi 160 i zalać betonem. Ten (wraz z plastikiem rury) zapewni ochronę. Mam tylko wątpliwości o szczelność łączenia nowego betonu z ławą, może jakaś masa uszczelniająca...





    i przesunięcia i całą trasę od ław do powierzchni gruntu zalałbym betonem (

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A ja myślę że w ziemi bez dostępu powietrza nic tej bednarki nie zeżre i spokojnie te 100 lat pociągnie .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A ja myślę że w ziemi bez dostępu powietrza nic tej bednarki nie zeżre i spokojnie te 100 lat pociągnie .
    W ziemi może i tak, ale ... co z korozją elektrochemiczną? Co z korozją wynikłą z wilgotności gruntu?
    Natomiast najbardziej narażona na korozję jest bednarka na granicy zróżnicowanych środowisk typu ziemia-powietrze czy też lokalny grunt o niejednorodnej strukturze.
    Już nie raz odkopywałem zgniłą bednarkę.
    Zresztą w necie jest sporo fotek pokazujących skorodowane przewody uziomowe.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Bednarka ocynkowana w ziemi skoroduje raz dwa. Czasem i po 5 latach niewiele z niej zostaje zależy też od gruntu.

  6. #6

    Domyślnie

    A poprzednik sypnął ... 100 lat.
    Spora rozbieżność
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Poprzednik pewno nigdy bednarki po pewnym okresie nie odkopywał więc pisze jakieś zasłyszane legendy.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    To może ktoś odkopywał raz dwa albo po 5 latach, siedmiu, dziesięciu czy dwudziestu i się pochwali obserwacjami bo jak na razie to takie bajdurzenie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9

    Domyślnie

    Ja odkopywałem w trakcie pomiarów okresowych.
    Pomiary wykazały brak ciągłości pomiędzy sąsiednimi przewodami uziemiającymi. Ubytki należało uzupełnić.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    To może ktoś odkopywał raz dwa albo po 5 latach, siedmiu, dziesięciu czy dwudziestu i się pochwali obserwacjami bo jak na razie to takie bajdurzenie
    Miałem w rękach więcej bednarki niż Ty papieru toaletowego
    Również widzialem odkopaną po kilku jak i kilkunastu latach . Każda koroduje ale jak szybko zależy od gruntu.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Miałem w rękach więcej bednarki niż Ty papieru toaletowego
    Również widzialem odkopaną po kilku jak i kilkunastu latach . Każda koroduje ale jak szybko zależy od gruntu.
    Gratuluję samouwielbienia, jeśli twoja wiedza elektryczna jest taka sama jak ta na temat papieru toaletowego to nie mam więcej pytań.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ja odkopywałem w trakcie pomiarów okresowych.
    Pomiary wykazały brak ciągłości pomiędzy sąsiednimi przewodami uziemiającymi. Ubytki należało uzupełnić.
    W trakcie których pomiarów okresowych, pierwszych?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    W trakcie których pomiarów okresowych, pierwszych?
    Zleconych, poprzednich nie znam tak a`propos.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Czyli reasumując elpapiotr kiedyś tam odkopał bednarkę i pomierzył (fajnie że się podzielił informacją w tym temacie ), Remiks pewno nigdy na oczy nie widział nawet... generalnie do tematu nie wniósł kompletnie nic

  15. #15
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ani jeden z was nic nie wniósł , bo gościu zadał konkretne pytanie a dostał stek zlepek z którego nic nie wynika , on wie ale czeka aż inny coś powie i z mety mu dowali ale on to nie autor tematu tylko on to ten co nie odpowie dokładnie tylko czeka komu dopiec .

  16. #16

    Domyślnie

    Na pewno nic nie wniósł niejaki kryzys, bo nie czyta ze zrozumieniem.
    Autor zapytał :
    1 Czy wąsy z ocynkowanej stali po prostu nie zgniją szybko? Nie stosowano żadnej masy izolacyjnej na granicy betony.
    na co dostał odpowiedź :
    Natomiast najbardziej narażona na korozję jest bednarka na granicy zróżnicowanych środowisk typu ziemia-powietrze czy też lokalny grunt o niejednorodnej strukturze.
    Daj lepszą odpowiedź, jeżeli potrafisz.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony