dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Moje pomiary wentylacji. Aripack Home

    Hej,

    Jakiś czas temu uruchomiłem wentylację, która chodziła sobie swoimi drogami, bez pomiarow, bez regulacji (nawet reku zdążył się w międzyczasie zepsuć) Zastanawiałem się czy zlecić regulację i pomiary, czy zrobić to samemu. Stanęło na zrób to sam.
    Co się naczytałem, że tego się nie da zrobić dobrze, bo będą przekłamania, itp, itd, wybuchnie, albo nie wiadomo co... No ok, może przekłamania są, ale nawet jeśli, to nie apteka i w ogole nie o to chodzi.

    Na początek sprzęt, oczywiście musi być profesjonalny za miliony monet, kupiłem więc to za 215zł:



    i wykonałem według własnego projektu z doniczki i kartki (recycling a jakże), profesjonalną tubę:


    Dla przypomnienia mój rekuperator to AirPack Home 600V z modułem CF.

    Moja instalacja była projektowana przez Asolta, wykonana przeze mnie. Mam 4 przepustnice (nawiew góra i dół, wywiew góra i dół). Ustawiłem je na oko,
    wykonałem kalibrację reku ustawiając nawiew na 350m3 i wywiew na 340m3. Po kalibracji ustawiłem tryb manualny na 35% i przystąpiłem do pomiarów, ustawiając jeszcze na anemometrze powierzchnię kanału (w tym przypadku to powierzchnia wiatraczka 0,003m2)

    Wyniki są następujące:




    Moim zdaniem wyniki te są dosyć wiarygodne. Nawiew i wywiew zbilansowany, wartości realne i powtarzalne. Suma nawiewu i wywiewu może trochę niska jak na 35% tego reku.
    Moje wnioski są takie, że muszę zwiększyć moc na 40-45%, ewentualnie moze przepustnice (wszystkie?) bardziej otworzyć, żeby zmniejszyć opory.

    Co o tym myślicie?
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 17-07-2020 o 11:24
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  2. #2

    Domyślnie

    Czy wyniki nie powinny być bardziej zróżnicowane dla poszczególnych pomieszczeń?Mam tu na myśli np.wiatrołap,garderoba gdzie wg.normy powinno być 15m3/h a łazienką,kuchnią 50m3h oczywiście te wartości są dla nominalnego przepływu.U Ciebie np.wywiew w wiatrołapie ma tą samą wartość co w kuchni,w garderobie aż 22,8

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Będę próbował to wyregulować na anemostatach. Podane wyniki są przed jakąkolwiek regulacją.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jakżeś wywiew tym zmierzył??

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak samo jak nawiewu. Czy to źle?

  6. #6

    Domyślnie

    Wywiew w garderobie?
    Tak wentylacji się nie projektuje, zwłaszcza jeśli centrala ma nie mieć odzysku wilgoci.
    Daj znać na jakiej mocy ostatecznie pracuje centrala by osiągnąć wartości określone w normie.
    Przy okazji wrzuć projekt, by było wiadome co mierzysz.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wywiew w garderobie?
    Tak wentylacji się nie projektuje, zwłaszcza jeśli centrala ma nie mieć odzysku wilgoci.
    Daj znać na jakiej mocy ostatecznie pracuje centrala by osiągnąć wartości określone w normie.
    Przy okazji wrzuć projekt, by było wiadome co mierzysz.
    Ja tam się nie znam)ale w literaturze garderoba to wywiew(zał.)z dwóch różnych źródeł i u siebie też mam zaprojektowany wywiew
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	went garder.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	69,2 KB
ID:	446280   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja garderoby.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	446282  
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 19-07-2020 o 09:19

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie jestem fachowcem, zaprojektowany był wywiew, więc jest wywiew - moim zdaniem ma to sens.
    Jutro wrzucę projekt i jak znajdę chwilę to zwiększę moc i powtórzę pomiary. Nie mam pewności czy w pomiarze nie ma jakiegoś powtarzalnego błędu, więc na pewno nie będę się kierował tym aby było zgodnie z normą. Ustawie maks 45% I zobaczę jak będzie. Nawet jeśli mniej niż mówią normy to tak zostawię i będę sprawdzał wilgotność oraz subiektywne poczucie komfortu.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Ja tam się nie znam)ale w literaturze garderoba to wywiew(zał.)z dwóch różnych źródeł i u siebie też mam zaprojektowany wywiew
    Ja za to się znam.
    A wiedzy nie czerpię ze sklepu sprzedającego wentylację.
    Dobrze zaprojektowana wentylacja ma usuwać jedynie nadmiar wilgoci z domu.

    Jakie zatem źródło wilgoci planujesz w garderobie, że wymaga ono bezpośredniego punktu wyrzutowego?
    I czy na pewno, chcesz by garderoba ściągała do siebie powietrze z sąsiadujących sypialni?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.281
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dobrze zaprojektowana wentylacja ma usuwać jedynie nadmiar wilgoci z domu.
    To w zimie wyłączasz?
    Bzdura. Ma usuwać CO2 i smród. Jak pomoże utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie, to dobrze. Jak nie, to załatwi to nawilżacz, osuszacz/klima.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ja za to się znam.
    A wiedzy nie czerpię ze sklepu sprzedającego wentylację.
    Dobrze zaprojektowana wentylacja ma usuwać jedynie nadmiar wilgoci z domu.

    Jakie zatem źródło wilgoci planujesz w garderobie, że wymaga ono bezpośredniego punktu wyrzutowego?
    I czy na pewno, chcesz by garderoba ściągała do siebie powietrze z sąsiadujących sypialni?

    W ogole mnie to nie przekonuje. Tak jak już napisał Kaizen, wentylacja ma zapewnić dopływ świeżego powietrza i usunąć co2,oczywiście nadmiar wilgości również ma usunąć, ale zdecydowanie nie chcę, żeby zapaszki np. brudnych butów czy czego tam z wiatrołapu płynęły sobie wraz z zainstalowanbym tam nawiewem przez salon do wyciągu w kuchni..
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    W ogole mnie to nie przekonuje. Tak jak już napisał Kaizen, wentylacja ma zapewnić dopływ świeżego powietrza i usunąć co2,oczywiście nadmiar wilgości również ma usunąć, ale zdecydowanie nie chcę, żeby zapaszki np. brudnych butów czy czego tam z wiatrołapu płynęły sobie wraz z zainstalowanbym tam nawiewem przez salon do wyciągu w kuchni..
    Tak żebyś się zbytnio nie rozczarował to nie spodziewaj się, że przy WM będziesz miał w domu jak na dworze ciągle świeże powietrze Owszem WM jest dobre ale nic nie zastąpi zwykłego otwarcia okna raz na jakiś czas. Są tu tacy co to uważają , że nie trzeba okien otwierać ale zazwyczaj mają pomontowane fixy w domu i po prostu nie mają takiej możliwości więc zakłamują rzeczywistość.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Tak żebyś się zbytnio nie rozczarował to nie spodziewaj się, że przy WM będziesz miał w domu jak na dworze ciągle świeże powietrze Owszem WM jest dobre ale nic nie zastąpi zwykłego otwarcia okna raz na jakiś czas. Są tu tacy co to uważają , że nie trzeba okien otwierać ale zazwyczaj mają pomontowane fixy w domu i po prostu nie mają takiej możliwości więc zakłamują rzeczywistość.
    Święta racja.
    Mam WM. mam dom i w lato nie ma opcji aby nie otworzyć okna. Chyba, ze centrala będzie pozwalała na wymianę 2xkubatura/h


  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie do końca się zgodzę. W każdym pomieszczeniu mamy otwierane choć jedno okno - w tym także w łazience. Odkąd mieszkamy nawet przez moment nie było potrzeby otwarcia okna poza jego umyciem - także w łazience, a ciągła wymiana wcale nie jest taka duża - bo 180m3/h.
    Teraz latem nawet wietrzenia nie włączam - zimą do wywiania wody z wymiennika głównie uzywałem.

    Nie bardzo wiem co da otwarcie okna latem, jakiego składu powietrza brakuje przy WM?

    Odnośnie nawiewu i wywiewu w garderobie i wiatrołapie - w garderobie mam nawiew, a w wiatrołapie wywiew.

    Nie bardzo widze arguemnty by w tych pomieszczeniach zrobić inaczej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Może tego po prostu nie czujesz ? W lecie jest zdecydowana różnica jak np zostawi się okno na noc , lub otworzy się okno wczesnym porankiem. Takiej wymiany powietrza na 100% nie da nam typowa wentylacja zaprojektowana do domku . No chyba ze ma ktos ja przewymiarowaną ze 3-4 razy.


    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Tak żebyś się zbytnio nie rozczarował to nie spodziewaj się, że przy WM będziesz miał w domu jak na dworze ciągle świeże powietrze Owszem WM jest dobre ale nic nie zastąpi zwykłego otwarcia okna raz na jakiś czas. Są tu tacy co to uważają , że nie trzeba okien otwierać ale zazwyczaj mają pomontowane fixy w domu i po prostu nie mają takiej możliwości więc zakłamują rzeczywistość.
    A mysłałem, że jestem jedyny, który w pewnym sensie "zawiódł" się na wentylacji mechanicznej
    Podpisuje się obiema rękami
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 27-07-2020 o 10:14

  16. #16

    Domyślnie

    Już kilka razy pisałem, że wietrzenie WM, wietrzeniem jest tylko z nazwy. To praktycznie nic nie daje. Dlatego się cieszę, że ostatniej chwili zrezygnowałem z głupiego pomysłu niemal samych fixów. Co nie zmienia faktu, że nie pamiętam kiedy ostatnio otwierałem okna do wietrzenia.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale co mam czuć? Bo jeśli wchodząc z zewnątrz nie czuję żadnego zapachu, tzn że chyba jednak jest ok?

    Żadnych zapachów nie czuć - wręcz gdy na dworze jakiś zapach się pojawił - np papy zgrzewanej 10m od czerpni, to system filtracji skutecznie ten zapach niweluje..

    Latem problemem jest wilgotnośc i tutaj wentylacja nie pomoże - fakt. W pewnym momencie robi się duszno, szczególnie gdy dogrzeje słońce. Jeśli nocą otworzysz okna i wpuścisz trochę zimnego powietrza to czujesz poprawę komfortu.

    Dlatego swoją wentylację projektowałem i wykonałem sam. Wpakowałem worek kasy, ale mam pełen komfort - wilgotność latem w ekstremalne dni nie przekracza 65%, zwykle oscyluje w okolicach 55-60% (osuszanie na chłodnicy), zimą nawilżam, dodatkowo filtruję. W połączeniu z chłodzeniem i ogrzewaniem temperatura latem 23-23,5, zimą 22-22,5.

    Szczerze mówiąc nie chce się wychodzić nawet na zewnątrz.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja nie otwieram okien na noc przez komary. Ale wentyluję na 70% z otwartym bypassem. I nawet temp coś tam spadnie.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ja za to się znam.
    A wiedzy nie czerpię ze sklepu sprzedającego wentylację.
    A skąd, jeśli można zapytać?

    A ja bym Ci odbioru takiej instalacji nie podpisał (na złość za butę, ale w świetle przepisów), ale ja się chyba nie znam, wyrobiłem sobie tylko pieczątkę.

    Argumenty za wywiewem?
    1. Bo to magazynek z dużą ilością materiałów produkujących zapachy (płyty meblowe, ubrania, zapach środków piorących czy płynów do płukania) zagęszczonych najczęściej na małej powierzchni i kubaturze.
    2. Bo to też często "przebieralnia", przy nawiewie w temperaturach obliczeniowych potrzeba tam ze 60W na straty ciepła wentylacyjne, przy parkiecie i 2m2 wolnej podłogi dostarczysz ze 100W podłogówką, te 40W nadwyżki to może być mało na straty przez przenikanie (zależy ile jest przegród zewnętrznych). Zwyczajnie będzie pizgało po plerach jak wejdziesz tam tuż po kąpieli poszukać gaci.
    3. Bo sypialnia w większości domów jest pomieszczeniem czystym i przeciągnięcie tego powietrza przez garderobę nie zagraża świeżości ubrań. Jeżeli uważasz inaczej to powąchaj kołdrę (nie poszewkę) czy jest "zapierdziana", a potem sobie przypomnij kiedy ostatnio (i czy w ogóle) była prana.
    4. Bo tak mówią normy, przepisy i specjaliści (którzy naprawdę się znają) w podręcznikach.

    Rozmawialiśmy już o tym (Ty i ja) dobry rok czy dwa lata temu w jakimś wątku, a Ty dalej swoje.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 28-07-2020 o 01:31

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Robaczywy, być może Twoje pomiary są obarczone jakimś błędem bo sprzęt pozostawia trochę do życzenia, ale wyniki dla kuchni, łazienek i salonu (zarówno w stosunku do innych pomieszczeń oraz w wartościach bezwzględnych) sugerują, że trzeba jednak trochę pobawić się przepustnicami, anemostatami i wydatkiem centrali. Wstępne ustawienia każdego z tych elementów powinny być określone w projekcie.
    W ogóle wstawienie 4 przepustnic to nieporozumienie, 2 to maks, bo dławić trzeba tylko jedno z odgałęzień (parter/piętro), chyba że projektant nie wie które i asekuracyjnie wstawia przepustnice na oba. Ale w 90% przypadków obywa się bez żadnej przepustnicy, wystarczy odpowiedni dobór średnic kanałów i kształtek. Przepustnice kosztowały może więcej niż cały projekt, a prawie na pewno były zbędne.
    Ale skoro już są to trzeba ich użyć (oraz anemostatów).
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 28-07-2020 o 01:29

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony