dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie Kałuże na podwórku, glina - odwodnienie

    Czy system takich studzienek wkopanych do głębokości warstwy przepuszczalnej (110-130 cm), faktycznie może coś pomóc? Praktycznie całe podwórze mam w glinie. Nawiozę z 30cm humusu, posadzę trawkę i inną roślinność, ale przy większych opadach i tak pewnie będą stać kałuże. Stąd pomysł jn. Ma sens?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	STUDZIENKI ROZSĄCZAJĄCE.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	24,1 KB
ID:	446260
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kamrat.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	446262

    Czy dopiero tunele rozsączające pomogą?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tunel-rozsaczajacy-drenazowy-tunel-300l-Graf.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	29,1 KB
ID:	446261
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak w zupełności wystarczy, tylko pisząc słowo system musi być ich kilka i tu może się pojawić problem bo aby woda właśnie do nich ściekła musi być tak ukształtowany teren, aby woda właśnie tam chciała sobie popłynąć, ponadto kilka takich "studzienek chłonnych" spowoduje dość duży kłopot by tak wyprofilować teren który podczas normalnej eksploatacji ulegnie zmianą.
    Jeśli coś takiego będziesz robił to warto jest pomyśleć o rozwiązaniu że takie studzienki są z jednej strony działki ukryte pod agro-tkaniną i przysypane np grubym żwirem, kamieniami tworząc coś w rodzaju rowu drenarskiego, a stamtąd poniżej do warstwy przepuszczalnej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak w zupełności wystarczy, tylko pisząc słowo system musi być ich kilka i tu może się pojawić problem bo aby woda właśnie do nich ściekła musi być tak ukształtowany teren, aby woda właśnie tam chciała sobie popłynąć, ponadto kilka takich "studzienek chłonnych" spowoduje dość duży kłopot by tak wyprofilować teren który podczas normalnej eksploatacji ulegnie zmianą.
    Jeśli coś takiego będziesz robił to warto jest pomyśleć o rozwiązaniu że takie studzienki są z jednej strony działki ukryte pod agro-tkaniną i przysypane np grubym żwirem, kamieniami tworząc coś w rodzaju rowu drenarskiego, a stamtąd poniżej do warstwy przepuszczalnej.
    Bardzo dziękuję za opinię!
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  4. #4

    Domyślnie

    Dodam deszczy nie brakuje, to i kałuże pewnie stoją, to te studzienki chłonne daj w środku najgłębszych części tych kałuż. Ale to pod warunkiem pozostawienia nie ruszonej warstwy gliny . Droga betonowa krawężniki mogą zmienić układ i woda będzie zbierać się gdzie indziej. A i pojemność rur tych studzienek ma znaczenie

  5. #5

    Domyślnie

    Ten system w Twojej sytuacji nic nie pomoże. Przykre, że koledzy takie rzeczy piszą....

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Ten system w Twojej sytuacji nic nie pomoże. Przykre, że koledzy takie rzeczy piszą....
    Nie pisz czegoś o czym nie masz pojęcia, a tylko prowokujesz, wytłumacz, skoro np u mnie działa a u kolegi nie będzie?

    Autor pytania napisał:
    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Czy system takich studzienek wkopanych do głębokości warstwy przepuszczalnej (110-130 cm), faktycznie może coś pomóc?
    I odpowiedz brzmi, że tak, i to w taki sposób jak proponuje
    U mnie są jeszcze inne warunki ziemne - bo jest kilka tych warstw. jedne studnie zrobione są z rur inne ze skrzynek po wódce( zbiornik bezdenny ok 3,3 m3)
    i się to sprawdza woda tak jak napływa tak samo wnika wgłąb i jest rozprowadzana w warstwie przepuszczalnej.
    Z dachu 340m2 , bo do tego skonstruowany jest zbiornik rozsączający ze skrzynek, spływa systemem rynien do rur 150 i zbiornika gdzie również jest "wchłaniany" w warstwę przepuszczającą. Jeszcze nigdy na działce nie było błota, nie tworzyły się kałuże czy inne podmokłe obszary.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	warstwy u mnie na działce.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	446314

    próba wjazdu auta ciężarowego na działkę
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie001.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	446315Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie002.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	446317

    A tak wyglądał zbiornik który z powodzeniem usuwa wgłąb wodę opadową z dachu do warstwy chłonnej.

    Instalacja składająca się z rur pionowych odprowadza wodę z kostki brukowej w kilku miejscach działki.

    Tak wygląda przekrój przez mój grunt - i wyobraź sobie ,że rady są dobre, a jeśli chcesz coś doradzić to to zrób - ocenimy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A to kilka fotek z budowy kolektora wody opadowej którego spód jest właśnie w warstwie przepuszczalnej , a środek i góra nie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6466.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	446319Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6472.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	100,8 KB
ID:	446320Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6478.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	446321Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6490.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	446322Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6496.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	446323
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    Ale Ty masz zupełnie inne warunki gruntowe. Gdzie on włoży te studzienki chłonne- do gliny? Bez sensu. Nic to nie da. On nie ma dostępu do warstwy przepuszczalnej, a pisząc takie rzeczy jak w pierwszym poście wprowadzasz ludzi w błąd.
    Odpowiedź jest jasna- taki system jak u Ciebie, na gruncie gliniastym się nie sprawdzi!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Ale Ty masz zupełnie inne warunki gruntowe. Gdzie on włoży te studzienki chłonne- do gliny? Bez sensu. Nic to nie da. On nie ma dostępu do warstwy przepuszczalnej, a pisząc takie rzeczy jak w pierwszym poście wprowadzasz ludzi w błąd.
    Odpowiedź jest jasna- taki system jak u Ciebie, na gruncie gliniastym się nie sprawdzi!
    Co Ty pi.... A jakie mam warunki? Glina i glina pylasta a przepuszczalna to margiel wapienny.
    Gdzie autor napisał, że nie ma dostępu do warstwy przepuszczalnej? Skoro w pierwszym poście napisał, że wie na jakiej jest głębokości?

    Napisałem konkretnie spadek w kierunku studni tak wykonanych, na to agrotkanina, czy inna kratka w zależności czym chce przysłonić te zakopane rury, na to Żwir, grys, Kora co sobie tam wymyśli, woda z obszaru nieprzepuszczalnego ukształtowaniem terenu spłynie do tak wykonananego drenażu i warstwą przepuszczalną rozejdzie się po terenie. Skoro u mnie działa 8 lat i u innych co zrobili w ten lub podobny sposób to co innego prostrzego, tańszego można zrobić?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Poczytaj wątek o opadach:

    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Reko...yczne_w_Polsce
    Następnie odpowiedz sobie na pytanie jak skuteczny jest Twój system odprowadzania deszczówki. Ja już znam odpowiedź na to pytanie... Wszystko możesz policzyć.

    U siebie mam tak, że woda schodzi mi z dachu rurami spustowymi. Rewizje mam ukryte w elewacji, na co dzień trwałe zamknięte. Gdyby system odwadniania zawiódł, z uwagi na to, że dachy mam otoczone że wszystkich stron murkami ogniowymi, zrobiłbym sobie na dachu basen, który (posiadam strop Teriva) mógłby zagrozić nawet konstrukcji budynku. Dlatego wszytko przeliczyliśmy i zrobiliśmy tak by wykluczyć taką możliwość. Ja wiem, że do domków jednorodzinnych podchodzi się trochę inaczej, że te systemy robi się często na sztukę. Tobie Twój pasuje- ok. Dla mnie byłby absolutnie nie do przyjęcia.

  11. #11

    Domyślnie

    To magia w takim razie Bo ja od -0.3m mam przepuszczalny piach. I tak co najmniej 30m w głąb. I 2 studnie(kręgi) zakopane 2m w gląb przy letniej ulewie nie wyrabiają przy mniejszym dachu. A ta "rurka" w glinie ma dać radę?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Też mam podobne "studnie chłonne" zrobione przy dwóch rynnach (zbierają wodę z połowy dachu mniej więcej ze 100 m2) i w czasie ostatnich obfitych burz nie wyrabiały - woda wybiła osadnikami rynnowymi. Przy "normalnych" opadach dają radę.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Bardzo fajna dyskusja, dużo ciekawych komentarzy. Czytam z zapartym tchem. Na poziomie 110-130 mam warstwę przepuszczalną. Dlatego pomyślałem o studzienkach i tunelach rozsączających kierujących wodę do tej warstwy.

    Świta mi taki pomysł, żeby na odbiór wody z dachu 120m2 przygotować szambo 10m3. A z tego szamba zorganizować dostarczanie wody do jednego systemu tuneli rozsączających. Natomiast studzienkami przelewowymi kierować nadmiar wody "z kałuż" do drugiego systemu tuneli.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kamrat2.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	3,9 KB
ID:	446424
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Bardzo fajna dyskusja, dużo ciekawych komentarzy. Czytam z zapartym tchem. Na poziomie 110-130 mam warstwę przepuszczalną. Dlatego pomyślałem o studzienkach i tunelach rozsączających kierujących wodę do tej warstwy.

    Świta mi taki pomysł, żeby na odbiór wody z dachu 120m2 przygotować szambo 10m3. A z tego szamba zorganizować dostarczanie wody do jednego systemu tuneli rozsączających. Natomiast studzienkami przelewowymi kierować nadmiar wody "z kałuż" do drugiego systemu tuneli.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kamrat2.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	3,9 KB
ID:	446424
    Ja mam dachu plaskiego ponad 200m2 i zrobione tak:

    - woda schodzi za pomocą 8 rur spustowych 110, które to wpadają po 4 do dwóch rur 160mm
    - rury 160mm podłączone są do studzienki osadnikowej o wielkości trochę ponad 1m3.
    - studzienka ta podłączona jest do betonowego zbiornika z wykutymi otworami w dnie o pojemności ponad 8m3
    - od tego zbiornika w górnej jego części wyprowadzone mam 100m drenu w agrowłukninie obsypanego kamieniami 3-6cm
    - na końcu mam jeszcze tzw. studzienkę przelewową, która to może przy monsunie by wybiła.

    Wszędzie mam przepuszczalne piachy. Żadnej gliny.

  15. #15

    Domyślnie

    Zrób sobie sobie jedną rachityczną rurkę chłonną i zbadaj chłonność tej warstwy piasku. Wlewając tam te 10 l wody.
    Sugeruję większą średnicę, tak aby zmieściły te kilkanaście kilkadziesiąt litrów wody w tej pustej rurze. Woda opadowa do chwili wypełnienia znika błyskawicznie. Rozejrzyj się po okolicznych remontach dróg, bardzo często dysponują darmowymi ogryzkami takich rur , ale i kupne kanalizacyjne starczą.

    Ale sensownie możesz zaplanować dopiero jak znasz chłonność tej swojej warstwy przepuszczalnej. I na tej podstawie planować tą przelewową sieć studni chłonnych

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Zrób sobie sobie jedną rachityczną rurkę chłonną i zbadaj chłonność tej warstwy piasku. Wlewając tam te 10 l wody.
    Sugeruję większą średnicę, tak aby zmieściły te kilkanaście kilkadziesiąt litrów wody w tej pustej rurze. Woda opadowa do chwili wypełnienia znika błyskawicznie. Rozejrzyj się po okolicznych remontach dróg, bardzo często dysponują darmowymi ogryzkami takich rur , ale i kupne kanalizacyjne starczą.

    Ale sensownie możesz zaplanować dopiero jak znasz chłonność tej swojej warstwy przepuszczalnej. I na tej podstawie planować tą przelewową sieć studni chłonnych
    Dlaczego wypowiadasz rzeczach o których nie masz pojęcia?

  17. #17

    Domyślnie

    Eee kilkadziesiąt studni głębinowych i podobnie chłonnych ,no znacznie płytszych mało?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony