dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie SunRoof marketing kontra rzeczywistość

    Jestem jeszcze na etapie projektowania i mam dylemat czy warto zaryzykować z dachem fotowoltaicznym.

    Założenia dla:
    Dom 110 m pow. użytkowej. Dach dwuspadowy. WM + PC. Budowany wg. WT2021. Dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci.

    Pomijając koszty (*) takie rozwiązanie ma jakieś wady, które powinienem rozważyć przed wybraniem takiego rozwiązania?

    (*) Kalkulacja z ich strony dla domu j.w.:
    Bez klimatyzacji i ogrzewania elektrycznego.
    https://gofile.io/d/qiLu7L
    Z klimatyzacją i ogrzewanie elektrycznym.
    https://gofile.io/d/XU2OSg


    Rozum mówi idź w sprawdzone rozwiązania tradycyjne panele + P.C. a serce zaryzykuj z dachem fotowoltaicznym i ogrzewaniem na prąd.
    Ostatnio edytowane przez kyob ; 22-07-2020 o 10:24

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kalkulacje zupełnie nieczytelne.

  3. #3

    Domyślnie

    @kyob i jak decyzja? Sam tez rozwazam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kalkulacje zupełnie nieczytelne.
    To może ta będzie czytelna:
    Oczywiście wyliczenia opieram na własnym doświadczeniu z instalacjami. Sam posiadam taką założoną w 2016 roku o mocy 2,4 kW, gdzie z czasem rozbudowałem do 10 kW na dzień dzisiejszy.
    Tyle tytułem wstępu a teraz liczby.
    Dla przeciętnego domku jednorodzinnego zapotrzebowanie na energie elektryczną wynosi ok. 355 kWh miesięcznie dla dwóch osób ( ja i moja wspaniała małżowinka ).
    Obecna cena prądu wynosi ok. 0,73 zł za 1 kWh . A liczę to tak; trzeba zapłacić przelewem 259 zł za zużyte 355 kWh, co właśnie daje 0,73 zł za 1 kWh. To koszt prądu z wszystkimi dodatkami. Przy takim zużyciu aby praktycznie nie płacić nic za prąd przez cały rok potrzebujemy instalację o mocy ok. 5 kW. A więc koszt takiej instalacji wyniesie 20 000 zł netto, po 4 000 zł za kW, ja tyle biorę za instalacje pod klucz.
    A więc brutto taka instalacja kosztuje nas 21600 zł. za takie pieniądze mamy 29589 kWh, które to zużywamy przez 6,9 roku. Po niespełna 7 latach instalacja się zwróci. Serwisy-brak, czasami umyć trzeba baterie.
    Opłacalność wynosi 14,2% w skali roku, i tu możemy się zapytać jaki bank nam da taki procent zwrotu za naszą lokatę. A to jest bez żadnych dotacji, a te są odpisem od podatku oraz program Mój Prąd wznawiany w 2021 roku. Po wszystkich dotacjach czas zwrotu to ok. 5 lat. Jak ktoś ma większą stopę zwrotu to nie polecam pakowania się w baterie słoneczne.
    Ale jak stopa zwrotu jest na poziomie 20% to chyba warto się zastanowić.
    Oczywiście nie dla każdego jest taka inwestycja, na pewno nie dla takich co nie mają kasy, bo ci najczęściej są przeciwnikami takich instalacji.
    Co sądzicie?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No dobrze, ale jak to się ma do tematu o dachu fotowoltaicznym?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No dobrze, ale jak to się ma do tematu o dachu fotowoltaicznym?
    Wychodzi jeszcze bardziej korzystnie.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony