dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 12
Pokaż wyniki od 221 do 235 z 235
  1. #221
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No, czlowieku, przecież to Ty pierwszy dałeś przykład wykorzystania automatyki do wykorzystania chwilywych nadwyżek z PV do grzania CWU zamiast gazu.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7959660
    [przy okazji- przeczytaj pierwszy komentarz pod swoim postem]
    Mało tego, napisałeś, że bez tego rozwiązanania użytkownicy będą wkrótce zadawać pytania

    T

    Ha, ha - im dalej, tym lepiej.
    Mam instalację ponad rok i nie wiem, jaki jest jej uzysk ?
    To też fajne:


    No powiedz mi, co takiego dzieje się z klimatem, żeby miało wpływ na wydajność PV ?

    Wniosek jest taki - kompletnie nie wiesz, nie potrafisz nawet zasymulować zysków/strat po zastąpienia gazu nadwyżką z PV, jeśli chodzi o grzanie CWU.
    Jako instalator masz wiedzę techniczną, by to zrobić, ale kompletnie nie potrafisz przewidzieć skutków ekonomicznych. Pogratulować Twoim klientom...
    Nie rób z siebie uśmiechniętego kretyna i nie wyciągaj słówek z kontekstu . Klimat ma wpływ na COP a co za tym idzie uzysk z PV wystarczy na więcej .

  2. #222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Serio, Ty chyba nie do końca jesteś swiadom słów, które tu wypisujesz:
    Ty nawet nie wiesz ile by taka pompa i to niekoniecznie tylko do CWU potrzebowała tej energii i jaki może być uzysk z PV za rok , kiedy wiadomo co się dzieje z klimatem.
    Ja tu widzę wyraźne powiązanie uzysku z PV ze zmianami klimatycznymi
    To jeszcze ci tylko na koniec napiszę (bo możesz nie wiedzieć) - im cieplej, tym COP pompy większy, ale sprawność PV i jej uzysk mniejszy....

    No to tyle - wróć, jak już policzysz ile oszczędzi klient stosujący automatykę przełączająca na grzanie CWU z gazu na grzanie prądem przy występowaniu okresowych nadwyżek z PV.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #223
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zrobiłem w pomieszczeniu, bo tam mam pompę do cyrkulacji i smart gniazdko z przyciskiem, do którego jest wpięta. Ciągnięcie kabla do wszystkich pomieszczeń jest cokolwiek kłopotliwe i kosztowne (zwłaszcza w porównaniu z wtyczką za 30 zł).
    Jak wysiądzie sieć to trudno - przejdę się do pomieszczenia technicznego. W sytuacji awaryjnej mogę nawet nagrzać wodę na kozie i umyć ręce w misce. Ale nie będę wmawiał nikomu, że to wygodniejsze od mówienia, które jest tylko do szpanowania w towarzystwie.
    Kurde mam krzyczeć hasło za każdym razem jak chcę szybko ciepłej wody w kranie. Przecież to można zrobić w bardziej inteligentny, dyskretny sposób.

  4. #224
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Przeczytałeś dokładnie co napisałeś wcześniej, a co ja zacytowałem ? Piszesz o instalacji a nie o obwodach ogólnego przeznaczenia .
    Ile masz obwodów?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tak się składa, że ja np mam rozpoznawanie na urządzeniu w domu, które działa bez dostępu do internetu.
    Co to takiego?

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Kurde mam krzyczeć hasło za każdym razem jak chcę szybko ciepłej wody w kranie. Przecież to można zrobić w bardziej inteligentny, dyskretny sposób.
    Jak pisałem - nie zrobisz tak oszczędnego sposobu inaczej, niż na żądanie. A ze sposobów na żądanie najwygodniej głosowo. jeszcze będąc daleko od łazienki możesz odpalić. Ani tańszego, ani prostszego w instalacji, bo to proste gniazdko za trzy dychy.

  5. #225
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    HA od aispeaker.
    Mówi i rozpoznaje po polsku. Aczkolwiek w przeciwieństwie do google nie jest inteligentny w żaden sposób.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #226
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Najgorsi są tacy instalatorzy - którzy wprawdzie dobrze ogarniają to, co montują, ale kompletnie nie potrafią się zgrać z oczekiwaniami inwestora, czy warunkami, jakie zastają w domu
    To jest spory problem ludzkości tacy ludzie to ogromna część wszelkich usług i nie tylko.
    Ludzie z wielką wiedzą w swojej dziedzinie i zerową umiejętnością doradztwa i zrozumienia oczekiwań.
    Gatunek dość powszechnie występujący w przyrodzie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #227
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile masz obwodów?
    Nie wiem po co Ci ta informacja, ale samych obwodów gniazd około 24 , w tym wiadomo wydzielone

  8. #228
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To jest spory problem ludzkości tacy ludzie to ogromna część wszelkich usług i nie tylko.
    Ludzie z wielką wiedzą w swojej dziedzinie i zerową umiejętnością doradztwa i zrozumienia oczekiwań.
    Gatunek dość powszechnie występujący w przyrodzie.
    To nie do końca tak . Słuchasz klienta i mówisz, że tu potrzebna kamera za 800 zł , a On panie przecież na allegro są dobre kamery po 250 zł i ręce opadają .
    Bo kto w końcu ma wiedzieć co jest potrzebne ? Zamontujesz tą z allegro i jesteś najgorszym instalatorem "bo kamera źle widzi , nie tak miało być". O tym że powinien zapłacić trzy razy tyle a zapłacił za badziewie już nie pamięta. Po krótkim czasie dochodzisz do wniosku , lepiej zrobić mniej i nie spełnić wszystkich oczekiwań niż zupełnie stracić renomę. Ale to nie dotyczy tylko wszelkiej maści instalatorów , to dotyczy wszystkich.
    A najlepsze jest to , że taki Kowalski kupi sobie sam jakiś badziewny sprzęt , sam zamontuje i wszystko mu pasuje , nawet jak źle widzi w nocy , czy nie zawsze zadzwoni , albo czujnik od czasu do czasu wywoła fałszywy alarm . jak to On kupił i założył to jest ok .
    Ostatnio edytowane przez isom ; 16-12-2020 o 20:54

  9. #229
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Nie wiem po co Ci ta informacja
    W kontekście tego:
    Cytat Napisał isom Zobacz post
    I wszystko na ten temat.
    Ja widzę sens i to duży. Alarm też masz dowolnie zasilony np razem z gniazdami w ogrodzie ? Na jednej różnicówce? Gratualcje!
    Cytat Napisał isom Zobacz post
    , ale samych obwodów gniazd około 24 , w tym wiadomo wydzielone
    Skoro widzisz sens, i to duży - czemu tak mało tych obwodów?
    Ja mam 34 obwody (część nie przez gniazda, lecz przez kostki) i 19 oświetleniowych (tego żałuję - wystarczyłyby góra dwa).
    A różnicówek mam 9 jeżeli piszemy o domu (a tak się obruszyłeś, jak zapytałem, czy wiesz co to kawalerka 27m2 i po co mi tam więcej różnicówek, niż jedna na prawie wszystko oprócz oświetlenia i lodówki).

    To wszystko nie licząc podrozdzielnicy na zewnątrz.

  10. #230
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skoro widzisz sens, i to duży - czemu tak mało tych obwodów?
    Bo tyle mi wystarczy, trzeba brać pod uwagę wielkość domu, ilość pomieszczeń i potrzeby , jak popatrzę na rozdzielnice w większych domach i ilość zabezpieczeń to wydaje się , że i tak przesadziłem

  11. #231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Bo tyle mi wystarczy, trzeba brać pod uwagę wielkość domu, ilość pomieszczeń i potrzeby , jak popatrzę na rozdzielnice w większych domach i ilość zabezpieczeń to wydaje się , że i tak przesadziłem
    Mój ma 115m2. Masz dużo mniejszy, że tak dużo mniej obwodów pomimo dużego sensu ich mnożenia?

  12. #232
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie w rozdzielni schodzi się 120 obowdów na 230V - w tym wliczając siłowniki, gniazda, punkty oświetlenia itp.

    Ale zabezpieczeń aż tyle nie mnożyłem. 24 nadproądowe i 11 różnicówek. Jeśli mam taką potrzebę, to dany obwód puszczam przez przekaźnik.

    Co ciekawe, jak kładłem instalację to zastanawiałem się nad puszczeniem skrętek do każdego gniazda, żeby w razie potrzeby nim sterować... Ale jak sobie policzyłem koszt skrętki i różnice w cenie przekaźnika dopuszkowego, a szynowego, to stwierdziłem, że wolę puścić więcej kabli niż potem uprawiać gimnastyke w montażu przekaźników w puszkach. Zastosowałem u siebie 60 - 80 w ścianach działowych niestety już zbyt głebokie i przy wierceniu w silce spore ryzyko wysadzenia z drugiej strony.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #233

    Domyślnie

    24 nadprądowe na 120 obwodów to chyba trochę chytro? Na podobną ilość obwodów wyszło mi 80 nadprądowych. Rozumiem, że to co idzie na przekaźnik najpierw idzie przez nadprądowy?

    Przekaźniki, w dodatku często bezprzewodowe poupychane w puszkach nie ma dla mnie związku z automatyką. To zwykłe druciarstwo.

  14. #234
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie, idzie na Ske, potem rozdzielacz i poszczególne obwody przez przekaźnik lub bezpośrednio.

    Mała poprawka - założyłem zły filtr w excelu - łącznie mam 40 - w tym 4x3 fazowe.
    Nie widziałem sensu dawać więcej, choc to nawet nie kwestia kasy (8zl za eske eatona - czyli groszowe sprawy).
    Trochę szkoda mi było miejsca, a poza tym przykładowo mam 12 zaworów do ogrzewania - jaki sens byłoby je dzielić?
    Gniazdka w jednym pokoju - nawet jeśli któreś idzie przez przekaźnik? Jeśli dojdzie do przepiecia stracę wszystkie, ale nawet jak by wysadziło jedno to muszę iść do rozdzielni.
    Inna sprawa, że jak walnie porządnie to wywali wszystkie bezpieczniki z głównym włącznie. Udało się zestopniowac tak, że w skrzynce z reguły nie wywala - choć jak zasilacz meanwella 500W wysadziło to poszło jak leci - łącznie z tym w skrzynce.
    Podzieliłem to sobie funkcjonalnie, biorąc pod uwagę krytycznosc itd.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #235
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Co ciekawe, jak kładłem instalację to zastanawiałem się nad puszczeniem skrętek do każdego gniazda, żeby w razie potrzeby nim sterować... Ale jak sobie policzyłem koszt skrętki i różnice w cenie przekaźnika dopuszkowego, a szynowego, to stwierdziłem, że wolę puścić więcej kabli niż potem uprawiać gimnastyke w montażu przekaźników w puszkach.
    Większość puszek pod włączniki mam kieszeniami na elektronikę. w każdej z nich oprócz co najmniej jednej skrętki z rozdzielnicy i czujnika w podłodze kabel zasilający kabel grzewczy w wylewce. Myślałem, żeby zasilanie podłączyć na stałe i dać przekaźnik w puszce. Ale na mechaniczny brakuje mi odwagi (konsekwencje zwartych styków są bolesne) a SSR jest za wielki i za bardzo się grzeje. Więc zasilanie kabli mam przez SSRy w rozdzielnicy.
    Ale w przypadku zwykłych sprzętów i zwykłych gniazdek sprawę załatwia "smart socket" czy "smart listwa". Tanio i elastycznie.

    Za to żałuję, że zasilanie oświetlenia mam też przez SSRy w rozdzielnicy. To znaczy samo zasilanie nie problem, bo przecież mogę połączyć na sztywno. Ale żałuję, że do punktów świetlnych nie pociągnąłem skrętki. Teraz dałbym z 5x 1,5mm (albo dwa kable ydyp 3x1,5mm2) dla zasilania 240v i, w razie potrzeby 5v czy 12v - jako jedna pętla od rozdzielnicy, stale pod prądem i kabel dodatkowy (do punktów świetlnych) sygnałowy co najmniej jeden na pomieszczenie. Instalacja tańsza, a w każdym punkcie świetlnym peŁna swoboda. Każda żarówka może być sterowana osobno i dowolna czujka czy element wykonawczy ma i zasilanie, i sterowanie.

Strona 12 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony