dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AnRoMar

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Hajnówka
    Kod pocztowy
    17-200
    Posty
    2

    Post wszczęcie postępowanie o rozbiórkę

    Witam serdecznie
    Mniej więcej od jesieni zeszłego roku oficjalnie staram się w PINB o rozbiórkę starego domu mieszkalnego. Stary dom stoi na granicy i jest przyklejony do budynku gospodarczego sąsiada. PINB przyjechał na kontrolę stanu technicznego na kazał mi wykonać ekspertyzę i plan rozbiórki. Zalecenia wykonałam i wysłałam. Ekspertyza wykazała że mój budynek nadaje się do rozbiórki, były liczne pęknięcia ścian brak części dachu ugięcia w podłodze(budynek ma piwnicę głębokości 2m) oraz brak stateczności, dołączone były zdjęcia mojego budynku i sąsiada co śmieszniejsze stan jego budynku jest o wiele gorszy niż mój.
    Projekt rozbiórki zawierał informacje że żeby zapewnić bezpieczeństwo budynku sąsiada należy go trochę podreperować, podeprzeć strop.
    Dostałam z PINB decyzję odmowną, ponieważ w ekspertyzie było napisane że żeby bezpiecznie rozebrać mój trzeba podreperować sąsiada a urząd nie ma do tego prawa, poza tym gdyby urząd wydał decyzję na rozbiórkę moją u sąsiada mogłoby dojść do katastrofy budowlanej.
    I mamy klops...
    Kiedy PINB przyjechał skontrolować mój budynek inspektor powiedział mi że gdyby cokolwiek się wydarzyło mam ich powiadomić,
    Ok.
    Przed rozpoczęciem całej historii z PINB uzyskałam pozwolenie na budowę nowego budynku. Projekt zakładał że na stary budynek będzie usunięty.
    Fundamenty zrobione, pisma się piszą, od czerwca mury pną się do góry i .....
    Stary budynek na środku się zalalił.
    Dzwonię do PINB- przyjeżdżają; protokół, zdjęcia i milczący inspektor. Po tygodniu wiem że będzie kontrola na budowie.
    Znów protokół, zdjęcia,wstrzymanie budowy i ....... mandat za nielegalną rozbiórkę, mandatu nie przyjęty a inspektor nie wie co robić bo to jego pierwszy raz

    FINAŁ:
    dostanę decyzję o zabezpieczeniu swojego nowego budynku poprzez usunięcie zawaliska .
    Mam zrobić kolejny projekt tym razem usunięcia zawaliska.

    Pytam Panią: na działce zgodnie z planem zagospodarowania może być tylko jeden budynek gdyby sytuacja ze starym budynkiem się nie wydarzyła za około dwa lata przyszłabym do was żeby odebrać nowy budynek i wtedy co? jak widniały by na mapie dwa
    odpowiedź Pani: że decyzja o obiorze nowego byłaby odmowna bo budynki są dwa.


    Reasumując: chyba sprawa będzie miała finał w sądzie, chciałam dobrze wyszło .....
    Od czego jest PINB? Od ochrony starych walących się budynków?

    Proszę Was o pomoc. Czy macie jakąś wizję na tą sytuację, czego mogę się spodziewać? Czy ta sprawa naprawdę trafi do sądu? I jakiej kary (tylko za co?) mogę się spodziewać?

  2. #2

    Domyślnie

    Mogę Cię pocieszyć, że w PINB i WINB pracują ludzie przypadkowi, cały czas są wakaty i nabór nowych. To, że nie mają pojęcia o Prawie Budowlanym to jest w tej sytuacji oczywiste (oczywiście nie mówię o Dziale VI WT Bezpieczeństwo Pożarowe, bo to bardzo trudna działka i nie oczekuję od inspektorów PINB znajomości ppoż, ale mówię o "zwykłych" przepisach Prawa Budowlanego, które średnio rozgarnięty inwestor posiada). Np. w Krakowie kontrola w 2018 r. WINB w PINB wykazała ok. 50% spraw prowadzonych wadliwie, z wydanym orzeczeniem niezgodnym z przepisami. Był na ten temat artykuł w Dzienniku Polskim.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AnRoMar

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Hajnówka
    Kod pocztowy
    17-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam.
    Ale to jest jakiś dramat, jakbym gadała z innym wymiarem.
    Wezwali na światka kierownika a ten po rozmowie z nimi prosi mnie żebym wzięła mandat bo będzie szybciej nieźle
    Też mam jechać jeszcze raz, nie wiem czego się spodziewać

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnRoMar Zobacz post
    Witam.
    Ale to jest jakiś dramat, jakbym gadała z innym wymiarem.
    Wezwali na światka kierownika a ten po rozmowie z nimi prosi mnie żebym wzięła mandat bo będzie szybciej nieźle
    Też mam jechać jeszcze raz, nie wiem czego się spodziewać
    Są 2 drogi: możesz iść w zaparte, trzymać się przepisów i wygrasz, tylko zajmie to kilka lat. Możesz iść na skróty, udać głupa, przyjąć mandat i będzie szybciej. Ponieważ mi się nie spieszy obrałem pierwszą drogę. Sprawa się ciągnie od 4 lat.
    PINB - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego,
    WINB - Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego,
    WSA - Wojewódzki Sąd Administracyjny
    1. pismo do PINB
    2. decyzja PINB (niezgodna z prawem)
    3. odwołanie do WINB
    4. uchylenie decyzji PINB w całości i sprawa do ponownego rozpatrzenia przez PINB
    5. decyzja PINB (częściowo poprawiona, ale nadal niezgodna z prawem)
    6. odwołoanie do WINB
    7. decyzja WINB zatwierdzająca decyzję PINB
    8. sprzeciw do WSA
    9. uchylenie decyzji WINB jako niezgodnej z prawem
    10. od pół roku utknęło w WINB - jeszcze nie wprowadzili do harmonogramu
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Dostałam z PINB decyzję odmowną

    PINB nie miał prawa odmówić wydania Decyzji o rozbiórce.
    Projektant rozbiórki jak najbardziej miał obowiązek wpisania wszelkich uwarunkowań związanych z rozbiórką obiektu.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony