dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie Pomoc w doborze kotła na gaz z kominkiem z płaszczem wodnym

    Witam ponownie,

    Wcześniej już ten wątek się pojawił, ale wtedy poszukiwałem kotła na pellet. Było to też 2 lata temu. Postanowiłem założyć nowy temat w odpowiednim dziale, aby móc uzyskać mam nadzieję Waszą pomoc. Przez te 2 lata tyle się zmieniło, że teraz mam przyłącze na gaz
    Reszta pozostaje praktycznie bez zmian.

    Jak w temacie - czyli poszukuję kotła na gaz
    Z ciepła właściwego wyszły mi takie oto parametry:
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4oec
    Zapotrzebowanie na kocioł - 11 kw, czyli kocioł zasypowy 12-14 kw.
    Poszukuję pieca o mocy 15KW.
    Sąsiedzi już też montują i tak: jeden montuje Thermet Gold, drugi Viessmann Vitodens 200w, a z kolei mój teść zamontował Brotje. Nie mam pojęcia jaki wybrać i czym się kierować. O termecie słyszałem, że niby Polski ale robiony na tanich Chińskich częściach...
    Chciałbym też za jednym razem dom uzbroić w system typu danfoslink na grzejniki i podłogówki.
    Wstępnie za kotłownie z przeróbkami jestem w stanie zapłacić ok. 20.000 zł (uwzględniam dotację).

    I teraz pytania:
    - który kocioł najlepszy?
    - obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?
    - posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu.
    - Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej który chciałbym zostawić


    Na razie tyle pytań, żeby od razu nie zniechęcić innych użytkowników

    dziękuję za wszelkie porady

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Ja mogę polecić nasze urządzenia. Do końca września mamy promocję na kompaktowe gazowe kotły kondensacyjne Vitodens 100-W. Jeśli kupisz i zlecisz uruchomienie urządzenia naszej autoryzowanej firmie partnerskiej, a potem zarejestrujesz zakup, otrzymasz dodatkowe 5 lat gwarancji gratis.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    ok.
    dzięki za podpowiedź ale mam pytanie:
    - czym się różni vitodens 100w od 200w?
    - czy obydwa da się bez problemu połączyć z kominkiem z płaszczem wodnym?
    - ile obiegów potrzebuję, jeśli będę ogrzewał podłogówkę, grzejniki i ciepłą wodę z bojlera?
    - czy obydwa współpracują z systemem wi-fi pod np. danfoslink?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Na wstępie polecam wykonać projekt domu przez projektanta z uprawnieniami. Narzędzia w stylu strony: http://cieplowlasciwie.pl/ najczęściej powodują dużo bardzo kosztownych problemów.
    Kotły Vitodens 100 i Vitodens 200 to zupełnie różne urządzenia. Do porównanie przyjmę, że rzeczywiście potrzeba kotła o mocy rzędu 11-12kW.
    zakres mocy
    Vitodens 100-W: 6,5- 19,0 kW
    Vitodens 200-W: 1,9- 19,0 (równie dobrze może się okazać że 11)kW
    im mniejsza moc minimana tym "spokojniejsza" praca kotła, mniej uruchomień, bardziej ekonomiczna praca urządzenia.

    system spalania:
    Vitodens 100-W: palnik promiennikowy ze stali szlachetnej.
    Vitodens 200-W: palnik ze stali szlachenej, system pomiaru ilości powietrza dostarczanego do spalania, system kontroli spalania LambdaProPlus
    Vitodens serii 200 mierzą bardzo dokładnie ilość powietrza dostarczanego do komory spalania dzięki temu uzyskują najwyższa możliwą sprawniość procesu spalania, tzw. strata kominowa jest tu ograniczona do minimum nie osiagalnego przez inne kotły. System LambdaProPlus dodatkowo kontroluje proces spalania w zależności od jakości gazu.

    Automatyka:
    tu jest największa różnica
    Vitodens 100: regulator stałotemperaturowy, z możliowścią aktywacji automatyki pogodowej ale z jedną krzywą grzewczą o nachyleniu 1.4 (krzywa dla grzejników). W przypadku potrzeby sterowania czasowego nalezy stosować zewnętrzny sterownik. Z poziomu automatyki kotła możlliwa obsługa tylko jednego obiegu grzewczego. Obsługa 2 obiegów (grzejniki i podłogówka) wymaga zastosowania zewnętrzej automatyki. Komunikacja przez internet za pomocą zewnętrzengo moduł.
    Vitodens 200: regulator ma możliwość pracy w jednym z trzech trybów (tryb stałtemperaturowy, tryb termostatu, tryb pogodowy), możliowść obsługi do 3 obiegów grzewczych (1 bezpośredni 2 z zaworami mieszającymi), wszystkie obiegi mają możliwość ustawienia dowolnej krzywej grzewczej, dowolnego sterowania czasowego.
    Zaawansowane programowanie autoamtyki pozwala optymalnie dostosować kocioł do kazdek instalacji. Wbudowany moduł komunikacji internetowej.


    Żaden kocioł gazowy nie jest przystosowany do współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym. Połączenie kotła i kominka odbywa się poprzez odpowiedni układ hydrauliczny w którym muszą się pojawić dużej pojemności bufory ciepła (80l wody na kazdy 1kW mozy kominka). Jest to rozwiązanie niemające żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

    do opisanej instalacji wystarczą 2 obiegi grzewcze (najlepiej jak by oba były obiegami z zaorami mieszającymi, dzieki temu będą to obiegi całkowicei od siebie niezależne). Najczęściej jednak ze względu na cięcie kosztów instalatorzy wykonują obieg grzejnikowy jako obieg bezpośredni a tylko obieg grzejnikowy "dostaje" zawór mieszający. Może też się zdarzyć sytuacja że instalator będzie chciał wykonac instalację na np zaworach RTL ale to już jest dla osbó które sa w stanie bardzoograniczyć komfort.

    Żaden z kotłów nie komunikuje się z systemem firmy Danfoss gdyż w przyapdku dobrze sparametryzowanej automatyki kotła nie ma konieczności stosowania żadny dodatkowych systemów sterujących.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    dzięki wielkie za odpowiedź.
    Z tego wynika że interesuje mnie Vitodens 200.
    Teraz kwestia instalatora, aby zrobił mi kotłownię tak aby działała prawidłowo.

    A jeszcze pytanie: naczytałem się opinii, że w tym właśnie modelu występuje problem częstego załączania i to mnie trochę przeraża.
    Chciałbym mieć przede wszystkim dobrze zrobioną instalację.
    I jeszcze pytanie - skoro niepotrzebny danfoslink, to jak sterować przez wifi grzejnikami, tak aby w każdym pokoju była taka temperatura jaką sobie życzy użytkownik?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    ustawia się na kotle krzywą grzewczą tak by grzejniki całkowicie "rozkręcone" dawały trochę wyższą temepraturę niż wymagana. Czyli jeśli domownicy chcą mieć zwykle ok 20*C to z krzywej powinno wychodzić 22*C. Te 2 stopnie "zbija" się zwykłymi głowicami termostatycznymi. Tradycyjna głowica, przy dobrze zaprojektowanej i dobrze zmontowanej instalacji minimalnie przymyka przepływ przez grzejnik (zmniejszając jego moc) a nie odcina przepływu całkowicie dzięki czemu jest cały czas przepływ przez kocioł a dzięki temu niema taktowania.
    Oczywiście jeżel iktoś chce mieć chłodniej w nocy albo jak wychodzi do pracy to czasy pracy ustawia się wtedy na kotle. Sterowanie każdym pomieszczeniem z osobna na codzień mija się z celem.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    ok.
    dzięki.
    Czy to prawda że od pierwszego sierpnia są podwyżki w Viessmann o 5%?
    Na wszystko czy na kotły?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    niestety zmuszeni jesteśmy podnieść ceny ze względu na kurs euro. Podwyżka wyniesie 3,9%.
    Wyjątkiem są kotły Vitodens 100- W, fotovoltaika oraz sytem rozdziału powietrza gdzie ceny zostają bez zmian.
    W przyapdku pomp ciepła zmiana cen będzie wynkiała jedynie ze zmiany pakietów (koszt samej pompy bez zmian). Oferta Vipex w większości pozostaje przy obecnych cenach.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Jestem po pierwszych rozmowach w potencjalnymi wykonawcami.

    Pierwszy instalator dla Vitodens 200-w - twierdzi, że nie jest wymagany sterownik pokojowy, a że "krezowanie głowic" tak aby działały prawidłowo należy zrobić samemu i później metodą prób i błędów dobrać temperaturę każdego pomieszczenia wg. własnych potrzeb. Ale zastanawiam się co w przypadku otwierania i zamykania okien, czy uda się idealnie zawsze w tej samej pozycji ustawić głowicę na grzejniku? I ja z ekonomicznością rozwiązania bez sterownika?
    Co najlepsze w wycenie przesłał mi również ulotkę, gdzie dla komfortu i wygody proponowane są sterowniki: Vitotrol 200-E oraz Vitotrol 300-E...
    Czy z tym systemem działa to lepiej? Szukałem też trochę info w sieci o tych dodatkowych urządzeniach, ale na razie mało ich i nie wiem czy spiszą się w moim przypadku.

    Drugi potencjalny wykonawca, obecnie monter Thermeta i Brotje - też rzeczowy fachowiec stwierdził, że kiedyś był autoryzowanym monterem Viessmannna, jednak teraz to już nie ta sama firma, ponieważ się popsuła i oczywiście może mi zamontować 200-W jeśli chcę, ale twierdzi, że Brotje to w Niemczech odpowiednik Viessmanna właściwie na równi i proponuje te kotły. Stwierdził również, że sterowniki w moim przypadku są wręcz wymagane ze względu na ekonomiczność kosztów późniejszego zużycia gazu?

    Jak to teraz rozwiązać? Komu wierzyć? Pomożecie coś?
    dzięki

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Ogólnie, oba systemy sterowania (ze sterownikiem na ścianie oraz bez sterownika) są spotykane podczas realizowania instalacji grzewczych u klientów. Wszystko zależy od oczekiwań oraz budżetu jaki posiada inwestor. Bardzo proszę jeszcze o podanie dokładniejszych informacji o systemie grzewczym. Czy będą tylko grzejniki, czy będzie ogrzewanie podłogowe, czy dom parterowy czy piętrowy.

    Odpowiadając na krytykę marki Viessmann przez jednego z instalatorów i zachwalanie konkurencji, to co ma mówić instalator skoro już nie montuje urządzeń marki Viessmann... Proszę porównać budowę kotłów - dużo się wyjaśni. Sprawdzić ilość serwisantów współpracujących z daną marką (duża konkurencja = walka o klienta = wysoka jakość usług i niższe ceny) oraz czy dany producent posiada własny serwis fabryczny (obecnie Viessmann zatrudnia na etacie 12 serwisantów fabrycznych). Dodatkowo Viessmann posiada rozbudowany pion techniczny (doradcy techniczni serwisanta, doradcy projektanta, wykładowcy, całodobowa infolinia) który wspomaga pracę firm i instalatorów, w celu utrzymywania wysokiego standardu usług.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Dom parterowy. Ogrzewanie podłogowe ok 30 M2 - kuchnia, łazienki i korytarze
    Grzejniki - pokoje salon 2szt i trzy pokoje po 1 szt. do tego garaż i drabinka w łazience.

    Mam nadzieję że będzie wszystko działać
    Właśnie wpłaciłem zaliczkę i podpisałem umowę na vitodens 200-w bez sterownika pokojowego - tylko sterowanie podłogowe

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    No i zapomniałem dodać że kominek z płaszczem wodnym tez.

    Co do zastosowania sterownika lub nie - tu nie chodziło o koszty. Bardziej bym powiedział, że mi odradzali twierdząc, że to i tak nie zdaje egzaminu i lepiej ten kocioł działa bez sterownika pokojowego. Stwierdzili, że to tylko by zakłócało działanie ze sterownikiem pogodowym.
    Ostatnio edytowane przez longlay1 ; 21-08-2020 o 16:49

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cieszę się, że udało się podjąć decyzję. W razie dodatkowych pytań, chętnie udzielę odpowiedzi. Można też pisać w wiadomości prywatnej.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Witam ponownie,
    Kocioł zamontowany 25.09.2020 roku. Vitodens 200-w + kominek z płaszczem wodnym
    No i mam problem z ustawieniem krzywych grzewczych.
    Mam dwie - podłogówka i druga na grzejniki. Na początku uruchomiłem tylko grzejniki i krzywa była ustawiona na 0,8 i skok 0. Temperatury 19, 22, 23. Ustawiłem też programowanie czasowe tak, że w układzie normalnym grzeje od 5-9 oraz 15-22 - reszta zredukowany - 19 stopni.
    Temperatury ok. 22 stopni. W salonie gdzie najchłodniej mam grzejniki odkręcone na maxa a w pozostałych pokojach na 2,8 tak mniej więcej.
    Wczoraj uruchomiłem podłogówkę i krzywa grzewcza 0,6 z temperaturami jak wyżej z tym że czas pracy normalny 6-22 - czyli na 22 stopnie.
    W domu dzisiaj jest gorąco - 23,5 w najchłodniejszym miejscu. Zużycie gazu też mocno skoczyło - za dzisiejszy dzień tylko 4m3 - a jest godzina 15:00.
    Proszę o podpowiedź jak wysterować aby temperatura była w granicach 22 stopnie i mniejsze zużycie gazu?
    Myślę, że podłogówką nie powinno się sterować czasowo ja przy grzejnikach, bo przy tej bezwładności to i tak nic nie da?

    dzięki za pomoc

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony