dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Izolacja rekuperator strych nieogrzewany

    Na stropie na poddaszu nieużytkowym, nieogrzewanym ułożyłem rozdzielacze i rury do skrzynek rozprężnych wentylacji mechanicnej, 30 cm styropianu i zrobiłem cienki jastrych cementowy. Na tym jastrychu zamonotowany jest rekuperator Thessla Green airpack 4 serii, a od niego idą główne rury fi 200 stalowe zaizolowane 2x3 cm wełny wentylacyjnej (z folią aluminiową) do czerpni, wyrzutni, nawiewu i wywiewu (nawiew i wywiew wchodzi w jastrych i 30 cm styropianu praktycznie przy samym reku, natomiast czerpnia, wyrzutnia oddalone ok. 5 m od centrali). Moje pytanie brzmi, czy trzeba jeszcze zaizolować połać dachu np. 15 cm wełny? Czy aktualna izolacja jest wystarczająca? Czytałem o możliwym pojawianiu się wilgoci w przypadku równoczesnej izolacji stropu i dachu. Thessla 4 serii podobno może pracować w pomieszczeniach do -15 st C. Dzięki za odpowiedzi z góry.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czyli nawiew i wywiem mają 10cm izolacji? Trochę mało.
    Reku też przydałoby się ze 20cm odizolować (od wylewki, która jest mostkiem też, bo będzie się na niej w rogach skraplało).
    Czerpnia i wyrzutnia w nieogrzewanej przestrzeni nie wymagają izolacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli nawiew i wywiem mają 10cm izolacji? Trochę mało.
    Reku też przydałoby się ze 20cm odizolować (od wylewki, która jest mostkiem też, bo będzie się na niej w rogach skraplało).
    Czerpnia i wyrzutnia w nieogrzewanej przestrzeni nie wymagają izolacji.
    Może najpierw zdjęcie, bo oddaa więcej niż słowa...



    Czyli pe-flexy obłożyłem 8 cm styropianu EPS 100 lambda 0,037 bodaj, a na to 22 cm tego samego materiału, a na to 4-5 cm jastrychu z miksokreta. Po lewej stronie od centrali idą spiro zaizolowane 2 warstwami 3cm wełny, czyli 6 cm. A po prawej stronie od centrali praktycznie od razu w dół schodzą miękkie rury fi 200 3 cm izolacji oryginalnie i do tego obłożone kolejnymi 3 cm wełny. Reku nie leży bezpośrednio na wylewce, bo na "stopkach" zostało zamocowane do stropu betonowego. Może teraz obraz sytuacji będzie bardziej ostry Pytanie w związku z tym, czy trzeba między krokwy dawać z 15-16 cm wełny, czy docieplić któreś kanały i ile, ewentualnie centralę (niby zakres pracy -15 do 45 st C) (w wytycznych stowarzyszenia polska wentylacja znalazłem informację, że przy temp. -20 do 0 st wymagane jest 22 cm izolacji.


  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Syfon schowałeś pod wylewką? Odważnie.
    Jak nie zbudujesz rekuperatorowi ciepłego domku, to najbardziej obawiałbym się zamarzania skroplin w rurce (np. Na wysokości zmrożonej wylewki). Czy dałeś tam może kabel grzewczy?

    Rekuperator w przestrzeni nieogrzewanej to pewne straty ciepła - ale gorsze jest ryzyko zamarzania w dziwnych miejscach. Reku w przestrzeni nieogrzewanej to słaby pomysł.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    @slayerrr, też mam rekuperator umiejscowniony na struchu. Docelowo będzie obudowany wełną, a rurka skroplin owinięta kablem grzewczym.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam, proszę o poradę Przewody od reku zamocowane są do jętek natomiast sufit obniżony będzie o ok 40 cm więc w tym momencie rury są bez izolacji (wełny będzie 30 cm). W takim przypadku 'bawić' się w owijanie wełną przewodów czy może lepiej ocieplic poddasze do samej kalenicy?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał manitou Zobacz post
    Witam, proszę o poradę Przewody od reku zamocowane są do jętek natomiast sufit obniżony będzie o ok 40 cm więc w tym momencie rury są bez izolacji (wełny będzie 30 cm). W takim przypadku 'bawić' się w owijanie wełną przewodów czy może lepiej ocieplic poddasze do samej kalenicy?
    To ile wełny będzie oddzielało rury od przestrzeni nieogrzewanej? Jak zero, to rozwiń na nie 20 cm wełny z rolki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony