dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Kominek akumulacyjny - prośba o poradę w wyborze systemu

    Śledzę z dużym zainteresowaniem wpisy o kominkach, obecnie sam mam dylemat i poszkuję rozwiązania.
    Buduję dom, rok temu po wizycie w lokalnym salonie z kominkami zaciekawiła mnie możliwość postawienia ciepłego kominka/kominka akumulacyjnego, nie planowałem potężnego zestawu aby cały dom ogrzewać. Natomiast zamierzam korzystać częściej niż na święta i nie chcę typowego wkładu gdzie ciepło wali przez szybę. Zamierzam nauczyć się tak obsługiwać żeby dłużej grzało. Piece kaflowe znam z domów moich dziadków na Podkarpaciu i widzę sens aby ciepło mi zostało w domu dłużej skoro już energia została wytworzona w palenisku.

    Na początku miałem ofertę z wkładem hoxtera i elektroniką oraz płytami ale cena była nieznośna, do tego jakieś komputerowe symulacje, brzmiało kosmicznie. Odpuściłem sobie chociaż opinie chodzą że te wkłady są dobre ale pewnie wkład to połowa sukcesu
    Solidny zdun ze Śląska zaproponował mi wkład Spartherm Varia 1V – 51 -4S + 500kg Magnetherm + akubet i fajnie to wygląda ale zamykam się w 23-24 tys i widzę, że bez kanałów szamotowych (nie wiem w jakim układzie są niezbędne a w jakim zbyteczne). Czy warto iść drogą aby spaliny leciały przez kształtki czy raczej akubet albo magnezyt dookoła wkładu. No i cena spora.

    Mam również prospekt palenisk cebud z wkładami i kanałami ich produkcji ale ciężko mi znaleźć opinie od użytkowników tych systemów. Więkoszość znajomych ma tańsze lub droższe urządzenia, nikt natomiast nie ma akumulacji a na niej mi zależy

    Przez chwilę zastanawiałem się nad Brunner HKD 6.1 + wymiennik GNF, czytałem o takim zestawie na: https://nordkamin.by/a47807-otopleni...m-nashego.html - można mieć zestaw za 11 -12 tys, do tego akubet dookoła, pytanie czy w tym wymienniku się jakaś sadza/nagar nie gromadzi po latach?

    Rezultatem moich poszukiwań jest niestety chaos, byłbym wdzięczny za poradę bo jestem w przysłowiowej kropce a potrzebuję zdecydować się na konkretną opcję.

    ----
    Kominek będzie stal na środku parteru, komin spalinowy wybudowany między salonem a kuchnią/jadalnią. Planowałem wkład z prostą szybą w stronę salonu bez nadmuchu gorącego powietrza i płaszcza wodnego. Prosta obudowa z cegiełką.

    W domu:
    - kocioł gazowy i podłogówka
    - pow 140m2
    - parter ok 70m2
    - wentylacja mech z rekuperacją
    - klatka schodowa otwarta

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Można wstawić gotowy piecyk, są całkiem ładne. Zerknij na stronę Piotra Batury zapytaj go o rozwiązanie, ceny, często tutaj zagląda. Zerknij na "taki sobie piecyk ceramiczny" tylko wpisy kilka, kilkanaście stron do tyłu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    Dla takich oczekiwań i budżetu w granicach 20 tys. dobrym rozwiązaniem wydaje się Termokaust, ewentualnie jeśli masz ochotę na sporo większego klocka w salonie to piec Kuzniecowa. Może też być po prostu piecokominek, taki jakie stawia Batura. Wpisz w google, pooglądaj obrazki i poczytaj. Każda z tych opcji powinna być dla ciebie satysfakcjonująca, nie musisz wydawać tony pieniędzy na hoxtery czy brunnery.
    Ostatnio edytowane przez fajnytoster ; 28-07-2020 o 16:14

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Z takim budżetem szukaj zduna, co postawi porządny piec - poczytaj i pooglądaj np. wątek "Taki sobie piecyk ceramiczny"

  5. #5

    Domyślnie

    Przede wszystkim czy jest przygotowany przewód zasilania na powietrze spalania z zewnątrz?. Poza tym pamiętaj, że przy włączonej wentylacji mech. każde szczelne urządzenie, piec czy kominek w momencie otwarcia drzwiczek staje się bez szczelne.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    "bez szczelne" ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał boleslav Zobacz post
    Przede wszystkim czy jest przygotowany przewód zasilania na powietrze spalania z zewnątrz?. Poza tym pamiętaj, że przy włączonej wentylacji mech. każde szczelne urządzenie, piec czy kominek w momencie otwarcia drzwiczek staje się bez szczelne.
    I co wówczas?

  8. #8

    Domyślnie

    I po co ci to autorze jak za chwile w całym kraju bedzie zakaz palenia?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    I po co ci to autorze jak za chwile w całym kraju bedzie zakaz palenia?
    A pandzik wybuduje w każdej wiosce dostęp do sieci gazowej, albo fundnie pompy ciepła z możliwością zamiany na wiatrak....

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Za tą kase to siekupy nie trzyma
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boleslav Zobacz post
    Przede wszystkim czy jest przygotowany przewód zasilania na powietrze spalania z zewnątrz?
    Bo? Jakoś nie widzę problemu Ani w teorii, ani w praktyce używania do spalania powietrza z domu.

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    I po co ci to autorze jak za chwile w całym kraju bedzie zakaz palenia?
    Jak na razie, to zasadami liczenia EP i jego limitowaniem władza centralna mocno zachęca do spalania biomasy a zniechęca do prądu (przy PC EP wychodzi ze 4x większe niż z biomasy). To, że lokalnie walczą z tym samorządy to folklor - tylko w Krakowie na dobrą sprawę zakaz przeszedł. I akurat tam ma jakiś sens.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sasparella Zobacz post
    Śledzę z dużym zainteresowaniem wpisy o kominkach, obecnie sam mam dylemat i poszkuję rozwiązania.
    Buduję dom, rok temu po wizycie w lokalnym salonie z kominkami zaciekawiła mnie możliwość postawienia ciepłego kominka/kominka akumulacyjnego, nie planowałem potężnego zestawu aby cały dom ogrzewać. Natomiast zamierzam korzystać częściej niż na święta i nie chcę typowego wkładu gdzie ciepło wali przez szybę.
    Głównym celem takiego zestawu ma być tańsze ogrzewane niż gazem czy przyjemność?
    Nie planujesz ogrzewania całego domu czyli pozostałe pomieszczenia będą ogrzewane gazem.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Odnosząc się do wpisów.

    - Zakaz spalania pewnie nie obejmie nowoczesnych wkładów powietrznych a widzę, że ich większość spełnia wymagania PL EU
    - Nie mam jeszcze wylanych posadzek, dolot powietrze będzie stalowymi kanałami Darco 200x90
    - Cały dom mam podłogówkę, natomiast paliłbym drewnem częściej niż w niedzielę, nie wiem naprawdę jakie ciepło na parterze uzyskam, wiem że to pochodna
    mocy paleniska i rodzaju akumulacji, kanałów, itp. W załączniku foto parteru prostokąt to komin spalinowy
    - jeśli chodzi o budżet to mi notorycznie topnieje, nie chcę kominka odpouszczać ale obecnie muszę zejść poniżej 15kKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	446647

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Za 15 kzł to raczej nie otrzymasz porządnego kominka akumulacyjnego który akumuluje ciepło a nie ma tylko taką nazwę.
    Tzw. ciepły kominek zmieści się w tej cenie.
    Zapomnij o Hoxterze, Sparthermie czy Brunnerze.
    Może Piotr Batura zmieści się w tej cenie.

    Gdzie dokładnie wstawisz ten kominek?

    Z czasem zakaz palenia w kominkach obejmie też "nowoczesne" wkłady powietrzne.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sasparella Zobacz post
    Odnosząc się do wpisów.

    - Zakaz spalania pewnie nie obejmie nowoczesnych wkładów powietrznych a widzę, że ich większość spełnia wymagania PL EU
    Raczej nieprędko zakażą wkładów spełniających wymagania Ekoprojektu czy normy BImSchV 2. Mi po urlopie będą montować wkład spełniający ww. te kryteria. Na pewno kilka, może kilkanaście lat będę nim się cieszył Najwyżej "zmuszą" do założenia jakigoś filtra na komin...
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 30-07-2020 o 11:19

  16. #16

    Domyślnie

    Miałem podobne dylematy. Zdecydowałem się na piecokominek- jestem bardzo zadowolony, z perspektywy czasu oceniam to za jedyny słuszny wybór. Wykonał mi go Pan Piotr Batura z tego forum i z czystym sumieniem mogę go polecić. Cenowo, jeżeli porównasz do tego co oferują lokalni sprzedawcy "plastikowych" wkładów kominowych, to wychodzi trochę drożej. Lepiej za to o milion %

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Jednak ważna jest relacja ceny do jakości.
    Trochę drożej to znaczy o ile drożej lub o ile % drożej.
    "Lepiej o milion %" niczego nie mówi.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    A pandzik wybuduje w każdej wiosce dostęp do sieci gazowej, albo fundnie pompy ciepła z możliwością zamiany na wiatrak....
    Bzdura. Nie wiesz ile zdun bierze za porządny piec. Starczy na pompę z nawiązką.

    A zakazy wchodzą w wielu miejscach poza Krakowem. u rodziny pod Poznaniem też już palić nie można.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Bzdura. Nie wiesz ile zdun bierze za porządny piec. Starczy na pompę z nawiązką.

    A zakazy wchodzą w wielu miejscach poza Krakowem. u rodziny pod Poznaniem też już palić nie można.
    Masz na myślintę uchwałę?
    Jak widać zakazuje tylko spalania paliwa złej jakości.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytując tą uchwałę:
    § 3. W instalacjach, o których mowa w § 2 pkt 1 zakazuje się stosowania następujących paliw:
    (...)5) biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

    Czyli suchym, sezonowanym drewnem nadal można.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony