dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie Projekt domu 1+1 - kostka 7x7x7

    Dzień dobry,

    chciałbym wyprowadzić się z miasta, i wybudować prosty, niedrogi dom dla siebie i córki.
    Projekt na razie robię samodzielnie, więc zwracam się z gorącą prośbą o wszelkie wskazówki, a na pewno o świeże spojrzenie (wariantów zrobiłem kilkadziesiąt).
    Wymiary domu 7 x 7 m (wewnętrzne 6,6 x 6,6m)
    Jedna kratka na planie to 10cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan parter1.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	446620Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan pietro2.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	446621
    Kilka sądzę istotnych informacji
    Osobna wiata garażowa z miejscem na przechowywanie kosiarki etc.
    Konstrukcja szkieletowa, dach płaski, ogrzewanie elektryczne (klimatyzatorem) + dodatkowe w łazienkach, wentylacja mechaniczna, CWU - podgrzewacz przepływowy.
    Sufit na parterze 2,65m, piętro - podobnie.
    Okna fixy (3 x 1.8m) z żaluzjami wewnątrzokiennymi, na parterze parapet na wysokości 50cm, na piętrze 75-85cm?
    Taras od strony południowej, nad tarasem zadaszenie ok 1,5-2m
    Ładny widok od strony południowej, bardzo ładny od strony wschodniej.
    Może okazać się w przyszłości, że powrót do miasta będzie konieczny, wtedy rozważam wynajmem krótkoterminowy.
    Jeśli coś jest niejasne proszę pytać.

    Dziękuję i pozdrawiam,
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli ma być prosty i niedrogi to po co schody i 2 łazienki na górze?

    Przy waszych (na szczęście skromnych) potrzebach celuj w prostą parterowkę bez stropu.

    A jakiś wiatrołap gdzie jest? Powinien być.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 29-07-2020 o 09:37

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Jeśli ma być prosty i niedrogi to po co schody i 2 łazienki na górze?

    Przy waszych (na szczęście skromnych) potrzebach celuj w prostą parterowkę bez stropu.
    Jednym z niewielu ograniczeń jest rozmiar budynku - 7x7m - parterówka odpada, 43m2 to trochę mało - stąd piętrowy.
    Osobne łazienki to też konieczność - powiedzmy z przyczyn zdrowotnych.
    Pozostałe rzeczy można praktycznie dowolnie zmieniać (okna, schody etc.) - tak jak pisałem układów w tej bryle zrobiłem kilkadziesiąt, powyższy wydaje się dość optymalny, ale jak wspomniałem ilość czasu poświęconego na kombinowanie z układem może spowodować że nie zauważę czegoś oczywistego.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wyceń sobie te okna wraz z montażem (montaż takich monstrów zwłaszcza na piętrze to wyzwanie).

    Odradzam duże przeszklenia od południa - więcej latem wydasz na chłodzenie, niż zaoszczędzisz zimą na ogrzewaniu.

    Te żaluzje zamknięte będą grzejnikiem - pytanie, czy to nie spowoduje wypaczeń albo i pękania szyb (sprawdź warunki gwarancji - pewnie na pęknięcia nie będzie działała).
    Taras od południa (nawet zadaszony) to słaby pomysł - latem będzie za gorąco i będzie bezużyteczny.

    Na dole chociaż prysznic bardzo by się przydał - żeby osoba upaprana pracą czy zabawą w ogrodzie nie musiała roznosić brudu pi całym domu.

    Podgrzewacz przepływowy to duża moc (ponad 2kW/l/min). I robi się problem, jak dwie osoby chcą skorzystać na raz. Lepiej zasobnik gdzieś wciśnij - na grzaniu wody też zaoszczędzisz, bo 100% w taniej strefie, i przyłącze tańsze.



    Brakuje pomieszczenia technicznego. Urządzenia trzeba gdzieś trzymać (rozdzielnica, centrum sieci komputerowej, monitoring, rekuperator, zmiękczacz, wodomierz itd, itp.)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyceń sobie te okna wraz z montażem (montaż takich monstrów zwłaszcza na piętrze to wyzwanie).

    Odradzam duże przeszklenia od południa - więcej latem wydasz na chłodzenie, niż zaoszczędzisz zimą na ogrzewaniu.

    Te żaluzje zamknięte będą grzejnikiem - pytanie, czy to nie spowoduje wypaczeń albo i pękania szyb (sprawdź warunki gwarancji - pewnie na pęknięcia nie będzie działała).
    Taras od południa (nawet zadaszony) to słaby pomysł - latem będzie za gorąco i będzie bezużyteczny.
    Zgadzam się w 100% dlatego planuję okna na parterze 50cm od podłogi, szyby przeciwsłoneczne, dodatkowo żaluzje wewnątrzszybowe tak żeby można było ustawić poziomo lamelki - widok jest, słońca brak
    https://www.screenline.info/products...e-lamelki-v95/
    Warunki gwarancji faktycznie do sprawdzenia, ale to rozwiązania biurowe/przemysłowe więc zakładam że powinno być ok.
    Koszt okien - rozmiary są tak dobrane żeby nie przekroczyć maksymalnego rozmiaru od którego należy dopłacać za wielkowymiarowe przeszklenia.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na dole chociaż prysznic bardzo by się przydał - żeby osoba upaprana pracą czy zabawą w ogrodzie nie musiała roznosić brudu pi całym domu.

    Podgrzewacz przepływowy to duża moc (ponad 2kW/l/min). I robi się problem, jak dwie osoby chcą skorzystać na raz. Lepiej zasobnik gdzieś wciśnij - na grzaniu wody też zaoszczędzisz, bo 100% w taniej strefie, i przyłącze tańsze.
    Planuję prysznic zewnętrzny przy wiacie lub tarasie - do toalety prysznica nie dam rady wcisnąć - próbowałem
    Zasobnik - rozważałem, a nawet preferowałem - natomiast brak miejsca przeważył. Przyłącze planuje w okolicy 25 KW, a może nawet więcej. Mam nadzieję że do 5 lat zmienię auto na elektryczne, i dołożę panele PV, więc przyłącze powinno uciągnąć te 22KW ładowarki a w międzyczasie i przepływowy ogrzewacz.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Brakuje pomieszczenia technicznego. Urządzenia trzeba gdzieś trzymać (rozdzielnica, centrum sieci komputerowej, monitoring, rekuperator, zmiękczacz, wodomierz itd, itp.)
    To prawda, mam tego świadomość - planuję upychać jak się da - trochę miejsca mam pod spocznikiem schodowym, trochę na piętrze nad schodami - mam też wersję z przedłużonym korytarzem na górze (kosztem szaf w sypialniach)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan pietro3.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	446631
    Ale chciałem uniknąć szumiących urządzeń w pobliżu sypialni.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Zgadzam się w 100% dlatego planuję okna na parterze 50cm od podłogi, szyby przeciwsłoneczne, dodatkowo żaluzje wewnątrzszybowe tak żeby można było ustawić poziomo lamelki - widok jest, słońca brak
    Słońce jest łapane przez lamelki między szybami - i robi się tam piekarnik. Żeby nie było to musiałyby być rolety zewnętrzne.
    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Koszt okien - rozmiary są tak dobrane żeby nie przekroczyć maksymalnego rozmiaru od którego należy dopłacać za wielkowymiarowe przeszklenia.
    Naprawdę ktoś robi 3x1,8m na standardowych, niehartowanych pakietach i na standardowych profilach PCV? Nie wierzę. AFAIR coś koło 2,3m jest granicą. Ale problemem jest też waga takiego okna i bez dźwigu się nie obejdzie.

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Planuję prysznic zewnętrzny przy wiacie lub tarasie - do toalety prysznica nie dam rady wcisnąć - próbowałem
    I w chłody też tam będziesz brał prysznic?


    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Przyłącze planuje w okolicy 25 KW, a może nawet więcej.
    Zdecydowanie za mało. Co najmniej takiej mocy bierz sam podgrzewacz.


    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    To prawda, mam tego świadomość - planuję upychać jak się da - trochę miejsca mam pod spocznikiem schodowym, trochę na piętrze nad schodami - mam też wersję z przedłużonym korytarzem na górze (kosztem szaf w sypialniach)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan pietro3.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	87,0 KB
ID:	446631
    Ale chciałem uniknąć szumiących urządzeń w pobliżu sypialni.
    Szum rekuperatora nawet na średnich obrotach jest dokuczliwy. Nie wyobrażam sobie tego w salonie ani za drzwiami sypialni.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Słońce jest łapane przez lamelki między szybami - i robi się tam piekarnik. Żeby nie było to musiałyby być rolety zewnętrzne.


    Naprawdę ktoś robi 3x1,8m na standardowych, niehartowanych pakietach i na standardowych profilach PCV? Nie wierzę. AFAIR coś koło 2,3m jest granicą. Ale problemem jest też waga takiego okna i bez dźwigu się nie obejdzie.
    No tak , nie jest to pakiet 4/16/4/16/4, a raczej 6/16/6/27/8 i w wersji hartowanej + powłoka funkcyjna, a to kosztuje ok 500zł/m2 - czyli sama szyba wyjdzie 2500zł. Inna sprawa że żaluzja to koszt 3000zł/szt. Powiedzmy że te przeszklenia to ekstrawagancja i można zrobić to dużo taniej. Natomiast bardzo zależy mi na widoku. Ale masz sporo racji odnośnie piętra, faktycznie przeszklenia można dać mniejsze/lżejsze - chociaż i tak tanie nie będą.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I w chłody też tam będziesz brał prysznic?
    Pewnie nie, i tak, wolałbym mieć prysznic na parterze, ale muszę iść na jakieś kompromisy.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zdecydowanie za mało. Co najmniej takiej mocy bierz sam podgrzewacz.




    Szum rekuperatora nawet na średnich obrotach jest dokuczliwy. Nie wyobrażam sobie tego w salonie ani za drzwiami sypialni.
    Ok, dzięki

  8. #8

    Domyślnie

    Wejście do toalety niestety z wiatrołapu. Pod schodami schowek-spiżarka. Pralkę bez większych problemów można zmieścić w którejś z łazienek na górze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1-parter.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	54,8 KB
ID:	446633

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1-piętro.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	70,7 KB
ID:	446634

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał alicyja Zobacz post
    Wejście do toalety niestety z wiatrołapu. Pod schodami schowek-spiżarka. Pralkę bez większych problemów można zmieścić w którejś z łazienek na górze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1-parter.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	54,8 KB
ID:	446633

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1-piętro.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	70,7 KB
ID:	446634
    Bardzo dziękuję,

    podoba mi się, po drodze nawet popełniłem podobny układ parteru, ale Twój lepszy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan parter2.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	85,3 KB
ID:	446642

    W końcu ktoś miał odwagę wywalić wyspę
    Jest spiżarka/pomieszczenie gospodarcze.
    Na plus też łatwiejsza konstrukcja stropu.
    Trochę obawiam się wejścia na salon w okolicy TV - ale to pewnie nieuzasadniona obawa.
    Dla młodzieży minus taki że nie można się niepostrzeżenie wymknąć z góry na zewnątrz

    Serdecznie pozdrawiam,
    Łukasz

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania:
    czy w wąskiej szafie w wiatrołapie zamieszczą ci się kurtki, buty, szaliki, rękawiczki?
    bo może zrezygnować z mało pojemnej spiżarki pod schodami, odwrócić bieg schodów i pod schodami wstawić w wiatrołapie szafę normalnej głębokości?

    Gdzie będziesz trzymał odkurzacz, miotłę, mopa, środki czystości, ścierki? Zasobnik na wodę? Ogrzewacz wody?

    Gdzie będzie pralka? Alicja wrysowała po dwie pralki w kazdej z łazienek. W łazience będziecie też wieszać pranie?

    W wiatrołapie zrób drzwi na zewnątrz z daszkiem.

    Kaizen słusznie zauważył ważną rzecz. Przyłącze wody zajmuje w **uj miejsca, zwłaszcza jak zamarzy ci się dodatkowy licznik wody zewnętrznej. Do tego rozdzielnica prądu.
    Na planie alicyji zajmie ci to pół planowanej szafy w wiatrołapie.
    To była rzecz, której u siebie nie przewidziałam bo rzadko ktoś o tym pisze. I teraz mam zawalony wiatrołap rurami.
    IMHO pom. gospodarcze może być niezbędne. I przestrzeń pod schodami będzie na to za mała.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 30-07-2020 o 00:26

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie


  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania:
    czy w wąskiej szafie w wiatrołapie zamieszczą ci się kurtki, buty, szaliki, rękawiczki?
    bo może zrezygnować z mało pojemnej spiżarki pod schodami, odwrócić bieg schodów i pod schodami wstawić w wiatrołapie szafę normalnej głębokości?

    Gdzie będziesz trzymał odkurzacz, miotłę, mopa, środki czystości, ścierki? Zasobnik na wodę? Ogrzewacz wody?

    Gdzie będzie pralka? Alicja wrysowała po dwie pralki w kazdej z łazienek. W łazience będziecie też wieszać pranie?

    W wiatrołapie zrób drzwi na zewnątrz z daszkiem.

    Kaizen słusznie zauważył ważną rzecz. Przyłącze wody zajmuje w **uj miejsca, zwłaszcza jak zamarzy ci się dodatkowy licznik wody zewnętrznej. Do tego rozdzielnica prądu.
    Na planie alicyji zajmie ci to pół planowanej szafy w wiatrołapie.
    To była rzecz, której u siebie nie przewidziałam bo rzadko ktoś o tym pisze. I teraz mam zawalony wiatrołap rurami.
    IMHO pom. gospodarcze może być niezbędne. I przestrzeń pod schodami będzie na to za mała.
    Dziękuję, to odwrócenie biegu już testowałem, piętro mi się trochę komplikuję, ale posiedzę nad tym jeszcze.
    Odkurzacz, miotła etc. wyląduje pewnie w spiżarce/gospodarce, tam też będę starał się upchnąć rzeczy techniczne.
    Jeśli chodzi o pranie to planowałem pralkę + suszarkę + okazjonalne suszenie w pokoju.
    Zastanawiałem się też opcją pralką + suszarkę w kuchni - muszę to sobie rozrysować.
    Tak samo przyłącza, spróbuję zaplanować żeby nie było niespodzianek.
    Drzwi na zewnątrz + daszek - taki mam plan.

    jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
    Łukasz

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Dziękuję za plan, wszystko zmienione - jutro będę siedział i dumał

    pozdrawiam,
    Łukasz

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Trochę obawiam się wejścia na salon w okolicy TV - ale to pewnie nieuzasadniona obawa.
    Dla młodzieży minus taki że nie można się niepostrzeżenie wymknąć z góry na zewnątrz
    Łukasz
    Budując domek 7x7 musisz chyba dać sobie spokój z takimi obawami. Te dwie łazienki na górze to w końcu obligo czy nie?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Budując domek 7x7 musisz chyba dać sobie spokój z takimi obawami. Te dwie łazienki na górze to w końcu obligo czy nie?
    Łazienki na górze to obligo. Ogólnie piętra raczej bym nie zmieniał. Będę kombinował z szafą przy wejściu i ewentualnie odwróceniem schodów o czym wspomniała Elfir.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  16. #16

    Domyślnie

    pralke z suszarką mozesz postawić we wnęce między pokojami. wystarczy odebrać kawałek z szafy jednego i drugiego pokoju i każdy ma dostęp do "pralni"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pralka i suszarka.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	80,9 KB
ID:	446650

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    pralke z suszarką mozesz postawić we wnęce między pokojami. wystarczy odebrać kawałek z szafy jednego i drugiego pokoju i każdy ma dostęp do "pralni"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pralka i suszarka.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	80,9 KB
ID:	446650
    Dokładnie taki mam plan

    pozdrawiam,
    Łukasz

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszMC Zobacz post
    Odkurzacz, miotła etc. wyląduje pewnie w spiżarce/gospodarce, tam też będę starał się upchnąć rzeczy techniczne.
    Pod schodami ci się nie zmieści jeśli tam miałby być zasobnik i piec.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LukaszMC

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Pod schodami ci się nie zmieści jeśli tam miałby być zasobnik i piec.
    Dlatego ogrzewanie będzie klimatyzatorem (PC powietrze-powietrze), a CWU będzie z przepływowych ogrzewaczy - umieszczonych bezpośrednio przy odbiornikach.
    Z elementów technicznych które muszę mieć to jest rekuperator i być może hydrofor, stacja zmiękczania nie jest potrzebna - woda miękka.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Pralka pranie w 60 stopniach robi 3h. Suszarka suszy 2,5h. Pralka jest glosna, suszarka jeszcze glosniejsza.
    Warto to wziac pod uwage. Nam sie czesto zdarza wlaczyc pranie rano, zapomniec o nim i wlozyc do suszarki dopiero wieczorem.
    Natomiast suszenie "reczne", odkad mamy suszarke, u nas nie istnieje, poza drobnymi wyjatkami - np. zasikane majtki dziecka odpieluchowywanego. Ale takie rzeczy, przeplukane, wisza sobie w lazience na haczyku do czasu prania i potem suszenia.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony