dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Uziom otokowy - wykonanie

    Cześć,

    Jestem na etapie, gdzie mam wylane ławy i wymurowane bloczki fundamentowe - fundamenty ciągle są odkopane.

    Czy mogę w wykopie ułożyć bednarkę? będzie miała odległości ok. 30 centymetrów od bloczka na głębokości 1 m. Wiem, że zalecane jest minimum 0,5 m a nawet 1 m odległości od fundamentów, ale to rozumiem dlatego, aby przy odkopywaniu nie naruszyć budynku - a u mnie jeszcze nie jest zakopany.

    I wtedy otaczam cały budynek bednarką i wyprowadzam do skrzynki w budynku, nie?

    Można jakoś zabezpieczyć bednarkę, aby z czasem się nie utleniła w ziemi?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktatar156 Zobacz post
    Można jakoś zabezpieczyć bednarkę, aby z czasem się nie utleniła w ziemi?
    Można. Kładąc ze stali nierdzewnej lub miedzi. Niektórzy kładą miedziowane.

  3. #3

    Domyślnie

    Trzeba było w ławie fundamentowej zalać bednarka że stali czarnej gołej. Koszt znikomy, a trwałość takiego uziomu porównywalna z trwałością całego domu.
    Teraz się zacznie rzeźbienie w kale. Uziom otokowy z nierdzewnej lub miedzi, gdzie koszt takiej bednarka jest ogromny.
    Kierownik budowy gdzie jest?

  4. #4

    Domyślnie

    Teraz już wiem, że trzeba było. Czyli stan nierdzewna lub miedziowa, ok, dziękuję. A mogę ją kłaść w wykopie jak wspomniałem w drugim akapicie pierwszego posta?

  5. #5

    Domyślnie

    Co do odległości to nie pomogę. U mnie też położono za blisko w stosunku do obowiązujących przepisów, ale nie wiem dlaczego taki wymóg odległości występuje.

    Ale co do bednarki, to jestem przekonany, że 90% robi ją ze stali ocynkowanej, ogniowo jak sądzę.
    Oczywiście nierdzewna czy miedź będą lepsze.

  6. #6

    Domyślnie

    90% wbija szpilkę, lub dwie i to jest uziom.

  7. #7

    Domyślnie

    Hehe, może i tak, ale chodziło mi o to, że 90% spośród tych, którzy dają bednarkę, to dają ją z ocynku.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Co do odległości to nie pomogę. U mnie też położono za blisko w stosunku do obowiązujących przepisów, ale nie wiem dlaczego taki wymóg odległości występuje.

    Ale co do bednarki, to jestem przekonany, że 90% robi ją ze stali ocynkowanej, ogniowo jak sądzę.
    Oczywiście nierdzewna czy miedź będą lepsze.
    Myślałem, że za blisko w stosunku do przepisów to nie chodzi o przepisy, tylko o bezpieczność rozwiązania - aby przy odkopywaniu fundamentów nie osunął się budynek. Nie wiedziałem, że są jakieś przepisy - możesz plis podać jakie?
    Dlaczego myślicie, że 90% robi je ze stali ocynkowanej? Zapytałem mojego teścia i sąsiada dzisiaj - kładli bednarkę ze stali nierdzewnej. Może nie jest to reprezentatywna próba na dwóch osobach, ale to 90% skąd wzięliście?

    PS. Mam jeszcze 'na wierzchu' wyciągnięte pręty zbrojeniowe z wylanych słupków - mogę do nich podłączyć się zwyczajnie? Tylko rozumiem, że wtedy nie mają kontaktu z podłożem bezpośrednio, tylko z betonem.... Dziwi mnie właśnie takie wykonanie jak na przykładowym rysunku:
    https://rst.bialystok.pl/wp-content/...small.png.webp
    Przecież ta taśma stalowa jest zalana betonem bez dostępu do gruntu - to tak ma działać?
    Ostatnio edytowane przez ktatar156 ; 29-07-2020 o 21:29

  9. #9

    Domyślnie

    Te moje 90% to oczywiście na oko.
    Chociażby w sklepach ocynkowanej mają dużo i rotuje, a nierdzewki mało lub na zamówienie.

  10. #10

    Domyślnie

    otok około 1m od fundamentów się daje

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    otok około 1m od fundamentów się daje
    Dzięki Wam za pomoc! widziałem w wielu miejscach właśnie, żeby otok dawać 1m odległości. Ale z czego to wynika wie ktoś? Chcę iść na łatwiznę i jak mam już wykop wokół domu zrobiony to ułożyć bednarkę przy fundamencie.
    Przecież jak bym robił razem z ławami zalewał zbrojenie z bednarką to bym miał bezpośrednio pod ścianami fundamentowymi uziemienie. Stąd moje pytanie czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do układania bednarki w odległości np. 30 cm od ściany fundamentowej (zamiast 1 m)?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktatar156 Zobacz post
    Dzięki Wam za pomoc! widziałem w wielu miejscach właśnie, żeby otok dawać 1m odległości. Ale z czego to wynika wie ktoś?
    W normie masz zapisane żeby układać w odległości ok 1 m od zewnętrznych ścian obiektu.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktatar156 Zobacz post
    Przecież ta taśma stalowa jest zalana betonem bez dostępu do gruntu - to tak ma działać?
    Beton podciąga wilgoć z gruntu. I już. To wystarczy.
    Chyba, że warunki gruntowe są specyficzne, ale to uziomy też się projektuje (np. w oparciu o zbadaną rezystywność gruntu w danej lokalizacji).
    Czasem wykonuje się hydroizolację POD ławą i po bokach, wówczas faktycznie wilgoć jest odcięta - należy wykonać uziom otokowy.
    Bednarka ocynk ogniowy (jakiegoś znanego producenta, by grubość ocynku była odpowiednia, to przetrwa i 50 lat). Chyba, że bednarkę spawa się do stali zwykłej (zbrojenie) to ocynk bez sensu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #14

    Domyślnie

    Czyli przewód uziemiający mogę przypiąć do do zbrojenia? Bo mi wystaje jeszcze od wylanych słupków Albo wrzucę otok poziomy wokół i tyle

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    To że przypmniesz do zbrojenia słupa to nie uczyni uziomu fundamentowego (poza tym wolę izolować ławę, ale to moja osobista wizja). Ja nie wiem co wystaje. To elektryk powinien skunsultować, zresztą to on będzie robił pomiary do odbioru, więc lepiej nich coś powie na tym etapie. Później jeśli okaże się, że trzeba będzie kuć to kto za to płaci?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Bednarka ocynk ogniowy (jakiegoś znanego producenta, by grubość ocynku była odpowiednia, to przetrwa i 50 lat)
    Możesz proszę podać jakiego producenta/jaką grubość ocynku zainwestować?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktatar156 Zobacz post
    Możesz proszę podać jakiego producenta/jaką grubość ocynku zainwestować?
    Żadnego ocynku (nawet galwanicznego).
    Albo nierdzewka, albo miedź lub chociaż miedziowana.

    Patrz np.tutaj czy rys.8


    Największe problem jest IMO jednak taki, że o tym, że uziom już udał się do krainy wiecznych łowów nie dowiesz się pomiarów (nawet, jak robisz je regularnie, zgodnie z prawe) a jak porządne przepięcie pójdzie w instalacji.

    Jak już kierbud dopuścił, do złamania prawa:

    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.


    to domagaj się od niego sfinansowania ratowania sytuacji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-08-2020 o 20:32

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Największe problem jest IMO jednak taki, że o tym, że uziom już udał się do krainy wiecznych łowów nie dowiesz się pomiarów (nawet, jak robisz je regularnie, zgodnie z prawe).
    Hmm, to w jaki sposób należy sprawdzać jakość bednarki ocynkowanej, zwłaszcza jeśli służy także jako część instalacji odgromowej?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktatar156 Zobacz post
    Możesz proszę podać jakiego producenta/jaką grubość ocynku zainwestować?
    Jestem jeszcze przed wyborem produktu, więc nic nie polecam.
    Normy dla bednarek podają grupość ocynku min. 70 mikrometrów, więc w sprzedaży trudno znaleźć coś innego niż 80-120. 70 to zdecydowanie za mało z tego co kiedyś czytałem. Ocynk galwaniczny w ogóle nie jest dopuszczony do stosowania w uziomach, wyłącznie ogniowy.
    Dopuszcza się galwanizowanie miedzią, również min. 70 mikronów. Pomiedziowane przy tej samej grubości powłoki są trwalsze.

    Nawet najlepszy materiał, niewłaściwie użyty może ulec przyspieszonej korozja elektrochemicznej - po kilku latach przestaje istnieć. Także uważać co z czego i do czego się przyłącza.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony