dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Stopy fundamentowe A izolacja pozioma

    Witam serdecznie. Po zalaniu chudziaka okazało się, że trzeba wykonać stopy fundamentowe w celu zrobienia podciagu. Zrobiono dziurę szer. 90x90 głębokość 80cm. Zazbrojone, wylany beton b25. Wystają teraz 4 pręty. Na to pójdą pustaki szalunkowe i będą zalane betonem i dalej do góry zbrojone.
    Teraz pytanie jak zrobić izolacje pozioma, bo pionowej nie ma no bo jak niby ja miałbym wykonać?
    Czy pomalować lepikiem i na to papa? Taka izolacja wystarczy? Martwią mnie tylko te pręty jak tam wykonać izolację....
    Pomoże ktoś?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Konst

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-524
    Posty
    14

    Domyślnie

    Beton konstrukcyjny nie podciąga wody, więc nie masz się o co martwić.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konst Zobacz post
    Beton konstrukcyjny nie podciąga wody, więc nie masz się o co martwić.
    Niestety taka beznadziejnie nieprawdziwa teza prowadzi do konieczności napraw liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych. Podciąga. Jak najbardziej podciąga, W12 podciąga. Jedynie wolniej podciąga.

    Za takie wypowiedzi, autorzy powinni ponosić koszty podpowiedzi. Internet pełen jest zdjęć ekspertyz po takich "fachowcach" co twierdzą, że beton "nie podciąga".

    Jak zbudujesz w najbardziej suchym piasku z poziomem wody gruntowej 10mppt to po 10-20 latach wilgoć zacznie wychodzić na tynki.

  4. #4

    Domyślnie

    W takim razie jak prawidłowo wykonać izolację poziomą?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    Niestety taka beznadziejnie nieprawdziwa teza prowadzi do konieczności napraw liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych. Podciąga. Jak najbardziej podciąga, W12 podciąga. Jedynie wolniej podciąga.

    Za takie wypowiedzi, autorzy powinni ponosić koszty podpowiedzi. Internet pełen jest zdjęć ekspertyz po takich "fachowcach" co twierdzą, że beton "nie podciąga".

    Jak zbudujesz w najbardziej suchym piasku z poziomem wody gruntowej 10mppt to po 10-20 latach wilgoć zacznie wychodzić na tynki.
    Podciąga wolniej... o ile wolniej niż inny beton?
    Pewnie masz wiedzę ale czy w tym obszarze to można powątpiewać.
    "Za takie wypowiedzi, autorzy powinni ponosić koszty podpowiedzi."
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konst Zobacz post
    Beton konstrukcyjny nie podciąga wody, więc nie masz się o co martwić.
    Napisz jeszcze, że beton "lubi" wodę, jak to mawiają pseudomajstry.

    A tutaj możesz troszkę poczytać:
    http://zasoby.open.agh.edu.pl/~11sadefus/beton.html

    Warto dodać, że w betonie najczęściej jest zbrojenie, które także bardzo lubi wilgoć.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 29-07-2020 o 21:32

  7. #7

    Domyślnie

    Nie przesadzajcie z tym podciąganiem wody. W ubiegłym tygodniu wykopałem betonowe słupki ogrodzeniowe. Były zakopane na głębokość 80 cm, ogrodzona łąka na terenach podmokłych 0 mnpm. I tak stały przeszło 50 lat. Są w stanie idealnym.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Podciąga wolniej... o ile wolniej niż inny beton?
    Pewnie masz wiedzę ale czy w tym obszarze to można powątpiewać.
    Mam wiedzę podpartą tytułem i praktyką. Regularnie widuję konstrukcje zaprojektowane przez dyletantów, którym się wydaje że beton magicznie odpycha wodę i nie ukrywam się w poradach za jakimś nickiem panie d7d.

    Odnośnie Twojej wiedzy powiem tylko tyle, całe szczęście, że ludzie rozpowszechniają takie dyrdymały gdyż w innym przepadku nie było by zarobku na ekspertyzach jak już się sypie i iniekcjach. Naprawy przy dużych obiektach liczy się w setkach tysięcy złotych, w domkach nierzadko dobijają dziesiątek tysięcy.

    Niestety mam okazję na co dzień oglądać zniszczenia spowodowane wilgocią zarówno słupów z betonu konstrukcyjnego na suchym terenie wylane bez izolacji jak i obiekty kubaturowe wykonane w technologii białej wanny regularnie przechodzące zabiegi iniekcji.

    Stare budownictwo było w tym zakresie o tyle lepsze, że ratowało się tynkami cementowo wapiennymi oraz przewiewnością konstrukcji. Dzisiaj wszystko musi być szczelne i nieprzewiewne. To się nie lubi z żadną wilgocią.

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Nie przesadzajcie z tym podciąganiem wody. W ubiegłym tygodniu wykopałem betonowe słupki ogrodzeniowe. Były zakopane na głębokość 80 cm, ogrodzona łąka na terenach podmokłych 0 mnpm. I tak stały przeszło 50 lat. Są w stanie idealnym.
    Porównanie słupa betonowego, który przechodzi z gruntu do wnętrza budynku ze słupkiem ogrodzeniowym to jak porównanie samolotu z puszką po napoju.

  9. #9

    Domyślnie

    No tu masz Pan rację, puszka jest nieporównywalnie mocniejsza od konstrukcji samolotu. Może chciałeś porównać samolot do serdelki? To już zobili ludzie też z tytułami i praktyką.

  10. #10

    Domyślnie

    Aarnn, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nie masz żadnej wiedzy o korozji betonu.
    Zapewniam cię, że eksperci od betonu, od napraw spowodowanych wilgocią, znają się na rzeczy.
    Nie słuchaj "pana spod budki z piwem", tylko słuchaj wysoko wykształconych osób w takich sprawach.
    I naprawdę nie porównuj kawałeczka betonu leżącego częściowo w gruncie do fundamentów domu.
    Przedmówca wyjaśnia sprawę.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    Mam wiedzę podpartą tytułem i praktyką. Regularnie widuję konstrukcje zaprojektowane przez dyletantów, którym się wydaje że beton magicznie odpycha wodę i nie ukrywam się w poradach za jakimś nickiem panie d7d.

    Odnośnie Twojej wiedzy powiem tylko tyle, całe szczęście, że ludzie rozpowszechniają takie dyrdymały gdyż w innym przepadku nie było by zarobku na ekspertyzach jak już się sypie i iniekcjach. Naprawy przy dużych obiektach liczy się w setkach tysięcy złotych, w domkach nierzadko dobijają dziesiątek tysięcy.

    Niestety mam okazję na co dzień oglądać zniszczenia spowodowane wilgocią zarówno słupów z betonu konstrukcyjnego na suchym terenie wylane bez izolacji jak i obiekty kubaturowe wykonane w technologii białej wanny regularnie przechodzące zabiegi iniekcji.

    Stare budownictwo było w tym zakresie o tyle lepsze, że ratowało się tynkami cementowo wapiennymi oraz przewiewnością konstrukcji. Dzisiaj wszystko musi być szczelne i nieprzewiewne. To się nie lubi z żadną wilgocią.



    Porównanie słupa betonowego, który przechodzi z gruntu do wnętrza budynku ze słupkiem ogrodzeniowym to jak porównanie samolotu z puszką po napoju.
    Jak to nie ukrywasz się za nickiem ? Na forum nie podpisujesz się pełnym imieniem i nazwiskiem...
    Jeżeli pragniesz w pełni merytorycznych i profesjonalnych wypowiedzi to raczej nie to forum i w ogóle forum jakiekolwiek
    I takie ogólnikowe wypowiedzi też w sumie nic nie wnoszą , zgadzam się, że są awarie wynikajaca z bledów różnych ludzi ale nie przesadzaj, że to grozi prawie każdemu budynkowi.
    Może lepiej poradź coś autorowi wątku co najlepiej zrobić w tej sytuacji a nie kłóć sie z d7d....

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Aarnn, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nie masz żadnej wiedzy o korozji betonu.
    Zapewniam cię, że eksperci od betonu, od napraw spowodowanych wilgocią, znają się na rzeczy.
    Nie słuchaj "pana spod budki z piwem", tylko słuchaj wysoko wykształconych osób w takich sprawach.
    I naprawdę nie porównuj kawałeczka betonu leżącego częściowo w gruncie do fundamentów domu.
    Przedmówca wyjaśnia sprawę.
    Cześć Robinson, dosyć ostro wypowiedziałeś się o mnie a przecież nic o mnie nie wiesz. Przykład dałem wręcz ekstremalnie modelowy. Pershing prosił o poradę a w odpowiedzi kłótnia kto mądrzejszy. Mam wrażenie, że właśnie to forum wygląda jak przysłowiowa budka z piwem. Owszem, są tu fachowcy którzy potrafią doradzić i miło czyta się ich wypowiedzi.
    Pershing, ja dał bym na to papę a o pręty się nie martwił.
    No to na zdrowie!

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    W przekrojach słupów/trzpieni żelbetowych nie wolno dawać izolacji bitumicznych. Szlam sztywny cementowy zapewni i izolację i szczepność do betonu. Np. Izohan Szczelny Fundament... ale to nie jest topowy produkt, nie żebym reklamował.

    Takie konstrukcje się projektuje i w projekcie powinna być przewidziana odpowiednia hydroizolacja.
    Rozumiem, że stopa jest wylana na równi z betonem podkładowym (tym tzw. chudziakiem), oddylatowana od niego. Jaka będzie izolacja na podbetonie i jak będzie ona połączona z izolacją na stopie?

    Nie ma co się spierać o betony tylko sięgnąć do norm opisujących klasyfikację W. Co oznacza cyferka przy literce "W"? Na czym polega produkcja "W"? W dużym uproszczeniu, na stosowaniu dodatków, które zaklejają kapilary w betonie, ale nie zlikwidują ich w 100%. Poza tym wystarczy jakaś rysa skurczowa i już woda ma drogę do penetracji.
    I czy czasem klasyfikacja "W" nie została wycofana a to co pozostało w ofercie betoniarni to określenie bardziej handlowe niż techniczne?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #14

    Domyślnie

    Pomalowałem dysperbitem 2 razy, na to papa 1m na 1m. Stopa ma 90cm na 90cm. Mam nadzieję że będzie dobrze, a te dziury w papie na te pręty nie będą dużym problemem...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Napisz jeszcze, że beton "lubi" wodę, jak to mawiają pseudomajstry.

    A tutaj możesz troszkę poczytać:
    http://zasoby.open.agh.edu.pl/~11sadefus/beton.html

    Warto dodać, że w betonie najczęściej jest zbrojenie, które także bardzo lubi wilgoć.
    W tym artykule który linkujesz jest mowa o
    "Beton, jako materiał budowlany, podlega korozji, co wynika z jego silnej ekspozycji na warunki atmosferyczne. Rozróżniamy następujące rodzaje korozji betonu:"
    a nie o podciąganiu wody i o potrzebie (lub nie) wykonania izolacji słupa od stopy fundamentowej.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 03-08-2020 o 15:14 Powód: edycja tekstu
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    Niestety taka beznadziejnie nieprawdziwa teza prowadzi do konieczności napraw liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych. Podciąga. Jak najbardziej podciąga, W12 podciąga. Jedynie wolniej podciąga.

    Za takie wypowiedzi, autorzy powinni ponosić koszty podpowiedzi. Internet pełen jest zdjęć ekspertyz po takich "fachowcach" co twierdzą, że beton "nie podciąga".

    Jak zbudujesz w najbardziej suchym piasku z poziomem wody gruntowej 10mppt to po 10-20 latach wilgoć zacznie wychodzić na tynki.
    Oglądam dookoła taki właśnie słup i nie widzę żadnych śladów wilgoci.
    Słup stoi ponad 20 lat.
    Mam cudowny beton czy Ty jednak nie masz racji?

    Ta woda w słupie posadowionym "w najbardziej suchym piasku z poziomem wody gruntowej 10mppt" weźmie się z tych 10 metrów?

    Ile razy "wolniej" W12 "podciąga" wodę od W2 czy W4 i w jakich uwarunkowaniach?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17

    Domyślnie

    Wiem, że betony "W" są badane na nasiąkanie wodą, przez kilkadziesiąt dni i nasiąkają bodajże na 5cm (przy idealnym wykonaniu betonu, co jest mało prawdopodobne w warunkach polskiej budowy).
    Tymczasem domy buduje się na kilkadziesiąt lat, a nie na kilkadziesiąt dni.
    Stąd właściwa hydroizolacja to jeden z podstawowych czynników gwarantujących, że nasze domu nie stracą na wartości po latach.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Pomalowałem dysperbitem 2 razy, na to papa 1m na 1m. Stopa ma 90cm na 90cm. Mam nadzieję że będzie dobrze, a te dziury w papie na te pręty nie będą dużym problemem...
    Nie chodzi o dziury w papie a o kompatybilność technologii. Bitumy (np. papa) tworzą dylatację w słupie. Chałupa zawalić się nie zawali i nic sie nie będzie działo, ale jednak nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną. Zastosowanie hydroizolacji cementowej stworzyłoby z betonem bardziej zwartą strukturę. KB odbierając zbrojenie mógł zasugerować stosowne rozwiązania...
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Nie chodzi o dziury w papie a o kompatybilność technologii. Bitumy (np. papa) tworzą dylatację w słupie. Chałupa zawalić się nie zawali i nic sie nie będzie działo, ale jednak nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną. Zastosowanie hydroizolacji cementowej stworzyłoby z betonem bardziej zwartą strukturę. KB odbierając zbrojenie mógł zasugerować stosowne rozwiązania...
    Masz rację.

    Zwykły sposób to:
    w wykopie należy wykonać podkład z chudego betonu, na to poziomą izolację i dalej wylanie stopy fundamentowej z izolacją ścian bocznych.
    Następnie wykonanie słupa i wykonanie izolacji na pozostałych powierzchniach stopy i słupa.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Konst

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-524
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post

    Nie ma co się spierać o betony tylko sięgnąć do norm opisujących klasyfikację W. Co oznacza cyferka przy literce "W"? Na czym polega produkcja "W"? W dużym uproszczeniu, na stosowaniu dodatków, które zaklejają kapilary w betonie, ale nie zlikwidują ich w 100%. Poza tym wystarczy jakaś rysa skurczowa i już woda ma drogę do penetracji.
    I czy czasem klasyfikacja "W" nie została wycofana a to co pozostało w ofercie betoniarni to określenie bardziej handlowe niż techniczne?
    Współcześnie należy sięgnąć do normy PN-EN 1992-1-1 "Projektowanie konstrukcji z betonu, reguły ogólne". Według tej normy należy określić klasę ekspozycji betonu z uwagi na konieczność zabezpieczenia przed korozją prętów zbrojeniowych.
    Dla fundamentów najczęściej określa się klasę XC2 (mokre, sporadycznie suche) dla których minimalna wytrzymałość wynosi C25/30 (dawny B30) . I z takiego betonu powinno się wylewać fundamenty. Oczywiście zaraz majstry zaczną dzwonić i mówić panie, takiego betonu nikt na fundamenty nie daje.....
    Stopy fundamentowe połączone w sposób ciągły ze słupem betonowym w tysiącach wykonuje się w powszechnie budownictwie wielkopowierzchniowym i tam nikt nie lamentuje, że nie ma izolacji poziomej. Jak już, to całą stopę izoluje się bitumicznie i po sprawie.
    Ostatnio edytowane przez Konst ; 06-08-2020 o 17:42

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony