dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Unhappy Oczyszczalnia biologiczno - chemiczna dla dwóch osób

    Witam serdecznie,
    To mój pierwszy wpis, także pragnę się przywitać

    Na wstępie powiem, że jestem po 5 dniu czytania wszystkich możliwych wątków w temacie oczyszczalni, i powiem szczerze, boli mnie już głowa od tego natłoku informacji, ale nie ukrywam że pozyskałem cenne źródło wiedzy z tego forum.

    Mam działkę na obrzeżach miasta, które liczy około 40k mieszkańców, jak dobrze rozumiem wg. ustawy z dnia 2014 roku, jestem w aglomeracji 15000 - 99999. W związku z tym, muszę mieć dobrą oczyszczalnię biologiczną, a jeszcze lepiej, biologiczno -chemiczną.

    Wytypowałem kilka typów, które wg. Producenta spełniają wymagania ustawy, tj

    BZT – 90%
    ChZT – 75%
    Zawiesiny – 90%
    Azot – 70-80%
    Fosfor – 80%

    Będziemy w domu w 2 dorosłe osoby (oczyszczalnia prędziej może być niedociążona np. w czasie urlopu, niż przeciążona), w miarę racjonalnie zarządzamy tym co spłukujemy, dzieci nie będzie, goście rzadko. Ostatnio sprawdziłem, za 6 miesięcy pobraliśmy wody 50m6.

    Na docelowej działce nie ma ścieków, są w planach, kiedy będą, może rok, może 4…kto to wie. Niby jakiś plan ma być robiony w 2021 roku.

    Zależy mi na:
    - cichej pracy
    - w miarę bez zapachowej oczyszczalni
    - wiadomo, jak chyba każdy, taniej w utrzymaniu, przy niskim nakładzie kontroli, tj. żadnych ręcznych zaworów etc.
    - żeby rzeczywiście spełniała deklarowane obietnice oczyszczania ścieków

    1. Feliksnavis FEL PN-4
    2. HABA - BIOSTAR WIRO
    3. HABA - BIO EASY FLOW
    4. EKO-BIOCH 2500 (biologiczno – chemiczna) – chociaż w tej opcji, najmniej mi pasuje odprowadzenie rury wentylacji do wysokości dachu budynku

    Nie mam już innych koncepcji, co dzień mi się zmienia wizja, skłaniałem się do pozycji nr. 4, ale dziś trafiłem na pozycje numer 1 i wydaje mi się najbardziej optymalna.

    Będę wdzięczny za każdą sugestię ew. propozycję, za co z góry dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez krzysiek_pl ; 29-07-2020 o 22:12

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AK11

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Mam działkę na obrzeżach miasta, które liczy około 40k mieszkańców, jak dobrze rozumiem wg. ustawy z dnia 2014 roku, jestem w aglomeracji 15000 - 99999.
    Sprawdź najpierw, czy Twoja działka jest na pewno w granicy aglomeracji (w rozumieniu prawa wodnego). Granica aglomeracji w rozumieniu prawa wodnego to nie to samo co granica administracyjna miasta.

  3. #3

    Domyślnie

    @krzysiek_pl



    Nie porównuj wyników z deklaracji producentów wyrażonych jedynie w %, ponieważ nie są one porównywalne. Wynika to niestety z dopuszczonego dość szerokiego zakresu składu ścieków surowych podczas certyfikacji oczyszczalni. Stąd oczyszczalnia o redukcji 70% z gorszym ściekiem surowym będzie lepsza niż ta z deklarowaną 90% skutecznością zbadaną dla wiele bardziej „czystego” ścieku surowego.

    Aby poprawnie porównać skuteczność oczyszczania powinieneś mieć, poza redukcja wyrażoną w %, również wartość w mg/l i wtedy można coś wnioskować.

    Niestety nawet jeżeli dokopiesz się do takich dokumentów – to z przykrością muszę stwierdzić, że bardzo wiele dokumentów jest zmanipulowanych aby wynik „wyszedł”. W realu oczyszczalnia nie będzie działać, Ty się producneta zapytasz o deklarowane wyniki oczyszczania, producent powie że on nie wie bo to jednostka notyfikowane badanie robiła a poza tym robisz zła kupę, walisz za dużo chemii do kanalizacji i masz złe napięcie w gniazdkach (ostatnio się spotkałem z taką odpowiedzią jednego z producentów bo użytkownik miał 215 V). A z urzędem który będzie Cie torpedował pismami że masz złe wyniki po "oczyszczeniu" zostaniesz sam.

    Z podanych przez Ciebie typów oczyszczalni śmiem twierdzić że żadna nie spełni wymagań aglomeracji w szczególności w zakresie fosforu, a z azotem też będą miały problemy. Niestety nie wiem czy mamy jakąkolwiek oczyszczalnie na rynku spełniającą te wymagania, ale te wymienione przez Ciebie na pewno nie.

    Dlaczego? Bo do skutecznego usuwania fosforu z wody na drodze biologicznej (defosfatacja) trzeba zastosować w pierwszej kolejności procesy beztlenowe. Pierwsze trzy wymienione przez Ciebie oczyszczalnie takiego procesu nie mają.

    Na drodze biologiczno-chemicznej (czwarta oczyszczalnia) sprawa jest trochę prostsza, ale ta oczyszczalnia pracuje w trybie przepływowym i nie wiem ciągle (a trochę próbowałem szukać informacji o tej oczyszczalni) w jaki sposób producent reguluje dozowanie chemii nie mając urządzenia mierzącego przepływ ścieków. Najprawdopodobniej jest stałe dawkowanie koagulantu bez uwzględnienia przepływu, co jest po prostu rozrzutnością kasy użytkownika (bo za koagulant on płaci), a niekoniecznie przynosi oczekiwany rezultat.

    Ponadto opcje 1, 2 i 3 nie mając osadnika wstępnego są narażone są na szeroko pojętą chemię domową (a tym nie powinieneś sobie zaprzątać głowy jeżeli stosujesz ją w ilościach typowych).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał AK11 Zobacz post
    Sprawdź najpierw, czy Twoja działka jest na pewno w granicy aglomeracji (w rozumieniu prawa wodnego). Granica aglomeracji w rozumieniu prawa wodnego to nie to samo co granica administracyjna miasta.
    Ciężko uzyskać informacje od urzędów, każdy odsyła gdzieś indziej, ale mam taką tabelkę gdzieś znalezioną (załącznik) i ewidentnie wynika że jestem.



    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    @krzysiek_pl

    Nie porównuj wyników z deklaracji producentów wyrażonych jedynie w %, ponieważ nie są one porównywalne. Wynika to niestety z dopuszczonego dość szerokiego zakresu składu ścieków surowych podczas certyfikacji oczyszczalni. Stąd oczyszczalnia o redukcji 70% z gorszym ściekiem surowym będzie lepsza niż ta z deklarowaną 90% skutecznością zbadaną dla wiele bardziej „czystego” ścieku surowego.

    Aby poprawnie porównać skuteczność oczyszczania powinieneś mieć, poza redukcja wyrażoną w %, również wartość w mg/l i wtedy można coś wnioskować.

    Niestety nawet jeżeli dokopiesz się do takich dokumentów – to z przykrością muszę stwierdzić, że bardzo wiele dokumentów jest zmanipulowanych aby wynik „wyszedł”. W realu oczyszczalnia nie będzie działać, Ty się producneta zapytasz o deklarowane wyniki oczyszczania, producent powie że on nie wie bo to jednostka notyfikowane badanie robiła a poza tym robisz zła kupę, walisz za dużo chemii do kanalizacji i masz złe napięcie w gniazdkach (ostatnio się spotkałem z taką odpowiedzią jednego z producentów bo użytkownik miał 215 V). A z urzędem który będzie Cie torpedował pismami że masz złe wyniki po "oczyszczeniu" zostaniesz sam.

    Z podanych przez Ciebie typów oczyszczalni śmiem twierdzić że żadna nie spełni wymagań aglomeracji w szczególności w zakresie fosforu, a z azotem też będą miały problemy. Niestety nie wiem czy mamy jakąkolwiek oczyszczalnie na rynku spełniającą te wymagania, ale te wymienione przez Ciebie na pewno nie.

    Dlaczego? Bo do skutecznego usuwania fosforu z wody na drodze biologicznej (defosfatacja) trzeba zastosować w pierwszej kolejności procesy beztlenowe. Pierwsze trzy wymienione przez Ciebie oczyszczalnie takiego procesu nie mają.

    Na drodze biologiczno-chemicznej (czwarta oczyszczalnia) sprawa jest trochę prostsza, ale ta oczyszczalnia pracuje w trybie przepływowym i nie wiem ciągle (a trochę próbowałem szukać informacji o tej oczyszczalni) w jaki sposób producent reguluje dozowanie chemii nie mając urządzenia mierzącego przepływ ścieków. Najprawdopodobniej jest stałe dawkowanie koagulantu bez uwzględnienia przepływu, co jest po prostu rozrzutnością kasy użytkownika (bo za koagulant on płaci), a niekoniecznie przynosi oczekiwany rezultat.

    Ponadto opcje 1, 2 i 3 nie mając osadnika wstępnego są narażone są na szeroko pojętą chemię domową (a tym nie powinieneś sobie zaprzątać głowy jeżeli stosujesz ją w ilościach typowych).
    Dzięki za odpowiedź, choć nie ukrywam że nie jest ona pocieszająca. Wkurza mnie w tym kraju, że producent coś deklarując, zapewnia mnie, ale potem co do czego, odpowiedzialność ponoszę ja, a nie producent. Długi czas w kręgu mojego zainteresowania był BioDisc od Kingspan, ale ona chyba nie daje rady z Azotem (załącznik) jak widzę, bo już nie wiem jak mam odczytywać te parametry, ale przynajmniej są w mg/l

    Czystesrodowsko, znalazłem jeszcze takie coś:
    FFRUKKO SBR TECH 4 coś Ci znane? Ogólnie mało informacji na jej temat.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TAB.JPG
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	446721  
    Ostatnio edytowane przez krzysiek_pl ; 31-07-2020 o 20:47

  5. #5

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat, jako że mam podobny problem.
    Na moje nieszczęście moja wiejska działka znajduje się w aglomeracji > 100000RLM. W związku z tym oczyszczalnia przydomowa musi spełniać najwyższe normy przewidziane w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 18 listopada 2014.

    Chciałem budować oczyszczalnie roślinną, ale tutaj raczej bez szans na spełnienie warunków redukcji azotu i fosforu, dlatego szukam innego typu oczyszczalni.
    Podłączenie do kanalizacji nie jest finansowo dla mnie możliwe (potrzeba dwóch przepompowni i setek metrów rur), a sama działka znajduje się w miejscu gdzie opróżnianie szama w miesiącach zimowych będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Rozbudowa kanalizacji przez gminę także nie jest planowana.

    Prośba o polecenie konkretnych modeli lub typów oczyszczalni spełniających wymagania rozporządzenia, o konstrukcji umożliwiającej bezproblemowe działanie przez wiele lat.
    ...

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem jeżeli szukacie oczyszczalni mającej spełniać wasze wymagania, zwróćcie uwagę na to w jaki sposób realizowana jest część chemiczna. Lanie koagulanu "na oko" do przepływówki tak jak zwrócił uwagę Czystesrodowisko trochę mija się z celem, bo i nie wiadomo jaki da efekt i nie zważamy na koszty tylko lejemy. Także najlepiej sprawdzić technologi i dodatkowe wyposażenie, czy dawkowanie koagulantu odbywa się pompką czy może w jaki inny sposób. No i oczywiście co dostajecie w standardzie (czy jest w nim pompa, czy jest sam koagulant), bo może się okazać, że najtańsza oczyszczalnia będzie najdroższą jak za każdy element każą wam dopłacać. Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek_pl Zobacz post
    Wkurza mnie w tym kraju, że producent coś deklarując, zapewnia mnie, ale potem co do czego, odpowiedzialność ponoszę ja, a nie producent.
    Kreatywność w naginaniu prawdy niestety jest mocną stroną większości producnetów przydomówek. Nic z tym nie zrobisz ani Ty ani ja. Jedynym rozwiązenim jest wymaganie obowiązującego już od dawna wykonywania przez uzytkowników wyników próbek scieków oczyszczonych. Niestety przepis jest martwy a wymusiłby na producentach całkiem inne podejście.


    Cytat Napisał krzysiek_pl Zobacz post
    Długi czas w kręgu mojego zainteresowania był BioDisc od Kingspan, ale ona chyba nie daje rady z Azotem (załącznik) jak widzę, bo już nie wiem jak mam odczytywać te parametry, ale przynajmniej są w mg/l
    BioDisc to jest bardzo dobra oczyszczalnia ale faktycznie z azotem ogólnym i fosforem nie radzi sobie, bo to wynika z zastosowanej technologi. Na uwagę zasługuje fakt, że Kingspan nie podaje w deklaracji wyników w usuwaniu fosforu i azotu ogólnego bo wie, że nie sa one tak "cudowne" jak większosci innych prodcuentów. Tylko że Kingspan po prostu nie wprowadza w bład uzytkowników.

    Cytat Napisał krzysiek_pl Zobacz post
    Czystesrodowsko, znalazłem jeszcze takie coś:
    FFRUKKO SBR TECH 4 coś Ci znane? Ogólnie mało informacji na jej temat.
    SBR jak sbr - wszytskie zalety wskazane w tej oczyszczalni można przypisać praktycznie kazdemu sbrowi. Natomiast brak informacji o pojemności i wymiarach już powinno zapalić żółtą lampkę. Sam widzisz, że informacji o niej jest mało, a to niestety nie swiadczy dobrze.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Prośba o polecenie konkretnych modeli lub typów oczyszczalni spełniających wymagania rozporządzenia, o konstrukcji umożliwiającej bezproblemowe działanie przez wiele lat.
    Bardzo trudne zadanie przy aglomreacji >100 000 RLM. Na pewno tylko i wyłacznie oczyszczlnie biologiczno-chemiczne. Z tych natomiast te pracujące w trubie przepływowym odpadają ze względu na brak jakiejkolwiek kontroli nad procesem, zostają w zasadzie sbry z dozowaniem pixu.

  9. #9

    Domyślnie

    Podłączę się i zapytam, czy ktoś użytkuje taką oczyszczalnię https://allegro.pl/oferta/oczyszczal...utm_medium=CPC ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    Podłączę się i zapytam, czy ktoś użytkuje taką oczyszczalnię https://allegro.pl/oferta/oczyszczal...utm_medium=CPC ?
    Ten wątek dotyczy oczyszczalni biologiczno-chemicznych wiec najlepiej jakbyś założył osobny watek, bo tak robi się bałagan.

    Skoro już ją jednak przywołałeś - ta oczyszczalnia jest jawną próbą omamienia klienta ceną.

    Bulaje o średnicy 30 cm zamiast włazów rewizyjnych o wymaganej normą średnicy DN600.

    Producent jako zaletę wymienia:
    - brak "zbędnej" skrzynki sterowniczej, bo dmuchawa umieszczona jest pod bulajem. Czyli dmuchawa jest narażona na gazy agresywne, a użytkownik narażony na porażenie prądem jak się spiętrzy ilość wody w zbiorniku
    - niespotykaną u innych producentów wytrzymałością na ściskanie, ale jednak górę zbiornika trzeba zasypać chudziakiem nawet przy warunkach lekkich

    Objętość całkowita 2000l dla 5 osób to jest nieporozumienie, do tego najtańsza na rynku dmuchawa do której nie ma częsci zamiennych co czyni ją jednorazową.

    Najgorsza jest deklaracja usuwania azotu ogólnego z redukcją do 90%, a oczyszczalnia działając w trybie przepłwyowym nie ma osadnika wtórnego oraz żadnego systemu usuwania osadu nadmiernego z komory napowietrzania. Przy tym układzie taka redukcja azotu ogólengo jest po prostu technologicznie niemożliwa.

    Ręce opadają - ciekawe czy ten wynalazek ma w ogóle certyfikat z jednostki notyfikowanej.

    Generalnie bardzo szybko zacznie być problem z pływającym osadem na powierzchni oraz z zamulonym odbiornikiem, a z problemem jak zwykle zostaną uzytkownicy.

  11. #11

    Domyślnie

    OK, wielkie dzięki za ostrzeżenie....a czy mógłbyś polecić jakąś solidną, tanią oczyszczalnię bez drenażową na 4 osoby, z możliwością odprowadzenia do rowu, lub podlewania ogródka? Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    OK, wielkie dzięki za ostrzeżenie....a czy mógłbyś polecić jakąś solidną, tanią oczyszczalnię bez drenażową na 4 osoby, z możliwością odprowadzenia do rowu, lub podlewania ogródka? Pozdrawiam
    Niestety takiej nie ma. Tanie oczyszczalnie mają z reguły słabe wyniki oczyszczania lub szybko zaczynają stresować użytkowników, te lepiej działające niestety nie mogą być tanie, bo to wynika z konieczności zastosowania podzespołów, które kosztują.

    Konkretnej Tobie nie wskaże, bo nie jestem przedstawicielem żadnego z producentów. Mam swoich faworytów wśród producentów ze względu na jakość produktu oraz podejście do swoich klientów po zakupie, ale niestety nie lubię nikogo faworyzować. Te lekcje musisz odrobić sam, bo najważniejsze, aby Twój wybór był świadomy.

    Jedna uwaga - podelwanie ogródka nawet najlepiej oczyszczonymi ściekami w sposób wytwarzający aerozol (tryskacze, waż itd.) to zły i niebezpieczny pomysł. Zostaje konewka lub systemy kroplujące, ale tylko na niejadalne części roślin.

  13. #13

    Domyślnie

    OK, a co sądzić o tej FRUKKO BIO ECONOMY 4? . Wodę wykorzystam do trawnika i iglaków.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    OK, a co sądzić o tej FRUKKO BIO ECONOMY 4? . Wodę wykorzystam do trawnika i iglaków.
    Jeżeli nie masz pytań w temacie oczyszczli biologiczno-chemicznej i nie chcesz zakładać nowego watku to zadawaj pytania w tym:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...anking/page158

    Inaczej robi sie bałagan i utrudnia korzystanie z forum przez innych forumowiczów.

    Jak bedziesz pytał o to Bio Economy to od razu napisz czy chcesz odprowadzać wode do srodowiska (rowu/gruntu) czy tylko do podlewania?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1000 Zobacz post
    Moim zdaniem jeżeli szukacie oczyszczalni mającej spełniać wasze wymagania, zwróćcie uwagę na to w jaki sposób realizowana jest część chemiczna. Lanie koagulanu "na oko" do przepływówki tak jak zwrócił uwagę Czystesrodowisko trochę mija się z celem, bo i nie wiadomo jaki da efekt i nie zważamy na koszty tylko lejemy. Także najlepiej sprawdzić technologi i dodatkowe wyposażenie, czy dawkowanie koagulantu odbywa się pompką czy może w jaki inny sposób. No i oczywiście co dostajecie w standardzie (czy jest w nim pompa, czy jest sam koagulant), bo może się okazać, że najtańsza oczyszczalnia będzie najdroższą jak za każdy element każą wam dopłacać. Pozdrawiam
    Nikt nie chce pokazać, czy napisać, że daje pompę do koagulantu. Jedynie na zdjęciu ZBS u wobeta jest ona pokazana. Czy można inaczej dawkować koagulant niż pompą

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alekko Zobacz post
    Nikt nie chce pokazać, czy napisać, że daje pompę do koagulantu. Jedynie na zdjęciu ZBS u wobeta jest ona pokazana. Czy można inaczej dawkować koagulant niż pompą
    Problem z dozowaniem chemi do oczyszczlani wynika z konieczności małych dawek, bo kagulant ma odczyn pH w okolicach 1 i bardzo łatwo przy przekroczeniu dawki rożłożyc cała oczyszczlnię, natomiast za mała dawka nie przynosi efektu. Dlatego zawsze się zastanawiałem jak w przypadku przydomowych oczyszczalni przepływowych producent to rozwiązuje bo dawka zalezy od ładunku zanieczyszczeń doprowadzonych do komory napowietrzania, a jak wiadomo przy przepływówkach jest to poza jakąkolwiek kontrolą i jest niepowtarzalne.

    W związku z powzyszym nie ma innej możlwiosci niż dozowanie chemii mała pompką, ale do poprawnego działania coś musi decydować o jej pracy na podstawie np. chwilowego przepływu.

    Dlatego wszelkie oczyszczlnie z dozowaniem (np. SBRy) mają zdecydowaną przewagę przy dozowaniu chemii.
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 07-08-2020 o 12:50

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony