dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Uziemienie paneli

    Na grupie jest dużo praktyków, więc na pewno doradzicie.

    Projekt domu nie wymagał ochrony odgromowej. Jednak planowałem pokrycie dachu blachodachówką więc zapobiegawczo przy wykonywaniu uziomu fundamentowego wyprowadziłem bednarkę w każdym rogu budynku.

    Planuję w przyszłym roku po wprowadzeniu się założyć panele.

    Dach został pokryty dachówką ceramiczną a ja jestem tuż przed zrobieniem elewacji więc mogę jeszcze wyprowadzić zwody na dach.

    Na przewodach DC będą zamontowane ochronniki a jak uziemiacie stelaże i same panele?
    LgY 16 wraz z kablami sprowadzacie w pobliże rozdzielni do GSU? Czy po ścianie budynku i dodatkowa szpila/uziemienie?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Na grupie jest dużo praktyków, więc na pewno doradzicie.

    Projekt domu nie wymagał ochrony odgromowej. Jednak planowałem pokrycie dachu blachodachówką więc zapobiegawczo przy wykonywaniu uziomu fundamentowego wyprowadziłem bednarkę w każdym rogu budynku.

    Planuję w przyszłym roku po wprowadzeniu się założyć panele.

    Dach został pokryty dachówką ceramiczną a ja jestem tuż przed zrobieniem elewacji więc mogę jeszcze wyprowadzić zwody na dach.

    Na przewodach DC będą zamontowane ochronniki a jak uziemiacie stelaże i same panele?
    LgY 16 wraz z kablami sprowadzacie w pobliże rozdzielni do GSU? Czy po ścianie budynku i dodatkowa szpila/uziemienie?
    Zrób przy okazji instalację odgromową, nie są to jakieś duże koszty, a będziesz mógł umieścić PV w strefie chronionej - to najlepsza forma ochrony.
    Wówczas robisz tzw. ekwipotencjalizację konstrukcji na dachu - całość sprowadzasz do GSU przewodem LgY 6mm2 (ochronniki na przewodach DC typu T2 - jakieś porządniejsze)

    Każde inne rozwiązanie będzie rozwiązaniem gorszym z punktu widzenia ochrony samej instalacji PV/ instalacji domowej czy wreszcie bezpieczeństwa mieszkańców.

    Przeczytaj ten artykuły
    http://www.inzynierbudownictwa.pl/te...ltaicznej,7874

    https://www.fachowyelektryk.pl/techn...taicznych.html

    Wiele obecnie montowanych PV przez domorosłych fachowców, nie ma żadnego uziemienia (ekwipotencjalizacji) konstrukcji i paneli - to duży błąd.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 28-08-2020 o 09:34

  3. #3

    Domyślnie

    jak masz studnię przy domu to zawsze można się do rury osłonowej przyspawać i będzie uziom jak ta lala
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    jak masz studnię przy domu to zawsze można się do rury osłonowej przyspawać i będzie uziom jak ta lala
    Wtedy będzie woda z prądem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    jak masz studnię przy domu to zawsze można się do rury osłonowej przyspawać i będzie uziom jak ta lala
    Z uziomem nie ma problemu, bo jak pisałem mam fundamentowy.
    Tylko pytanie było czy wykorzystać wystające wąsy w rogach budynku czy sprowadzić do GSU w pobliżu rozdzielni.
    I tak wszystko jest połączone w ziemi w betonie.

    Zwody idące po ścianie jednak trochę psują estetykę budynku. Nawet częściowo prowadzone pod styropianem (pomijam zgodność z przepisami).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Z uziomem nie ma problemu, bo jak pisałem mam fundamentowy.
    Tylko pytanie było czy wykorzystać wystające wąsy w rogach budynku czy sprowadzić do GSU w pobliżu rozdzielni.
    I tak wszystko jest połączone w ziemi w betonie.
    Zwody idące po ścianie jednak trochę psują estetykę budynku. Nawet częściowo prowadzone pod styropianem (pomijam zgodność z przepisami).
    Do czego chcesz wykorzystać wąsy ? do uziemienia PV ?
    Nie będziesz robił ogromówki ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Do czego chcesz wykorzystać wąsy ? do uziemienia PV ?
    Nie będziesz robił ogromówki ?
    Od momentu rezygnacji z blachodachówki zrezygnowałem z montażu odgromówki.
    Wąsy pozostały więc pomyślałem żeby je właśnie wykorzystać do uziemienia paneli i szyn.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Wtedy będzie woda z prądem.
    Pod warunkiem, że rura osłonowa dosięga lustra wody. U nas woda jest na 25m w głąb ziemi także nie ma obaw o zniszczenie pompy głębinowej.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryba007 Zobacz post
    Od momentu rezygnacji z blachodachówki zrezygnowałem z montażu odgromówki.
    Wąsy pozostały więc pomyślałem żeby je właśnie wykorzystać do uziemienia paneli i szyn.
    Skoro masz już uziom to schowaj wąsy do rury osłonowej pod styropian i zrób odgromówę (koszt 2-3 tys.)
    Każde inne rozwiązanie to proteza.
    Dziwie się ludziom co pakuję kilkadziesiąt tysiaków na dach w postaci PV i nie robią odgromu.

    Weź też pod uwagę, że PV na dachu to również zwiększone ryzyko wprowadzenia potencjału wyładowanie do domu.

    Jeśli chcesz protezę to:
    - wyciągnij jeden wąs na dach i połącz z konstrukcją paneli (w przypadku wyładowania bezpośredniego większość prądu pójdzie w uziom fundamentowy, a nie do domu).
    - przewód LgY 6mm2 od konstrukcji do GSU razem z przewodami DC
    - ograniczniki DC T1+T2
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 28-08-2020 o 11:17

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli z wyliczeń projektanta wychodzi że budynek nie wymaga ochrony odgromowej to montaż modułów nie zmienia tych wyliczeń i nie sprowadza niebezpieczeństwa, oczywiście gdyby te moduły umiejscowić w strefie ochronnej tej przyszłej instalacji odgromowej to można by to rozważać ale na takie rozwiązanie trzeba sporego dachu aby zachować odpowiednią przerwę izolacyjną a jeżeli nie uda się zachować takiej przerwy to taka instalacja nic nie poprawi

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Oczywiście gdyby te moduły umiejscowić w strefie ochronnej tej przyszłej instalacji odgromowej to można by to rozważać
    To powinien być wariant pierwszego wyboru.

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Jeżeli z wyliczeń projektanta wychodzi że budynek nie wymaga ochrony odgromowej to montaż modułów nie zmienia tych wyliczeń i nie sprowadza niebezpieczeństwa
    Oczywiście, że prawdopodobieństwo wprowadzenia potencjału wyładowania do domu się zwiększa (od strony odbioru, w tym przypadku PV).

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    oczywiście gdyby te moduły umiejscowić w strefie ochronnej tej przyszłej instalacji odgromowej to można by to rozważać ale na takie rozwiązanie trzeba sporego dachu aby zachować odpowiednią przerwę izolacyjną
    Przy przeciętnym budynku mieszkalnym (przy 4 przewodach odprowadzających) normowa odległość "s" wychodzi ok. 30-50 cm.

    Można sobie nawet samemu policzyć.
    https://rst.bialystok.pl/fotowoltaic...-przepieciami/

    W jakiej minimalnej odległości od krawędzi dachu należy montować panele ?
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 28-08-2020 o 11:50

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    To powinien być wariant pierwszego wyboru.


    Oczywiście, że prawdopodobieństwo wprowadzenia potencjału wyładowania do domu się zwiększa (od strony odbioru, w tym przypadku PV).



    Przy przeciętnym budynku mieszkalnym (przy 4 przewodach odprowadzających) normowa odległość "s" wychodzi ok. 30-50 cm.

    Można sobie nawet samemu policzyć.
    https://rst.bialystok.pl/fotowoltaic...-przepieciami/

    W jakiej minimalnej odległości od krawędzi dachu należy montować panele ?
    Ja jestem tylko wykonawcą instalacji elektrycznych i w kompetencje projektanta który to przeprowadził ocenę ryzyka, zapewne według PN-EN 62305-2 w celu zweryfikowania potrzeby stosowania środków ochrony i określenia ewentualnej klasy LPS i zapisał to w projekcie nie ingeruję i nie podjął bym się obecnie wykonawstwa czy też zmian w instalacji odgromowej (LPS) budynku bez odpowiednich poprawek i wpisów projektanta w aktualnym projekcie.
    Obecnie instalacja odgromowa to już nie tylko wyprowadzenie zwodów (drutów) na dach budynku, w/g normy PN-EN 62305 to także wcześniej wspomniane przerwy izolacyjne i to nie tylko na dachu, również grubości ścian mają znaczenie i co się po ich drugiej stronie znajduje a także ochrona przepięciowa i wiele innych zabezpieczeń, źle wykonana ochrona odgromowa jest większym złem od braku takiej ochrony, zwłaszcza że nie wymaganej, ale to tylko moje zdanie

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Ja jestem tylko wykonawcą instalacji elektrycznych i w kompetencje projektanta który to przeprowadził ocenę ryzyka, zapewne według PN-EN 62305-2 w celu zweryfikowania potrzeby stosowania środków ochrony i określenia ewentualnej klasy LPS i zapisał to w projekcie nie ingeruję i nie podjął bym się obecnie wykonawstwa czy też zmian w instalacji odgromowej (LPS) budynku bez odpowiednich poprawek i wpisów projektanta w aktualnym projekcie.
    Obecnie instalacja odgromowa to już nie tylko wyprowadzenie zwodów (drutów) na dach budynku, w/g normy PN-EN 62305 to także wcześniej wspomniane przerwy izolacyjne i to nie tylko na dachu, również grubości ścian mają znaczenie i co się po ich drugiej stronie znajduje a także ochrona przepięciowa i wiele innych zabezpieczeń, źle wykonana ochrona odgromowa jest większym złem od braku takiej ochrony, zwłaszcza że nie wymaganej, ale to tylko moje zdanie
    Normalizacja w zakresie odgromówki opiera się sporej części na rachunku prawdopodobieństwa i ocenie zysków i strat. Już na etapie samego projektowania trzeba czynić wiele założeń, wiec twierdzenie kategoryczne, że nie jest wymagane wiec luz - jestem bezpieczny jest błędne.
    W przypadku domów jednorodzinnych zaprojektowanie instalacji odgromowej to żadna filozofia, więc nie róbmy z tego technologii kosmicznej, pierwszy lepszy projektant to zrobi lub wykonawca co mam pojęcie to zrobi.
    Dobór właściwych ograniczników przepięć DC leży po stronie wykonawcy PV.
    Dobór ograniczników przepięć od strony zasilania budynku ma się do odgromówki na budynku jak piernik do wiatraka.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony