dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    23061988PAWEL

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    żmudz
    Kod pocztowy
    22-114
    Posty
    6

    Domyślnie problem - Zestaw Fotowoltaiczny Do Grzania Wody CWU

    Witam
    Jakies poltora miesiaca temu zainstalowano na dachu (bloku) zestaw paneli fotowoltaicznych skladajacy sie
    - 9 paneli risen RSM 60 - 6 -310M ( P max -310W)
    - zbiornik kospel sw-300
    - dwie grzalki red o mocy 1400W i 2000W
    - solarna przetwornica napiecia eco solar boost mppt -3000.
    Zestaw ma zapewnic wode dla 3 rodzin mieszkajacych w pionie (blok 2 pietrowy) ok 10 osob.

    Problem polega na tym ze nawet w sloneczny dzien temperatura na zbiorniku oscyluje ok 35st.... gdy juz jest naprawde goraco to ok 60st
    Faktura nie zostala oplacona poniewaz wykonawca inwestycji caly czas boryka sie z problemem.
    W tym czasie zostala wymieniona przetwornica ale to nic nie dalo, sprawdzane grzalki.... po pomiarach napiecia na wejsciu okazalo sie ze
    tu jest ok poniewaz wyniosilo ono cos ok 300VDC
    Natomiast prad grzalki 1 i drugiej 0,5A i 0,8A gdzie przy pomiarach jak pracuje ona normalnie z sieci wynosi odpowiednio
    5A i 8A.. Wykonawca uparl sie ze to zalezy od slonca....wczoraj jeszcze probowali podlaczac przez przekaźnik priorytetowy PR-612 pod jedno wejscie w przetwornicy ale jeszcze bylo gorzej poniewaz ok 30st tylko nagrzalo.
    My twierdzimy ze problem tkwi w owej przetwornicy...poniewaz jest ona za slaba i nie daje rady... Ktos cos poleci pomoze ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Te 3000kWh/r to wystarczy na większość domów jednorodzinnych i niektóre bliźniaki. Na 10 osób efekt jaki opisujesz jest całkiem OK.

  3. #3

    Domyślnie

    a jakie napięcie na tych grzałkach podczas pracy?


  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te 3000kWh/r to wystarczy na większość domów jednorodzinnych i niektóre bliźniaki. Na 10 osób efekt jaki opisujesz jest całkiem OK.
    jakie ok, jak mu grzałki nie grzeją?


  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał 23061988PAWEL Zobacz post
    My twierdzimy ze problem tkwi w owej przetwornicy...poniewaz jest ona za slaba i nie daje rady... Ktos cos poleci pomoze ?
    Macie rację - to przetwornica jest zbyt słaba.
    Eksperymentowałem z tymi przetwornicami i efekt był podobny, jeśli podłączy się pod nie obciążenie większe niż moc nominalna mają w sobie blokadę, jedne w jakiś dziwny algorytm ograniczają napięcie wyjściowe(2 sztuki) inne (miałem trzy) po prostu się wyłączają.
    U was zapewne jest problem z ograniczeniem napięcia. Dałem sobie spokój - pytałem, różni koledzy z forum odpowiadali na moje problemy - ostatecznie zakupiłem falownik on-grid i podłączyłem normalnie do sieci ,z której zasilane są grzałki(poprzez układ PVMonitor) steruje ich załączaniem gdy instalacja produkuje powyżej 1kW. - tak się sprawdza.

    U mnie grzałki są na zamówienie jedna o mocy 1- 2 - 3,5 kW (bez termostatu) wcześniej podłączenie grzałki z termostatem powodowało podobne "szopki" ale objaw był trochę inny raz się grzałka załączała a raz nie, układ regulacji temperatury wyglądał na uszkodzony po podłączeniu do sieci 230 V "naprawiał się" i znów kilkukrotnie pracował dobrze, by znów przestać działać . Obecnie termostat to przyklejone "pestki" zabezpieczenia termicznego do zbiornika (stosowane w pralkach).
    Zapewne próbowaliście łączyć grzałkę poniżej mocy znamionowej przetwornicy? bo jeśli nie to warto jest sprawdzić jak reaguje na mniejsze obciążenie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    23061988PAWEL

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    żmudz
    Kod pocztowy
    22-114
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Macie rację - to przetwornica jest zbyt słaba.
    Eksperymentowałem z tymi przetwornicami i efekt był podobny, jeśli podłączy się pod nie obciążenie większe niż moc nominalna mają w sobie blokadę, jedne w jakiś dziwny algorytm ograniczają napięcie wyjściowe(2 sztuki) inne (miałem trzy) po prostu się wyłączają.
    U was zapewne jest problem z ograniczeniem napięcia. Dałem sobie spokój - pytałem, różni koledzy z forum odpowiadali na moje problemy - ostatecznie zakupiłem falownik on-grid i podłączyłem normalnie do sieci ,z której zasilane są grzałki(poprzez układ PVMonitor) steruje ich załączaniem gdy instalacja produkuje powyżej 1kW. - tak się sprawdza.

    U mnie grzałki są na zamówienie jedna o mocy 1- 2 - 3,5 kW (bez termostatu) wcześniej podłączenie grzałki z termostatem powodowało podobne "szopki" ale objaw był trochę inny raz się grzałka załączała a raz nie, układ regulacji temperatury wyglądał na uszkodzony po podłączeniu do sieci 230 V "naprawiał się" i znów kilkukrotnie pracował dobrze, by znów przestać działać . Obecnie termostat to przyklejone "pestki" zabezpieczenia termicznego do zbiornika (stosowane w pralkach).
    Zapewne próbowaliście łączyć grzałkę poniżej mocy znamionowej przetwornicy? bo jeśli nie to warto jest sprawdzić jak reaguje na mniejsze obciążenie.
    czyli co bys konkretnie polecil aby zamienic przetwornice na ktory falownik

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Ta...
    3 kWp fotowoltaiki i zbiornik 300L dla 10 osób...
    Już widzę jak to nagrzeje wodę do wysokiej temperatury ...
    U mnie jest 2kWp do zbiornika 140L i czterech osób, wody gorącej nie brakuje...

    Jak dla mnie to o wiele za mała instalacja aby to chciało działać wydajnie...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Jak na samo CWU to najlepiej solar mam teraz codziennie 300l 60-75* i do basenu conieco wpadnie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    23061988PAWEL

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    żmudz
    Kod pocztowy
    22-114
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ta...
    3 kWp fotowoltaiki i zbiornik 300L dla 10 osób...
    Już widzę jak to nagrzeje wodę do wysokiej temperatury ...
    U mnie jest 2kWp do zbiornika 140L i czterech osób, wody gorącej nie brakuje...

    Jak dla mnie to o wiele za mała instalacja aby to chciało działać wydajnie...
    W instalacji znajduje sie jeszcze drugi zbiornik 300L ktory z wiadomych przyczyn jest odlaczony i zalaczany w przypadku gdy normalnie jest palone w piecu

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał 23061988PAWEL Zobacz post
    W instalacji znajduje sie jeszcze drugi zbiornik 300L ktory z wiadomych przyczyn jest odlaczony i zalaczany w przypadku gdy normalnie jest palone w piecu
    Te zbiorniki powinny być połączone szeregowo i i jako tandem pracować cały czas...
    Do każdego powinna być zainstalowana grzałka o mocy zbliżonej do mocy instalacji fotowoltaicznej ...
    W pierwszej kolejności ma być grzany zbiornik wyjściowy na instalacje domowe a jak osiągnie np 80* to automatycznie ma przełączać się na drugi zbiornik ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Te zbiorniki powinny być połączone szeregowo i i jako tandem pracować cały czas...
    Do każdego powinna być zainstalowana grzałka o mocy zbliżonej do mocy instalacji fotowoltaicznej .
    Zgadzam się w zupełności, woda ogrzana jest wypychana przez wodę ze zbiornika poprzedzającego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał 23061988PAWEL Zobacz post
    czyli co bys konkretnie polecil aby zamienic przetwornice na ktory falownik
    Nie ma priorytetów.... taki który dobrze będzie współpracował z posiadanymi panelami, ale to wiąże się ze zmianą umowy, wymianą licznika-zapewne na jakiś nowy, wspólnym podziałem opłat itp. Nie wiem czy istnieje możliwość umowy prosumenckiej dla wspólnoty.
    To co macie obecnie jest układem niezależnym od dostawcy ee.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    23061988PAWEL

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    żmudz
    Kod pocztowy
    22-114
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie ma priorytetów.... taki który dobrze będzie współpracował z posiadanymi panelami, ale to wiąże się ze zmianą umowy, wymianą licznika-zapewne na jakiś nowy, wspólnym podziałem opłat itp. Nie wiem czy istnieje możliwość umowy prosumenckiej dla wspólnoty.
    To co macie obecnie jest układem niezależnym od dostawcy ee.
    instalacja sluzy tylko do podgrzewania wody uzyt. nie ma licznika i zadna umowa z zakladem nie jest podpisana

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał 23061988PAWEL Zobacz post
    instalacja sluzy tylko do podgrzewania wody uzyt. nie ma licznika i zadna umowa z zakladem nie jest podpisana
    Dlatego to powyżej napisałem. Wiem, że jest niezależna bo też tak chciałem.
    Nadal myślę że jest to do zrobienia. Wskazówki masz:trzeba zastosować odpowiednią przetwornicę, połączyć zbiorniki, przeanalizować jak układ pracuje, czy zasila grzałkę/grzałki, czy jest wydolny mocą bo jeśli np pracuje prawidłowo to grzałka 4kW (przy Waszej instalacji) nie wiem czy zagrzeje wodę w ilości 300l przez 10h?
    A jeszcze jak zacznie się jej rozbiór? Ja mam tyle wody dla 5 osób, a najczęściej dla 2. Mnie wystarcza - Wam niekoniecznie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Tak po kolei...
    Instrukcja fotowoltaiczna ma ok 2790 Wp mocy max więc zamontowana grzałka powinna mieć 2,5-2,7kW mocy...( Nie bardzo rozumiem jak są podłączone dwie grzałki 2kW i 1,2kW ...???)
    Taka moc instalacji jest optymalna dla zbiornika 300L ale dla dla trzech rodzin to jest stanowczo za mała pojemność...
    Aby to usprawnić potrzeba wykorzystać dwa zbiorniki połączone szeregowo z dwoma niezależnymi grzałkami o mocy jak wyżej sterowane z przetwornicy...
    Grzałki mają mieć własne termostaty aby to odpowiednio działało...
    Pierwszy (główny...) zbiornik ma mieć dodatkowo główne źródło energii do podgrzewania typu grzałki sieciowe czy kocioł gazowy tak aby zawsze była w nim utrzymywana minimalna ale zawsze dostępna temperatura np 45-50*...

    W opisywanym przypadku raczej nie czepiałbym się samej przetwornicy jako źródła problemu bo cała reszta woła o pomstę do nieba...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    23061988PAWEL

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    żmudz
    Kod pocztowy
    22-114
    Posty
    6

    Domyślnie

    wyglada to tak u gory zamontowana jest grzalka 2kW a na dole 1,4 kWKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzalka.jpg
Wyświetleń:	1027
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	446801

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał 23061988PAWEL Zobacz post
    wyglada to tak u gory zamontowana jest grzalka 2kW a na dole 1,4 kWKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzalka.jpg
Wyświetleń:	1027
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	446801
    Ktoś kto to podłączał nie ma pojęcia o działaniu tego sterownika...
    Powinien podłączyć grzałkę o mocy 2,5-3 kW zamontowaną na dole do pierwszego gniazda i tyle a termostat tej grzałki powinien być nastawiony na max...
    Do górnego otworu powinna być zamontowana grzałka o mocy min 3kW zasilana z sieci i ustawiona na minimum komfortu i zawsze utrzymywać taką temperaturę...

    W przypadku jak na zdjęciu instalacja o mocy ok 2,8 kWp zasila grzałkę o mocy 2kW i ta grzałka ogrzewa tylko górną część zbiornika...
    Grzałka o mocy 1,2kw jest zasilana dopiero jak termostat wyłączy grzałkę 2kW...

    Docelowo powinny być podłączone dwa zbiorniki w szeregu aby zwiększyć pojemność całego zładu a w każdym zbiorniku na dole powinna być grzałka o mocy jak najbardziej zbliżonej do instalacji fotowoltaicznej...
    Oczywiście obowiązkowo w pierwszym zbiorniku w górnym gnieździe grzałka zasilana z sieci energetycznej o takiej mocy aby zawsze utrzymać minimalną temperaturę w tej części zbiornika...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #18

    Domyślnie

    Mam tą przetwornicę, pracuje z 2 kW paneli i działa ok, w słoneczny dzień jest u mnie 10A przy 200V. Grzałka powinna być podłączona tylko pod jedno wyjście nr 1. Ta przetwornica na wyjściu daje prąd przemienny AC, może pracować ze standardowymi termostatami.
    Trudno coś wywróżyć na odległość, lecz wydaje mi się, że źle jest dobrana grzałka.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @23061988PAWEL

    Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przerobienie PV na system on-grid.
    Koszt nie jest duży. Zastąpić trzeba przetwornicę DC na inwerter z aktualnymi certyfikatami dla energetyki o mocy ponad 2,5 kW. Zgłoszenie do energetyki jest bezpłatne, ale musi podpisać się osoba (wystarczy taka z uprawnieniami SEP "do wkręcania żarówek").

    Korzyści są oczywiste - tą energią jeśli będzie brakować uzupełnioną z sieci będziesz grzał wodę. Co więcej: w taniej taryfie będzie taniej!

    Taki inwerter za kilka tysięcy powinien zwrócić się stosunkowo szybko.

    Jeszcze lepszym rozwiązaniem było by z pompą ciepła do c.w.u., ale koszt wyższy.
    Pozdrawiam!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @23061988PAWEL

    Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przerobienie PV na system on-grid.
    Koszt nie jest duży. Zastąpić trzeba przetwornicę DC na inwerter z aktualnymi certyfikatami dla energetyki o mocy ponad 2,5 kW. Zgłoszenie do energetyki jest bezpłatne, ale musi podpisać się osoba (wystarczy taka z uprawnieniami SEP "do wkręcania żarówek").

    Korzyści są oczywiste - tą energią jeśli będzie brakować uzupełnioną z sieci będziesz grzał wodę. Co więcej: w taniej taryfie będzie taniej!

    Taki inwerter za kilka tysięcy powinien zwrócić się stosunkowo szybko.

    Jeszcze lepszym rozwiązaniem było by z pompą ciepła do c.w.u., ale koszt wyższy.
    Pozdrawiam!
    Taa...
    Zamiast wymienić grzałkę za kilka setek to proponujesz założyć inwerter sieciowy za kilka tysięcy aby docelowo uzyskać mniej...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony