dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja połączona z klimatyzacją: DA SIĘ

    Cały czas kombinuję, jak połączyć rekuperację z jakimś systemem chłodzenia bez demolowania 10-letniego domu.

    Planowana pompa ciepła z funkcją chłodzenia + bufor 500l + wymiana grzejników panelowych na klimakonwektory, ale niestety brak instalacji do wody lodowej, jedynie bez problemu będę mógł takie rurki doprowadzić do klimakonwektora w salonie, który jest nad kotłownią - czyli temperatura w salonie będzie ogarniana, ale szkoda mi dzieciaków w pokojach na gorącym poddaszu.

    A jak chodzi o rekuperację, to do dyspozycji mam tylko istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej fi150 (na szczęście w każdym pokoju) - planuje puścić w nich aluminiowe kanały elastyczne fi127 usztywnione filcem 5mm.

    Natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł pokazujący, że - wbrew powszechnej opinii na tym forum - można za rekuperatorem wsadzić jednostkę chłodniczą. Z pokoi dzieci na poddaszu mała część powietrza (na potrzeby wentylacyjne) leciałaby do wyciągu w łazience i garderobie, a spora część powietrza (na potrzeby klimatyzacji) przechodziłoby przez kratkę w korytarzu do jednostki chłodniczej i z powrotem do pokoi dzieci.

    Przykładowy schemat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja-rekuperator-klimatyzacja-opcja.png
Wyświetleń:	1043
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	446798

    Co myślicie o takim rozwiązaniu? Tylko zależałoby mi na tym, żeby ta jednostka chłodząca była zasilana wodą lodowa.

    Na poddaszu są 3 pokoje dzieci (czyli 3x fi127mm) , a na korytarzu mialbym do dyspozycji 2 kanały (czyli 2x fi127mm), ale myślę, że to nie będzie problemem, bo po prostu przez te 3 kanały nawiewne poleci powietrze z prędkością nominalną, a w tych 2 kanałach do jednostki chłodniczej powietrze po prostu poleci szybciej.

    Link do artykułu:
    https://www.pro-vent.pl/rekuperacja-...-jak-polaczyc/
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 02-08-2020 o 17:15

  2. #2

    Domyślnie

    zależałoby mi na tym, żeby ta jednostka chłodząca była zasilana wodą lodowa.
    łatwiej i taniej byłoby wstawić takie coś na kanale nawiewnym za reku https://www.alnor.com.pl/assets/file...odne-Alnor.pdf

    albo takie coś https://www.pro-vent.pl/wyposazenie-...odne-kanalowe/
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 02-08-2020 o 20:44


  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    łatwiej i taniej byłoby wstawić takie coś na kanale nawiewnym za reku
    Znaczy się bezpośrednio po wyjsciu z rekuperatora na głównym kanale nawiewnym fi200? Chciałem tak zrobić (wstawić 1 mocny klimakonwektor kanałowy zaraz za reku), ale prawie wszyscy stwierdzili, że to nie wyrobi na cały dom. Po podłogach mam 280m2, uwzględniając, że na poodaszu są skosy, to średnia wysokość pomieszczeń przyjmijmy 2,35m, czyli kubatura całego domu wynosi ok 650m3.
    Planuje thessle 650m3/h. A do schłodzenia pasowałyby 2 wymiany więc chyba faktycznie mało.


    Czy może miałeś na myśli żeby wstawić kilka mniejszych (z króćcami fi125 za rozdzielaczem, tzn wpiąć się w kanały fi127 które lecą do poszczególnych pokoi na poddaszu, w których jest problem z upałem? Tylko nawet jak reku będzie hulać na fula, to w całym budynku w ciągu 1 godziny tylko raz wymieni się powietrze - pytanie czy to wystarczy do schłodzenia tych 3 pokoi na poddaszu jakby na każdy była osobna chłodnica?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 03-08-2020 o 08:05

  4. #4

    Domyślnie

    Robi się 2 niezależne instalacje. Powód bardzo prosty. Przy klimatyzacji kanałowej wymagany przepływ powietrza to około 600-1000m3/h , przy WM i standardowej wentylacji starczy około 100-150m3 na godzinę i raczej w domu jednorodzinnym większego rekuperatora niż 200-300m3/h nie ma sensu montować.
    Przy wentylacji stosuje sie sporo mniejszych przekrojów przewody , bo i sam przepływ jest sporo mniejszy..

    Jak będzie za duży przepływ i za małej średnicy rury to będzie mocny hałas a i można nie uzyskać żądanej wydajności.

    Dlatego tak jak już pisano nie "spina" się wenylacji z klimatyzacją , bo to dwie zupełnie inne rzeczy , z całkowicie odmiennymi wymagania co do wydajności.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko ze ja będę miał kanały wentylacyjne fi127 mm, co pozwala już na spore przepływy przy zachowaniu 3m/s...

    Przy prędkości 3m/s takim kanałem teoretycznie mogę wytłaczać do danego pokoju ok 133m3/h. Zakładając, że pokój ma 30m3 to mamy ponad 4 wymiany na godzinę, więc średnica kanałów w moim przypadku nie jest żadnym problemem
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 03-08-2020 o 17:27

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dać się da. Tylko popatrz uważnie na ten schemat.



    To są dwie instalacje połączone anemostatami nawiewnymi. Ale za to trzeba dołożyć przepustnice. I wykombinować sterowanie nimi. Więc zupełnie bez sensu - zamiast dokładać tabun przepustnic i tabun dodatkowych anemostatów wywiewnych znacznie taniej będzie obok anemostatu wentylacji dołożyć anemostat klimatyzacji i standardowo wyciągać powietrze klimą w jednym miejscu. Taniej, nie ma problemu z działaniem i ryzyka, że nie uda się tego zgrać.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Nikt mi nie projektował WM. Sam wybrałem fi127 i nadal uważam, że to dobry wybór
    No właśnie ...

    Najpierw to się wylicza instalację i stosuje takie rury jakie wyjdą w wyliczeniu.
    W domu mieszkalnym w dobrze wyliczonej i zaprojektowanej instalacji rury NIGDY nie zbliżą się średnicą do rur stosowanych w ogrzewaniu nadmuchowym/klimatyzacji.

    Źle wyliczone i zaprojektowana wentylacja to proszenie się o kłopoty (hałas , niższa sprawność odzysku ciepła (przegrzewanie lub wychładzania transportowego powietrza , skraplanie się wody).

    Dlatego podstawa to dobrze wyliczyć , zaprojektować i wykonać , aby później nie było jaka ta wentylacja mechaniczna jest zła i niedobra
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie wiem kto Ci projektował instalację WM , ale jak użył rur fi127 w domu mieszkalnym do nawiewów do pomieszczeń to widać że nie ma ta firma (osoba pojęcia).
    Przepływy w WM są dużo dużo niższe niż przy ogrzewaniu/chłodzeniu nadmuchowym.

    Dlatego te "systemy" zawsze są "niezgodne".

    Nikt mi nie projektował WM. Sam wybrałem fi127 i nadal uważam, że to dobry wybór

    Tak jak napisałem w pierwszym poście mam 10 letni dom, a jak chodzi o rekuperację, to do dyspozycji mam tylko istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej fi150 (na szczęście w każdym pokoju) - planuje puścić w nich aluminiowe kanały elastyczne fi127 usztywnione filcem 5mm.

    Jest kilka argumentów ZA:

    1. wyjdzie mi to taniej niż 75-tki.
    2. nie chce dawać skrzynek rozprężnych, bo wiązałoby to się z rozkuwaniem ścian w pokojach pod sufitem, wolę uszczelnić pianką montażową ten centymetr luzu wokół rury fi 127 i użyć zwykłych kratek wentylacyjnych odwróconych do góry nogami, tak aby powietrze było kierowane na sufit.
    3. W kanale fi150 może być ciężko naciągnąć 2 rury 75-tki (a dla niektórych pomieszczeń 2x75 to i tak za mało)
    4. w okresach poza upałami gdy reku będzie pracował pewnie z wydajnością 200m3/h powietrze w tych rurach fi127 będzie szło BARDZO wolno, więc (z uwzględnieniem właściwości wygłuszających tych rur) wentylacja będzie niesłyszalna.
    5. zastosowanie fi127 otwiera mi drogę na większe przepływy w celu chłodzenia

    Są jakieś argumenty przeciw?

    Widzę tylko 1, 75-tki nadają się do okresowego przeczyszczenia, elastyczne aluminiowe nie, ale one nie będą schowane w wylewce, jak będzie potrzeba, to bez problemu będę mógł je wymienić. 1 kanał fi127 o długości 10mb (dłuższych nie będę miał) kosztuje 34zł:

    https://allegro.pl/oferta/spiro-rura...est-8939062918

    Do części mieszkalnej trzeba mi ich 11 (6 nawiewów i 5 wyciągów, ale planuję system CF, więc chyba nie będzie to problem) x 34zł = 374zł (czyli koszt 1 zwoju 50mb rurki 75-tki )


    Nie zlecam nikomu projektu instalacji, bo po co mi projekt, którego nie zrealizuję (nie będę robił pionów i sufitów podwieszanych). Nie jestem w trakcie budowy ani przed generalnym remontem. Ja już mam kanały fi150 w każdym pokoju i tylko tych kanałów mogę użyć. Dlatego nie stosujcie kryteriów oceny jakie macie dla nowobudowanych domów lub przechodzących generalny remont, w których można robić, co się tylko chce. Masa ludzi jest w tej samej sytuacji co ja, ma wykończony 5-10-15 letni dom z wentylacją grawitacyjną a marzy się im przeróbka na WM ale bez rozpierdzielania całego domu. Omawiamy tutaj ten konkretny przypadek bezinwazyjnej przeróbki z wykorzystaniem kanałów w. graw.

    W przypadku moim i mi podobnych jakakolwiek WM z odzyskiem ciepła (bez rażących błędów) i tak będzie o niebo lepsza od dupiatej w. graw.

    Wytłumacz proszę jak zastosowanie ZAIZOLOWANYCH (np wełną lub jak u mnie filcem 5mm) kanałów o większym przekroju (=mniejsza prędkość powietrza) wpływa na ZWIĘKSZENIE hałasu , zmniejszenie sprawności odzysku ciepła (przegrzewanie lub wychładzania transportowego powietrza , czy skraplanie się wody
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 04-08-2020 o 09:56

  9. #9

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Nikt mi nie projektował WM. Sam wybrałem fi127 i nadal uważam, że to dobry wybór
    Ja bym się na tych kanałach nie odważył robić nawiewu. Przez ich fakturę i bardzo wolny przepływ powietrza będzie tam się zbierał bród i może pojawić się życie. A wyczyścić tego się nie da.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja bym się na tych kanałach nie odważył robić nawiewu. Przez ich fakturę i bardzo wolny przepływ powietrza będzie tam się zbierał bród i może pojawić się życie. A wyczyścić tego się nie da.
    A jakbym dołożył 200zl i same nawiewy zrobił z antybakteryjnych firmy alnor (2x droższych bo tylko lub aż 69zl za 10mb fi125 ) ?
    https://ventico.pl/product/higienicz...d-l-alad-hy-l/

    PS: a jakiej rury używasz do wykonania glownego kanałau między rekuperatorem a rozdzielaczem? Z tego co wiem, to są to takie same zwykle elastyczne aluminiowe fi200, mogą mieć 3 metry długości, to skoro to rozwiązanie jest bezpieczne, to dlaczego dołożenie za rozdzielaczem jeszcze paru/kilku metrów miałoby być problemem?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 05-08-2020 o 12:23

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A ja też się odezwę w wątku
    I napiszę do autora Nanofox1
    Pamiętam ile ja się dochodziłem nad połączeniem rekuperacji i DGP - a co się wysłuchałem za(może mniej) i przeciw. Zrobiłem , działa i bez żadnych przepustnic, cudów i takich tam, wszystko jak najlepiej - cicho, czysto i spokojnie.
    Teraz też myślałem o tym jak wspomóc mój GWC , bo jak zimą daje sobie radę, tak latem już nie za dobrze.

    Ja myślę nad czymś takim:WELLTEC ACH1414
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	446958
    Parametry by mi odpowiadały, sposób podłączenia również, sposób odprowadzania skroplin też - moc i wydajność w normie 450 m³/h. sterowanie wifi - więc mogło by stać obok rekuperatora poza częścią mieszkalną, cena też nie powala a gwarancja do zaakceptowania.

    Jak to pisałem się waham ale chciałbym znać i wasze opinie, a autora może to zainteresować i wziąć pod rozwagę.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Parametry by mi odpowiadały, sposób podłączenia również, sposób odprowadzania skroplin też - moc i wydajność w normie 450 m³/h.
    Ciepło właściwe powietrza, to jakieś 1200J/m3K. 450m3/h x 20* daje 3kW mocy. Więc w jakich warunkach jest w stanie wyciągnąć 4kW? Moja klima do 3,6kW potrzebuje 560m3/h.

    Jakie to ma zalety względem splita?
    Ma podstawowe wady większości klim przenośnych:
    1. hałas
    2. pobieranie powietrza z pomieszczenia, w którym stoi - zarówno tego wyrzucanego na zewnątrz, jak i schłodzonego pozostającego w pomieszczeniu.

    Są nieliczne przenośne, w których wystawiasz na zewnątrz również rurę która pobiera powietrze do schładzania skraplacza i mieć namiastkę splita - to znaczy nie mieszać powietrza. Osobny strumień ogrzewany pobierany z zewnątrz i wyrzucany na zewnątrz (i tak gorzej niż split, bo te rury wcale albo nędznie izolowane i sam skraplacz to w końcu też grzejnik słabo izolowany od domu). Ale chociaż nie pobiera schłodzonego powietrza z wewnątrz żeby je wyrzucić na zewnątrz - a tę ilość musi dostarczyć wentylacja pobierając gorące powietrze z zewnątrz.

    Split rządzi. Przenośne można rozważać tylko jak nie ma szans na montaż splita.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post

    Ja myślę nad czymś takim:WELLTEC ACH1414
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	446958

    Patrz tylko na moc klimy przenośnej, każdą da się przerobić. Ja mam frala 4kW wpiętego do wentylacji mechanicznej poprzez trójniki.

    Do "schładzania sprężarki" zabiera powietrze z czerpni i wyrzuca do wyrzutni, a powietrze w domu "miesza" jak split.

    Steruję nim z domoticza poprzez broadlinka.

    Dorobiłem samodzielnie coś w ten deseń (w okresie zima/lato przekładam, albo na górę, albo w dół).
    https://klimasklep.pl/images/fral_fsc14t_2.jpg
    Oczywiście u góry i na dole rury izolowane, bo woda lubi się wykraplać.
    Urządzenie w pomieszczeniu technicznym, praktycznie nie podnosi temperatury.

    Z minusów tego patentu. 4kW i ok 160m2 to musi chodzić cały dzień, żeby utrzymać lub schłodzić powietrze w domu. Nie ma efektu WOW chłodzenia.
    JEDNAK DZIAŁA I JESTEM ZADOWOLONY.

    PS Zakupy klimy zostaw na "po sezonie". Luty-marzec w tym roku były najniższe ceny.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 08-08-2020 o 06:26

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki za sugestie, ale dam szansę tańszemu rozwiązaniu (w zakupie i eksploatacji, bo to bierze 1,5kw ), a jak będę miał w buforze 500l wody lodowej, to znacznie taniej będzie ją z kotłowni wysyłać na strych do klimakonwektora kanałowego / chłodnicy pracującej w recyrkulacji w tych 3 pokojach + Korytarz na poddaszu.

    To przy założeniu, że między czerpnia a reku będzie wstępna nagrzewnico-chlodnica zasilana (po dokładniejszym zmierzeniu) ok 180 litrami bimbru krążącego w ok 200 metrach (2x100) rury PE 40 mm zakopanej w wilgotnej glinie ale na głębokości niestety tylko 120cm.
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 08-08-2020 o 07:29

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Dzięki za sugestie, ale dam szansę tańszemu rozwiązaniu....

    no trochę bierze .-)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	47,1 KB
ID:	446963
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	60,8 KB
ID:	446964

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na wywiewie 24.6? Jaka temperature udaje Ci się utrzymać teraz przy 30 stopniach?

    Napisałeś, że urządzenie 4kW, a szacowales ile realnie mocy jesteś w stanie uzyskać? Jaki przepływ powietrza?
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 09-08-2020 o 08:29

  18. #18

    Domyślnie

    Tak, to jest średnia domu, gdzieś jest chłodniej, gdzieś jest cieplej. Przepływ powietrza maksymalny jaki może dać fral fsc 14.1 (nie pamiętam ile tam było)

  19. #19

    Domyślnie

    Poniżej układ pomieszczeń (części mieszkalnej na poddaszu) z naniesionymi istniejącymi kanałami oraz roboczy schemat tego jak ja widzę połączenie wentylacji z klimatyzacją.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	received_2618260618415165.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	18,0 KB
ID:	447097
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	received_771875920231678.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	447098
    (strumienie powietrza na potrzeby wentylacji oraz klimatyzacji oczywiscie łączyłyby się w trójniku i dalej leciałyby 1 kanałem nawiewnym)

    CO MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    CO MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK?
    Jak zamierzasz bilansować przepływy? Jak do pokoju 3 klima będzie miała najmniejsze opory, a wentylacja największe, to w skrajnym przypadku może tędy w ogóle nie płynąć świeże powietrze a nawet może "klimatyzowane" wyprzeć i popłynąć pod prąd do skrzynki rozdzielczej i dalej do innego anemostatu.
    Szanse na prawidłowe zadziałanie tego bez przepustnic, sterowania i porządnego projektu są zerowe.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony