dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 139
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @kaszpir007

    Sam widzisz jaki On jest.
    Pewnie zdaje sobie sprawę, że zaśmieca wątek, bo nikogo nie interesuje czy On się myli, czy ja, ale koniecznie musi.
    Nie chciał bym być niegrzeczny i Go urazić, nie będę wysuwał pochopnych wniosków.

    To jest Forum Budowlane, a nie medyczne.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Boże ludzie co żeście zrobili... zaraz wjedzie tu Kajzen z setka wykresów żeby jednemu j drugiemu udowodnić że nie ma racji.

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Żeby jeszcze bardziej zapętlić temat temperatur - Mieszkam nad małą rzeczką ok 4-5m szerokości a wody max po kolana i to po deszczach. Mój kolega zktórym pracuję, mieszka ode mnie jakieś 1200m w linii prostej, nad tą samą rzeczką. Zimą jest u niego zimniej o jakieś 2stC. Latem tego nie sprawdzałem, zimą zauważyłem, bo mi samochód dawał znać o możliwym oblodzeniu. Parę razy specjalnie wracaliśmy do mnie i temperatura 'podskakiwała' w moim rejonie. Może znaczenie ma fakt, że mieszkamy na dwóch różnych brzegach tej rzeczki ?

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Abstrahując od temperatury, w pobliżu rzeki czy jeziora pompa może mieć bardziej pod górkę z powodu dużej wilgotności a w związku z tym zaszronienia i częstszych defrostów.

    Natomiast wracając do meritum, dobieranie pompy pod to że w 2009 było tydzień mrozów -20 jest kompletnie bez sensu. Raz na 10 lat, jak się trafi taka sytuacja, to objadę na grzałkach, jak to nie wystarczy do odpalę 2 lub 3 farelki i tyle. Zapłacę potem 200 zł większy rachunek i tyle...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak u nas jest cholernie ciepło od tej "Wisły i ciepłych jezior" że wegetacje roślin i warzyw mam 2-4 tygodnie później niż w Toruniu.
    Tak odnosisz się do stwierdzenia "Owszem, nad wodą jest w mrozy cieplej."? To, że latem nad wodą jest chłodniej, to ten sam mechanizm - woda łagodzi klimat (w tym lokalny mikroklimat) w ten sposób, że rocznie amplituda jest mniejsza - latem zimniej, zimą cieplej.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Mój kolega zktórym pracuję, mieszka ode mnie jakieś 1200m w linii prostej, nad tą samą rzeczką.
    Jak jadę z/do Warszawy, to jest cieplej o jakieś 3* w Warszawie. Owszem, w miastach jest cieplej z natury, bo produkują ogromne ilości ciepła. Ale nie zmienia to faktu, że w ramach tegoż miasta, zwłaszcza nad Wisłą która praktycznie nie zamarza właśnie przez Kozienice i EC i jest grzejnikiem, nad wodą zimą jest cieplej a latem chłodniej.

    No i mowa jest o kilku stopniach. A nie o kilkunastu względem stacji pogodowych.

    Co do zaśmiecania - przecież dokładnie do meritum się odnoszę. Takich temperatur jak w temacie nie ma i PC dobrana na styk do -20 stopniach w III strefie ma duży zapas. A zazwyczaj jest przewymiarowana i to ogromnie - tak, że nawet jak ktoś nie chce grzać tylko w taniej strefie, to musi zakładać przez większość sezonu kaganiec godzinowy, bo inaczej taktuje nie potrafiąc zejść z modulacją tak nisko, jak aktualne obciążenie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-08-2020 o 17:14

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Nie wiem jaką planujesz wentylację, że straty są z minusem - czyli zyski na wentylacji masz dwa razy większe, niż straty na przenikaniu.

    Krotność wymiany powietrza przy n50 zdecydowanie zaniżona. Jak nie masz pomiarów szczelności to przyjmuje się 5x wyższą.

    Trzeba też uwzględnić mostki.

    Skoro masz 54m2 powierzchni podłogi na gruncie to jak uzbierałeś 160m2 powierzchni ogrzewanej? Kubatura też jakoś słabo pasuje - bo średnia wysokość pomieszczeń w całym domu musiałaby być 2,18m.
    Wentylacji nie planuję - mam rekuperację NED AIR 300 m3/h.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	NED AIR 300 HR.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	446873
    Jest słabsza bo sam zakładałem, i rura fi 150 mi pasowała do kanału który mi został po wymianie starego komina na systemowy (ceramika/wełna/pustak). Wymieniałem 7 lat temu. Wcześniej nie było nawet grawitacyjnej wentylacji.
    Dlatego w kalkulatorze ręcznie zmniejszyłem przepływy pokojowe by zejść poniżej 300m3/h na całości wentylacji. Podobno przy minimalnym przepływie osiąga do 93% sprawności.

    Dom jest prostokątny 12,5x9,5 m, mury 50 cm zewnętrzne. Z kalkulatora wyszło 80 m2 na gruncie, a te 54 m2 to po odjęciu podłogi nad piwnicą. Kubatura mniejsza bo parter ma 2,6m wysokości do sufitu, piętro 50m2 ma 2,4 metra do sufitu licząc z korytarzem, pozostałe 40 m2 jest pod skosami - to kubaturę ścina.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Do autora wątku - mieszkasz w Raciborzu i zamarwiasz się temperaturami -25, -30C ?
    Przecież w ostatniej dekadzie (a nawet i dłużej), takie temperatury w naszej okolicy to był jakiś chwilowy ewenement
    Zamartwiam się, bo taką mam naturę jestem przezorny. A biorąc dotację, MUSZĘ ! pozbyć się kotła, więc awaryjnego źródła ciepła nie będzie.
    Zostają jedynie 2 grzejniki elektryczne (płytowy i olejowy) może po 1kW każdy, i drabinkę elektryczną 0,7 kW w łazience.

    Ciekawie wygląda jeszcze, może nie tyle kalkulator, co symulacja ucieczki ciepła (kasy) tu:
    http://eko.org.pl/energia/heatmaster...php#HeatMaster

    jest na starym już Flash Player. Ale uwzględnia uzyski z okien i od mieszkańców.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-03-2021 o 07:32
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Wentylacji nie planuję - mam rekuperację NED AIR 300 m3/h.
    To dwa pytania:
    1. Jak to zrobiłeś, że program wyliczył, że straty wentylacji są ujemne (czyli że zyskujesz na niej ponad 2x więcej, niż straty na przenikaniu).
    2. To zmierzona wydajność i w praktyce na takich obrotach chodzi w Twoim domu średnio w sezonie? Powieki wtedy nie trzeszczą przy mruganiu przez brak nawilżania? U mnie w największe mrozy (z -15) całkiem wydajne nawilżacze NU-5 nie były w stanie utrzymać 40% wilgotności w małych pokojach dzieci.


    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Z kalkulatora wyszło 80 m2 na gruncie, a te 54 m2 to po odjęciu podłogi nad piwnicą. Kubatura mniejsza bo parter ma 2,6m wysokości do sufitu, piętro 50m2 ma 2,4 metra do sufitu licząc z korytarzem, pozostałe 27 m2 jest pod skosami - to kubaturę ścina.
    No to musisz precyzyjniej wprowadzić dane. Skoro jest 80m2 PnG to nie 54.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Ciekawie wygląda jeszcze, może nie tyle kalkulator, co symulacja ucieczki ciepła (kasy) tu:
    http://eko.org.pl/energia/heatmaster...php#HeatMaster
    HeatMaster przegina z liczeniem strat do gruntu[/url].

  8. #68

    Domyślnie

    Podałem ręcznie, że sprawność reku to 85%, potem jak wstawiałem pokoje to dawałem przepływ powietrza V min, tak by sumarycznie zejść z przepływem powietrza poniżej 300m3/h. Bo tyle to sam reku nie wyciągnie. Jego max przepływ to 300m3/h, do tego na noc pracuje na pierwszym najsłabszym biegu, a w dzień zazwyczaj na drugim biegu, rzadko na trzecim.
    No i teraz widzę, że w parametrach ogólnych dałem krotność wymian 1/h, po zmianie szczelności na niską, automatycznie ustawiło się 10/h i wyniki końcowe też uległy zmianie.
    "Projektowa wentylacyjna strata ciepła !^F!~!-V!=: -2681 W" - mam rozumieć, że powinno być na plusie a nie na minusie?

    Na parterze jest względna wilgotność, na piętrze nawilżam, w zimie spadało do 36%.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-08-2020 o 19:45
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #69

    Domyślnie

    Skorygowałem dane wejściowe w programie KisanOZC, wentylacja już jeż po poprawnej stronie "wykresu". Temperatura powietrza nawiewanego (czerpanego) była ustawiona na +7.5°C, po zmianie na -20°C się poprawiło.
    Ale wynik końcowy obciążenia cieplnego to tylko 1/3 tego co wychodzi z CW.
    Wysokość różnicy jest wręcz podejrzana, bardziej się spodziewałem, że wykaże 0.8-1.5 kW mniej i będzie bliższa wynikowi CW 6.5-6.8 kW.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KisanOZCn1.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	446931

    Jutro zadzwonię do firmy, z którą właśnie ustalam zakres przeróbki CO z montażem PC, czy wykonują obliczenia pod dobór PC. Na razie wysyłałem im wynik z CW wg tego co miałem ustalone z wcześniejszą firmą.

    edit
    Po dalszych oględzinach danych w programie, ten przyjmuje temp. gruntu pod domem na +18.8°C. Tak na logikę to raczej powinno być +3 / +6°C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-08-2020 o 20:48
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Teraz o defrostach na wodą jeszcze
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #71

    Domyślnie

    Firma od której chcę brać PC nie prowadzi obliczeń zapotrzebowania na ciepło.

    W zależności jak się "bawię" parametrami (region (łagodniejsza/mroźniejsza zima) i przegrody (te które jeszcze mogę docieplić)) to wg CW wychodzi mi zapotrzebowanie 5,8 do 7,2 kW.
    W Kisanie wczytałem przykładowy budynek najbliższy mojemu, następnie zmodyfikowałem przegrody i pomieszczenia wg mojego domu. No i zdziwienie "Projektowe obciążenie cieplne budynku = 8'215 Watt", tyle że zawyżył m2 (chyba doliczył nieogrzewane piwnice) i kubaturę zawyżył o 100m3, w porównaniu do wymiarów które sam policzyłem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OZC Kisan N1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	101,7 KB
ID:	447063

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OZC Kisan N2.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	447064

    Obecna moc sumaryczna grzejników dla wody +45°C to 8'400 Watt (K22).
    5 grzejników mam do wymiany, bo grawitacyjne, nie liczone pod ciśnienie. Po wymianie będzie 9'100 lub 9'300 Watt - jeszcze się zastanawiam, czy mocniejsze o 1 rozmiar kupić.

    Muszę moc jeszcze porównać wg spalanego w ostatnie 3-łagodne zimy opału: ok. 2,5T węgla i 1 do 1.5m3 drewna. Kocioł zasypowy 10 letni Żywiec - niska temp. palenia to może 60% albo i mniej sprawności. Sadza raczej rzadko czyszczona, jak już farfocle były na 1 cm, piec po rozgrzaniu przymykany by żar utrzymać i co chwilę nie rozpalać. Nie bardzo wiem jak to po-przeliczać na kWh czy kJ i przy takim paleniu jaką sprawność przyjąć?
    Ile dodać zapotrzebowania dla mocniejszej zimy +30 czy +40 % ?
    Gdybym miał wcześniej piec z podajnikiem, byłoby pewnie łatwiej proporcje przeliczyć. A przy kotle zasypowym, to tak raz przyłożone 1 łopata, po rozpaleniu przymknięte i przerwa zależna od spadku temp. w domu.

    Ktoś ma pomysł jakie założenia przyjąć do obliczeń ? by były w miarę poprawne.

    Różnica w cenie między Althermą 8kW z grzałką 9kW, a Althermą 6kW z grzałką 6kW to ok. 2'900zł - jest o co walczyć, za tyle to mam grzejniki zapłacone.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-08-2020 o 12:00
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #72

    Domyślnie

    ... Jak wam raz na dwa lata temperatura zejdzie do tych -20 na tydzień, czy dwa, to chyba nikt nie umrze od tergo, że pompa pochodzi w taniej na grzałkach te kilka dni?
    Nie mam danych całościowych za zamieszkaną zimę, ale w dobrze ocieplonym domu przy temperaturach do - 10, -15 w nocy i w okolicach zera w dzień to koszt pracy pompy jest niezauważalny. Pokusiłbym się o stwierdzenie że przy choćby małym słonku i zyskach bytowych pompa bedzie u mnie sporadycznie pracować przy obecnych temperaturach.

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Różnica w cenie między Althermą 8kW z grzałką 9kW, a Althermą 6kW z grzałką 6kW to ok. 2'900zł - jest o co walczyć, za tyle to mam grzejniki zapłacone.
    Jeśli kupisz 6 kW i zaoszczędzisz 2900 zł, to zostanie na tanią klimę 2-3,5 kW grzejącą w zimie nie mówiąc o chłodzeniu w lecie. Klima to rezerwowe źródło ciepła do chłodzenia "jak znalazł", albo w takie upały, które teraz przechodzą przez Polskę.

    Klima przy temperaturach -25 st.C. grzeje z COP lepszym niż grzałki.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Obecna moc sumaryczna grzejników dla wody +45°C to 8'400 Watt (K22).
    5 grzejników mam do wymiany, bo grawitacyjne, nie liczone pod ciśnienie.
    Po wymianie będzie 9'100 lub 9'300 Watt - jeszcze się zastanawiam, czy mocniejsze o 1 rozmiar kupić.
    Im większa moc grzejników tym ;
    - niższe temperatury na grzejnikach,
    - wyższy COP,
    - mniejsze zużycie energii.
    Przy grzejnikach - będziesz zmuszony grzać całodobowo,
    80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Przy Tz= 0 C - potrzeba tylko 0,5 mocy maksymalnej pompy,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Im większa moc grzejników tym ;
    - niższe temperatury na grzejnikach,
    - wyższy COP,
    - mniejsze zużycie energii.
    Przy grzejnikach - będziesz zmuszony grzać całodobowo,
    80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Przy Tz= 0 C - potrzeba tylko 0,5 mocy maksymalnej pompy,
    Tak tego się domyślam. Mam taryfę G11 + fotowoltaikę, to i tak zamierzam puścić PC samopas wg harmonogramu 19 lub 20 st. noc i 21/22,5 st. dzień oraz wg krzywej grzewczej - do wybadania gdy już będzie pracować
    Myślę by sterownik Madoka dać w korytarzu na parterze (mniejsze wahania temp. od nasłonecznienia) i kanał do piwnicy bez borowania. Te wymieniane grzejniki to głównie na parterze więc gdy będą bardziej przewymiarowane od pozostałych to mogą za wcześnie wyłączyć grzanie na sterowniku pokojowym.

    Po ostatnich obliczeniach zapotrzebowanie mocy grzewczej mam w rozrzucie między 6kW a 8kW i nie wiem, który wynik jest bliższy prawdy.
    Z klimatyzacją mam jeszcze ten kłopot, że do PC i CO otrzymam 60% dotacji, za klimę muszę w całości wyłożyć z własnej kieszeni.
    Poza tym mam kiepsko z miejscem na kompresory, dlatego wolałbym PC wykorzystać na 2 klimakonwektory do chłodzenia. PC będzie przed domem, mogę jeszcze 1 klimę postawić za domem. Ale po bokach domu nie mam miejsca na kompresory. Z jednej strony przejście i przejazd do garażu umiejscowionego za domem, a z drugiej tylko 70 cm do ogrodzenia posesji. Stary budynek z wąską działką.

    edit
    Zaczynam dochodzić do wniosku, że te 6 kW to przy ostatnich zimach gdzie temp. do -12°C spadła tylko na kilka godzin za całą zimę.
    Przy normalnej zimie to już może być te 8 kW, ale fakt jak piszesz przewaga to przedział -7°C do +7°C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-08-2020 o 16:49
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Zamierzam puścić PC samopas wg harmonogramu 19 lub 20 st. noc i 21/22,5 st. dzień
    oraz wg krzywej grzewczej - do wybadania gdy już będzie pracować :
    - Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw; zład wody w układzie, gdyż jednym z kluczy do ;
    ...- optymalnej ilości startów PC,
    . - stabilnej pracy pompy ciepła,
    .. - wydłużenie czasu pracy sprężarki,
    ...- wydłużenie czasu postoju sprężarki,
    Jest objętość wodna instalacji grzewczej ;


    Montując PC większej mocy, nie jestem pewny czy zrealizujesz
    swoje powyższe zamierzenia


    Myślę by sterownik Madoka dać w korytarzu na parterze (mniejsze wahania temp. od nasłonecznienia) i kanał do piwnicy bez borowania.
    Te wymieniane grzejniki to głównie na parterze więc gdy będą bardziej przewymiarowane od pozostałych to mogą za wcześnie wyłączyć grzanie na sterowniku pokojowym.
    Można zastosować drugi sterownik na piętrze,

    Po ostatnich obliczeniach zapotrzebowanie mocy grzewczej mam w rozrzucie między
    6 kW a 8 kW i nie wiem, który wynik jest bliższy prawdy.
    Tylko OZC profesjonalne,
    i moc grzejników - dobrana do mocy poszczególnych pomieszczeń.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 10-08-2020 o 17:41
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #77

    Domyślnie

    OZC w profesjonalnym kalkulatorze z korektą mostków cieplnych 7'370 Watt dla zimy do -20°C. Uproszczone CW pokazuje między 6,8 a 7,1 kW.

    Pytanie inne z tematu:
    Jakie Altherma 6 kW i Altherma 8 kW ma COPy dla poszczególnych temperatur z zakresu -20 do +7°C ????

    Szukam po forum i google, no i mam problem znaleźć te dane. Daikin w katalogach je ukrywa. Czy ktoś może podać tabelkę z COP'ami?

    Chcę porównać koszt sezonowy grzania tych dwóch modeli dla zakresu temp. -10 / +7 - przewaga dni w zimie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 11-08-2020 o 10:52
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Na szybko znalazłem to - cytat z bloga Karbona:
    .....Popularna 8-ka (nominalnie 7,5kW), potrafi przy -20 stopniach i zasilaniu 35 stopni uzyskać moc maksymalną 6,75 kW, a z uwzględnieniem cyklu odszraniania 6,14 kWDotychczasowy model uzyskiwał niecałe 4 kW.
    .....
    Dla warunków klimatu chłodnego (temp. obliczeniowa -22 stopnie), zasilania 35 stopni i obciążenia 8 kw, sprawność sezonowa EtaS wynosi 154%.
    Daikin jest tutaj dość konsekwentny – pompa ciepła 8-ka, to i zadeklarowana moc 8kW.
    Warto pytać o to konkurencji.
    Przy instalacji średniotemperaturowej, tj. 55 stopni, obciążenia 8kW i dla warunków klimatu chłodnego EtaS wynosi 112%...

    To samo wyczytałem z etykiety energetycznej mojej "ósemki".
    Ostatnio edytowane przez plamiak ; 11-08-2020 o 12:43
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Obecna moc sumaryczna grzejników dla wody +45°C to 8'400 Watt (K22).
    Dla temperatury zasilania 35/30 C - moc grzejników będzie ok; 4200 W
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #80

    Domyślnie

    plamiak dziękuję, chociaż to nadal są dane szczątkowe. Bloga Karbona czytałem miesiąc temu, zapomniałem, że dość dużo danych o Althermach podaje.

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Dla temperatury zasilania 35/30 C - moc grzejników będzie ok; 4200 W
    Czyli te +35°C starczyło by do -6°C na dworze - większa część zimy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-2019.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	447094

    Tyle planuję ustawić na krzywej grzewczej na starcie dla +7°C na dworze, drugi koniec krzywej na 45/40°C dla temp. zewnętrznej -15°C.
    Wiem, ze przy wodzie +35°C są lepsze COPy. Nie wiem tylko o ile i na ile się różnią między Althermą 6 a 8 kW.

    Bo po głowie mi chodzi by kupić Althermę 6 kW z grzałką 9 kW. Prawdopodobnie lepsze COPy (tańsze grzanie) by uzyskała ta 6 kW dla temp. zewn. od +4 do -10°C. Tylko brakuje mi danych by to przeliczyć chociaż w przybliżeniu. Ostatnie 3 zimy, to zdecydowanie ta 6 kW by starczyła. Tylko jakie koszty może wygenerować grzanie grzałką gdy przez kilka dni temp. spadną do -18 lub -23°C - tu mam dylemat. Czy te kilka dni na grzałkach nie zje oszczędności wygenerowanych w łagodniejszym okresie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 11-08-2020 o 16:15
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony