dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 139 z 139
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    A ten z linku to na czym jest zbudowany?
    Nie wiem - ale jest w opisie, że zmienia napięcie.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Grawitacja występuje bez względu na ciśnienie w instalacji tylko z PC nie pójdzie grawitacyjne. U mnie zostawiłem instalację w układzie otwartym i też nie ma problemu, czemu trzeba zaraz ją zamykać.
    Po to by wydłużyć żywotność instalacji !?!

    Już kilka lat temu producenci grzejników stalowych płytowych dawali 10 lat gwarancji na grzejnik, gdy ten pracował w instalacji zamkniętej i tylko 5 lat gdy pracował w instalacji otwartej.
    Obecnie być może założyli, że instalacje są już pozamykane, bo takiego rozróżnienia gwarancji nie zauważyłem. Ale jeszcze 5 lat temu gdy instalacje otwarte były bardziej powszechne - było takie rozróżnienie okresu gwarancji - zależne od rodzaju układu otwarty czy zamknięty.

    U siebie w domu mam trzy piony grawitacyjne, instalacja jeszcze otwarta. Na jednym pionie baniak przelewowy i na dwóch pozostałych odpowietrzniki automatyczne, założone w ciągu ostatnich 8 lat (wcześniej manualne, na śrubokręt). Obieg wspomagany pompką, bo po ociepleniu domu woda starczała przy łagodnej zimie zagrzana do temp. 45°C. I to nie stale.
    No i te odpowietrzniki jak zapomniałem zakręcić na 2 tygodnie, a poziom wody nie domknął pływaka - to po tych dwóch tygodniach pływak był zarośnięty kryształkami rdzy. Zbity rudy skrzep.
    A teraz przy przerabianiu instalacji pod PC PW, okazało się, że poniżej odpowietrznika, w rurze gdzie była granica między wodą a powietrzem - rura 3/4 cala w 2/3 przekroju była zarośnięta czarnym skrzepem.
    Otwarta instalacja ma kontakt z powietrzem i tlenem w nim zawartym, a tlen przyśpiesza korozję metalu i niszczenie instalacji od wewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-09-2020 o 14:05
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #123
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Po to by wydłużyć żywotność instalacji !?!

    Już kilka lat temu producenci grzejników stalowych płytowych dawali 10 lat gwarancji na grzejnik, gdy ten pracował w instalacji zamkniętej i tylko 5 lat gdy pracował w instalacji otwartej.
    Obecnie być może założyli, że instalacje są już pozamykane, bo takiego rozróżnienia gwarancji nie zauważyłem. Ale jeszcze 5 lat temu gdy instalacje otwarte były bardziej powszechne - było takie rozróżnienie okresu gwarancji - zależne od rodzaju układu otwarty czy zamknięty.

    U siebie w domu mam trzy piony grawitacyjne, instalacja jeszcze otwarta. Na jednym pionie baniak przelewowy i na dwóch pozostałych odpowietrzniki automatyczne, założone w ciągu ostatnich 8 lat (wcześniej manualne, na śrubokręt). Obieg wspomagany pompką, bo po ociepleniu domu woda starczała przy łagodnej zimie zagrzana do temp. 45°C. I to nie stale.
    No i te odpowietrzniki jak zapomniałem zakręcić na 2 tygodnie, a poziom wody nie domknął pływaka - to po tych dwóch tygodniach pływak był zarośnięty kryształkami rdzy. Zbity rudy skrzep.
    A teraz przy przerabianiu instalacji pod PC PW, okazało się, że poniżej odpowietrznika, w rurze gdzie była granica między wodą a powietrzem - rura 3/4 cala w 2/3 przekroju była zarośnięta czarnym skrzepem.
    Otwarta instalacja ma kontakt z powietrzem i tlenem w nim zawartym, a tlen przyśpiesza korozję metalu i niszczenie instalacji od wewnątrz.
    Tak bardzo to chyba nie szkodzi. Moja instalacja ma już 47 lat i nie widzę w niej żadnego problemu. Z tego co pamiętam to mój ojciec zalewał ją deszczówką aby nie było kamienia a ja wiele razy spuszczałem wodę ale starałem się zalewać tą samą ewentualnie uzupełniać braki z sieci.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem - ale jest w opisie, że zmienia napięcie.
    Nie wiesz jak to robi, a może też sieje.
    Dobra, bo tak dziwnie jakoś odbiegło od tematu. Pomijając siej nie siej co daje takie sterowanie? Co zyskamy? Pomijamy kwestię zakupu czegoś takiego do sterowania.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Tak bardzo to chyba nie szkodzi. Moja instalacja ma już 47 lat i nie widzę w niej żadnego problemu. Z tego co pamiętam to mój ojciec zalewał ją deszczówką aby nie było kamienia a ja wiele razy spuszczałem wodę ale starałem się zalewać tą samą ewentualnie uzupełniać braki z sieci.
    Moja instalacja ma zbliżony wiek - 43 lata. Tyle, że tata gdy ją zalewał dolał glikolu i chłodziwa przemysłowego - zastanawiam się jaki to ma po latach skład chemiczny

    Spuszczałeś wodę. Zdejmowałeś może grzejniki? Co z grzejnika wypływało gdy go przechyliłeś?
    U mnie leci czarny tłusty szlam, który brudzi ręce. Ciężko się to zmywa.
    Wlanie "starej" wody z powrotem do instalacji wydaje się dobrym pomysłem, sam tak dotychczas robiłem. To co miało się z wody wytrącić, a co w niej rozpuścić już się dokonało, więc nie będzie "gryzło" dalej instalacji.

    Deszczówka raczej nie jest najlepszym wypełnieniem, jest na tyle miękka, że w początkowej fazie wypłukuje z instalacji to co uda się w niej rozpuścić. Do tego może mieć kwaśny odczyn.

    Firma co mi będzie PC zakładać ma przenośną stację uzdatniania wody, która zmiękcza wodę do ok. 5° twardości.
    I tu zastanawiam się czy nie zalać instalacji świeżą tak zmiękczoną wodą. Mam w baniakach zlane 80 litrów starej wody, ale tym razem mam wątpliwość czy ją zalewać z powrotem

    edit
    Przed PC mam mieć założony dodatkowy filtr magnetyczny Flamco - ktoś może ma rozeznanie, czy taki filtr starczy przy takich szlamach? Czy może jest coś lepszego?
    Chciałem dodać filtr sznurowy takie jak do wody sieciowej, przynajmniej na początek, potem zostawić bez wkładu. Ale obudowy 10" są do wody max.30°C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-09-2020 o 12:25
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Moja instalacja ma zbliżony wiek - 43 lata.
    Spuszczałeś wodę. Zdejmowałeś może grzejniki?
    Co z grzejnika wypływało gdy go przechyliłeś?
    ... - U mnie leci czarny tłusty szlam, który brudzi ręce. Ciężko się to zmywa.
    Warto przeczytać ;

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/to....html#17898706


    Przed PC mam mieć założony dodatkowy filtr magnetyczny Flamco - ktoś może ma rozeznanie,
    czy taki filtr starczy przy takich szlamach?
    Czy może jest coś lepszego?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/to....html#17898706
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #127
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Moja instalacja ma zbliżony wiek - 43 lata. Tyle, że tata gdy ją zalewał dolał glikolu i chłodziwa przemysłowego - zastanawiam się jaki to ma po latach skład chemiczny

    Spuszczałeś wodę. Zdejmowałeś może grzejniki? Co z grzejnika wypływało gdy go przechyliłeś?
    U mnie leci czarny tłusty szlam, który brudzi ręce. Ciężko się to zmywa.
    Wlanie "starej" wody z powrotem do instalacji wydaje się dobrym pomysłem, sam tak dotychczas robiłem. To co miało się z wody wytrącić, a co w niej rozpuścić już się dokonało, więc nie będzie "gryzło" dalej instalacji.

    Deszczówka raczej nie jest najlepszym wypełnieniem, jest na tyle miękka, że w początkowej fazie wypłukuje z instalacji to co uda się w niej rozpuścić. Do tego może mieć kwaśny odczyn.

    Firma co mi będzie PC zakładać ma przenośną stację uzdatniania wody, która zmiękcza wodę do ok. 5° twardości.
    I tu zastanawiam się czy nie zalać instalacji świeżą tak zmiękczoną wodą. Mam w baniakach zlane 80 litrów starej wody, ale tym razem mam wątpliwość czy ją zalewać z powrotem

    edit
    Przed PC mam mieć założony dodatkowy filtr magnetyczny Flamco - ktoś może ma rozeznanie, czy taki filtr starczy przy takich szlamach? Czy może jest coś lepszego?
    Chciałem dodać filtr sznurowy takie jak do wody sieciowej, przynajmniej na początek, potem zostawić bez wkładu. Ale obudowy 10" są do wody max.30°C.
    Wodę spuszczałem wiele razy, wymieniłem prawie wszystkie grzejniki z żeliwnych na aluminiowe i wpompowywałem tę samą wodę. Deszczówka o ile pamiętam to była zbierana po dłuższych opadach aby było mniej brudów z atmosfery i z dachu. Brud na spodzie grzejników oczywiście że był ale on nie krążył po instalacji. Woda przy spuszczaniu była czysta tylko pod sam koniec poszło trochę syfu.
    Ciekaw jestem jak to w rzeczywistości wygląda w układach zamkniętych czy jest dużo lepiej.
    Instalacja ma działać i tyle i nie ma co za bardzo sprawdzać co tam krąży.
    Niektórzy robią tak jak by miała służyć 100 lat a po 10 latach wymieniają wszystko bo jest coś lepszego lub nowszego.
    Ilu takich już znam co wymienili z pożądnych grubych stalowych instalacji na cieniutkie miedziane bo niby lepsze a teraz słaby przepływ, bufor bo mało wody, taktowanie itp.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem - ale jest w opisie, że zmienia napięcie.
    Nie wiesz jak to robi, a może też sieje.
    Dobra, bo tak dziwnie jakoś odbiegło od tematu. Pomijając siej nie siej co daje takie sterowanie? Co zyskamy? Pomijamy kwestię zakupu czegoś takiego do sterowania.
    @Kaizen ponawiam pytanie, bo chyba nie zauważyłeś.
    Może nie ma sensu nic instalować? Jeżeli tak to dlaczego?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  9. #129
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    @Kaizen ponawiam pytanie, bo chyba nie zauważyłeś.
    Może nie ma sensu nic instalować? Jeżeli tak to dlaczego?
    Coś Ci się pozajączkowało To ja pytam Juzefa, co zyskam unikając taktowania (regulator), a co stracę jak będę taktowal na potęgę (PWM). To on napisał: "Fakty są takie, że w przypadku każdego źródła ciepła ciągła praca w zakresie modulacji jest korzystniejsza niż wszelkie sterowanie włącz/wyłącz."
    Jakbym znał odpowiedź, to bym nie pytał.

  10. #130

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Coś Ci się pozajączkowało To ja pytam Juzefa, co zyskam unikając taktowania (regulator), a co stracę jak będę taktowal na potęgę (PWM). To on napisał: "Fakty są takie, że w przypadku każdego źródła ciepła ciągła praca w zakresie modulacji jest korzystniejsza niż wszelkie sterowanie włącz/wyłącz."
    Jakbym znał odpowiedź, to bym nie pytał.
    No może, gdzieś mi uciekło. Zgadasz się z tym?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  11. #131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No może, gdzieś mi uciekło. Zgadasz się z tym?
    Przeczytaj jeszcze raz to, co zacytowałeś.

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeczytaj jeszcze raz to, co zacytowałeś.
    Ok to ja zapytam Ciebie. Moje pytanie
    Planuje mały dom i tak jak Ty kable do grzania. Co zyskam unikając taktowania (regulator), a co stracę jak będę taktował na potęgę (PWM)? (Pomijamy sianie, bo zakładany, że mam takie obydwa urządzenia co nie sieją)

    Zgadzasz się z takim stwierdzeniem
    "Fakty są takie, że w przypadku każdego źródła ciepła ciągła praca w zakresie modulacji jest korzystniejsza niż wszelkie sterowanie włącz/wyłącz."
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  13. #133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Planuje mały dom i tak jak Ty kable do grzania. Co zyskam unikając taktowania (regulator), a co stracę jak będę taktował na potęgę (PWM)? (Pomijamy sianie, bo zakładany, że mam takie obydwa urządzenia co nie sieją)
    Nie wiem.


    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Zgadzasz się z takim stwierdzeniem
    "Fakty są takie, że w przypadku każdego źródła ciepła ciągła praca w zakresie modulacji jest korzystniejsza niż wszelkie sterowanie włącz/wyłącz."
    Nie wiem. Czekam na argumenty. Słowo "korzystniejsza" jest mało precyzyjne - ciekawi mnie, jakie mogą być korzyści, bo ja takich nie znam w przypadku kabli ani kotła elektrycznego.

  14. #134

    Domyślnie

    Ten temat już czytałem, konstrukcja wydaje się podobna.



    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    ...
    Instalacja ma działać i tyle i nie ma co za bardzo sprawdzać co tam krąży.
    ... .
    To nie jest takie jednoznaczne.
    Jak przeglądam neta i serwisy na Yutube - to bez filtra - te szlamy potrafią zapchać wymiennik w PC.
    Już były takie przypadki i jak płukanie nie pomoże, to wymiennik do wymiany. Na wymienniku jest wyższa temperatura - musi być by oddać ciepło do wody, i tam taki szlam może się zapiec.
    Pompka obiegowa w PC chyba też generuje większe przepływy w porównaniu ze "starymi" pompkami więc może te szlamy z grzejników podrywać.
    Dodatkowo rdza i ewentualne opiłki metalowe, przywierają do neodymowego wirnika w nowoczesnych pompach PC i też potrafią tak pompę unieruchomić.
    Wolę się zabezpieczyć niż potem żałować i wywalać kasę na naprawy.

    Nie bardzo wiem jak zrobić płukanie CO, to stawiam na filtr i częściej go czyścić.
    Kombinuję by przed buforem dać filtr i starą pompkę obiegową, z tydzień to tak puścić z pominięciem PC. Po tygodniu sprawdzić i wyczyścić filtry. Zastanawiam się czy taki magnetyczny Flamco starczy, czy przed nim dać jeszcze siatkowy osadnikowy - innych do CO nie widzę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO-KK_2.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	60,6 KB
ID:	448340

    Bypasy i trójniki maja umożliwić obieg z buforem, jak i z pominięciem bufora. Filtr cza by dać przed trójnikiem, by woda przepływała przez filtr w obu przypadkach.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 21-09-2020 o 13:07
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Nie bardzo wiem jak zrobić płukanie CO, to stawiam na filtr i częściej go czyścić.
    Zastosować pompy czyszczące ( pompowe zestawy czyszczące - agregaty ).
    Prace wykonują firmy zewnętrzne
    http://www.instalacjebudowlane.pl/73...-szkolach.html
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #136

    Domyślnie

    Dla leniwych -można wstawić filtr zwykły kielichowy przezroczysty 10" jak najdokładniejszy sedymentacyjny 1 mikron. Koszt wkładu ok 4zł.
    Można wpiąć to gdziekolwiek wężykiem, np szeregowo z grzejnikiem albo zamiast grzejnika i puścić obieg na tydzień albo na zawsze.
    Wizualnie zobaczycie przez kielich ile ewentualnego syfu krąży w instalacji i jak często trzeba zmienić wkład filtra.

  17. #137

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Dla leniwych -można wstawić filtr zwykły kielichowy przezroczysty 10" jak najdokładniejszy sedymentacyjny 1 mikron. Koszt wkładu ok 4zł.
    Można wpiąć to gdziekolwiek wężykiem, np szeregowo z grzejnikiem albo zamiast grzejnika i puścić obieg na tydzień albo na zawsze.
    Wizualnie zobaczycie przez kielich ile ewentualnego syfu krąży w instalacji i jak często trzeba zmienić wkład filtra.
    O tym filtrze już pisałem, właśnie nie nadaje się do CO - z tego względu, że jest do 30°C. Mam dwa takie w domu kupione na wyprzedaży, czekały na montaż na wodę. I te które mam - na opakowaniu pisze max do wody o temp. 23°C. Chciałem zakładać, ale temperatura go dyskwalifikuje.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	25,5 KB
ID:	448364

    dokładnie taki aqua filter
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-09-2020 o 10:58
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    O tym filtrze już pisałem, właśnie nie nadaje się do CO - z tego względu, że jest do 30°C. Mam dwa takie w domu kupione na wyprzedaży, czekały na montaż na wodę. I te które mam - na opakowaniu pisze max do wody o temp. 23°C. Chciałem zakładać, ale temperatura go dyskwalifikuje.
    dokładnie taki aqua filter
    Sorki, mam instalację niskotemperaturową, ale można go założyć za grzejnikiem. Tam pewnie więcej niż 40* miał nie będziesz a robotę będzie robił.
    Mam tez patent na czyszczenie instalacji ale niewyposażonej w stalowe wymienniki.

  19. #139
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A co do dużych mrozów to masz odpowiedź https://czysteogrzewanie.pl/2020/09/...-wegla-i-gazu/

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony