dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 139
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Kajzena wykresy mówią co innego a z tym się nie dyskutuje

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Kajzena wykresy mówią co innego a z tym się nie dyskutuje
    Z całą pewnością nie były to wykresy temperatur dla miasta Torunia z 18.12.2009 roku w godzinach wieczornych.
    Odpowiedziałem mu i powinno to wystarczyć, ale drąży temat tak jak w sprawie opublikowanych taryf przez Tauron Dystrybucja dla klientów zmuszonych do zmiany G12E na inną. Zniknęły ze strony Taurona gdyż nie zostały zatwierdzone. Ale On "wiedział lepiej", że nie zostały opublikowane i już.

    On się często czepia bo chce pokazać, że "jego jest na wierzchu" - ma sporą wiedzę, to fakt co wcale nie przeszkadza że czasem zachowuje się jak małe dziecko...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #23

    Domyślnie

    Bo te wykresy jakoś dziwnie z jego teoriami się tylko pokrywają.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie mieszkamy na Syberii , ale niedaleko Torunia , gdzie mamy zawsze temperaturę około 3 stopnie niższą niż w okolicy (jeziora , rzeka , ukształtowanie terenu).

    Temperatury - 20 stopni pamiętam i wcale nie było to tak dawno temu ...

    W Polsce mamy różne "strefy klimatyczne" ...
    Jak pisałem - temperatury poniżej -20 st.C były w Toruniu w dniu 18.12.2009 roku, uściślając byłem tam w godzinach wieczorowych i nocnych w okolicy Na Skarpie w Toruniu. Do dyspozycji miałem wprawdzie tylko czujnik temperatury w lusterku i nie mogę się podeprzeć oficjalnymi wynikami zarejestrowanymi przez stację meteo, lub odnotowanymi w jakimś biuletynie rządowym.

    Ale niektórzy nie przyjmują tego do wiadomości, bo mają naturę niedowiarka, a tak naprawdę muszą mieć za wszelką cenę rację...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jak pisałem - temperatury poniżej -20 st.C były w Toruniu w dniu 18.12.2009 roku, uściślając byłem tam w godzinach wieczorowych i nocnych w okolicy Na Skarpie w Toruniu. Do dyspozycji miałem wprawdzie tylko czujnik temperatury w lusterku i nie mogę się podeprzeć oficjalnymi wynikami zarejestrowanymi przez stację meteo, lub odnotowanymi w jakimś biuletynie rządowym.
    Nie będzie to poparte niczym ale pamiętam gdy pewnego dnia jadąc do pracy termometr w aucie około 6.00 pokazywał -29,5 w Bydgoszczy.
    Żona zadzwoniła do mnie w trakcie pracy, że w jej aucie zepsuł się termometr i nie pokazywał temp. Wracając po pracy do domu zadzwoniła, że termometr "naprawił się" i już pokazuje temperaturę. Jak się później okazało włoski producent auta nie przewidział tak niskich temp. (-30 stopni ).
    Niestety daty nie pamiętam, na pewno było to w latach 2000-2009. Jak długo była taka temp. również nie wiem (kilka minut czy kilka godzin). Wydaje mi się, że przez kilka dni temp. oscylowała (przynajmniej w nocy) w okolicach -20 stopni.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jest coraz cieplej OK - dlatego skłaniam się ku PC, ale anomalie pogodowe też będą coraz częstsze. Pogoda wariuje. Dlatego bezpieczniej być przygotowanym niż zaskoczonym.

    Z tym że w Polsce mamy 80% linii elektrycznych napowietrznych. Przy wariującej pogodzie zwiększa to zagrożenie w przerwach dostaw energii. Tego się po części obawiam, bo PC uzależni mnie od elektryczności.
    By nie być zaskoczonym, to kupisz sobie agregat prądotwórczy. Na takie okazje może być i używany.
    Ja mieszkam w cieplejszym rejonie kraju, więc z pełną świadomością zdecydowałem się na PC, która nie pracuje na agregacie do -30 czy -25stC tylko do -15stC. Ma za to grzałki dwustopniowe 3 i 6kW a zapotrzebowanie (w/g OZC) na ciepło mojego domku przy -18stC to 3,2kw.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 04-08-2020 o 16:55

  7. #27

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Przez weekend tu nie patrzyłem, nie myślałem, że temat tak pójdzie do przodu
    Przez weekend liczyłem grzejniki, 5 sztuk mam do wymiany bo 40 letnie bez projektowania pod ciśnienie, a chcę przejść na obieg zamknięty.
    Początkowo przyjąłem błędne założenia. Teraz muszę je skorygować i policzyć wszystko od nowa.

    Kaizen szturchnął mnie z tym OZC, i próbuję to na nowo policzyć i porównać z innymi kalkulatorami. ciepłowlasciwie.pl / termoorganika.pl / Kisan OZC.

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Porównywanie Panasonika Tcap 9 z Daikinem typ 8 jest bez sensu . Wystarczy popatrześ na jednostki zewnętrzne. Może porównać do daikina typ 14
    Nie porównuję T-Capa - to tylko jedna pozycja na wykresie, a 3 pozycje to Altherma i 3 pozycje Panasonic SDC. Plus porównany Kaisai 8kW. Bardziej patrzyłem w Altherma 8kW lub Altherma 6kW. T-capy są duże, a ja nie chcę tak dużej 2-wentylatorowej szafy przed domem. Tym bardziej, że nie potrzebuję 10kW+. Nawet myślę czy nie iść w nieco słabszą pompę (6kW), z mocniejszymi grzałkami. Ale muszę dokładniej policzyć zapotrzebowanie na ciepło.

    Ja pamiętam, że u nas "Brama morawska" niskie temperatury były gdzieś tak końcówka stycznia może luty i mógł to być rok 2009. Nocami było jakieś -23 a w dzień -16 / -18 dokładnie nie pamiętam. Wymarzłem wtedy, w pracy na hali produkcyjnej było +8°C, a dom w trakcie docieplania i w kąciku komputerowym na poddaszu miałem +16°C.

    W kable nie pójdę, bo nie będę podłóg zrywał. Z rok temu patrzyłem po folii IR czy promiennikach, ale nie jestem pewien czy to takie zdrowe, czy nie będzie podrażniać nowotworów skórnych. Na aledrogo jest taka folia w formie obrazu, w komentarzach ktoś podał info z instrukcji "nie siedzieć na przeciw folii bliżej niż (nie jestem pewien cz 30 czy 50 cm) bo może uszkadzać wzrok".
    Można pomyśleć o grzaniu klimatyzacją, ale to chyba do -7°C. Na sporą część zimy by starczyło, a gdy mroźniej dogrzać czymś dodatkowym, ale ile tych źródeł ciepła trzymać? By dewyrsykować ryzyko zmarznięcia

    W pompę idę w zasadzie dlatego, że kwalifikuję się do 60% dotacji i jest to najmniej inwazyjna opcja. Jakby nie dotacja to bym bardziej patrzył za kotłem z podajnikiem za 6-8 tyś. zł. Kolejny przeciw kotłowi bodziec to zapowiedzi miasta, że zakażą palenia węglem a nawet drewnem.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 04-08-2020 o 19:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jak pisałem - temperatury poniżej -20 st.C były w Toruniu w dniu 18.12.2009 roku,


    źródło


    źródło
    Jak widać 20 przez chwilę spadło poniżej minus dwudziestu. Przez chwilę a nie:
    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    z tydzień, albo i dłużej.
    Ale dobierając PC trzeba pamiętać o zyskach. Załóżmy, że przez całą dobę mamy średnio -20* i obciążenie 5kW średnio i załóżmy, że tak mamy dobrane źródło ciepła.
    To wcale nie znaczy, że system grzewczy musi dostarczyć 24h*5kW=120kWh (a tyle jest w stanie). Ponieważ w dzień mamy zyski słoneczne (dla przykładu u mnie to w grudniu 26kWh) i bytowe (u mnie 584kWh) - u mnie średnio jakieś 20kWh. Więc system grzewczy w ciągu doby miałby zapas 20kWh - a to wystarczyłoby do ogrzania ponad 350l CWU do 55* tego dnia.
    A co by się stało, gdyby przyszedł armagedon i było średnio -25* w ciągu doby? No, straszna rzecz - trzeba by odpalić suszarkę do włosów na godzinę, żeby temperatura nie spadła albo przecierpieć ze stopień spadku temperatury.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Toruń1.jpg
Wyświetleń:	798
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	446851   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Toruń2.jpg
Wyświetleń:	626
Rozmiar:	23,8 KB
ID:	446852  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-08-2020 o 18:22

  9. #29

    Domyślnie

    Kaizen już pokazywałeś te wykresy temp. Strasznie lubisz się czepiać, a przy tym nie potrafisz odpuścić. W innych tematach, chyba też brałeś udział w jakichś przekomarzaniach. Te przekomarzania często odbiegają od tematu, a potrafią się ciągnąć przez 3 czy 4 strony forum. Już nie tylko Twoje, ale jak czytam tematy to nieraz przewijam, ... i przewijam, a tam dalej czyja racja jest większa.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Jak pompie zabraknie to odpali grzałkę i tyle w temacie. A jak jeszcze zabraknie tomożna z szafy wyjąć jakąś farekę za 50zł. Mieszkam w domu juz 4 sezon i z tego co pamiętam raz w nocy tmin to -19 a duże mrozy były chwilowe . A ostatni sezon grzewczy to kpina dla grzania

    Ten sezon zacznę z klimami co mają łącznie 4kW przy -25 i grzałką 3kW w podłodze. Wątpię żeby zabrakło a jeśli nawet zabraknie to jest grzałka w bojlerze i ciepło z CWU mogę pościć w drabinki.
    A jak wszystko zdechnie to napcham badyli do kozy
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 04-08-2020 o 18:54
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kaizen już pokazywałeś te wykresy temp.
    Nie. Dla Torunia wcześniej nie wrzucałem.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Te przekomarzania często odbiegają od tematu, a potrafią się ciągnąć przez 3 czy 4 strony forum. Już nie tylko Twoje, ale jak czytam tematy to nieraz przewijam, ... i przewijam, a tam dalej czyja racja jest większa.
    To dodaj mnie do ignorowanych.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jak pompie zabraknie to odpali grzałkę i tyle w temacie. A jak jeszcze zabraknie tomożna z szafy wyjąć jakąś farekę za 50zł. Mieszkam w domu juz 4 sezon i z tego co pamiętam raz w nocy tmin to -19 a duże mrozy były chwilowe . A ostatni sezon grzewczy to kpina dla grzania

    Ten sezon zacznę z klimami co mają łącznie 4kW przy -25 i grzałką 3kW w podłodze. Wątpię żeby zabrakło a jeśli nawet zabraknie to jest grzałka w bojlerze i ciepło z CWU mogę pościć w drabinki.
    A jak wszystko zdechnie to napcham badyli do kozy
    Już nawet kulibob zdradził kopciucha... świat się kończy.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @Kaizen

    Gratuluję wytrwałości. Nie wiem co to zmienia, ale Ty tak masz. Napisałem: "W Sosnowcu też "trzymało" chyba z tydzień, albo i dłużej". I tak było nocami, gdyż wtedy miałem kopciucha 8 kW z Olsztyna (Kołodziej, czy coś podobnego na "K") w którym trzeba było dorzucać w nocy by w chałupie było znośnie ciepło.
    Nie wiem po co usiłujesz za wszelką cenę udowodnić swoje racje, jak to niewiele, czasem nic nie wnosi do dyskusji.
    Z Torunia wyjechałem następnego dnia, a 18-tego ziąb dał fest we znaki.
    Co do pamięci - są takie daty, które się pamięta - ta do takich należała.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #34

    Domyślnie

    kulibob można. Tylko w starszym budownictwie trzeba uważać. Przeglądy elektryki nie robione przez 20-40 lat. Instalacja przewidziana pod żarówki do 100Watt. A taka farelka to średnio 2000Watt (2kW). Instalacja może to wytrzymać 30 czy 100 takich uruchomień, ale przyjdzie ten 1 raz za dużo i można mieć pożar domu. Sporo ludzi jest tego nieświadomych.

    edit
    A nawet więcej od dwóch lat ubezpieczam dom. W tym roku przy okazji rozmowy o PV z elektrykiem w pracy. Kolega zwrócił mi uwagę, że ubezpieczalnie w OWU maja klauzulę, że budynek musi mieć przeglądy wymagane przepisami budowlanymi, a tam chyba co 5 lat wymagane pomiary elektryki w domu, przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 04-08-2020 o 19:21
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @Marco36

    Jak ta PC 6-8 kW okaże się trochę za mała zawsze możesz dołożyć jedną lub 2 klimy po 2 do 3 kW. Klimy przydają się latem, ale można z nich skorzystać również w zimie i to przy temperaturach -25 st.C.

    To jeszcze dopiszę - co za problem puścić odpowiednio grube kable od tablicy licznikowej do PC i innych prądożernych odbiorników?
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 04-08-2020 o 19:17
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    To dodaj mnie do ignorowanych.
    Warto nieraz porównać różne opinie
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Już nawet kulibob zdradził kopciucha... świat się kończy.
    Nigdy nie miałem kopcicha.
    Miałem ekogrocha.
    Ostatni sezon już leciałem hybrydowo. Jak dają ulgi termo i mój prąd a za ekogrocha co grzał 5 lat mam klimę to czemu nie brać.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jak pompie zabraknie to odpali grzałkę i tyle w temacie.
    To zależy, jak kto dobiera pompę. Fakt, że większość sprzedawców ma tendencję do wciskania przewymiarowanych pomp. IMO najlepiej dobrać tak, żeby przez jak największą część sezonu chodziła na większych niż minimalne obrotach. A to oznacza, że przy -20 już znaczną część ciepła produkuje grzałkami.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7897036

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Napisałem: "W Sosnowcu też "trzymało" chyba z tydzień, albo i dłużej". I tak było nocami,
    To pisz, że nocami, a nie że przez tydzień pompa policzona na -20 nie wyrabia.
    Nie znajdziesz doby o warunkach jak w temacie tego wątku. Dobrze, jak znajdziesz kilka kolejnych godzin. Więc nie ma sensu dobierać pompy do takich warunków.

    Większy problem będzie, jak komuś wybije bezpiecznik jak wyjedzie na 10 dni w środku zimy i wróci do wychłodzonego domu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-08-2020 o 19:25

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    kulibob można. Tylko w starszym budownictwie trzeba uważać. Przeglądy elektryki nie robione przez 20-40 lat. Instalacja przewidziana pod żarówki do 100Watt. A taka farelka to średnio 2000Watt (2kW). Instalacja może to wytrzymać 30 czy 100 takich uruchomień, ale przyjdzie ten 1 raz za dużo i można mieć pożar domu. Sporo ludzi jest tego nieświadomych.

    A nawet więcej od dwóch lat ubezpieczam dom. W tym roku przy okazji rozmowy o PV z elektrykiem w racy. Kolega zwrócił mi uwagę, że ubezpieczalnie w OWU maja klauzulę, że budynek musi mieć przeglądy wymagane przepisami budowlanymi, a tam chyba co 5 lat wymagane pomiary elektryki w domu, przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.
    Jak masz problem z 2000W to będzie cieńko PC okresowo deż może sie podkręcać tak wysoko a nawet wyżej.
    Moja mała klima teoretycznie w mega mrozy weźmie ponad 1kW
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony