dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 139
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To zależy, jak kto dobiera pompę. Fakt, że większość sprzedawców ma tendencję do wciskania przewymiarowanych pomp. IMO najlepiej dobrać tak, żeby przez jak największą część sezonu chodziła na większych niż minimalne obrotach. A to oznacza, że przy -20 już znaczną część ciepła produkuje grzałkami.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7897036
    Tyle że tego -20 niema . Nie wiem kiedy średnia dobowa była -20. 20-30 lat temu?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #42

    Domyślnie

    Cegiełka do tematu temperatur. Raciborza brak, najbliższe wojewódzkie to Katowice i Opole.
    Należy zwrócić uwagę, że są to temp. uśrednione miesięczne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp kat.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	446854
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp opople.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	446855

    Najzimniejsze zimy były w latach '80 i '90 tych. Te ostatnie są łagodne, ale tak absolutnie to niemożna wykreślić możliwości powrotu zimniejszej zimy przez 2-3 sezony.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Należy zwrócić uwagę, że są to temp. uśrednione miesięczne.
    Uśrednione nie mają wpływu na obciążenie cieplne. Wpłyną na ilość kWh (czyli również na to, które źródło ciepła będzie ekonomicznie najbardziej opłacalne) - ale nie mają znaczenia przy doborze mocy źródła ciepła.

    Powrót zimniejszej zimy musiałby oznaczać, że będą doby, gdzie średnia dobowa będzie poniżej -20*, żeby PC dobrana do takiej temperatury zbliżyła się do granicy swoich możliwości (ale jak pisałem zyski w ciągu doby będą - więc poratują i żeby tak dobrana pompa nie dała rady musiałoby być średnio jeszcze o kilka stopni zimniej w ciągu doby). Znajdziesz taką zimę i takie miejsce w III strefie klimatycznej gdzie średnia dobowa była z -25* chociaż raz w historii?

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dziwne rzeczy rozważacie...
    Koło Babiej Góry w dolinkach wyciętych w " V" TEJ zimy po dwa tygodnie trzymało -20stC i nawet lepiej.
    Do tego - śniegowa kołderka na wszystkim.
    Dzień krótki i słoneczka bardzo mało, bo to dolinka jest!
    Zyski solarne między bajki TAM można włożyć.

    Za to...
    Woda zaraz pod trawnikiem i do tego - NIE stojąca!
    Całą zimę DZ było na plusie, pomimo grzania CWU i CO.
    A było co grzać w takich temperaturac zewnętrznych.

    W płaskim terenie może było tak jak opisujecie.
    Ja na Jurze mieszkam, a tu zwykle jest trochę chłodniej jak gdzieś indziej.

    Są miejsca, gdzie powietrzna PC to nieporozumienie, czysta porażka.
    Stoi sobie na tym mrozie smagana wiatrem i zastanawia się - już gzrałki czy za chwilę?


    Żadna gruntówka nie ma grzałek i defrostu.
    To co za oknem jest zakopane w ziemi i aura mu nie straszna.
    To co w domu - jest w warunkach "pokojowych"

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Bo tu widzisz Adam dyskusja czysto teoretyczna...
    Wszyscy zakładają, że w czasie kataklizmu pogodowego, jeśli by taki nastąpił to w domu powinno być jak zawsze, czyli u jednych 21 st.C., a u innych 23, albo i więcej.

    Ja należę do tego pokolenia, które w czasie srogiej powojennej zimy przed snem nagrzewało pierzynę przykładając ją do pieca kaflowego i wskakiwało do wyrka ciesząc się ciepłem. I to wystarczyło. W domu było wystarczająco ciepło by przeżyć, nikt nie zastanawiał się jaka jest temperatura, bo ten termometr wkładany pod pachę do mierzenia gorączki nie posiadał stosownej skali.

    Oczywiście jeśli przyjdzie wielki mróz pewnie padną i elektrownie i zabraknie gazu. Przez te kilka dni (oby nie tygodni) wrócą do łask "kozy" i inne samoróbki dające ciepło.

    Większość ludzi wytrzyma nawet w temperaturze +2 st.C. Byle starczyło jedzenia i mebli na ogień do zagrzanie posiłku. Potem przyjdzie ocieplenie i wszystko zacznie wracać do normy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oj Kaizen widzę że lubisz manipulować ..
    Tak szukałeś , szukałeś a nie chciało Ci się dać następne 30 dni do przodu ?
    Bo by się okazało że nie masz racji ???

    Z tej Twoje strony co podałeś wystarczyło trochę poszukać i rekord był 26 stycznia 2010 i było -31,2 stopnia ...


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	toruń2010.JPG
Wyświetleń:	483
Rozmiar:	30,6 KB
ID:	446859

    A tam gdzie mieszkam jest 3 stopnie chłodniej niż w Toruniu czyli w tym czasie u nas zapewne było -34 stopnie ..

    https://meteomodel.pl/dane/historycz...ni=60&ord=desc

    Dlatego dla mnie mrozy poniżej -20 stopni to nic dziwnego , mimo że nie mieszkam w górach ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-08-2020 o 22:02
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #47

    Domyślnie

    vr5 w sumie trafne podsumowanie


    Liczę ucieczkę ciepła z mojego domu i jakieś podejrzanie niskie wartości mi wychodzą.
    Znam już U przegród, mnożąc U razy powierzchnię, wyszły mi straty ciepła przez przegrody do otoczenia na U=163,123 W/dom. Jak to dalej liczyć?
    W programie Kisen też jakieś niskie wartości:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KisanOZC1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	103,9 KB
ID:	446856

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KisanOZC2.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	104,0 KB
ID:	446857

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KisanOZC3.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	446858

    Z tego wychodzi dom pasywny, a takiego na pewno nie mam. Mam w przybliżeniu połowę tego co wymaga norma 2021r.
    Podłoga na gruncie 80m2 U=0,446 (po odliczeniu grubości ścian zewn., z tego 1/3 nad nieogrzewaną piwnicą, to już pomijam dla uproszczenia);
    ściany zewn. 182m2 U=0,295 (po odliczeniu okien);
    skosy 53m2 U=0,22;
    strop 53m2 U=0,162;
    okna łącznie 16,9m2 U=1,4; (drzwi wliczone do okien U=1,4);
    drzwi balkon. 2,1m2 U=0,55; z tych okien 6,68m2 na południe i 3,93m2 na wschód.
    Oś domu o 15° odchylona na południowy-zachód. Zachodnie okna w zimie uzysków nie dadzą. Wschód oświetlony do 12/13 godz., południe do 15/16 godz. Zewnętrzne rolety na oknach, na lato markizy na oknach dachowych do zacienienia.
    Ktoś mi powie co robię źle?
    Bardziej prawdopodobne wychodzą wyniki z CW.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-08-2020 o 17:42
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Bo tu widzisz Adam dyskusja czysto teoretyczna...
    Wszyscy zakładają, że w czasie kataklizmu pogodowego, jeśli by taki nastąpił to w domu powinno być jak zawsze, czyli u jednych 21 st.C., a u innych 23, albo i więcej.

    Ja należę do tego pokolenia, które w czasie srogiej powojennej zimy przed snem nagrzewało pierzynę przykładając ją do pieca kaflowego i wskakiwało do wyrka ciesząc się ciepłem. I to wystarczyło. W domu było wystarczająco ciepło by przeżyć, nikt nie zastanawiał się jaka jest temperatura, bo ten termometr wkładany pod pachę do mierzenia gorączki nie posiadał stosownej skali.

    Oczywiście jeśli przyjdzie wielki mróz pewnie padną i elektrownie i zabraknie gazu. Przez te kilka dni (oby nie tygodni) wrócą do łask "kozy" i inne samoróbki dające ciepło.

    Większość ludzi wytrzyma nawet w temperaturze +2 st.C. Byle starczyło jedzenia i mebli na ogień do zagrzanie posiłku. Potem przyjdzie ocieplenie i wszystko zacznie wracać do normy.

    No, fakt!
    Głównie teoretyzują.
    A problem jest dość poważny...
    JAK brać potrzebną ENERGIĘ
    Głownie - ciepło.
    Szukają go tam, gdzie go nie ma jak najbardziej jest potrzebne.
    No i CO im zrobić?
    Zbudują ten TRZECI - DLA SIEBIE, to i nasze porady im potrzebne nie będą!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Oj Kaizen widzę że lubisz manipulować ..
    Tak szukałeś , szukałeś a nie chciało Ci się dać następne 30 dni do przodu ?
    vr5 dokładnie przecież pamięta, kiedy były te setne urodziny, więc nie, nie szukałem specjalnie gdzie indziej. Ale to, że miesiąc później było zimniej pisałem w poście #17, więc Ameryki nie odkryłeś.

    I sam pokazujesz, że najniższa średnia dobowa temperatura w tym czasie to -17.8* - więc źródło ciepła policzone na -20* tej doby sobie poradzi nawet, jak jest dobrane bez żadnego zapasu i nawet, jakby nie było żadnych zysków (co jest niemożliwe).



    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KisanOZC1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	103,9 KB
ID:	446856
    Nie wiem jaką planujesz wentylację, że straty są z minusem - czyli zyski na wentylacji masz dwa razy większe, niż straty na przenikaniu.

    Krotność wymiany powietrza przy n50 zdecydowanie zaniżona. Jak nie masz pomiarów szczelności to przyjmuje się 5x wyższą.

    Trzeba też uwzględnić mostki.

    Skoro masz 54m2 powierzchni podłogi na gruncie to jak uzbierałeś 160m2 powierzchni ogrzewanej? Kubatura też jakoś słabo pasuje - bo średnia wysokość pomieszczeń w całym domu musiałaby być 2,18m.

  10. #50

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;7961264

    I sam pokazujesz, że najniższa średnia dobowa temperatura w tym czasie to -17.8* - więc źródło ciepła policzone na -20* tej doby sobie poradzi nawet, jak jest dobrane bez żadnego zapasu i nawet, jakby nie było żadnych zysków (co jest niemożliwe)..[/QUOTE]


    Wiesz Kaizen jak i mój pies mamy średnio po 3 nogi , ale wiesz jednak wolę mieć 2 nogi , więc te "średnie" mnie mało interesują ..

    Odpowiednio dobrana pompa ma działać w pełnym zakresie temperatur , nawet jak będzie -30 stopni.
    U nas temperatura -20 stopnie przez wiele lat nie była czymś "dziwnym" i były dni że przez wiele godzin się ta temperatura utrzymywała.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Wiesz Kaizen jak i mój pies mamy średnio po 3 nogi , ale wiesz jednak wolę mieć 2 nogi , więc te "średnie" mnie mało interesują ..
    Tak samo minimum i maksimum w ciągu doby. Czemu się więc nimi posługujesz?


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U nas temperatura -20 stopnie przez wiele lat nie była czymś "dziwnym" i były dni że przez wiele godzin się ta temperatura utrzymywała.
    W czasie epoki lodowcowej?

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Ja nie po to podałem, że w dniu 18.12.2009 było cholernie zimno, by robić Kolegę Kaizen w cokolwiek, ale dlatego, że było w Toruniu zimno jak ch*lera. Jest to miejsce w pobliżu Wisły i jak sygnalizowali Koledzy temperatury w takich miejscach bywają inne w stosunku do miejsc pomiarów punktów meteo (albo takie same, jeśli w tych miejscach jest mierzone).

    Kolega Kaizen ma sporą wiedzę i chętnie czytam jego posty, ale fakt - ma swoje wady (czasem upier*liwy do granic możliwości).

    Ale kto nie ma wad, oprócz kochanej Mamusi (swojej żony)?

    Z tymi nogami - trafny przykład.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nigdy nie miałem kopcicha.
    Miałem ekogrocha.
    Kopci tak samo co kopciuch zwykły Jak dla mnie jeden pies.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ja nie po to podałem, że w dniu 18.12.2009 było cholernie zimno, by robić Kolegę Kaizen w cokolwiek, ale dlatego, że było w Toruniu zimno jak ch*lera. Jest to miejsce w pobliżu Wisły i jak sygnalizowali Koledzy temperatury w takich miejscach bywają inne w stosunku do miejsc pomiarów punktów meteo (albo takie same, jeśli w tych miejscach jest mierzone).
    Owszem, nad wodą jest w mrozy cieplej. I to przed taką nie dogrzewaną - a Wisła w tym miejscu jest nieźle ogrzana przez Kozienice i EC warszawskie (które nawet w wielkie mrozy mają nadmiar ciepła z produkcji prądu).

    Pewnie, że kilka stopni różnicy lokalnie względem pobliskiej stacji może być, ale nie zmieni to ogólnego obrazu, że w III strefie sporadycznie i na krótko temperatura spada poniżej obliczeniowych -20* i nie robi to różnicy w grzaniu.

    I nie interesuje nas do tego temperatura przy gruncie, bo przegrody przez które tracimy ciepło mamy wyżej (zdecydowaną większość powierzchni dużo wyżej). Więc temperatura na wysokości, na której mierzą stacje pogodowe jest zdecydowanie bardziej miarodajna.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-08-2020 o 09:30

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Uparty, jak nie powiem kto.

    Jak byś tam był to byś wiedział, że jest to kilkaset metrów i do tego na skarpie. Wisła w tym miejscu ma ponad 1 km szerokości i wiatr hula.
    Ty po prostu nie przyjmujesz do wiadomości, że mogło być znacznie zimniej bo taką masz naturę. Pewnie jak by było odwrotnie, a Ty byś uznał że jest jednak inaczej to też byś nie ustąpił. Ja byłem i czułem zimno, a Ty nie.

    Powtarzasz się, więc kończę ten wątek, bo po prostu zaczyna być "mdły".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Do autora wątku - mieszkasz w Raciborzu i zamarwiasz się temperaturami -25, -30C ?
    Przecież w ostatniej dekadzie (a nawet i dłużej), takie temperatury w naszej okolicy to był jakiś chwilowy ewenement
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ty po prostu nie przyjmujesz do wiadomości, że mogło być znacznie zimniej bo taką masz naturę.
    Nie wierzę w bajki. Fizyka i pomiary - owszem. Wiatr hulający nad ciepłą wodą ogrzewa się. Nad morzem masz zimą cieplej, czy zimniej niż w głębi lądu?
    Tobie pokazać pomiary nie wystarczy... I kto tu uparty?

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Ktoś mi powie co robię źle?
    Należy zlecić wykonanie OZC profesjonaliście ,
    - aby nie obudzić się z ręką w nocniku,
    Wg;stacji meteo w Raciborzu ;
    - ilość godzin w sezonie grzewczym z daną temperaturą ;
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Racibórz.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	446870
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Na szczęście takie ekstremalne warunki to zdarzają się epizodyczne ale jak wystąpią to mocno zapadają w pamięć.
    Mi też zapadała w pamięć jedna zima chyba 2009, gdy przez kilka dni spadło poniżej -20 a do tego wiatr i jeden dzień bez prądu. Wówczas nawet mój przewymiarowany kocioł miał co robić.
    Cudów sie nie spodziewaj jak producent gwarantuje sprawność do -20 to tak pewnie jest ale to nie jest przypadek, że producent nie podaje mocy przy -25 czy -30, bo po co ma straszyć. Jeżeli gdzieś takie warunki występują każdej zimy to opłaca się zabezpieczyć na taką ewentualność, lub pomyśleć o innym rozwiązaniu.
    Na strach przed ekstremalnymi mrozami są dwa rozwiązania:
    1. Techniczne - mam źródło o mocy które wystarczy na mrozy jakich jeszcze nie było - mogę sapać spokojnie
    2. Psychologiczne - ekstremalne mrozy nigdy nie nadejdą- mogę spać spokojnie.
    Oba są skuteczne

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Uparty, jak nie powiem kto.

    Jak byś tam był to byś wiedział, że jest to kilkaset metrów i do tego na skarpie. Wisła w tym miejscu ma ponad 1 km szerokości i wiatr hula.
    Ty po prostu nie przyjmujesz do wiadomości, że mogło być znacznie zimniej bo taką masz naturę. Pewnie jak by było odwrotnie, a Ty byś uznał że jest jednak inaczej to też byś nie ustąpił. Ja byłem i czułem zimno, a Ty nie.

    Powtarzasz się, więc kończę ten wątek, bo po prostu zaczyna być "mdły".
    Mieszkam niedaleko Torunia , w tzw "pradolinie Wisły". Wisła niedaleko , obok 2 jeziora. Mamy 3 stopnie niższą temperaturę niż w Toruniu.
    Propnozy pogody i to co podaje "stacje" u nas się nie zgadza ...

    Tak u nas jest cholernie ciepło od tej "Wisły i ciepłych jezior" że wegetacje roślin i warzyw mam 2-4 tygodnie później niż w Toruniu.
    W Toruniu krzewy przekwitaja a u nas dopiero zaczynają się "budzić" ..

    Tak ciepło jest że w maju mieliśmy 2x zimną "Zośkę" i mimo prognozy temperatur nie mówiły o przymrozkach to olbrzymia ilość sadzonek mi padła ...

    Jak widzę prognozę że ma być 0 stopni to wiem że będzie minumum -3 stopnie.

    Więc Kaizen proszę nie chrzań bzdur i tym "ciepłym" klimacie znad rzeki
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 05-08-2020 o 12:37
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony