dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie wentylacja grawitacyjna - wspomagana mechenicznie

    Cześć drodzy forumowicze,

    Mam taki problem, otóż w mieszkaniu mam łazienkę 298cm x 178cm, kanał wentylacji gwaritacyjnej jest umieszczonych bardzo blisko od wejscia ok 30cm, mam obawy czy sama wentylacja grawitacyjna poradzi sobie z odrpowadzeniem wilgoci z pomieszczenia ponieważ wanna i źródło wilgoći będzie na drugim końcu łazienki. Myślałem nad zamontowaniem wentylatora który by tylko wspomagał co jakis czas wyciąg z łazienki.
    Kolejną kwestią jest chęć postawienia szafki łazienkowej zabudowanej do sufitu i szer 60cm, która zasłoni oryginalny kanał wentylacy. Przypuszcam, że rozwiązaniem będzie przedłużenie kanału rurą wewnątrz szafki i w szafce zamontowanie kratki.

    I tutaj głowne pytanie montująć wspomniany wcześniej wentyator zamontować go w piertownym kanale i dostawić rurę przedłużającą wentylację czy też najpierw przedłuzyć kanał i zamontować wentylator na szafce.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	446807

    Dołączyłem rysunek poglądowy, kolorem czerowny zaznaczyłem potencjalne umiejscowienie wentylatora.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz zamontować wentylator wewnątrz szafki i przedłużyć rurą, to potrzebujesz wentylator kanałowy, a najmniejsze jakie znam mają wydatek grubo ponad 100m3/h, więc trochę za duży do łazienki. Lepiej będzie przedłużyć kanał i zamontować wentylatorek (taki z kratką) na zewnątrz szafki. Możesz go włączać razem z oświetleniem łazienki i zastosować wyłącznik zwłoczny, żeby wentylator działał jeszcze przez 5-15 minut po zgaszeniu światła.
    Są też wentylatorki z czujnikiem wilgotności i włączają się kiedy ta jest powyżej określonego poziomu.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 03-08-2020 o 00:48

  3. #3

    Domyślnie

    Teoretycznie skoro to jest kanał WG to wstawienie do niego jakiegokolwiek wentylatora jest nielegalne.
    Jeżeli to Twój dom to wstawiaj, najwyżej zaburzysz ciąg w pozostałych kanałach, ale jeśli to blok to nie możesz, bo zaszkodzisz prawdopodobnie sąsiadom.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    To mieszkanie na parterze w bliźniaku, sąsiad z gory ma osobny kanał wentylacyjny wiec ryzyka zaburzenia wentylacji u innych nie ma. A w przypadku zastosowania wentylatora czy wyciag grawitacyjny bedzie działał gdy wentylator będzie wyłączony czy to ustrojstwo zupełnie zatyka naturalny przepływ powietrza?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Będzie działał (może minimalnie gorzej), wyłączony wentylator nie jest specjalną przeszkodą dla grawitacji.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz mieć dobrze, to zleć zaprojektowanie takiej instalacji kompetentnej osobie.
    Bez projektu łatwo można zaburzyć wentylację i spowodować cofkę w którymś kanale.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał xyzo Zobacz post
    To mieszkanie na parterze w bliźniaku, sąsiad z gory
    Co to za bliźniak ,co masz sąsiada na górze, a nie obok?

    A co do meritum - nie ma legalnej możliwości mieszania w tej samej przestrzeni wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Musisz zmienić całą wentylację na hybrydową albo mechaniczną, żeby włączenie "wspomagania" w kuchni nie mogło spowodować ciągu wstecznego w łazience (albo odwrotnie).

  8. #8

    Domyślnie

    Obok też mam sasiada, bliźniak podzielony na 4 mieszkania, 2 na dole i dwa na górze. A jak wyglada sytuacja podpinania okapu pod wentylacje, tzn. ze podczas działania okapu moze byc zaburzona wentylacja grawitacyjna.
    To moze narazie sie wstrzymam z montazem wentylatora i zobaczę jak bedzie dzialaja grawitacja, choc mam obawy czy umiejscowienie kanalu poradzi sobie z wyciągnięciem wilgoci z obaszaru wanny.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeżeli tylko będzie ciąg w tym kanale, to spokojnie on sobie poradzi z usunięciem wilgoci - powietrze cały czas się miesza i to znacznie.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  10. #10

    Domyślnie

    Ok, dzięki za porady, czyli zostaję na ta chwilę to co jest czyli grawitacyjna, jeśli będę widział problem z wilgocią to wtedy będę myślał nad wspomaganiem i dołożeniem wentylatora.

  11. #11

    Domyślnie

    Dokładnie.
    Tylko jesli będziesz musiał dodać ten wentylator, to dobrze by było dac w pozostałych kanałach zawory zwrotne, które zabezpieczą kanały przed cofką podczas pracy wentylatora.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony