dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Question Faktyczny koszt sieci wodociągowej/kanalizacyjnej

    Witam,

    od dwóch tygodni próbuję sobie jakoś racjonalnie wykalkulować, skąd bierze się powtarzana w internecie i wśród firm, z którymi się kontaktowałem średnia stawka wykonania sieci wodociągowej.

    Zamierzam zakupić działkę, która jest okolo 150m oddalona od asfaltowej drogi, przy której biegnie wodociąg. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przy takiej odległości to nie będzie zwykle przyłącze tylko sieć. Ok, jak teraz oszacować jej zgrubny koszt? Ano wszelkie źródła mowią o stawkach rzędu 250-400zł/mb

    Skąd taka cena?!
    Rozumiem przy 20 metrach - około 5000zł za papiery/pozwolenia/odbiory plus 20 metrów przekopu (grosze), 20 metrów rury (paręset złoty), trochę piachu, może parę zgrzewów przy elektrooporowych złączach, dajmy też studzienkę za 1000zł.
    To nam daje 7-8k zł.
    Srednia metrowa faktycznie wychodzi 400zł

    Dlaczego jednak przy podawaniu takich widełek 250-400 nie wspomina się o długości sieci? Przecież przy 150 metrach papiery/pozwolenia itd to nadal okolo 5-6k zł natomiast
    150 metrów rury nawet jakiejś drogiej to 4500, 4 dni pracy koparki 4000zł, piach, 100zł, 2 studzienki 2000zł, zgrzewanie, robota ludzi (4 dni przy układaniu plus latanie za papierami), jakis trójnik takie pier... 10000zł

    To daje nam 26600zł czyli 177zł za mb.
    Za 4 dni przy układaniu i zgrzewaniu niech sobie lata 3-4 gości, każdy dostanie po 300zł dniówki to jest 4800 za całosć i szef za latanie za papierami 5200.

    Proszę, naprostujcie moje oszacowanie.
    Czy 1200zł za 4 dni pracy dla pomocnika to mało?
    czy 5k dla szefa za ogarnięcie papierów to mało?
    Czy 4 dni na takie wykopki to mało?
    Czy 3-4 chłopa przy wykopie to mało?
    Do minimalnych 250zł za metr jeszcze mi sporo brakuje, a wydaje mi się, że liczę 'z górką'.


    Rozumiem, że może na cenę wpływać kwestia 'wejscia' w pas drogowy, czy przecisku itd, ale na razie to pomijamy, średnia cena jaka 'krąży' jest powtarzana jak mantra i nie pyta czy przecisk czy nie itd.

    Proszę, niech ktoś mi to uzasadni.

    Pozdrawiam serdecznie!

  2. #2

    Domyślnie

    Podstawowa sprawa, to nie czytaj w internetach, tylko skontaktuj się z lokalnym wodkanem. Ich pytaj, ile wyceniają rozbudowę swojej sieci, kto rozbudowuje i na jakich zasadach.

    Weź pod uwagę, że robocizna jest bardzo droga. Projektant sieci i geodeta też weźmie znacznie więcej niż przy robieniu przyłącza.

    Pamiętaj, że rozbudowa sieci wodociągowej, to grubsze rury, może trzeba zrobić hydranty. Co z zajęciem drogi, na jak długo? Projekt długiej sieci też będzie droższy od projektu przyłącza.

    W przypadku kanalizacji dochodzą też grubsze rury, studzienki rewizyjne. Co ze spadkami? Albo będą głębokie wykopy (cena), albo np konieczność instalacji pompowni? I może jeszcze zbudowanie siegaczy do pobliskich działek?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 03-08-2020 o 15:06

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    U mnie wodociąg robiony pod koniec marca:
    Od hydrantu 81m wykopu, nowy zawór w ziemi zamykający moją linię, rura PE 32mm,nasady, opaski, licznik - 4330zł

    Czekałem na niego niemal rok od zgłoszenia tematu.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    To są ceny rynkowe, rzekłbym wolnorynkowe, tyle to po prostu kosztuje a zysk też być musi. Nie sądzisz chyba, że właściciel firmy który ma maszyn za kilka milionów, często w kredytach i leasingach zadowoli się 10 tys. zysku na miesiąc podejmując ryzyko takiej działalności..

    Spojrzałem na pierwszy z brzegu przetarg z zamówień publicznych, 504m kanalizacj, do tego 189m przyłączy kanalizacyjnych i 227m wodociągu. Razem 920m. Zamawiający miał na ten cel przeznaczone 400 tys. zł (czyli z kosztorysu inwestorskiego musiało wyjść nieco mniej). Startowało 8 firm (co nie świadczy o braku konkurencji), najtańsza dała cenę 290 tys.(sporo poniżej kosztorysu inwestorskiego), najdroższa 650 tys. Czyli najtaniej 315zł za metr. W tej cenie nie ma projektu, inspektora nadzoru i paru innych rzeczy. A Ty byś chciał 150m po 177. Jak zostanie mu po tej robocie 50 tys. zysku to będzie zadowolony.
    Nie wiesz ile co kosztuje, od zaplecza wygląda to inaczej, bywam kierownikiem na takich budowach.

    Za 200zł to może zrobi pan Ziutek co ma 40 letnią białoruśkę i weźmie 3 lumpów spod sklepu, na czarno, bez zusów, podatków i papierologii.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    SzymonKc dobrze pisze. Primo że to będzie sieć czyli ks160 lub 200, woda pewnie w90 aby można było postawić hydrant. Kalkulowałeś zaplecze budowy? Toi-toi, barakowóz lub tp. tematy? Inspektor nadzoru właściciela/zarządcy sieci musi być na zawołanie, pardon na zgłoszenie wykonawcy aby dokonać odbioru ułożonego odcinka rur (napisami do góry!!!), być może po zasypaniu i na pewno kamera dla kanalizacji po włączeniu do kolektora. Może przed? Nie pamiętam, to wszystko było na głowie wykonawcy dobrze ułożonego z zarządcą sieci, lecz szacun był i nic na skróty.. To tak jak w mojej branży. Panie! jedna kreska na mapie i tyle kasy? Zawsze mówię: zrób kursa, uprawnienia, sprzęt w leasing a część za gotówkę i do częstej wymiany, bieżące dokształty, ogarnij rynek i za 10 lat pogadamy jakie to miodzio. Że leżysz do góry brzuchem a szmal sam szeleści wpadając na konto jak woda z hydrantu do wiadra. Lecz skąd jest ćiśnienie tej wody w hydrancie, to już tematy tajemne. Jak w geodezyjnym wątku była dyskusja o cenach i wspomniałem że za dawnych czasów przyjmowano koszt geodezji coś 1,6-2% kosztów inwestycji ( bo wiem co piszę) ,to "rzeczowi dyskutanci" wyzwali mnie od komuchów. No cóż, nie każdy może być smarkiem urodzonym w 2000 roku, pardon - milenialsem. Life is brutal and full of zasadzkas.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja również widzę ogromną rozbieżność cen. Póki co czekam już miesiącami bo najpierw podział działek, później uprawomocnienia itd. a u mnie odległość około 100m.

    Nie rozumiem dlaczego tak usilnie staracie się bronić kogoś kto ma maszyn nakupionych za miliony i dyktuje niebotyczną sumę skoro może to zrobić pierwsza lepsza firma, a osoba dokonująca odbioru może sprawdzić jakość wykonania i jej zgodność z projektem. Ja rozumiem, że pewne rzeczy swoje kosztują i podpis ma swoją cenę, ale jeśli ktoś się podejmuję wykonania tej roboty 2-3x taniej to znaczy, że można to zrobić taniej i niekoniecznie trzeba sprzętu za miliony.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Może 2 -3 razy taniej, lecz bez papierów, inspektorów, zajęcia pasa drogowego i pierdyliona innych tematów których nie ogarniasz.

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo podobnie jak u Ciebie - 116m sieci na PE 90 plus 22m przyłącza na PE40, w tym hydrant, studzienka wodomierzowa, materiały, przecisk pod asfaltem 3m, rozłożenie bezwykopowo, testy wody , odbiór i kierownik , geodeta po mojej stronie- 16 tys w bliskich okolicach KRakowa pod koniec zeszłego roku.
    Do tego projekt osobno.
    To było najtaniej, co znalazłem, a ofert zebrałem dużo. średnia 20-kilka tys, do 60 tys.
    Firmy mają masę pracy w gminach z dofinansowań, terminy były zajęte na 4 miesiące do przodu . Nie mają powodu, aby schodzić z ceny, warunki dyktuje rynek.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Ja również widzę ogromną rozbieżność cen. Póki co czekam już miesiącami bo najpierw podział działek, później uprawomocnienia itd. a u mnie odległość około 100m.

    .
    To wynika z różnych powodów. Ja pierwsze wyceny miałem na grubo ponad 10k. Ale, to w przypadku, gdyby mi się chciało mieć wodę na już. Mogłem poczekać, więc spółka wodna załatwiła w starostwie rozbudowę sieci )obok mnie jeszcze dwie działki) i poniosła koszty, geodety, przecisku, hydrantu i co tam jeszcze potrzeba.
    Dodatkowo położono mi PE 32, bo wówczas żaden z sąsiadów nie wyraził ochoty na posiadanie wody. Cóż... minął miesiąc od momentu jak mi wodę podciągnięto i jeden z nich chciał się "wciąć" w moją rurę ale mu wytłumaczyłem, że przy takich odległościach na dwa domy nie da rady.

  10. #10

    Domyślnie

    A za nitkę gazową uważacie, że płaci się podobnie jak za wodę (pomijam koszt materiałów)?
    W tym co napisałem chodziło mi głównie o to, że jest możliwość zrobienia tego taniej i ze stwierdzeniem, że ceny dyktuje rynek się zgodzę, ale to nie zmienia faktu, że da się to zrobić taniej. Zdarza się, że w tych kręgach tworzy się monopol i wodociągi nie dopuszczają innych firm albo utrudniają na tyle, że dla świętego spokoju warto wziąć firmę z polecenia.

    Pytajnick, a rozbudowa biegła drogą publiczną czy prywatną? Czy to nie ma znaczenia?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Wiadomo że z reguły im dłuższy kawałek to cena za mb realnie spada - oczywiście mówimy tu o zakresie np 25mb a 70mb, jesli jest to po prostu dłuższy odcinek samej rury to dla wykonawcy też złota robota takie dodatkowe metry...

    Każdy musi zarobić, opłacic ZUS, pracowników, kredyty na sprzęt itp. Większość tych firm świadczy usługi kompleksowo - raz 20mb rury na polnej drodze, innym razem wodociąg na no nowe osiedle z przyłączami itp. Firmy które robią na mała skale tylko proste roboty już praktycznie nie istnieją.

    Sam "walczę" o rozbudowę 11mb wodociągu, bo tyle brakuje do mojej działki....
    Koszt razem z przyłączem na moją działkę ok 10-15 tys i tak wstępnie wyceniły wszystkie firmy. Z plusów uda się uniknąć kupna hydrantu, gdyż odległość pozwala na przesuniecie obecnego. Prawda jest taka że gdybym chciał żeby ten wodociąg miał 10mb więcej to koszt nie byłby jakoś masakrycznie większy, ale z czystej złośliwości robię minimum aby mieć dostęp do wody.

    Z ciekawostek które usłyszałem jeszcze podczas załatwiania PnB, aby wybierając wykonawce pamiętać że potem ZUK musi to odebrać... taka w sumie cenna uwaga.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    A za nitkę gazową uważacie, że płaci się podobnie jak za wodę (pomijam koszt materiałów)?
    W tym co napisałem chodziło mi głównie o to, że jest możliwość zrobienia tego taniej i ze stwierdzeniem, że ceny dyktuje rynek się zgodzę, ale to nie zmienia faktu, że da się to zrobić taniej. Zdarza się, że w tych kręgach tworzy się monopol i wodociągi nie dopuszczają innych firm albo utrudniają na tyle, że dla świętego spokoju warto wziąć firmę z polecenia.

    Pytajnick, a rozbudowa biegła drogą publiczną czy prywatną? Czy to nie ma znaczenia?
    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    Z ciekawostek które usłyszałem jeszcze podczas załatwiania PnB, aby wybierając wykonawce pamiętać że potem ZUK musi to odebrać... taka w sumie cenna uwaga.
    U mnie łapę na wszystkim trzyma spółka założona na bazie zakładu komunalnego. Nikogo nie dopuszczają do tematu Jak się dowiedziałem, że mają wszelkie zgody i dokumentację powiedziałem że mam tanio koparkę i mogę wszystko przygotować, to na drugi dzień już byli
    Za wykop i zasypanie wzięli 1600zł, przyłącze z rur ciśnieniowych pex 32 95m 1250zł, podłączenie do ich wodociągu 90mm 550zł, założenie licznika 100zł. To są ceny normalne. Teraz pytanie co i ile kosztuje, że robi się nie 4 a 14k? U mnie przecisk pod drogą 4m, przeniesienie hydrantu na naszą stronę, zawory w ziemi jeden odcinające hydrant , drugi moją linię, wszelka dokumentacja. Może to i warte 10k ale na szczęście nie musiałem takich kosztów ponosić.
    Z 30m mojego wodociągu idzie przez teren gminy, reszta po drodze prywatnej, której mamy współwłasność (6 osób)

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Nie mylcie przyłączy z sieciami, 32/40 to nie 90 i więcej. Pytanie dotyczyło sieci.
    Dużo zależy od warunków gruntowych i głębokości, a ta czasem przy kanalizacji przekracza 4m, zdarza się konieczność całkowitej wymiany gruntu (mnóstwo kursów wywrotek), umocnienia i odwodnienia wykopów, itp - cena materiałów to wtedy pikuś, brygada zamiast 50m kładzie 15m na dzień, przy ogromnym zaangażowaniu maszyn, wywrotek i setkach litrów paliwa.
    A mam wrażenie, że większość myśląc o cenie takich robót wyobraża sobie kopanie w piasku na 1,5-2m w nieuzbrojonym terenie i zasypanie tego wcześniej wydobytym na odkład urobkiem bez zagęszczenia (bo na trawie samo siądzie). Sieci robi się w drogach, często z odtworzeniem nawierzchni, to nie są przyłącza przez łąkę. Czasem godzinę szuka się ręcznie istniejącego uzbrojenia terenu, bo na mapie niedokładnie naniesione.
    Przy ruchu ulicznym często nie ma miejsca na urobek, nawet jak nie trzeba go wymieniać to trzeba go od razu na wywrotki ładować i wywozić, żeby potem ten sam przywieźć, dlatego rozstrzał kosztów może być ogromny.
    A ceny takich robót z zamówień publicznych są naprawdę niskie, wiele firm w ogóle przetargi odpuszcza, bo za frajer nie będą robić, czasem biorą na zimę, na przechowanie robotników, po kosztach.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 05-08-2020 o 13:00

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Nie mylcie przyłączy z sieciami, 32/40 to nie 90 i więcej. Pytanie dotyczyło sieci.
    Oczywiście, masz rację. Kiedy pierwszy raz poszedłem w tej sprawie do ZK to usłyszałem że "trzeba będzie rozbudować sieć" Polegało to na przygotowaniach papierowych, przecisku przez drogę, przeniesieniu hydrantu, który pod drugiej stronie nikomu nie był potrzebny, bo działek tam brak. To wszystko na rurach 90mm. Od tego reszta, co opisałem powyżej. Miało to mnie kosztować 14 tysiączków, więc stwierdziłem, że mniej więcej tyle co własny odwiert robiony przez firmę i chyba się na nią zdecyduję, bo wodę mamy dobrą. Jak w przypadku gazu (pierwszy kosztorys ponad 8k ostatecznie 2,5) wspomniałem też od dwóch sąsiednich działkach, potencjalnych klientach. Po kilku dniach dostałem info, że jeśli poczekam, będzie to max 5k. Więc poczekałem
    Wychodzi na to, że papierologia,geodeta,przecisk, hydrant itp jest dwa razy droższe niż wykopanie i zasypanie 81m rowu z rurą i połączeniami. Jak dojdą jeszcze inne utrudnienia = większy koszt.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony