dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie WZ a domki na zgloszenie

    Witam,

    Proszę o poradę. Planuje kupić działkę na której chciałbym wybudować kilka domków na zgłoszenie.
    W okolicy którą przeglądam oferowane są działki z WZ na jeden dom całoroczny.

    Jak się ma takie WZ do zgłoszenia budowy domków ?

    Ja chciałbym postawić powiedzmy 3 domki na zgłoszenie + ew. dom całoroczny w przyszłości na pozwolenie na budowę. Działka przykładowo 2000m2.

    Czy to jest możliwe?

    Pozdrawiam
    Michal

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Chyba nic się nie zmieniło od kiedy ja się interesowałem tematem wiec jeden domek na każde 500m2 działki.

  3. #3

    Domyślnie

    no dobrze to jak na WZ jest dom całoroczny to na dzialce 2000m2 mogę postawić dom na PNB + 4 domki na zgłoszenie ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gervail2 Zobacz post
    no dobrze to jak na WZ jest dom całoroczny to na dzialce 2000m2 mogę postawić dom na PNB + 4 domki na zgłoszenie ?
    Poczytaj art. 29 i 30 Prawa Budowlanego _i_ WZ. To jedyne miejsca, gdzie dowiesz się, co możesz zbudować jak nie ma MPZP.

    Ja chcesz postawić coś innego, niż jest w WZ - zgłoś i czekaj na sprzeciw (a nóż-widelec przejdzie).

  5. #5

    Domyślnie

    no wlasnie dlatego pytam, nie chce kupować dzialki, pozniej zglaszac i czekac czy sie uda czy nie. muszę wiedzieć wcześniej.

    Przeczytalem te dwa art. ale nie rozjaśniły mi sytuacji. Czy WZ może ograniczyc ilość możliwych do postawienia domków na zgłoszenie ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gervail2 Zobacz post
    Czy WZ może ograniczyc ilość możliwych do postawienia domków na zgłoszenie ?
    Bez WZ nie wiesz, czy cokolwiek można postawić na tej działce - może tylko zaorać i pszenicę posiać.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Czytajcie tutaj:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-indywidualnej

    Ewentualnie w moim wątku.

    Będę ciągle powtarzał to samo

    Budowa budynku rekreacji indywidualnej na zgłoszenie nie wymaga warunków zabudowy. Budowa żadnej budowli na zgłoszenie (poza budynkiem jednorodzinnym w "uproszczonej" procedurze) nie wymaga warunków zabudowy.
    Domek letniskowy, garaż, szambo, budynek gospodarczy itp zgłasza się bez konieczności posiadania warunków zabudowy. Nie ma też znaczenia studium uwarunkowań przestrzennych gminy.
    Chyba że jest to teren z MPZP wtedy postępujemy zgodnie z MPZP.

    W związku z tym nie ma problemu w budowie na terenach rolnych. W przypadku niższych kategorii gruntów (np IV) nie potrzeba też odrolnienia, bo zgodnie z przepisami, odrolnienie jest deklaratywne, starostwo co najwyżej potwierdza pieczątką na mapie, że "teren nie wymaga decyzji o odrolnieniu".

    Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego jest stosowna interpretacja, potwierdzającą że budowle na zgłoszenie nie wymagają WZ.
    https://www.gunb.gov.pl/sites/defaul...0517_0.pdf?510


    Będąc bardziej precyzyjnym jeżeli chodzi o WZ to warunki zabudowy określają warunki budowy konkretnej wskazanej budowli, czyli prosisz o warunki zabudowy na dom jednorodzinny i one określają warunki budowy takiego domu w konkretnym miejscu, a nie zamknięty zbiór tego co można wybudować na działce.

    WZ na dom jednorodzinny nie ogranicza budowy czegokolwiek innego.
    Mój przykład - zrobiłem dom letniskowy i szambo bez WZ, potem uzyskałem WZ na dom jednorodzinny, a potem zgłosiłem garaż, sprzeczny z WZ na dom jeżeli chodzi o nieprzekraczalną linię zabudowy (ponieważ te WZ nie dotyczą mojego garażu!).

    Na wszystkie zgłoszenia biorę "zaświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia".
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 04-08-2020 o 10:49
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rozumiem, że działka nie jest zabudowana - więc w ewidencji będzie pewnie rolna. W tym pismie jest to tak wyjaśnione:
    Należy ponadto zaznaczyć, że zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778 z późn. zm.), zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy;

    Bo jak sobie koło domu (dzialka już odrolniona) stawiam piwniczkę czy domek narzędziowy - to wtedy WZ nie trzeba jak nie ma MPZP.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozumiem, że działka nie jest zabudowana - więc w ewidencji będzie pewnie rolna. W tym pismie jest to tak wyjaśnione:
    Należy ponadto zaznaczyć, że zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778 z późn. zm.), zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy;

    Bo jak sobie koło domu (dzialka już odrolniona) stawiam piwniczkę czy domek narzędziowy - to wtedy WZ nie trzeba jak nie ma MPZP.
    Uciąłeś najważniejszą część tego cytatu:
    " z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia,
    w drodze decyzji, warunków zabudowy; przepis art. 50 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Tym samym
    stosując odpowiednio przepis art. 50 ust. 2 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu
    przestrzennym, należy stwierdzić, że nie wymagają wydania decyzji o warunkach zabudowy roboty
    budowlane niewymagające pozwolenia na budowę. Ww. ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki
    (zob. art. 50 ust. 2a i art. 59 ust. 2a ww. ustawy), które dotyczą budowy wolno stojących budynków
    mieszkalnych jednorodzinnych, "


    Moja działka to grunty orne kl. IVb.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Uciąłeś najważniejszą część tego cytatu:
    " z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia,
    w drodze decyzji, warunków zabudowy; przepis art. 50 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Tym samym
    stosując odpowiednio przepis art. 50 ust. 2 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu
    przestrzennym, należy stwierdzić, że nie wymagają wydania decyzji o warunkach zabudowy roboty
    budowlane niewymagające pozwolenia na budowę. Ww. ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki
    (zob. art. 50 ust. 2a i art. 59 ust. 2a ww. ustawy), które dotyczą budowy wolno stojących budynków
    mieszkalnych jednorodzinnych, "


    Moja działka to grunty orne kl. IVb.
    Dotychczas wyczytałem że na działce rolnej może budować się tylko rolnik. To rozumiem, iż tak nie jest?
    Więcej czytam i mniej rozumiem, co strona to inne informacje...

    Czy część działki po prostu odrolniłeś ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Grunty rolne klasy IV I gorsze mają deklaratywnie odrolnienie, czyli nie wymagają decyzji o odrolnieniu.

    Na dowolnym takim gruncie (bez MPZP) można wybudować dowolną budowlę na zgłoszenie poza domem jednorodzinnym i stacją trafo, bez konieczności uzyskania WZ.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Grunty rolne klasy IV I gorsze mają deklaratywnie odrolnienie, czyli nie wymagają decyzji o odrolnieniu.

    Na dowolnym takim gruncie (bez MPZP) można wybudować dowolną budowlę na zgłoszenie poza domem jednorodzinnym i stacją trafo, bez konieczności uzyskania WZ.

    ok, czy dobrze rozumiem, iz majac dzialkę rolką 2000m2 klasy IV lub gorszej (bez MPZP) moge zbudowac 4 domki na zgloszenie nie bedąc rolnikiem + ew. dom na PNB po uzyskaniu WZ?

    Czy to wymaga jakiejs papierologi oprocz zgloszenia w przypadków tych 4 domków?

    PS.
    Jeszcze jedno pytanie jesli mozna. Wyczytalem ze wyłączenie 500m2 z produkcji rolnej jest bez opłaty. Czy to dotyczy powierzchni łącznej budynków, dróg etc czy jest to powierzchnia łączna zabudowy (mam tu ma mysli ze jesli postawie 2 domki czyli 2x35=70m2, ktore beda odsuniete od siebie to czy ta powierzchnia pomiędzy domkami będzie się wliczać do tych 500m2)

    Dziękuję za informacje.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Dobrze rozumiesz.

    Liczy się tylko powierzchnia pod budynkami, ewentualnie tarasy utwardzenia itp, ale tego nie podawaj na zgłoszeniu.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Czytajcie tutaj:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-indywidualnej

    Ewentualnie w moim wątku.

    Będę ciągle powtarzał to samo

    Budowa budynku rekreacji indywidualnej na zgłoszenie nie wymaga warunków zabudowy. Budowa żadnej budowli na zgłoszenie (poza budynkiem jednorodzinnym w "uproszczonej" procedurze) nie wymaga warunków zabudowy.
    Domek letniskowy, garaż, szambo, budynek gospodarczy itp zgłasza się bez konieczności posiadania warunków zabudowy. Nie ma też znaczenia studium uwarunkowań przestrzennych gminy.
    Chyba że jest to teren z MPZP wtedy postępujemy zgodnie z MPZP.

    W związku z tym nie ma problemu w budowie na terenach rolnych. W przypadku niższych kategorii gruntów (np IV) nie potrzeba też odrolnienia, bo zgodnie z przepisami, odrolnienie jest deklaratywne, starostwo co najwyżej potwierdza pieczątką na mapie, że "teren nie wymaga decyzji o odrolnieniu".

    Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego jest stosowna interpretacja, potwierdzającą że budowle na zgłoszenie nie wymagają WZ.
    https://www.gunb.gov.pl/sites/defaul...0517_0.pdf?510


    Będąc bardziej precyzyjnym jeżeli chodzi o WZ to warunki zabudowy określają warunki budowy konkretnej wskazanej budowli, czyli prosisz o warunki zabudowy na dom jednorodzinny i one określają warunki budowy takiego domu w konkretnym miejscu, a nie zamknięty zbiór tego co można wybudować na działce.

    WZ na dom jednorodzinny nie ogranicza budowy czegokolwiek innego.
    Mój przykład - zrobiłem dom letniskowy i szambo bez WZ, potem uzyskałem WZ na dom jednorodzinny, a potem zgłosiłem garaż, sprzeczny z WZ na dom jeżeli chodzi o nieprzekraczalną linię zabudowy (ponieważ te WZ nie dotyczą mojego garażu!).

    Na wszystkie zgłoszenia biorę "zaświadczenie o niewniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia".
    Bardzo proszę o rozjaśnienie tych mętnych (dla mnie) wód: domek do 35m2 na wybudować na dowolnego rodzaju działce?
    Jeżeli dobuduję taras to będzie doliczony do powierzchni domku?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Dobrze rozumiesz.

    Liczy się tylko powierzchnia pod budynkami, ewentualnie tarasy utwardzenia itp, ale tego nie podawaj na zgłoszeniu.
    Dostalem informację, ze Starostwa iż od 09.2020 takie budowy będą wymagać WZ.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gervail2 Zobacz post
    Dostalem informację, ze Starostwa iż od 09.2020 takie budowy będą wymagać WZ.
    Dla potomnych - od 2022 WZ nie są wymagane na budynki na zgłoszenie (za wyjątkiem domów jednorodzinnych 70m2) - informacja ze starostwa ze stycznia 2022.

    Także bez problemu po zakupie działki rolnej (klasy IV,V,VI MINERALNE) można zgłaszać budowę takich obiektów w starostwie i nie dołączać WZ.

    W przypadku jeśli macie klasę ziemi I,II,III albo IV,V,VI pochodzenia organicznego WZ będą potrzebne bo... do uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej obligatoryjnie trzeba dołączyć WZ. Czyli przy tych klasach lepszych WZ nie jest potrzebne do celów samego budowy samego obiektu tylko do wyłączenia z produkcji rolnej.

    Można więc np. wystąpić o WZ na dom jednorodzinny i przed/w trakcie/po uzyskaniu WZ budować sobie np. budynek gospodarczy na narzędzia na zgłoszenie. Po wydaniu WZ na dom jednorodzinny taki budynek tak czy siak można wznosić "niezgodnie" z otrzymanymi WZ bo WZ dostaliśmy na dom a nie na budynki na zgłoszenie i te WZ nijak się mają do innych obiektów.

    Jeśli w starostwie robią problemy - składajcie zgłoszenie - po prostu. Jeśli na piśmie wezwą do dołączenia WZ to pisemnie pytać na jakiej podstawie (podstawy oczywiście brak).

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał matcza Zobacz post
    Dla potomnych - od 2022 WZ nie są wymagane na budynki na zgłoszenie (za wyjątkiem domów jednorodzinnych 70m2) - informacja ze starostwa ze stycznia 2022.

    Także bez problemu po zakupie działki rolnej (klasy IV,V,VI MINERALNE) można zgłaszać budowę takich obiektów w starostwie i nie dołączać WZ.

    W przypadku jeśli macie klasę ziemi I,II,III albo IV,V,VI pochodzenia organicznego WZ będą potrzebne bo... do uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej obligatoryjnie trzeba dołączyć WZ. Czyli przy tych klasach lepszych WZ nie jest potrzebne do celów samego budowy samego obiektu tylko do wyłączenia z produkcji rolnej.

    Można więc np. wystąpić o WZ na dom jednorodzinny i przed/w trakcie/po uzyskaniu WZ budować sobie np. budynek gospodarczy na narzędzia na zgłoszenie. Po wydaniu WZ na dom jednorodzinny taki budynek tak czy siak można wznosić "niezgodnie" z otrzymanymi WZ bo WZ dostaliśmy na dom a nie na budynki na zgłoszenie i te WZ nijak się mają do innych obiektów.

    Jeśli w starostwie robią problemy - składajcie zgłoszenie - po prostu. Jeśli na piśmie wezwą do dołączenia WZ to pisemnie pytać na jakiej podstawie (podstawy oczywiście brak).
    Otóż nie. Jest to nieprawda. Aby wybudować budynek na zgłoszenie musimy oświadczyć, że dysponujemy działką na cele budowlane. Działka rolna bez MPZP i WZ jest działką przeznaczoną na cele rolnicze niezależnie od klasy gruntu.

    I oto jest podstawa prawna do zakwestionowania zgłoszenia bez WZ.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lcddisplay Zobacz post
    Otóż nie. Jest to nieprawda. Aby wybudować budynek na zgłoszenie musimy oświadczyć, że dysponujemy działką na cele budowlane. Działka rolna bez MPZP i WZ jest działką przeznaczoną na cele rolnicze niezależnie od klasy gruntu.

    I oto jest podstawa prawna do zakwestionowania zgłoszenia bez WZ.
    A to jest ciekawe bo sam wybudowałem dwa domki (35m2) na zgłoszenie na gruncie rolnym klasy VI i nikt mnie o WZ nie prosił a odrolnienie nie było wymagane z racji klasy VI gruntu.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Po prostu mieszkacie w innych powiatach i odmiennie są interpretowane przepisy. Normalne w kraju między Odrą a Bugiem.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Po prostu mieszkacie w innych powiatach i odmiennie są interpretowane przepisy. Normalne w kraju między Odrą a Bugiem.
    Ja myślę że @lcddisplay teoretyzuje a ja piszę o swoich doświadczeniach.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony