dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Wyburzenie ściany działowej

    Witam, mam pytanie odnośnie wyburzenia ściany działowej. Jest to budynek z lat 70 piwnica, parter, piętro. Ścianę która chce wyburzyć znajduje się na parterze jednak nie wiem czy nie przenosi ona również ciężaru ścianki działowej na piętrze. Od piwnicy po piętro ścianki działowe występują w tych samych miejscach. Strop typu Kleina belki idą wzdłuż ścianki działowej. Czy w tej sytuacji ściankę mogę usunąć? Czy też powinienem zastąpić ją podciągiem? Proszę o pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Wszystko zależy czy belki Kleina mają wystarczającą nośność aby przenosić obciążenia od stropu, użytkowe i od tej ścianki działowej na górze.
    Prawidłowo zaprojektowany strop przenosi takie obciążenia.

    Często w takich przypadkach ścianki powodują ugięcia stropu i oparcie danego stopu na działowych ściankach poniżej.
    Czy w ściance na piętrze jest otwór drzwiowy?
    Jaka jest rozpiętość tego stopu?
    Ścianka z cegły 2cm czy 6,5cm + 2x tynk?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 05-08-2020 o 19:08 Powód: literówka
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Ścianka na piętrze nie ma otworu drzwiowego. Ścianka która chce wyburzyć go ma. Ścianka ma grubość 16 cm. z tynkiem po obu stronach. Strop ma rozpiętość 4,2 m.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    16cm to pewnie 12cm cegła (dziurawka lub pełna) i 2x 2cm tynk cw.
    Ścianka na piętrze może się przesklepi.
    Generalnie ciężka ścianka i strop może opierać się na tej poniżej.

    Możesz spróbować odkuwać zaprawę między spodem stropu a górą ścianki i obserwować co się dzieje.
    Zacznij od środka rozpiętości stropy / długości ścianki.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko czy nie jest to zbyt ryzykowne? Czy strop zacznie odkształcać się od razu podczas rozbierania ściany? Czy też po całkowitym jej wyburzeniu z biegiem czasu nie zaczną pojawiać się rysy i pęknięcia?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Jeżeli belki sa stalowe to powinny się bardziej uginać "od razu".
    Pytanie czy ścianka na górze stoi ma belce stalowej czy na płycie rozpiętej między belkami.

    I piętro należy do Ciebie?
    Zawsze możesz rozebrać ściankę na I piętrze i postawić lekką.
    Ta na I piętrze to ma ok. 290 kg/m2 czyli jakieś 730 kg /metr bieżący przy wysokości 2,50m.

    Jest prawdopodobne że ścianki opierają się na sobie..

    Jakie masz bleki stalowe (dwuteowniki) i w jakim rozstawie, jakie warstwy podłogowe?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Piętro należy do mnie tylko już mam je całe wyremontowane i teraz zmiana ścianki na lżejsza nie bardzo jest możliwa. Dwuteowniki w stropie rozstawione są co 90 cm. sprawdziłem to wykrywaczem metalu. Ale jakie są te dwuteowniki to nie wiem, ja ten dom kupiłem żadnego projektu do niego nie mam.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Trudno jest coś więcej doradzić bez wizji lokalnej.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stezu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-010
    Posty
    141

    Domyślnie

    Usuń tynk od dołu w miejscu belki stalowej i zobacz jaką ma szerokość stopki kształtownik. Da się to jednoznacznie określić, tylko trzeba dokładnie zmierzyć.

    Jeśli ścianki są rzeczywiście działowe, to można usunąć bez obaw. Ścianka działowa jest ścianą nie nośną, więc nie ma prawa nic się na niej opierać. Nawet jeśli z biegiem lat, strop się ugnie od zmiany obciążeń, to ma być taka szczelina między ścianką niższą a stropem, by mimo to strop nie oparł się na niej. Inaczej zmienia się układ statyczny stropu i może to grozić awarią bądź katastrofą budowlaną.

    Jeśli chcesz mieć pewność czy ścianka działowa, jest ścianką działową, to odkuj tynk na granicy górnej krawędzi ścianki i stropu i sprawdź czy ta przestrzeń jest wypełniona szczelnie, czy jest dylatacja. Bo jeśli jest dylatacja, a Ty usuniesz ściankę i podeprzesz ją np belką, to może się okazać że zmienisz prace stropu i zacznie nie poprawnie on pracować. Jeśli ścianki działowe są wykonane od zawsze w takiej formie, to nie obawiałbym się tego, że ścianka na wyższym piętrze jest zbyt ciężka.
    Druga bardzo ważna kwestia, ścianka idzie wzdłuż belek, a zatem nie ma możliwości by podpierała strop. Jeśli strop jest typu Klein, to ścianki stoją sobie niezależnie. To że ścianki od piwnicy po dach stoją w tych samych miejscach jest wynikiem tego, że był to na ówczesne czasy najbardziej racjonalny układ ścian dla takiej funkcji.

    Mimo wszystko zalecałbym ocenę stropu przez konstruktora.

    Pozdrawiam,
    Paweł

  10. #10

    Domyślnie

    Jestem właśnie po konsultacji z konstruktorem i trzeba będzie wstawić dwuteownik. Ścianki działowe nie stoją na belkach tylko jedna na drugiej. Strop w tych miejscach nie jest wzmocniony.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Ścianki działowe stoją na stalowych belkach czy równolegle do belek ale miedzy belkami?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    Równolegle do belek ale między belkami.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Dzięki za info.
    Łatwo nie będzie wstawić taki dwuteownik bezpośrednio pod ścianką.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony