dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie zacienienie, diody bocznikujące i ich działanie

    Witam,

    Taka sytuacja.

    Instalacja jest nowa. Ma 4.2 kwp i 12 paneli. Falownik Sofar Solar 4.4

    Zauważyłem, że teraz codziennie około godziny 9:10 zaczyna się właściwa produkcja prądu. Innymi słowy - przed tą godziną mam około 350 W, natomiast po, jest nagły strzał i instalacja wskakuje na 1500-1700W. Domyślam się, że ma to związek z zacienieniem.

    I tutaj moje pytanie - czy jest to możliwe, że diody bocznikujące nie działają u mnie prawidłowo?

    Pan od instalacji twierdzi, że przy znacznum zacienieniu tylu paneli jest to naturalne zjawisko. Nie daje mi to jednak spokoju. W załączeniu dach tuż przed skokiem w produkcji.

    Pozdrawiam Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach2.jpg
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	105,3 KB
ID:	446836

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Twoje panele są podłączone szeregowo. Prąd płynący w obwodzie, jest równy prądowi najsłabszego elementu. Gdy chociażby jeden z paneli zostanie zacieniony, instalacja straci moc – i to dość wyraźnie. Właśnie dlatego diody bocznikujące wprost wyłączają zasłonięty panel, co zmniejsza straty i chroni przed awarią.
    Zjawisko odwróconej polaryzacji może stać się przyczyną przepalenia ogniwa fotowoltaicznego. Aby wyeliminować to zagrożenie, producenci modułów fotowoltaicznych stosują w swoich produktach diody bypass, jest ich nieraz kilka. Ich obecność w module przynosi pożyteczny efekt przepływu prądu poza zasłoniętym ogniwem (co może nastąpić chociażby w efekcie załamania pogody, nagromadzenia ptasich odchodów, zasypania liśćmi itp.)
    Twój instalator ma rację, bo zachowuje się w takim zestawieniu normalnie.
    Szkoda, że analizując zacienienie nie doradził ci mikro-inwerterów było by bardziej optymalnie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Instalacja na południowy-zachód?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @gino1977

    Tak to niestety jest - jeśli tylko jeden "kafel" w panelu o 3 diodach jest zacieniony, to napięcie na nim też spada praktycznie rzecz biorąc o 1/3.

    U Ciebie do godziny bez zacienienia sporo niższy masz prąd i napięcie. Wtedy uzyski są marne.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5

    Domyślnie

    Tak - rozumiem problem wstecznej polaryzacji, hotspotów etc.

    Jedna rzecz jest dla mnie wykluczająca się - skoro mam diody, które omijają zacieniony moduł, to w jaki sposób są mi one pomocne, gdy przy takim zacienieniu jak na zdjęciu mam uzysk zaledwie kilkaset wat. Jeżeli dioda pozwala na pominięcie nieużywanego modułu to zakładałem, że reszta będzie generować sporo prądu mimo zacienienia.

    Na zdjęciu widać panel tuż koło okna włazowego. Jak odsłonił się on całkowicie to instalacja ruszyła z dużą mocą.Stało się to dosłownie 3 minuty po zdrobieniu zdjęcia. Stąd moje podejrzenie, że ten jeden panel ma źle działające diody.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jesienią, kiedy słońce będzie niżej, cienie będą dłuższsze, będzie tylko gorzej.
    Tu zasadne byłyby mikroinwentery, lub system z optymalizatorami mocy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gino1977 Zobacz post
    Tak - rozumiem problem wstecznej polaryzacji, hotspotów etc.

    Jedna rzecz jest dla mnie wykluczająca się - skoro mam diody, które omijają zacieniony moduł, to w jaki sposób są mi one pomocne, gdy przy takim zacienieniu jak na zdjęciu mam uzysk zaledwie kilkaset wat. Jeżeli dioda pozwala na pominięcie nieużywanego modułu to zakładałem, że reszta będzie generować sporo prądu mimo zacienienia.

    Na zdjęciu widać panel tuż koło okna włazowego. Jak odsłonił się on całkowicie to instalacja ruszyła z dużą mocą.Stało się to dosłownie 3 minuty po zdrobieniu zdjęcia. Stąd moje podejrzenie, że ten jeden panel ma źle działające diody.
    Co to za moduły, nie przypadkiem dwu połówkowe? wrzuć wykres napięcia i prądu z tego stringu

  8. #8

    Domyślnie

    tak - half cut, perc. firmy longiKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	14,2 KB
ID:	446841

  9. #9

    Domyślnie

    Ta technologia połówek, czyli sześć obwodów z trzema diodami jeżeli chodzi o zacienienia to się nie sprawdza, moduł się zachowuje jakby tych diod nie było, a z opisu wychodzi że działa skuteczniej od tych z trzema obwodami. Też na jednej z instalacji mam połówkowe jasolar, sensowną moc osiągają tak po 9 i tego blokowania części modułu właśnie w czasie budzenia się instalacji nie ma, natomiast zacienienie które się pojawi już podczas pracy to blokuje część zacienioną, obniżając napięcie i utrzymując prąd na podobnym poziomie

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Na zdjęciu masz zacienione 5 paneli i zapewne to jest przyczyną. Napięcie mocno spada jak inwerter próbuje obciążyć string. Napięcie spada mu poniżej jego "akceptacji" i nie próbuje dalej go obciążać, występuje zjawisko takie jak przy pochmurnym niebie. Jak "odcieni" Ci się jeden panel a pozostaną 4, napięcie już tak drastycznie nie spada. Inwerter bardziej obciąży string, diody w pozostałych zacienionych panelach, zadziałają i produkcja energii wzrasta.
    Ot taka moja "teoria" .

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Czy w takiej sytuacji rozbicie na 2 stringi miałoby sens?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał gino1977 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi.

    Czy w takiej sytuacji rozbicie na 2 stringi miałoby sens?
    Według mnie nie, ponieważ napięcia w stringach będą za niskie i inwerter nie wystartuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Hello,

    No to wyjaśnienie zagadki dla tych co mają podobny problem lub trafią na to forum z podobnym pytaniem:

    Sytuacja powtarzała się u mnie przy zacienieniu tylko dwóch paneli w połowie, stąd nie dawało mi to spokoju.

    Przyczyną było nieprawidłowe ustawienie w falowniku skanu MPPT. Parametr ten prawdopodobnie był wyłączony, co skutkowało tym, że przy zacienieniu instalacja pracowała z mocą najsłabszego ogniwa.

    Diody bypass nic nie dawały, bo aby wymusić ich działanie to falownik musiałby najpierw spróbowac obciążyć string. Diody działały dopiero po ustawieniu skanowania a wcześniej po wyłączeniu i włączeniu falownika.

    Teraz wyraźnie na wykresach widać, że już znacznie wcześniej rano spada napięcie i natężenie prądu skacze do góry. Czyli jest dobrze.

    Parametr mam ustawiony na 15 min. Skanowanie oznacza chwilową przerwę w produkcji, więc będę jeszcze próbował zmienić tą częstotliwość i znaleźć złoty środek.

    Pozdrawiam.


    #mpptscan #zacienienie #późnystartinstalacji #diodybypass #słabaefektywnośćfotowoltaiki #skanowaniemppt

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gino1977 Zobacz post
    Hello,

    No to wyjaśnienie zagadki dla tych co mają podobny problem lub trafią na to forum z podobnym pytaniem:

    Sytuacja powtarzała się u mnie przy zacienieniu tylko dwóch paneli w połowie, stąd nie dawało mi to spokoju.

    Przyczyną było nieprawidłowe ustawienie w falowniku skanu MPPT. Parametr ten prawdopodobnie był wyłączony, co skutkowało tym, że przy zacienieniu instalacja pracowała z mocą najsłabszego ogniwa.

    Diody bypass nic nie dawały, bo aby wymusić ich działanie to falownik musiałby najpierw spróbowac obciążyć string. Diody działały dopiero po ustawieniu skanowania a wcześniej po wyłączeniu i włączeniu falownika.

    Teraz wyraźnie na wykresach widać, że już znacznie wcześniej rano spada napięcie i natężenie prądu skacze do góry. Czyli jest dobrze.

    Parametr mam ustawiony na 15 min. Skanowanie oznacza chwilową przerwę w produkcji, więc będę jeszcze próbował zmienić tą częstotliwość i znaleźć złoty środek.

    Pozdrawiam.


    #mpptscan #zacienienie #późnystartinstalacji #diodybypass #słabaefektywnośćfotowoltaiki #skanowaniemppt
    Poproszę o wykresy mocy, napięcia i prądu z takim aktywnym skanowaniem i porównaj uzyski z przed i po włączeniu tej funkcji, zacienienia są różne i może to u Ciebie daje efekty na plus, ja też robiłem próby (może za krótkie bo instalacja nie u mnie) ale pozostawiłem instalację bez aktywnej funkcji skanowania, w/g obserwacji to uzyski mniejsze

  15. #15

  16. #16

    Domyślnie

    Wykres ładny, max moc ok.3400, ile w modułach i jaka produkcja dobowa w tych dniach?

  17. #17

    Domyślnie

    21,5 kwh vs 24 kwh

    mam 4.2 kwp

  18. #18

    Domyślnie

    Muszę o tym poczytać w swoim Huawei SUN2000-3KTL-M0.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    w moim Sofarze wykresy napięcia i prądu z dwóch stringów są praktycznie takie same, przy zacienieniu chmurami jest wykres typu piła.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gino1977 Zobacz post
    21,5 kwh vs 24 kwh

    mam 4.2 kwp
    Jak pisałem wykres ładniejszy no i przyrost energii do tej godziny 10:20 gdzie moduły nie są już zacienione to realne jakieś 1 - 1,5 kWh na korzyść 12.08, ale też wtedy nasłonecznienie było troche większe niż 07.08



    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    w moim Sofarze wykresy napięcia i prądu z dwóch stringów są praktycznie takie same, przy zacienieniu chmurami jest wykres typu piła.
    Pzdr
    Ale też o 8:20 następuje gwałtowne jakby odetkanie i wzrost prądu o 2 A i być może włączenie opcji skanowania jak zrobił to @gino1977 coś by poprawiło bo to jednak 10 kW.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony