dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Zakup działki płatność przelewem czy gotówką (Notariusz).

    Witam,

    W nie długim czasie zamierzam zakupić działkę (jestem już dogadany z sprzedającym), robię to pierwszy raz więc też nie wiem jakie są możliwości płatności z tym związane, ponieważ wolał bym zapłacić właścicielowi przelewem i tutaj mam do Was pytanie.

    Czy jest możliwość ustalić u notariusza, że płatności dokonam przelewem w ciągu kilku ustalonych dni lub po prostu po podpisaniu aktu notarialnego ?
    Jest to myślę w jakiś sposób bezpieczne i wygodniejsze niż obrót gotówką.

    I jeszcze jedno pytanie czy np. u notariusza ustalić mniejsza kwotę zapłaty a resztę kwoty zapłacić do ręki ? (bo słyszałem, że nie którzy ta robią).

    Dzięki za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Najlepiej przelewem. Ale nie wiem czy sprzedający się zgodzi, aby nastąpiło to kilka dni po akcie. Najbezpieczniejszą opcją dla obu stron jest depozyt notarialny. Tylko, że ktoś musi pokryć jego koszty.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    przelew jest dla ciebie najbezpieczniejszy, masz dowod niepodwarzalny ze zaplacileś. Co do drugiego pytania to przestępstwo karno skarbowe i niewiele daje bo jak US uzna że wartość jest niższa niż rynkowa to i tak cię wezwie i naliczy podatek po swojemu i zrobi to przed samym końcem terminu żebyś dostał po kieszeni odsetkami.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    przelew jest dla ciebie najbezpieczniejszy, masz dowod niepodwarzalny ze zaplacileś. Co do drugiego pytania to przestępstwo karno skarbowe i niewiele daje bo jak US uzna że wartość jest niższa niż rynkowa to i tak cię wezwie i naliczy podatek po swojemu i zrobi to przed samym końcem terminu żebyś dostał po kieszeni odsetkami.
    Właśnie tak podejrzewałem, że może być problem z wartością rynkową. Tylko co jeżeli np. kupiłem w okazyjnej cenie, ponieważ kupuje dwie działki dzięki temu sprzedający zaproponował lepszą cenę.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    DO US nie ma to zadnego znaczenia, mają swoje cenniki dla każdej dzielnicy. Jak chcesz sie kłócić z nimi to piszesz odwołanie do ktorego dołączasz wycenę od biegłego rzeczoznawcy. Bez tego nie masz szans.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    DO US nie ma to zadnego znaczenia, mają swoje cenniki dla każdej dzielnicy. Jak chcesz sie kłócić z nimi to piszesz odwołanie do ktorego dołączasz wycenę od biegłego rzeczoznawcy. Bez tego nie masz szans.
    Czyli mam rozumieć, że jeżeli udaje mi się kupić te dwie działki za dobrą cenę to mogę tylko sobie narobić problemu w US ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Ano (cz.)
    Yes (eng.)
    Ja (deutsch.)
    Tak (pl.)

  8. #8

    Domyślnie

    Wątpię. Bo w jednej wsi potrafią być rozbieżności od 100 do 300zł/m2. No chyba, że kupisz za 15zł/m2 w takiej miejscowości.

  9. #9

    Domyślnie

    Wracając do płatności czy dobrą opcją jest zapisek w akcie notarialnym, że pieniądze trafią przelewem na konto sprzedającego w ciągu 1-2 dni z zabezpieczeniem poddania się rygorowi egzekucji z art.777 §1 pkt.4 Kodeksu postępowania cywilnego ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał wyngiel Zobacz post
    Wracając do płatności czy dobrą opcją jest zapisek w akcie notarialnym, że pieniądze trafią przelewem na konto sprzedającego w ciągu 1-2 dni z zabezpieczeniem poddania się rygorowi egzekucji z art.777 §1 pkt.4 Kodeksu postępowania cywilnego ?
    Tak, ja tak miałem zaznaczone w akcie notarialnym i płaciłem po jego zawarciu. Chyba 7 dni było.
    Wcześniej zapłaciłem zaliczkę kilka tys w oparciu o umowę cywilno-prawną (nie notarialną), która później była przywołana a akcie notarialnym i kwota do przelewu była pomniejszona o zaliczkę.
    Ale oczywiście zależy to też od sprzedającego - jeśli ma awersję do umów i nie rozumie, że akt notarialny zabezpiecza jego interesy w kontekście płatności, to może być problem.

  11. #11

    Domyślnie

    A ja kupując działkę za 220k tak zrobiłem:
    1. Najpierw zbiłem cenę z 270k do 220k.
    2. Podałem sobie rękę z kontrahentem. Następnie powiedziałem, że jest tylko jeden problem. Bo mam obecnie 20k i dałbym mu to notarialnie jako zadatek. Resztę za rok. Kontrahent przemyślał wszystko przez 15 minut i powiedział ok.
    3. Tak oto kupiłem swoją działkę

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Już zapłaciłeś resztę? Czyli 200 kzł?
    Kiedy podpisałeś umowę notarialną ? W momencie przekazania zaliczki czy po zapłacie całej uzgodnionej kwoty?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Już zapłaciłeś resztę? Czyli 200 kzł?
    Kiedy podpisałeś umowę notarialną ? W momencie przekazania zaliczki czy po zapłacie całej uzgodnionej kwoty?
    Jak wpłacałem 20k zrobiłem to przez notariusza- jako zadatek z wpisem o roszczenie do księgi wieczystej działki. Było to zabezpieczenie by osoba, która działkę mi sprzedawała nie zaciągnęła na nią między czasie zobowiązań.
    Potem przed upływem zapisanej w akcie notarialnym dacie (mniej więcej boi roku) wpłaciłem resztę czyli 200k na konto sprzedającego. Umówiliśmy się i spisaliśmy ostateczny akt notarialny.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Korzystny układ
    Myślałem że ostatnie 200 kzł zapłaciłeś dopiero po podpisaniu ostatecznej umowy notarialnej.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Ja najpierw wplacilem zadatek i podpisałem notarialna umowę przedwstępną.

    Potem, jak dostałem kredyt, to odbyła się wizyta u notariusza i przepisanie aktu notarialnego. W akcie było zapisane, że mam 4 dni na zapłacenie reszty kwoty. Jednocześnie notariusz pouczyl sprzedającego i kupującego (czyli mnie), ze jesli reszta kwoty nie zostanie przelana, to bez żadnego problemu sprzedający może sądownie anulować akt notarialny, umowę sprzedaży i odzyskać nieruchomosc.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Jednocześnie notariusz pouczyl sprzedającego i kupującego (czyli mnie), ze jesli reszta kwoty nie zostanie przelana, to bez żadnego problemu sprzedający może sądownie anulować akt notarialny, umowę sprzedaży i odzyskać nieruchomosc.
    Nie ma możliwości anulowania aktu przenoszącego własność nieruchomości z powodu braku zapłaty. Własność zostaje przeniesiona w momencie podpisania aktu (nie ma możliwości warunkowej sprzedaży w przypadku nieruchomości). Bajek Ci notariusz naopowiadał. Idziesz do sądu nie po unieważnienie aktu, a o nakaz zapłaty i ściąganie kasy (może być z nieruchomości, jeżeli nabywca jeszcze się jej nie pozbył i nie ma przed Tobą w kolejce do windykacji np. banku na hipotece czy urzędu skarbowego).

  17. #17

    Domyślnie

    Sprawdziłem teraz akt notarialny.
    Jest zapis, że mam zapłacić w terminie jakims tam i "co do wykonania tego obowiazku poddaje sie egzekucji z tego aktu na podstawie art 777, par. 1 pkt 4 k.p.c"

    Mój błąd. Sąd bez problemu nakaze egzekucję i tyle.

  18. #18

    Domyślnie

    "Nakazać", a skutecznie przeprowadzić to dwie różne sprawy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony