dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar aqwesz
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    2
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Jaki piec i inne podzespoły pod fotowoltaike

    Witam. W pierwotnym projekcie mojego domu miało być ogrzewanie na ekogroszek i tak też dom został zaprojektowany. Teraz gdy już mury stoją stwierdziłem że trzeba iść za nowymi technologiami a mianowicie chciałbym ogrzewać dom prądem i chciałbym założyć instalację fotowoltaiczną do 10 kw.
    Dom parterowy bez użytkowego poddasza:
    -170m2 powierzchni użytkowej
    - ocieplenie ścian fundamentowych styropian 15 cm nie pamiętam lambdy
    - ocieplenie ścian styropian 20 grafit 0,31
    - strop grubość 18 cm żelbet ocieplony 20 cm styropian eps 100 i 5 cm posadzki w przyszłości też dach wełną chce ocieplić.
    - podłoga też ma być 20 cm styropianu
    - okna trzy szybowe Abakus

    I teraz moje pytanie jaki piec polecacie pod fotowoltaike? Ogrzewanie tylko podłogowe po całości czy mieszane z grzejnikami? W pexie wodne czy jednak kablowe.
    Jakie rozwiązania Wy macie w swoich domach przy jakich parametrach domów i jak to wyszło cenowo i jakie rachunki płacicie.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Jakie rozwiązania Wy macie w swoich domach przy jakich parametrach domów i jak to wyszło cenowo i jakie rachunki płacicie.[/QUOTE]

    Pompa ciepła P-W + fotovoltaika. Ja tak mam.
    Resztę informacji doczytaj. Jest tego masa na forum.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Do ogrzania budynku za pomocą tradycyjnego ogrzewania elektrycznego, przygotowania ciepłej wody użytkowej i zapewnienia energii na potrzeby bytowe instalacja o mocy 10 kW prawdopodobnie nie wystarczy, a co za tym idzie dalej będziesz płacić za prąd, który drożeje. Obecnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest połączenie fotowoltaiki, ale z pompą ciepła, no i ogrzewaniem podłogowym. Jesteś w stanie zredukować rachunki praktycznie do zera.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @aqwesz

    Jak sugeruje @Konsultant Viessmann: Nic dodać, nic odjąć. Jeśli masz wystarczająco dużo gotówki zainwestuj w PV oraz w PC, bo przy grzaniu samymi kablami na wszystko prądu może nie wystarczyć.

    Mnie starcza EE, bo mam jedno i drugie...

    Pozdrawiam!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    A jeżeli tej gotówki nie masz to możesz na początek zrobić podłogówkę i wstawić bufor z grzałkami i z wężownicą do cwu. To co wyprodukuje fotowoltaika wykorzystasz w zimie a to co zabraknie zakupisz grzejąc bufor w II taryfie.
    A jak gotówki przybędzie to zawsze możesz dołożyć pompę ciepła

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar aqwesz
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    2
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jeśli pompa ciepła to jaka?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał aqwesz Zobacz post
    A jeśli pompa ciepła to jaka?
    Sprawdzonego producenta i z serwisem w pobliżu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał aqwesz Zobacz post
    Witam. W pierwotnym projekcie mojego domu miało być ogrzewanie na ekogroszek i tak też dom został zaprojektowany. Teraz gdy już mury stoją stwierdziłem że trzeba iść za nowymi technologiami a mianowicie chciałbym ogrzewać dom prądem i chciałbym założyć instalację fotowoltaiczną do 10 kw.
    Dom parterowy bez użytkowego poddasza:
    -170m2 powierzchni użytkowej
    - ocieplenie ścian fundamentowych styropian 15 cm nie pamiętam lambdy
    - ocieplenie ścian styropian 20 grafit 0,31
    - strop grubość 18 cm żelbet ocieplony 20 cm styropian eps 100 i 5 cm posadzki w przyszłości też dach wełną chce ocieplić.
    - podłoga też ma być 20 cm styropianu
    - okna trzy szybowe Abakus

    I teraz moje pytanie jaki piec polecacie pod fotowoltaike? Ogrzewanie tylko podłogowe po całości czy mieszane z grzejnikami? W pexie wodne czy jednak kablowe.
    Jakie rozwiązania Wy macie w swoich domach przy jakich parametrach domów i jak to wyszło cenowo i jakie rachunki płacicie.
    żaden piec bo XIX wiek dawno się zakończył

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    A jeżeli tej gotówki nie masz to możesz na początek zrobić podłogówkę i wstawić bufor z grzałkami i z wężownicą do cwu. To co wyprodukuje fotowoltaika wykorzystasz w zimie a to co zabraknie zakupisz grzejąc bufor w II taryfie.
    A jak gotówki przybędzie to zawsze możesz dołożyć pompę ciepła
    a co bufor ma na celu ??? W dzień masz prąd za darmo a w nocy tanio w taryfach g12 (w)

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Zależy na co się nastawia - duży bufor i grzanie tylko w taniej taryfie to wyższy koszt przez koszt tego bufora i koszt pompy o większej mocy nie mówiąc o tym, że pompa o mocy prawidłowo dobranej do pracy ciągłej (solidnie wyliczone OZC) jest sama w sobie oszczędniejsza w eksploatacji.
    Jeśli są pieniądze na PV to powinno się też (a może w pierwszej kolejności) zweryfikować, czy nie da się solidnej docieplić dom.

    Nie należy też patrzeć na to w ten sposób, że jeśli był potrzebny kocioł np o mocy 10 kW, to PC powinna być o podobnej, lub większej.
    Z reguły każdy posiadacz PC tylko do grzania c.o. (c.w.u. w PC jest "przy okazji") decyduje się na jedną, czy 2 klimy (nawet te małe które mają po 2 kW też grzeją przy -20--25 st.C.).
    Czyli tak na prawdę je też można doliczyć do źródeł ogrzewających dom.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał aqwesz Zobacz post
    A jeśli pompa ciepła to jaka?
    Jeżeli chodzi o nasze produkty, to od 1 sierpnia mamy gratisowe 5 lat gwarancji na wszystkie pompy ciepła. Firmę instalacyjną, która jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania sprawdzisz korzystając z naszej sieci sprzedaży: https://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php, wpisując kod pocztowy lub adres. To zupełnie niezobowiązujące, więc warto skorzystać
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony