dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Budowa łazienki

    Dzień dobry,

    mam w planach wybudowanie łazienki w domu rodziców. Dom z tego co wiem jest dosyć stary (lata 20-30), ale przez cały czas był przez kogoś zamieszkany. Przez te lata powstała jakaś prowizoryczna łazienka, ale bez wc. W związku z tym chciałbym zbudować rodzicom nową łazienkę. Na posesji aktualnie znajduje się szambo, około 30 metrów od domu. Jednak są tam podłączone stare żeliwne rury, które nie nadają się do podłączenia ubikacji. Z tego względu chcę pociągnąć zupełnie nowy odpływ. Na szczęście jeśli chodzi o samą wodę to nie powinno być problemu, pion rury z wodą przechodzi przez to pomieszczenie, więc wystarczy, że hydraulik się do niego podłączy.

    Istotną sprawą jest też fakt, że to pomieszczenie było kiedyś stajnią, później warsztatem, a teraz jest to pomieszczenie gospodarcze. Minimalnie czuć dziwne zapachy, więc nie wiem co z tym fantem można ew. zrobić. No i dodatkowo widać na ścianach grzyb, którego chciałbym się pozbyć. Ogólnie co z izolacją? Jest na podłodze wylany beton i tyle, czy warto to skuć, by zrobić lepszą izolacje i ew. wyrównać podłoże?

    Na zdjęciu prezentuje się plan parteru, zaznaczyłem miejsce gdzie miałaby powstać łazienka:
    https://imgur.com/a/aQICzgk
    Zielony oznacza drzwi do zamurowania oraz miejsce do wykucia wejścia i wstawienia nowych. Czerwony oznacza już postawioną ścianę działową i zamurowane okno.

    Mój problem polega na ty, że jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o tematy budowlane. Nie mam pojęcia od czego mam w ogóle zacząć. Czy potrzebne mi będą jakieś konkretne pozwolenia? Czy muszę szukać architekta? Czy mogę sobie tak po prostu zrobić nowy odpływ i wykuć dziurę w ścianie nośnej, aby podprowadzić go do domu?

    Także byłoby na prawdę miło gdyby ktoś mógłby mi objaśnić parę kwestii z tym związanych.
    Z góry dziękuję

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    trzeba zgłosić zmianę użytkowania pomieszczenia z gospodarczego (stajnia) na mieszkalne.

    Jeśli jesteś laikiem to przydałby ci się jakiś budowlaniec, który to obejrzy na miejscu i doradzi.

    Dziwne zapachy - podejrzewam, ze starczy skuć tynki.

    Skoro jest grzyb, to tę izolacje przeciwwodne trzeba zrobić. Ale gdzie on jest? Przy fundamencie? oknach? pod sufitem?

    izolacja termiczna - na pewno konieczna, inaczej będzie zimna podłoga w tej łazience a i dogrzać ją będzie trudno.

    Wybicie otworu w ścianie nośnej - zgłoszenie do starostwa robót z projektem konstruktora, który określi w jak należy otwór zabezpieczyć (nadproże).
    Może się okazać, że będzie jednak wymagane pozwolenie na budowę (bo w sumie z domu i stajni chcesz stworzyć jeden dom). Ale to wersja pesymistyczna.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeszcze wracając do odpływu. Rozumiem, że mogę pociągnąć rury jak chcę do szamba, bez żadnych pozwoleń? Pomijam zrobienie otworu w ścianie do rur.

    Grzyb jest głównie na ścianach pod sufitem i trochę na suficie. Podłoga jest czysta.

    Odnośnie pozwolenia na otwór, tyczy się to tylko otworu na rury kanalizacyjne? Czy też na drzwi?

    Pozdrawiam.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pozwolenie na otwór dotyczył drzwi a nie rury.

    Co do przebudowy instalacji do szamba nie wiem czy wymaga pozwolenia. na pewno wymaga zgłoszenia, jak każdy większy remont..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony