dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Wskazówki i rady dot. koncepcji domu na działce

    Witam wszystkich!
    Jestem czytelnikiem forum od długiego czasu. Zdarza mi się zadać pytanie, ale uczestniczyć w dyskusjach czy służyć radą jeszcze nie. Jestem o krok od zakupu działki. Właściwie czekam na sprawy urzędowe gdyż podział dopiero nabiera mocy prawnej. O materiałach i ogrzewaniu ogólną wiedzę posiadam. Przychodzi czas, żeby poznać różne perspektywy i rozwiązania przy projektowaniu domu. Proszę o opinię czy to co przedstawiam jest logiczne bo możliwe, że metraż, rozmieszczenie pokoi, okien czy tarasu wygląda dobrze tylko w mojej wyobraźni, a rzeczywistość to mocno zweryfikuje. Chciałbym mieć pogląd na tę sprawę zanim udam się do architekta. Zanim tam pójdę, chciałbym wiedzieć czego chcę i czy to czego chcę ma sens.

    Dokładne wymiary działki nie są mi jeszcze znane, ale na pewno nie będą mniejsze niż 32m na 32m. Powierzchnia 1200m^2. Od zachodu, tuż za płotem malutki lasek. Działka przez około 12 metrów płaska, później ze spadkiem w stronę zachodnią. Im bliżej granicy zachodniej tym mocniejszy spad planuję go zniwelować ziemią z budowy drogi czy kopania fundamentów. Za "płotem" skarpa z laskiem gęstniejącym w stronę północną.

    Dom parterowy bez poddasza użytkowego, brak komina, wentylacja mechaniczna z reku.
    1 kratka to 1m
    Umiejscowienie domu na działce + zdjęcie działki z satelity + widok od strony południowej +zaznaczony wschód - godz 14 (nie wiem czemu nie dałem 12 ) i zachód
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkic domu i dzialki.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	446893
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	google mapsy.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	50,7 KB
ID:	446894
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	widok.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	446895

    Moje pytania/przemyślenia to:
    1. Czy dobrym pomysłem jest brak okien od strony południowej (ewentualnie 1 na doświetlenie korytarza). Myślę, że bez sensu grzać pokoje, lepiej dać okna od strony zachodniej - ogrodu dla dzieci i wschodniej w sypialni.
    2. Czy dobrym pomysłem jest salon od północnego zachodu? Przemawia za tym lokalizacja tarasu. Wiem, że nie jesteśmy fanami wystawiania się na słońce i lubimy cień ewentualnie wieczorne słońce. Dlatego taras jest pociągnięty za północną ścianę, żeby można było się schować od południowego słońca.
    3. Czy robić drzwi do garażu prowadzące do kuchni lub zrobić z tej strony spiżarnię i połączyć garaż -> spiżarnia -> kuchnia. Obawiam się wychodzenia przez kuchnie, zamiast przez główne drzwi, ale czy to problem? Właściwie to można mieć kawałek spiżarni w garażu... tym samym mieć lepszą temperaturę (niższą).
    4. Skupienie tarasu bardziej na ścianie południowej sprawi, że ewentualne krzesła i stoły nie będą zasłaniać widoku na ogród.
    5. Myślę, że najlepszym założeniem będzie garaż przylegający do budynku zgadzacie się z tym?
    6. Zastanawiam się czy nie przesunąć domu jak najbliżej granicy południowej i wjazd do garażu byłby od strony północnej.
    7. Salon miałby jedno większe okno przesuwne od strony zachodniej (brak okien od południa. Zastanawiam się jak duże okno zamontować i na jakiej wysokości. Biorąc pod uwagę, że od zachodu zasłaniają mnie drzewa kusi zamontować jak największe. Czy jest sens? Czy w zimie stracę na prywatności (drzewa pozbawione liści)
    8. Z której strony salonu umieścić sofy, z której telewizor?
    9. Jak przygotować wygodne miejsce w salonie do używania laptopa? Jak sobie myślę co będę robił w salonie to prawdopodobnie przez 70%czasu laptop. Oczywiście pomijam kwestie spędzania czasu z bliskimi. Chodzi o to, że nie chciałbym spędzać czasu/załatwiać spraw na laptopie w sypialni. Aktualnie robię to w salonie z laptopem na kolanach. To mało ergonomiczna pozycja. Jak to wkomponować w salon?
    10. Proszę o zwrócenie uwagi na wymiary i powierzchnię pomieszczeń. Łazienka 2mx8m trochę nie symetryczna, ale ciężko to inaczej skomponować.
    11. Co sądzicie o takim podzieleniu strefy dziennej i nocnej?
    12. Czy 1m szerokości korytarza to za mało?
    13. Mimo tych drzew (korony drzew zaczynają się nieco nad poziomem mojej działki ponieważ są w dole - za moją granicą jest stromy spad) boje się, że piękne zachodnie słońce będzie mnie latem razić.
    14. Dach dwuspadowy ze względu na kształt domu wschód- zachód
    15. Jak zadaszyć taras? Myślałem, żeby przedłużyć dach z garażu. Chociaż nie wiem czy nie bardziej ekonomicznie zrobić w garażu dach płaski?
    16. Czy warto niwelować ten spad? Jak się zachowuje taka nawożona gleba jeśli będzie to humus z fundamentów i z drogi.

    Zastanawiałem się również nad tarasem przy samym lasku albo jakimś miejscem na ognicho i myślę, że gdzieś tam warto również doprowadzić wodę? Raczej nie chciałbym tam budować jakiegoś drogiego tarasu w ogrodzie bo wiem, że człowiek lubi iść na łatwiznę i im dalej trzeba isć/nosić tym rzadziej tam bywa. Ale jakiś hamak, huśtawka, ławeczka z miejscem na ognicho chyba brzmi dobrze. Może macie coś podobnego w ogrodzie u siebie?

    Oczywiście będę również wdzięczny za komentarz ogólny

  2. #2

    Domyślnie

    cześć, podejrzyj projekt Kos II może to jest to czego szukasz. Zanim kupisz działkę sprawdź czy ten lasek to nie jest prawdziwy las, bo wtedy są duże ograniczenia co do odległości zabudowy od lasu. Może do tego dojdzie linia zabudowy i na działce już nic się nie zmieści.
    Możliwość podłączenia wody i kanalizacji, bo w przypadku własnej studni i szamba może nie być na to miejsca na działce. Są wymagane minimalne odległości. Zacznij od sprawdzenia czy teren ten jest objęty mpzp. Tam będą np. wytyczne co do powierzchni zabudowy i np. kąta dachu. W przypadku warunków zabudowy też będą różne ograniczenia.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Projekt Kos II mi niestety nie odpowiada. Moja koncepcja jest bardzo mocno wzorowana na gotowym, ale są pewne adaptacje, które sprawiają, że trzeba przeliczać na nowo więc nie ma sensu w tym wypadku brać gotowego, ale mimo wszystko dziękuję za propozycję
    Ten lasek widnieje w MPZP jako ZL [tereny zieleni objęte ochroną, lasy (kolor ciemnozielony)] i "moja' działka z nim sąsiaduje. Fajnie, że poruszyłeś ten temat bo można budować albo w odległości :12m/16m/4m w zależności od zastosowanych materiałów (nie rozprzestrzeniające ognia). W każdym tym przypadku powinienem się zmieścić. Jak to jest z tym budynkiem nie rozprzestrzeniającym ognia? To współczesny standard czy trudno spełnić te wymagania budując normalnie dom? Prowadził tutaj ktoś dziennik z budowy w lesie albo obok lasu?
    Dach mogę mieć dwuspadowy, możliwość podłączenia wody i kanalizacji jest, ale są te media dosyć daleko. Ten temat jest negocjowany

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Takie rysownie w 90% nie ma sensu. Wrysuj grubości ścian, drzwi to dopiero będzie jakiś szkic. Zamknięcie pokoi na słońce południa - bez sesnu. Po co pomiędzy 5-6 ten korytarz? Jaka jest jego funkcja ?

    Dach wschód zachód to gorszy uzysk z paneli foto.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuje jajmar
    Szkic ten zakłada minimalne wymiary. Jestem świadomy, że ściana również zabierze trochę metrów. Dokładne miejsce drzwi akurat w tym projekcie jest pomijalne gdyż nie będą ze sobą kolidować.

    Funkcja korytarza między 5 i 6 to:
    miejsce na wstawienie okna na południe, ale głównie to oddzielenie sypialni rodziców i dzieci dwoma, a nie jedną ścianą. Myślę, że przez to będzie bardziej komfortowo pod względem akustyki? To chyba ważniejszy powód niż miejsce na

    Dlaczego tak ważne jest ustawienie okien na południe?

    Co do paneli foto to czytałem i jest różnie. Na cele bytowe lepiej mieć podobno wschód-zachód niż północ, ale fakt - północ więcej wytworzy.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post

    Dlaczego tak ważne jest ustawienie okien na południe?

    Co do paneli foto to czytałem i jest różnie. Na cele bytowe lepiej mieć podobno wschód-zachód niż północ, ale fakt - północ więcej wytworzy.
    Bo południe to słońce i zyski energetyczne dla budynku.

    Nie słyszałem o paneklach na północ, południe to jest to. Mam na wschód , działają ale kolega ma na południe jest różnica. Jak masz możliwości to bierz to pod uwagę , warto.

    Rysuj z działówkami, jestem pewny że sie zdziwisz. I szkicuj wyposażenie w skali warto.

  7. #7

    Domyślnie

    Korytarz 1m jest zdecydowanie za wąski. Da się przejść ale do pokoju 5 i 6 nie wykręcisz z meblami itp. Zobacz jak zmieni się powierzchnia całości gdy korytarz poszerzysz o 50 cm.
    Można łazienkę 3 przesunąć za pokój 5 i połączyć ścianą z pokojem 6. Kibelek 4 zmniejszyć o połowę na koszt garderoby.
    Pomieszczenia wentylowane łazienki, kotłownia, kuchnia rozplanuj tak żeby były sąsiadujące wtedy można podłączyć je do jednego komina.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. Nie.
    2. jak tam chcecie. taras nie musi być doklejony do wyjścia tarasowego. Najlepiej aby salon miał kilka wyjść
    3. Będziesz wchodził do kuchni w butach i kurtce?

    Reszta pytań - nie masz projektu, tylko bardzo luźną wstępną koncepcję, to jaki jest sens zastanawiać się na tym etapie nad rozmieszczeniem mebli w pokoju?

    12. tak

    łazienka przy salonie - nie.

    Ustaw dom tak, by głównym widokiem były te zadrzewienia w lewym górnym narożniku działki. Bo to jest atrakcyjny widok.
    Ponieważ garaż ma być niezależny od bryły, dom nie musi być podłużnym prostokątem, ale np. w literę L
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-08-2020 o 10:04

  9. #9

    Domyślnie

    jajmar, oczywiście chodziło mi o południe. Miałem na myśli ustawienie wschód-zachód, a nie sam wschód - dzięki temu energia jest pozyskiwana wcześniej i pobierana dłużej, ale sumaryczny uzysk jest rzeczywiście mniejszy. Jednak biorąc pod uwagę, że zużywałbyś go na warunki bytowe to nie jest tak źle, żeby pod to obracać dom czy dach. https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/f...-poludnie.html

    Zyski słoneczne to latem przegrzane pomieszczenia więc strata energii na ewentualne chłodzenie, ale muszę Ci przyznać, że coś z tym południem jest. Jednak tutaj chyba kształt działki i droga wymuszą taki układ. Dziwnie byłoby obrócić dom i patrzeć się nie na las, a sąsiada.

    Przy rysowaniu z działówkami, żeby zachować tę powierznie użytkową na pewno dojdzie jeszcze po metrze z każdej strony.

    Aarn
    korytarz wzrośnie do około 16m^2 co stanowi mniej niż 15% powierzchni wiec chyba dobrze?

    do 2m*2 kibelka nie włożę prysznica, a kibelek 3 ma swoje uzasadnienie w tym miejscu bo będąc w salonie nie trzeba przechodzić całego domu, żeby załatwić potrzebę.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    latem to robisz taki okap, żeby ci słońce w okna nie świeciło.
    W Polsce mimo wszystko okres chłodny jest dłuższy od ciepłego.




  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    A czemu ustawiacie ściany domu równolegle z granicami działki? Tak macie narzucone w papierach? Nie można pod kątem?
    Można też zrobić dom łamany.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    łamany to bardziej skomplikowany dach. Pod kątem byłoby ciekawie, ale nie znam wytycznych gminy.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Zyski słoneczne to latem przegrzane pomieszczenia więc strata energii na ewentualne chłodzenie, ale muszę Ci przyznać, że coś z tym południem jest. Jednak tutaj chyba kształt działki i droga wymuszą taki układ. Dziwnie byłoby obrócić dom i patrzeć się nie na las, a sąsiada.
    Powiem tak: łatwiej przeciwdziałać nadmiarowi słońca (zadaszenie, roślinność, rolety/żaluzje) niż dostarczyć słońce tam gdzie go nie ma.

    Polecam jednak pobawić się programami do rysowania ukladu pomieszczeń. Jest trochę aplikacji do modelowania 3D dedykowanych, darmowe np. Sweet Home 3D, KaazaPlan (on-line, nie trzeba nic instalować, wystarczy przeglądarka). Przy swoim projekcie używam Blendera, ale to już kobyła do grafiki/animacji 3D.
    To bardzo ułatwia rysowanie (np. trzyma zadaną grubość ścian, od razu podaje powierzchnię pomieszczenia, itp.), bo pozwala w miarę szybko przeanalizować wiele różnych układów.
    Polecam też w programie od razu wypełniać pomieszczenia modelami mebli (w realnej skali) to od razu weryfikuje pomysły - cos co z początku wydawało się świetnym układem może okazać się bez sensu, i na odwrót, niby głupia koncepcja może okazać się całkiem funkcjonalna.

    Korytarz dobrze, żeby miał min. 120cm szerokości... chyba, że bardzo krótki bez drzwi to może być 100cm.

    Co do rozprzestrzeniania ognia. Z powodu usytuowania mojego budynku mi architekt zaprojektował ścianę rozdzielenia pożarowego, czyli jedną ścianę mam mieć ocieploną wełną mineralną, pozostałe normalnie - styropian.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #14

    Domyślnie

    Muszę przyznać Elfir, że wbiłaś nam klina z tym projektem! Bardzo ciekawa koncepcja Dziewczyna stwierdziła, że nie wyobraża sobie teraz inaczej ułożonego domu =] Mnie zastanawia ogród w kształcie litery L bo do tej pory byłem zdania, że należy dążyć to maksymalizacji powierzchni ogrodu od strony tarasu.
    Dodatkowo miałaś znowu rację z tą łazienką przy salonie, dosyć kiepski pomysł. Ale widziałem mnóstwo projektów gdzie tak jest więc uznałem, że przesadzam.
    A zrobienie domu pod kątem to już abstrakcja, ale widzę teraz, że jak ktoś ma wizję (tak jak Ty), to można ładnie poczarować. Zajmujesz się też projektami domów?
    maaszak
    Zgadzam się z tym tylko jakoś boję się przegrzewania się pomieszczeń - stąd wybrałem ekspozycję zachodnią, ale teraz po projekcie Elfir sam już nie wiem. Nie jestem zwolennikiem klimatyzacji i rolet zewnętrznych bo przy pierwszym rozwiązaniu nie odpowiada mi powietrze (drażni mnie), a przy drugim robi się ciemno, chyba, że ma się okna w obu kierunkach. Nie uciekacie z pokojów z ekspozycją południową?
    Zerknę na te programy

    Masz okna na tej ścianie czy jak to jest? O ile przy mojej koncepcji las nie robił żadnych problemów tak przy zmianie ekspozycji budynku może to robić pewne ograniczenia. Fajnie by było mieć dom pozwalający na zbliżenie się do 12m od lasu czyli NRO. Mając taras z tamtej strony okna będą problemem?

    Dziękuję za odpowiedzi

  15. #15

    Domyślnie

    Okna na południe, zwłaszcza z zadaszeniem to bardzo fajna sprawa. W lecie w południe słońce wysoko, nie nagrzewa pomieszczenia, w zimie nisko, zyski słoneczne. To raczej zachód może być uciążliwy, bo po południu słońce nisko i trudniej się osłonić...

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Zgadzam się z tym tylko jakoś boję się przegrzewania się pomieszczeń - stąd wybrałem ekspozycję zachodnią, ale teraz po projekcie Elfir sam już nie wiem. Nie jestem zwolennikiem klimatyzacji i rolet zewnętrznych bo przy pierwszym rozwiązaniu nie odpowiada mi powietrze (drażni mnie), a przy drugim robi się ciemno, chyba, że ma się okna w obu kierunkach. Nie uciekacie z pokojów z ekspozycją południową?
    Mam tak samo. Nie lubię klimy. Rolet zewnętrznych też nigdy nie zamontuję, bo nie da się przy ich pomocy precyzyjnie sterować ilością światła - pod tym względem dużo wygodniejsze są żaluzje, ale są droższe.
    Mam taki układ działki, że dłuższa sciana jest od południa, więc większość okien wychodzi właśnie na południe. Od storny północnej sąsiad jest blisko, więc bez żalu od tej strony zrobiłem ślepą ścianę ppoż.
    Okna od południa będę ratował zacieniając przede wszystkim roślinnością (jakieś pnącza, które szybko rosną a na zimę można mocno przyciąć odsłaniając słońce) i małą architekturą ogrodową (pergola, żagiel solarny).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Nie uciekacie z pokojów z ekspozycją południową?

    Mam salon z dużymi oknami na pd-wsch i w dzień muszę je przesłaniać zasłonami do godziny 14, póki drzewka zacieniające nie urosną.
    Poza tym mam okno pd-zach - jest długie w poziomie, ale wąskie. Latem słońce wpada tylko bardzo wąskim paskiem, nie przegrzewając (i też posadzone jest drzewko do rzucania cienia), za to zimą bardzo długo doświetla wnętrze, bo promienie bardzo daleko penetrują pokój.
    Do tego mam od pn-wsch drugie wyjście na taras między pokojem a kuchnia.

    Mamy dwa tarasy - wschodni, przy kuchni, do siedzenia latem (cień robi się w południe) i południowo-wschodni, do siedzenia w chłodne lata oraz w okresach przejściowych, wiosna i jesień. Zdarzało się tam pić kawę w lutym, gdy na tarasie robiło się 16 stopni.

    ***
    Nie jestem architektem, ale lubię sobie rysować rzuty.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mam salon z dużymi oknami na pd-wsch i w dzień muszę je przesłaniać zasłonami do godziny 14, póki drzewka zacieniające nie urosną.
    Poza tym mam okno pd-zach - jest długie w poziomie, ale wąskie. Latem słońce wpada tylko bardzo wąskim paskiem, nie przegrzewając (i też posadzone jest drzewko do rzucania cienia), za to zimą bardzo długo doświetla wnętrze, bo promienie bardzo daleko penetrują pokój.
    Do tego mam od pn-wsch drugie wyjście na taras między pokojem a kuchnia.

    Mamy dwa tarasy - wschodni, przy kuchni, do siedzenia latem (cień robi się w południe) i południowo-wschodni, do siedzenia w chłodne lata oraz w okresach przejściowych, wiosna i jesień. Zdarzało się tam pić kawę w lutym, gdy na tarasie robiło się 16 stopni.

    ***
    Nie jestem architektem, ale lubię sobie rysować rzuty.
    ten, który ci wczesniej narysowałam, mozna zrobić po skosie względem działki (jeśli nie masz ograniczeń w MPZP):




    A tu wariacja na temat tego, co sam narysowałeś na początku:


  19. #19

    Domyślnie

    Dziękuję maaszak za polecenie programu Kaazan

    Troszkę przerobiłem Twój projekt Elfir i umieściłem w nim brakujące mi rzeczy. To pomieszczenie 3.74m obok kuchni to spiżarnia. Coś mi nie gra pomiędzy ułożeniem stoła, kuchnią, a spiżarnią. Robi się dziwne przewężenie, ale i trudną do zagospodarowania przestrzeń. Kuchnia z założenia miała być częściowo otwarta. Możliwe, że to tak mi się tylko zdaje

    2.65 i 4.21 to odpowiednio mała garderoba i pralnia. Obok sypialni rodziców jest też łazienka rodziców i większa garderoba. Umieściłem też dodatkowy pokój 11.83 ponieważ uważam, że przy planowaniu dwójki dzieciaków warto mieć ten trzeci w zanadrzu, a w razie co taki dodatkowy pokój/gabinet się przyda.

    Rodzajem okien proszę się nie sugerować gdyż nie wiedziałem jakie dokładnie wybrać. Sugerują one tylko mniej więcej ich rozmieszczenie. Możliwe, że od zachodu będę mógł mieć okna tylko typu fix żeby móc się zbliżyć do lasu na 12m. Wtedy wyjście na taras od północy i południa.
    Wymiary pomieszczeń również nie są znormalizowane i mają dziwne koncówki, ale tak jak pisze to tylko szkic. Jeśli jednak jakiś jest za krótki albo za wąski to proszę o zwrócenie uwagi.

    Pompę ciepła o ile taki system grzewczy będzie umieszczę w pomieszczeniu przy wejściu między domem, a garażem.

    Jak to widzicie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Projekt parterowy 1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	447114
    Link do pełnego ekranu https://zapodaj.net/c4b63a860836b.png.html
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkic 2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	447115
    Link do pełnego ekranu https://zapodaj.net/a97bddf96df53.png.html
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szkic 3.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	15,1 KB
ID:	447116
    https://zapodaj.net/bf8a1e0c60cdf.png.html Link do pełnego ekranu
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 12-08-2020 o 21:52

  20. #20

    Domyślnie

    Muszę doczytać na co zwracać uwagę przy projektowaniu kuchni i spiżarni bo chaos w tym miejscu wynika z braku wiedzy.

    Jaki Waszym zdaniem jest najwygodniejszy i najbardziej pasujący kształt kuchni? "U" "L" "G"? Czy może dwurzędowa albo jednorzędowa? Spiżarnia mogłąby być w pomieszczeniu między garażem, a domem.

    Macie tutaj jakieś wskazówki?
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 13-08-2020 o 07:19

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony