dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie Wysokość podsypki/podbudowy pod płytę fundamentową

    Dzień dobry!

    Zleciłem zebranie humusu pod budowę domu na płycie fundamentowej. Dno wykopu po zebraniu humusu jest jakieś 53-57 cm poniżej poziomu 0 (gotowa podłoga). Patrzę teraz w projekt, że na poziomie -0,55 m będę układał styropian pod płytę fundamentową. Natomiast w projekcie mam jeszcze chudziak 10 cm (którego nie będę robił) oraz "podbudowa piaskowo-żwirowa".

    Chciałbym dowiedzieć się o ile powinienem pogłębić wykop żeby nawieźć odpowiednią ilość tej podbudowy piaskowo-żwirowej i ile wysokości tej podbudowy powinno być? Czy może wystarczy teraz zagęścić dno wykopu, które już praktycznie jest na poziomie styropianu płyty fundamentowej i nawieźć tylko tyle o ile obniży się dno po zagęszczeniu względem poziomu -0,55 m i ponownie zagęścić do uzyskania poziomu -0,55 m?

    Warstwy wg. projektu (od góry):
    - panele, terakota: 2 cm
    - wylewka: 8 cm
    - styropian eps 100: 10 cm (-0,20 m)
    - izolacja przeciwwilgociowa
    - płyta żelbetowa: 25 cm (-0,45 m)
    - styropian xps 300: 10 cm (-0,55 m)
    - folia izolacyjna budowlana
    - chudy beton: 10 cm (-0,65 m)
    - podbudowa piaskowo-żwirowa

    Z góry dzięki za pomoc!
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 06-08-2020 o 09:59

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że odpowiedziec powinien przede wszystkim kierbud lub projektant.
    Czy na -0,55 jest już grunt nośny?
    Czy projekt określał wysokość podbudowy? Teoretycznie sam "chudy beton" wystarczyłoby wylać na wyrównany grunt nośny. Z jakiegoś konkretnego względu może projektant przewidział podsypkę?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cześć! Niestety nie mogę dodzwonić się od tygodnia do kierownika. Jak się okazało jest na urlopie... Stąd też nie wiem czy odkryty grunt jest nośny czy nie. Jutro podjadę rano do budowlańców, którzy obok mojej działki robią też dom na płycie i podpytam jak u nich wyglądał wykop dokładnie czy pogłębiali czy nie to będę miał jakąś wizję.

    Dokumentacja nie podaje ile tej pospółki ma być stąd całe zamieszanie...

    Podrzucam fragmenty dokumentacji do wglądu.










  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli nie ma KB to może geotechnik mógłby pomóc, w końcu to on zna się na gruncie. Niestety z badań nic nie wyczytasz. U mnie były w odwiertach proste warunki gruntowe, a po zebraniu humusu okazało się, że nie do końca... od zupełnej galarety na wschodniej flance do twardej jak skała gliny na zachodzie. Zamiast planowanych 40 cm wybrano około metra i dopiero ukazał się grunt nośny. Budowa płyty zamiast planowanych 5 dni trwała 10 a koparkowy klął jak diabli bo zamiast 1,5 dnia siedział 2 razy dłużej.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    A no widzisz. U mnie też niby proste warunki. Napisałem też w międzyczasie do Pana, który robił badanie geotechniczne żeby przypomniał mi wnioski odnośnie posadowienia na płycie fundamentowej. Może jutro coś więcej się wyjaśni.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Swoją drogą tak wygląda wykop:






  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    piaski pylaste może piaski drobne, planujesz lać chudziaka czy nie? Bo jeżeli tak to podrównać trochę,wykonać kanalize i inne potrzebne rzeczy, przejechać zagęszczarką , wylac chudziaka i robić dalej ...
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 12-08-2020 o 11:22

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Warto lać chudziaka? Jak nie potrzeba to nie wiem czy jest sens. Mało kto leje chudziaka z tego co się orientowałem. Na budowie obok też nie lali pod płytę.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    A nie doczyatlem, ze w pierwszym poscie napisales o chudziaku ....czy warto hmm zależy jak sie buduje czyli czy samemu czy firma, jakoś trzeba sobie wyrównać pod ukladanie xpsa..... jak bedzie Ci to robiła firma i ona ma w swojej cenie równanie to moze i nie warto. Pod wzgledem teczhnicznym wyrównanie betonem, zaprawa, jeżeli to sie dobrze zrobi czyli równo jest zdecydowanie lepsze ale niestety droższe....po takim chudziaku można na drugi dzień chodzić (przy takich temperaturach jak teraz) deszcz jak przyjdzie to nie zrobi żadnych szkód, jest lepszy docisk , bardziej równomnierny płyty do podłoża .... na podłożu wyrównanym piaskiem lepiej w ogóle nie chodzić, najlepiej od razu rozkładać xpsa,....wybór zależy od Ciebie

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Okazało się, że nie muszę nic kopać niżej. Dodatkowo podniosłem 0 o +5 cm i teraz muszę tylko dosypać trochę piachu, zagęścić i można działać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony