dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Vitopend 100 WHE0 taktowanie i przegrzewanie CWU

  1. #1

    Domyślnie Vitopend 100 WHE0 taktowanie i przegrzewanie CWU

    Dzień dobry

    Posiadam jednofunkcyjny kocioł Vitopend 100 WHE0 + zasobnik Ekocell 100. Urządzenia są już wiekowe, ale w niezłym stanie ponieważ do tej pory służyły tylko do podgrzewania CWU spalając propan z przydomowej butli. Kocioł podgrzewał CWU "na raz" (o czym za chwilę).

    W ostatnim czasie przepiąłem się na gaz ziemny. Fachowiec, który wykonywał mi przyłącze przezbroił kocioł (wymienił listwę z dyszami). Po tej operacji kocioł wpadał w "taktowanie", czyli przy podgrzewaniu CWU kilkukrotnie (nawet i 10x) włączał się i wyłączał, aż do osiągnięcia zadanej temp.
    Przyjechał drugi członek ekipy zajmujący się tylko serwisem kotłów (z listy serwisantów Viessmanna) i ograniczył ciśnienie gazu przy maksymalnej mocy. Po tej operacji kocioł podgrzewa na dwa, czasem trzy razy. Cały proces wygląda następująco:

    na kotle mam ustawioną temp CWU 42 st (nisko bo woda jest przegrzewana o czym niżej), temp wody w kotle 78
    1) Kocioł startuje pełną mocą i grzeje przez ok 2 min (cały czas na maksa), aż do osiągnięcia swojej temp 78 C i się wyłącza
    W tym czasie temp CWU ani drgnie.
    2) Po tych ok 2 min kocioł wyłącza się i po kilku sek znowu startuje.
    3) Kolejne grzanie znowu zaczyna się od pełnej mocy.
    Czasem (rzadko) po kilku sek. się wyłącza by za chwilę znowu wystartować.
    Ale częściej od razu schodzi z mocą i tak pracuje lekko modulując w górę i w dół, aż do osiągnięcia zadanej temp CWU + 2-3 st. C. Trwa to ok 2-3 min.
    4) Palnik się wyłącza, ale pompa dalej pracuje, aż do mniej więcej wyrównania temp. między wodą w kotle a zasobniku (na koniec procesu różnica jest do 2-3 st). Całość podgrzewania CWU od pierwszego startu trwa ok 10-11 min, a na koniec kocioł pokazuje temp CWU 55-56 st (przy nastawie 42).

    Czy powyższe zachowanie jest prawidłowe?
    Wg mnie nadal coś jest nie tak. Na propanie na pewno nie taktował. Nie mam pewności co do przegrzewania CWU.

    Na moje laickie oko chyba jest problem z odbieraniem ciepła z kotła, np. przez zakamienienie wężownicy w zasobniku lub/i wymiennika płytkowego w samym kotle. W mojej okolicy jest niestety b.twarda woda.
    Pytanie też czemu kocioł od razu nie moduluje, tylko dopiero po drugim, czasem trzecim starcie. Nadal za duże ciśnienie gazu przy max mocy? Może gdyby ciepło było szybciej odbierane to wolniej by osiągał 78C?

    z góry dziękuję za pomoc

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w przypadku podgrzewu CWU priorytemtem jest komfort. Zatem po starcie kocioł powinien wejść jak najszybciej na wysoką temperaturę (stąd duża moc) by jak najszybciej przekazywać ciepło do wody w zasobniku. Problem na propanie nie występował gdyż butla domowa 2kg albo 11 kg nie są w stanie dostarczyć odpowieniej ilości gazu, zatem kocioł nigdy nie osiągnął pełnej mocy (boje się, że nawet 1/4mocy nie osiągał). Pytanie czy wężownica ma własicwą powierzchnie, jest w stanie przekazać całą moc??? No i oczywiście czy nie jest zarośnieta kamieniem??? Wszystko to powinien posprawdzać serwisant bedąc przy urządzeniu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    "spalając propan z przydomowej butli."
    ale to była taka o pojemności 2500L

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jeżeli taka 2500l (coś mi się pokręciło i przeczytałem "domowa") to z moca kotła powinno byc wszystko ok, zatem problemu trzeba teraz szukac po stronia przekazywania ciepła (zakamieniony wymiennik kotła, zarośnięta węzwonica, problemy z przepływami po stronie instalacyjnej.....)
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 12-08-2020 o 07:36
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony