dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Daikin-Panasonic-LG

    Witam!
    Chciałbym zasięgnąć Waszej porady:
    Do ogrzania dom z 2005 roku z piwnicą - kuj-pom- większość grzejników (kuchnia łazienki , przedsionek podłogówka). Piwnica nie ogrzewaną + garaż w bryle budynku (nieogrzewany ale obok istniejącej kotłowni z piecem na eko - ściany 24 suporex + 15 styro, dach wełna 15+5cm (Ursa DF35). Metraż który teraz ogrzewam to 210m2. Rocznie 4 tony eko czechy lub 3 tony wesoła.
    Jest PV 9,9kW która produkuje prąd od ponad miesiąca.
    Mam rozbieżne dobory wartości PC od 9KW do 14KW od instalatorów.
    Z forum wiem ,że lepiej dobrać za małą niż za dużą. Z buforem też że jeśli musi być to najmniejszy lub w ogóle..CWU do 200l.
    I teraz tak - jaka pompa jest "mocniejsza" (jeśli można to tak nazwać) i poradzi sobie z ogrzewaniem jeśli przyjmiemy 9kW:

    Daikin Altherma R32 9kW (grzałka 9kW)
    PANASONIC AQUAREA T-CAP 9kW (grzałka 3kW)
    LG THERMA V R32 9kW (grzałka - nie mogę znaleść)

    Cenowo wypadają najkorzystniej LG, Panasonic, Daikin. Serwis - Daikin=LG, Panasonic.
    Czy lepiej pójść w wyższe wartości 12kW pomp czy wymienione wyżej PC dadzą radę?
    Daikin przeskok na wyższą moc jest znacznie droższy , Panasonic i LG nie ma zbyt dużej różnicy +/- 1.5k.
    Robert
    Ostatnio edytowane przez jawrob ; 07-08-2020 o 08:16

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Sugeruję wybór o mniejszej mocy. Pomijając, że jest tańsza to więcej czasu pracuje w zakresie optymalnym.

    Miałem przez prawie rok o mocy 8,5 kW, lecz wymieniłem jednostkę zewnętrzną na 6 kW (kompatybilna z zainstalowanym hydroboksem). Koszt był niski, bo jest na R410A, czyli "leżak magazynowy" wyprodukowany w III kwartale 2018 roku.

    Jakiej marki wybrać to Ci nie doradzę, bo nie mam doświadczenia. Ze swojej jestem zadowolony.

    Za mniejszej mocy PC przemawia jeszcze to, że pewnie nie obejdzie się bez klimatyzacji, a te produkowane aktualnie nie tylko chłodzą w takie dni jak obecnie, ale grzeją wydajnie jeszcze przy -25 st.C. Wprawdzie COP klimy nie jest wtedy zbyt wysoki, ale wyższy od grzałek z COP = 1. Czyli w zimie będzie jeszcze kilka kilowatów mocy w rezerwie.

    Masz grzejniki, a to dla klimy jest bez znaczenia.

    Pozdrawiam!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3

    Domyślnie

    Jaką kolega ma temperaturę zasilania grzejników? Od tego bym zaczął.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  4. #4

    Domyślnie

    Na sterowniku pieca 55 ustawione najniżej jak się da..

  5. #5

    Domyślnie

    Sterownik nie pozwala ustawić? Jak tak to jaką masz temp w pomieszczeniach i jaką byś chciał.

  6. #6

    Domyślnie

    Sterownik pieca ma najniższą nastawę 55 stopni. W pokoju mam sterownik ustawiony na 22.5 stopnia która dla nas jest komfortowa.
    Ostatnio edytowane przez jawrob ; 07-08-2020 o 13:02

  7. #7

    Domyślnie

    Zanim się zdecydujesz na pompę trzeba się przyjrzeć grzejnikom. Pompa przy takich temp zasilania nie jest specjalnie efektywna. Da radę, ale to będzie kosztować. Być może trzeba zrobić wymianę na niskotemperaturowe bądź dołożyć żeberek. Co do mocy to wstępnie możesz sobie dobrać na ciepło właściwe lub zlecić OZC.

    Instalatorzy dobierają modele czasami na wyrost, bo sprawdzają realną moc w okolicy 20 st. mrozu bez grzałek. Stąd więc może być 14kW.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  8. #8

    Domyślnie

    ciepło własciwe wskazuje na 14kW ale tam podałem obrys piętra zgodnie z projektem 181m2 co dało mi powierzchnię do ogrzania 287m2 - ja ogrzewam tylko 210m2..
    Gdy zmieniłem na :
    Powierzchnia ogrzewana 218m2 (parter, poddasze) wyszło
    8,8kW maksymalna moc grzewcza
    2kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
    12kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
    Czytałem że jednak CWU nie dodajemy do CO?
    Ostatnio edytowane przez jawrob ; 07-08-2020 o 13:33

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jawrob Zobacz post
    ciepło własciwe wskazuje na 14kW ale tam podałem obrys piętra zgodnie z projektem 181m2 co dało mi powierzchnię do ogrzania 287m2 - ja ogrzewam tylko 210m2..
    Gdy zmieniłem na :
    Powierzchnia ogrzewana 218m2 (parter, poddasze) wyszło
    8,8kW maksymalna moc grzewcza
    2kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
    12kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
    Czytałem że jednak CWU nie dodajemy do CO?
    Zmiejszenie metrazu o ok 36% spowodowało zmniejszenie ok 60%. Opieranie sie na CW przy inwestycji za ok 40 tys.wydaje sie cokolwiek ryzykowne, czy warte tych oszczednosci na profesjonalnym ozc. Instalatorzy tez chyba do konca nie wiedzą co to ozc skoro tak duze rozbieznosci w doborze mocy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony