dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wieniec 50 cm - czy podmurować?

    Szykuje się do szalowania stropu monolit w garażu. Konstruktor zalecił grubość stropu 18 cm z uwagi na rozpiętość (650cm x750cm), będzie jedna belka 35cm wysoka z tyłu garażu łącząca słup w ścianie z jednej strony ze ściana czy też raczej wieńcem garażu z drugiej strony.



    Zwiększyłem wysokość bramy o 10 cm oraz wysokość od dołu nadproża bramy do stropu na 15 cm żeby się sprężyny bramy dwustanowiskowej zmieścily i wieniec opuszczony w ostateczności wyszedł mi aż 50cm wysoki. Garaż budowany z gazobetonu gęstość 500 o wytrzymałości 4mpa (H+H Gold +).

    Czy jest sens ekonomiczny robić taki wysoki wieniec. Czy może dać jeszcze jedna warstwę bloczka na to lub dwie cegły pełnej? I czy prawdą jest że na kruchy gazobeton powinno się dawać cegłę pod wieniec, strop?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Zwiększyłem wysokość bramy o 10 cm oraz wysokość od dołu nadproża bramy do stropu na 15 cm żeby się sprężyny bramy dwustanowiskowej zmieścily i wieniec opuszczony w ostateczności wyszedł mi aż 50cm wysoki. Garaż budowany z gazobetonu gęstość 500 o wytrzymałości 4mpa (H+H Gold +).
    Czy jest sens ekonomiczny robić taki wysoki wieniec. Czy może dać jeszcze jedna warstwę bloczka na to lub dwie cegły pełnej? I czy prawdą jest że na kruchy gazobeton powinno się dawać cegłę pod wieniec, strop?
    Napiszę tak - u mnie był nadzór budowlany i jakoś nie mieli zastrzeżeń do tak wykonanego nadproża, cegieł na gazobeton też nie układano, już trochę mieszkam i nic niepokojącego się nie dzieje.
    Fotka z czasów budowy - wyjaśni jak to zrobiono.
    Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wieniec.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	446957
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Czemu masz tylko jeden słup pod nadprożem wylany?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Bo tak jest w projekcie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cegły sie daje jak są punktowe obciążenia, wieniec rozkłada obciążenie więc cegła zbędna.

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli pod wylewane nadproża okien też się nie daje? I nie ma znaczenia że jest gazobeton gęstości 500?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czyli pod wylewane nadproża okien też się nie daje? I nie ma znaczenia że jest gazobeton gęstości 500?
    Nadproże wylewane czy prefabrykowane to przykład obciążenia punktowo przekazywanego na ściany

  8. #8

    Domyślnie

    Nawet jeśli nadproże jest wylewane razem z wieńcem/stropem? To u mnie nigdzie nie jest podmurowane, tylko w dwóch miejscach gdzie miały być strunobetony ale nie będą. Nawet 650cm nadproże bramy garażowej będzie opierać się na 62,5 cm filarze z gazobetonu ale w ciągu że stropem i wiencem. I tu właśnie dziś pojawiło się pytanie ponieważ jedna 7m długości ściana zewnętrzna garażu zaczyna od połowy swojej długości biec w górę, majstry zgubili poziom i to aż o 4 cm. Pozostałe ściany są w normie. Jak teraz zrobić wieniec opuszczony na tej ścianie, który miał być 25cm wysoki? Czy zrobić go 22cm i strzemiona zrobić odpowiednio niższe? Inaczej strace otulenie

  9. #9

    Domyślnie

    Mam coś takiego na garażu. Żółte to wieniec opuszczony, na tym strop 18 cm. Nadproża okienne będą jako dozbrojenie wieńca jak pokazują niebieskie linie.
    W miejscu na różowo był wąski bloczek którego usunąłem. Czy w jego uważacie miejsce dać dwie warstwy szerszego gazobetonu, czy może zalać samym niezbrojonym betonem podczas zalewania stropu? Oraz te przestrzenie puste przyokienne, też zalać betonem, czyli zrobić taką poduszkę ale zespoloną z wieńcem?



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony